|
Бөлім |
Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан «ЭКСПО-2017» |
||||||||||||||||
|
Күні: 24.10.23 |
Мұғалімнің аты-жөні: Гузирбаева Кумисай |
||||||||||||||||
|
Сыныбы: 9 «к,и,е,з» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны : |
|||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Есіл жағасындағы арман қала |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу; 9.4.4.1 құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады: тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра біледі. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: құрмалас сөйлемнің түрлерін ажырата алады Кейбір оқушылар орындай алады: алынған деректерді дәлел ретінде қолданып құрмалас сөйлемдер құрай алады. |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра біледі; құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін біледі; |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өз елін, жерін деген сүйіспншілігі |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||
|
45 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасау, түгелдеу, оқушылардың назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын тексеру. Қызығушылықты ояту. Ойтүрткі сұрақтарға жауап беру. 1.Сендердің ойларыңша, неліктен астананы арман қала деп атайды? Себептерін түсіндіреді. 2.Жай сөйлем дегеніміз не? 3.Құрмалас сөйлем дегеніміз не? 1-тапсырма. Ауызша. Суреттегі елорданың келбетіне қарап, «арман қала» деп аталу себебін түсіндіріңдер.
2-тапсырма. Өлеңді оқыңдар. Құрылымы мен рәсімделуі бойынша жанрлық ерекшелігін, тілдік құралдар арқылы стилін анықта. 5-тапсырма. Жазылым. Елбасының қанатты сөздерін пайдаланып, «Арман қала» тақырыбында шығармашылық жұмыс жазыңдар. 6- тапсырма. Қалқаман Сариннің «Астана» өлеңінен үзінді алып, құрмалас сөйлем құрастырып жазыңдар.Құрмаластың қай түрі екенін ажыратыңдар
Рефлекция.ҚҚҚ Бағалау. Үйге тапсырма беру. 7-тапсырма Қорытындылау. |
Оқушылар амандасады. Оқу құралдарын дайындайды. Ойтүрткі сұрақтарға жауап беру. 1.Сендердің ойларыңша, неліктен астананы арман қала деп атайды? Себептерін түсіндіреді. 2.Жай сөйлем дегеніміз не? 3.Құрмалас сөйлем дегеніміз не? 1-тапсырма. Ауызша. Суреттегі елорданың келбетіне қарап, «арман қала» деп аталу себебін түсіндіріңдер. Ықтимал жауап. Әр елдің астанасы- мемлекеттің алтын бесігі болып табылады. Өйткені ол мемлекеттің бет-бейнесі, оның жүрегі. Ал біздің Елордамыз Астана күннен-күнге қарыштап дамып келеді. Ол- болашақтың қаласы, ел тәуелсіздігінің ордасы. 2-тапсырма. Өлеңді оқыңдар. Құрылымы мен рәсімделуі бойынша жанрлық ерекшелігін, тілдік құралдар арқылы стилін анықта. 5-тапсырма. Жазылым. Елбасының қанатты сөздерін пайдаланып, «Арман қала» тақырыбында шығармашылық жұмыс жазыңдар. Ықтимал жауап. Астана – тәуелсіз еліміздің бас қаласы, отанымыздың жүрегі, мәдениеттің ошағы, ғылым мен білімнің ордасы. Арқаның төрінде сылдырап ағып жатқан Есілдің жағалауында орналасқан айбынды Астанамыз 25 жасқа толды. Астана күн өткен сайын қарыштап дамып келеді. 6- тапсырма. Қалқаман Сариннің «Астана» өлеңінен үзінді алып, құрмалас сөйлем құрастырып жазыңдар. Құрмаластың қай түрі екенін ажыратыңдар
Рефлекция. ҚҚҚ Бағалау. Үйге тапсырма беру. 7-тапсырма Қорытындылау. |
«Өте жақсы» «Дұрыс жауап бердің»
Дескриптор -суретке зер салады; -себебін түсіндіре алады;
Дескриптор -өлеңді мәнерлеп оқиды; -құрылымын, рәсімделуін біледі; -стилін анықтайды;
Дескриптор -қанатты сөздерді пайдаланады; -шығармашылық жұмыс жазады;
Дескриптор -жай сөйлемдерді табады; -құрмалас сөйлемдер жасайды; -түрлеріне ажыратады;
|
9-сынып қазақ тілі оқулығы |
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9 сынып қазақ тілі. Есіл жағасындағы арман қала
9 сынып қазақ тілі. Есіл жағасындағы арман қала
|
Бөлім |
Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан «ЭКСПО-2017» |
||||||||||||||||
|
Күні: 24.10.23 |
Мұғалімнің аты-жөні: Гузирбаева Кумисай |
||||||||||||||||
|
Сыныбы: 9 «к,и,е,з» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны : |
|||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Есіл жағасындағы арман қала |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу; 9.4.4.1 құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу |
||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады: тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра біледі. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: құрмалас сөйлемнің түрлерін ажырата алады Кейбір оқушылар орындай алады: алынған деректерді дәлел ретінде қолданып құрмалас сөйлемдер құрай алады. |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра біледі; құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін біледі; |
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өз елін, жерін деген сүйіспншілігі |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||
|
45 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасау, түгелдеу, оқушылардың назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын тексеру. Қызығушылықты ояту. Ойтүрткі сұрақтарға жауап беру. 1.Сендердің ойларыңша, неліктен астананы арман қала деп атайды? Себептерін түсіндіреді. 2.Жай сөйлем дегеніміз не? 3.Құрмалас сөйлем дегеніміз не? 1-тапсырма. Ауызша. Суреттегі елорданың келбетіне қарап, «арман қала» деп аталу себебін түсіндіріңдер.
2-тапсырма. Өлеңді оқыңдар. Құрылымы мен рәсімделуі бойынша жанрлық ерекшелігін, тілдік құралдар арқылы стилін анықта. 5-тапсырма. Жазылым. Елбасының қанатты сөздерін пайдаланып, «Арман қала» тақырыбында шығармашылық жұмыс жазыңдар. 6- тапсырма. Қалқаман Сариннің «Астана» өлеңінен үзінді алып, құрмалас сөйлем құрастырып жазыңдар.Құрмаластың қай түрі екенін ажыратыңдар
Рефлекция.ҚҚҚ Бағалау. Үйге тапсырма беру. 7-тапсырма Қорытындылау. |
Оқушылар амандасады. Оқу құралдарын дайындайды. Ойтүрткі сұрақтарға жауап беру. 1.Сендердің ойларыңша, неліктен астананы арман қала деп атайды? Себептерін түсіндіреді. 2.Жай сөйлем дегеніміз не? 3.Құрмалас сөйлем дегеніміз не? 1-тапсырма. Ауызша. Суреттегі елорданың келбетіне қарап, «арман қала» деп аталу себебін түсіндіріңдер. Ықтимал жауап. Әр елдің астанасы- мемлекеттің алтын бесігі болып табылады. Өйткені ол мемлекеттің бет-бейнесі, оның жүрегі. Ал біздің Елордамыз Астана күннен-күнге қарыштап дамып келеді. Ол- болашақтың қаласы, ел тәуелсіздігінің ордасы. 2-тапсырма. Өлеңді оқыңдар. Құрылымы мен рәсімделуі бойынша жанрлық ерекшелігін, тілдік құралдар арқылы стилін анықта. 5-тапсырма. Жазылым. Елбасының қанатты сөздерін пайдаланып, «Арман қала» тақырыбында шығармашылық жұмыс жазыңдар. Ықтимал жауап. Астана – тәуелсіз еліміздің бас қаласы, отанымыздың жүрегі, мәдениеттің ошағы, ғылым мен білімнің ордасы. Арқаның төрінде сылдырап ағып жатқан Есілдің жағалауында орналасқан айбынды Астанамыз 25 жасқа толды. Астана күн өткен сайын қарыштап дамып келеді. 6- тапсырма. Қалқаман Сариннің «Астана» өлеңінен үзінді алып, құрмалас сөйлем құрастырып жазыңдар. Құрмаластың қай түрі екенін ажыратыңдар
Рефлекция. ҚҚҚ Бағалау. Үйге тапсырма беру. 7-тапсырма Қорытындылау. |
«Өте жақсы» «Дұрыс жауап бердің»
Дескриптор -суретке зер салады; -себебін түсіндіре алады;
Дескриптор -өлеңді мәнерлеп оқиды; -құрылымын, рәсімделуін біледі; -стилін анықтайды;
Дескриптор -қанатты сөздерді пайдаланады; -шығармашылық жұмыс жазады;
Дескриптор -жай сөйлемдерді табады; -құрмалас сөйлемдер жасайды; -түрлеріне ажыратады;
|
9-сынып қазақ тілі оқулығы |
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














