Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Бөлім: «Отбасы және демографиялық өзгеріс». |
Мектеп: Қ.Сәтбаев жом |
|||||
|
Күні:25.09.2020ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Айшықова А.Т |
|||||
|
Пәні: қазақ тілі |
|
|||||
|
Сынып: 9-сынып |
Қатысқандар - Қатыспағандар - |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстан Республикасының демографиялық жағдайы |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Тыңдалым мәтініндегі ақпаратты анықтап, өмірлік мәселелермен байланыстыра алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата алады; Кейбір оқушылар орындай алады: Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін түрлендіріп қолданады. |
|||||
|
Бағалау критерийі: |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: демография, халық саны, ұдайы өсім т.б. Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ынтымақтаса жұмыс жасап, бір-бірінің пікіріне құрмет көрсету. |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
география |
|||||
|
Алдыңғы білім |
«Еліміздегі демографиялық жағдай» тақырыбында тыңдалым мәтінімен танысады. Тыңдалым мәтіні https://www.youtube.com/watch?v=OB2uLfKXtsM (алғашқы 5 минуты тыңдалады) |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланған уақыт 40 мин |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
«Гүлмен тілек» әдісімен үш топқа топтастырамыз. Қолдарындағы гүлмен -бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі.
«Ашық және Жабық сұрақтар» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау. - «Демография» дегеніміз не? - Oның негізгі қызметі қандай? - Қандай cалалары бар? - Бiздiң елiмiзде демогрфиялық жағдай қандай? - Қазақcтандағы түрлі ұлт өкiлдерiнiң дeмогрaфияғa әcерi бар мa? - Қaзaқcтанның дeмографиялық құрaмы қaндай? Қ\Б мақтау, мадақтау |
Қағаздан жасалған гүлдер |
||||
|
Сабақтың ортасы 23 минут |
Тыңдалым тапсырмасы «Еліміздегі демографиялық жағдай» тақырыбында тыңдалым мәтінімен танысады. 1-тапсырма Тыңдалымнан кейінгі тапсырма Ойлау дағдыларының деңгейі. (Білу, түсіну) «Миға шабуыл» әдісі арқылы мәтінде көтерілген мәcелелерге қaтыcты өз oйларыңды бiлдiрiп, қaзiргi өмiрмeн байланыстырыңыздар.
Дескриптор:
Қ\Б «Геометриялық фигуралар» арқылы бағалау. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек»
2-тапсырма. Тыңдалымнан кейінгі тапсырма Ойлау дағдыларының деңгейі. ( талдау, жинақтау) жұптық жұмыс. «Жұбыңмен бөліс» әдісі арқылы орындайды. Берілген тірек сөздерден салалас құрмалас сөйлемдер құрап жазу. Демографиялық өсу туралы өз ойын білдіру. Тірек сөздер: қала түрғындарының үлесі, халық тығыздығы, көші-қонның әсері, елді мекендер, сирек қоныстанған, Түркістан, Жамбыл, Алматы облыстары, сырт өлке, табиғи өсім, демографиялық жағдайды көтеру, жас сәбилерді мемлекеттік қолдау.
Дескриптор:
Қ\Б «Геометриялық фигуралар» арқылы бағалау. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Тыңдалым мәтіні https://www.youtube.com/watch?v=OB2uLfKXtsM (алғашқы 5 минуты) Қима қағаздар, АКТ, |
||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
3-тапсырма. Ойлау дағдыларының деңгейі: жинақтау, бағалау Жеке жұмыс. «Еркін жазба» әдісі арқылы орындатамын.
Дескриптор: - мәліметтерді пайдаланып, диаграмма сыза алады; - салалас құрмалас сөйлемдерді түрлендіріп қолдана алады; Қ\Б «Геометриялық фигуралар» арқылы бағалау. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек»
Үйге тапсырма: Демографиялық ахуалдың жақсаруына әсер ететін факторларды анықтап, салалас құрмалас сөйлемдерді қатыстырып мәтін құрап жазу. Рефлексия: «Ұшақ» әдісі арқылы береді. |
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
||||
|
Қолдауды қажет ететін оқушыларға тапсырма: Жай сөйлемдерден құрмалас сөйлем құрастыртамын. Әдеби шығарма ішінен салалас құрмалас сөйлемдерді тапқызып, оларға талдау жасатамын. Қабілетті оқушыларға тапсырма: Қазіргі әлемдік статистиканы ескере отырып, «Халық санының өсуі қоғам дамуының көрсеткіші бола ма?» деген тақырыпта эссе жаздыртамын.
|
Қалыптастырушы бағалау: Топтық бағалау, геометриялық фигуралармен бағалау. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек», Рефлекция «Ұшақ» әдісі арқылы беріледі. |
АКТ-мен байланыс |
||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
|||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9-сынып Қазақстан Республикасының демографиялық жағдайы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Бөлім: «Отбасы және демографиялық өзгеріс». |
Мектеп: Қ.Сәтбаев жом |
|||||
|
Күні:25.09.2020ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Айшықова А.Т |
|||||
|
Пәні: қазақ тілі |
|
|||||
|
Сынып: 9-сынып |
Қатысқандар - Қатыспағандар - |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстан Республикасының демографиялық жағдайы |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Тыңдалым мәтініндегі ақпаратты анықтап, өмірлік мәселелермен байланыстыра алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата алады; Кейбір оқушылар орындай алады: Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін түрлендіріп қолданады. |
|||||
|
Бағалау критерийі: |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: демография, халық саны, ұдайы өсім т.б. Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ынтымақтаса жұмыс жасап, бір-бірінің пікіріне құрмет көрсету. |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
география |
|||||
|
Алдыңғы білім |
«Еліміздегі демографиялық жағдай» тақырыбында тыңдалым мәтінімен танысады. Тыңдалым мәтіні https://www.youtube.com/watch?v=OB2uLfKXtsM (алғашқы 5 минуты тыңдалады) |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланған уақыт 40 мин |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
«Гүлмен тілек» әдісімен үш топқа топтастырамыз. Қолдарындағы гүлмен -бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі.
«Ашық және Жабық сұрақтар» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау. - «Демография» дегеніміз не? - Oның негізгі қызметі қандай? - Қандай cалалары бар? - Бiздiң елiмiзде демогрфиялық жағдай қандай? - Қазақcтандағы түрлі ұлт өкiлдерiнiң дeмогрaфияғa әcерi бар мa? - Қaзaқcтанның дeмографиялық құрaмы қaндай? Қ\Б мақтау, мадақтау |
Қағаздан жасалған гүлдер |
||||
|
Сабақтың ортасы 23 минут |
Тыңдалым тапсырмасы «Еліміздегі демографиялық жағдай» тақырыбында тыңдалым мәтінімен танысады. 1-тапсырма Тыңдалымнан кейінгі тапсырма Ойлау дағдыларының деңгейі. (Білу, түсіну) «Миға шабуыл» әдісі арқылы мәтінде көтерілген мәcелелерге қaтыcты өз oйларыңды бiлдiрiп, қaзiргi өмiрмeн байланыстырыңыздар.
Дескриптор:
Қ\Б «Геометриялық фигуралар» арқылы бағалау. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек»
2-тапсырма. Тыңдалымнан кейінгі тапсырма Ойлау дағдыларының деңгейі. ( талдау, жинақтау) жұптық жұмыс. «Жұбыңмен бөліс» әдісі арқылы орындайды. Берілген тірек сөздерден салалас құрмалас сөйлемдер құрап жазу. Демографиялық өсу туралы өз ойын білдіру. Тірек сөздер: қала түрғындарының үлесі, халық тығыздығы, көші-қонның әсері, елді мекендер, сирек қоныстанған, Түркістан, Жамбыл, Алматы облыстары, сырт өлке, табиғи өсім, демографиялық жағдайды көтеру, жас сәбилерді мемлекеттік қолдау.
Дескриптор:
Қ\Б «Геометриялық фигуралар» арқылы бағалау. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Тыңдалым мәтіні https://www.youtube.com/watch?v=OB2uLfKXtsM (алғашқы 5 минуты) Қима қағаздар, АКТ, |
||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
3-тапсырма. Ойлау дағдыларының деңгейі: жинақтау, бағалау Жеке жұмыс. «Еркін жазба» әдісі арқылы орындатамын.
Дескриптор: - мәліметтерді пайдаланып, диаграмма сыза алады; - салалас құрмалас сөйлемдерді түрлендіріп қолдана алады; Қ\Б «Геометриялық фигуралар» арқылы бағалау. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек»
Үйге тапсырма: Демографиялық ахуалдың жақсаруына әсер ететін факторларды анықтап, салалас құрмалас сөйлемдерді қатыстырып мәтін құрап жазу. Рефлексия: «Ұшақ» әдісі арқылы береді. |
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
||||
|
Қолдауды қажет ететін оқушыларға тапсырма: Жай сөйлемдерден құрмалас сөйлем құрастыртамын. Әдеби шығарма ішінен салалас құрмалас сөйлемдерді тапқызып, оларға талдау жасатамын. Қабілетті оқушыларға тапсырма: Қазіргі әлемдік статистиканы ескере отырып, «Халық санының өсуі қоғам дамуының көрсеткіші бола ма?» деген тақырыпта эссе жаздыртамын.
|
Қалыптастырушы бағалау: Топтық бағалау, геометриялық фигуралармен бағалау. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек», Рефлекция «Ұшақ» әдісі арқылы беріледі. |
АКТ-мен байланыс |
||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
|||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |
||||||
шағым қалдыра аласыз



