Білім беру ұйымының
атауы
|
Көкдала ауылының орта
мектебі МДШО КММ
|
Пәні
|
Қазақ
тілі
|
Бөлім:
|
Отбасы және демографиялық
өзгеріс.Синтаксис
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
Кундакпаева
А.Б
|
Күні:
|
29.01.2024
|
Сынып: 9
|
Қатысқандар :
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қазақстандағы отбасы
күні
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
|
9.2.2.1 қазақ тілі стильдері
мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы
тану;
9.4.4.2 салалас
құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп
қолдану;
|
Сабақтың мақсаты
|
Мәтіндерден қазақ тілі
стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар
арқылы таниды; Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін
ажырата біледі, түрлендіріп
қолданады.
|
Сабақтың
барысы:
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5 мин
Сабақтың
ортасы
10
мин
15
мин
10
минут
Сабақтың
барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі: Түгендеу. Кезекшіні тыңдау.
Сабаққа әзірліктері.
Жағымды психологиялық
ахуал. «Жүректен - жүрекке»


Суреттерге қарап, сабақтың
тақырыбын болжайды.
Сыныпты пазл арқылы
топтастыру.
Оқылымалды
тапсырма. «Сөздік гол» ойыны арқылы
«Отбасы», «Бақыт», «Мекен», құралған сөздерді кестеге
жазады.
р/с
|
Сөз
|
Менің
анықтамам
|
Сөздіктегі
анықтама
|
Сөйлем
|
Синоним
|
|
|
|
1
|
Табылған
сөз
|
Біз оны қалай
түсінеміз?
|
Сөздікте қандай анықтама
берілген?
|
Қандай сөйлем құрастыра
аламыз?
|
Қандай синоним айтуға
болады?
|
2
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
«Сұрақ-жауап»
1.Отбасы
кyні мерекесін тойлап көрдіңдер ме? Отбасы
күнін тойлау қаншалықты
маңызды деп ойлайсыңдар?
2.«Отбасы
– шағын
мемлекет» деген
тұжырымға көзарастарың
қандай?
3.Егер
мүмкіндік болса, қандай отбасылық мерекені
тойлауды енгізер едіңдер?
Себебін түсіндіріңдер.
ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Топтық
жұмыс. Мәтіннің стилін анықтап,
стильдік ерекшеліктерін танытатын тілдік құралдарды
көрсетіңдер.


Мәтіннің
стилі
|
|
Тақырыбы
|
|
Түрі
|
|
Тілдік
ерекшелігі
|
|
Топтар бір-бірінің жұмысын
дескрипторға сүйене отырып «Әткеншек» әдісі арқылы
бағалайды.
ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. Жеке
жұмыс. 5-тапсырма. Жай сөйлемдерден салалас
құрмалас сөйлемдер құрастырыңдар.


ЕББҚ
оқушылар. Оқылым мәтінінде кездесетін
салалас құрмалас сөйлемдерді тауып, түрін, жасалу жолын
ажыратады.
6-тапсырма. Жұптық
жұмыс. Отбасы құндылықтарына нелерді
жатқызасыңдар? Оқылым және тыңдалым мәтіндерін негізге алып,
сұхбаттасыңдар. Ақпараттарды өмірлік мәселелермен
байланыстырыңдар.
Отбасы
құндылықтары
Оқушылар назарын сабаққа
аударады.
Суреттерге қарап, сабақ
тақырыбын болжайды.
Сұрақтарға жауап
береді.
Өз ойларын
дәлелдейді.
Топтық жұмыс.
Мәтін тақырыбын, мәселесін
анықтайды.
Стильдерді ажырата
алады;
Стиль белгілерін таба
алады;
Тілдік ерекшелігін
талдайды.
Салалас құрмалас сөйлемдердің жасалуын
біледі;
Жай сөйлемдерден салалас құрмалас сөйлем
құрастырады;
Оқылым және тыңдалым
мәтіндерін негізге алады;
Ақпараттарды
өмірлік мәселелермен байланыстырады ;
Тақырыпты қорытындылайды.
ҚБ.

Топтық
бағалау.
Дескриптор: жалпы 4
балл
-
Мәтін тақырыбын, мәселесін
анықтайды.
-
Стильдерді ажырата
алады;
-
Стиль белгілерін таба
алады;
-
Тілдік ерекшелігін
талдайды.
ҚБ

Дескриптор: жалпы 2
балл
Жай сөйлемдерден салалас құрмалас сөйлем
құрастырады – 1 балл

Дескриптор: жалпы 3
балл
ҚБ

9 сынып, қазақ тілі «Арман-пв»
баспасы
Отбасы туралы суреттер.
9 сынып, қазақ тілі «Арман-ПВ»
баспасы
(Қ
Р Әділет министрлігінің ресми
сайтынан)