9 сынып №53
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Адамның жыныс жүйесінің
құрылымы мен қызметі. §45.Адамның жыныс жүйесінің құрлысы мен
қызметі.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Көбею» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
4.04 1.04 1.04 |
|
Сыныбы: 9 «а,ә,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адамның жыныс жүйесінің құрылымы мен қызметі. §45.Адамның жыныс жүйесінің құрлысы мен қызметі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.1 - адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Артығын алып таста» Оқушыларға сөздер немесе суреттер жинағын (сабақ тақырыбымен байланысты) көрсетіңіз. Олар қай сөз немесе сурет қалғандарына қатысты емес екенін анықтауы керек. Мутация Полиплоидия Будандастыру Модификация |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Оқушылар сөздің немесе суреттің қалғандарына қатысты емес екенін анықтайды. Артығын алып тастайды. Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. |
«Ашық журнал» әдісі. Дескриптор: -кілт сөздердің артығын анықтайды -1 балл; |
Интерактивті панель Презентация |
|
Оқушылардың назарын аудару |
«Құндылық» Талап (Салауатты өмір салтын ұстану) «Менен сұрақ-сенен жауап» әдісі бойынша оқу мақсатына сай сұрақ қойылады. Жыныс дегеніміз не? Адамның жынысын қандай факторлар анықтайды? Түрлі топтағы омыртқалы жануарлардың аталық және аналықтары бір-бірінен несімен ерекшеленеді? |
Менен сұрақ-сенен жауап әдісінде қойылған сұрақтарға жауап береді, ой қозғау жүзеге асады. |
«Ашық журнал» әдісі. Дескриптор: - бір құндылық айтты – 1 балл; - оқу мақсатына сай қойылған сұрақтарға жауап береді -2 балл; |
Интерактивті панель Презентация |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
Сабақтың оқу мақсаты: 9.2.1.1 - адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау; Сабақтың мақсаты: адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттайды; |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Өте жақсы!» «Жақсы!» «Талпын!» |
Интерактивті панель Презентация Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж |
|
Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Инсерт» кесте әдісі. Берілген мәтінді «Түртіп алу» әдісін пайдаланып, танысып шығу. INSERT - оқығанын түсінуге, өз ойына басшылық етуге, ойын білдіруге үйрететін ұтымды әдіс. |
Оқушылар мәтінді оқиды. Берілген мәтінді «Түртіп алу» әдісін пайдаланады, танысып шығады. Кестені толтырады. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Интерактивті панель Презентация |
|
Сабақтың ортасы Оқушыларға бағыт бағдар беру |
«Атаулар мекені» Тақырып бойынша термин сөздердер беріледі. Тыңдаушылар қосымша ақпараттан жауаптарын сипаттау, теориялық білімдерін молайту. Аталық без, ума, ұрық өзекшелері, ұрық көпіршіктері, қуықасты безі, шәует (сперма), аналық без, эстрадиол, прогестерон, жатыр, жатыр түтігі, сары дене, гинеколог, андролог. |
Тыңдаушылар қосымша ақпараттан жауаптарын жазып, теориялық білімдерін молайтады. |
«Ашық журнал» әдісі Дескриптор: -кілт сөздердің мазмұнын сипаттайды – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация |
|
Практикалық тапсырмалар беру |
Жеке жұмыс ҚБ тапсырмалары ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Оқушылар жеке ҚБ тапсырмаларын орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Жеке жұмыс ҚБ тапсырмаларының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Интерактивті панель Презентация Жеке жұмысқа арналған үлестірме парақтар. |
|
Бағалау |
Жеке жұмыс ҚБ тапсырмалары ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Оқушылар жеке ҚБ тапсырмаларын орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Жеке жұмыс ҚБ тапсырмаларының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан |
Интерактивті панель Презентация Жеке жұмысқа арналған үлестірме парақтар. |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
«Жетістік баспалдағы» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
Интерактивті панель Презентация
|
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Үй тапсырма: §46.Екінші реттік жыныс белгілері, жыныстық жетілу. Биологиялық және әлеуметтік жетілу. |
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен танысады және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
«Ду қол шапалақ» әдісі арқылы бағалау. «Мадақтау!» «Жарайсың!» |
Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
Құндылықтарды енгізу шарттары:
-
Құндылықтың атын айтпау;
-
Лекция ретінде болмауы;
-
Максималды ұзақтық-10 минут;
-
Материал алынған дереккөзге сілтеменің болуы;
-
Жас ерекшелігіне сай болуы;
-
Іс-шаралардың әртүрлі болуы;
«Тақырып» §45.Адамның жыныс жүйесінің құрлысы мен қызметі.
«Құндылық» Талап (Салауатты өмір салтын ұстану)
«Түрі» Маңызды мәлімет
«Атауы» Жыныс мүшелерінің аурулары

Жыныстық жолмен берілетін аурулар (ЖЖБИ)
Жыныстық жолмен берілетін аурулар адамзатқа жыныстық қатынастың өзі сияқты бұрыннан белгілі. Олар алғаш рет Рим мен Грециядағы дәрігерлердің ежелгі еңбектерінде айтылған. ЖЖБИ белгілері көбінесе спецификалық болып табылады, бірақ көбінесе аурулар асимптоматикалық болып табылады, бұл диагнозды қиындатады. Емдеудің заманауи әдістері адам дәрігердің барлық рецепттерін бұлжытпай орындаған жағдайда толық қалпына келтіруге мүмкіндік береді. Бірақ жыныстық жолмен берілетін аурулар репродуктивті жүйенің функционалдылығына теріс әсер етеді, бұл абсолютті немесе қайталама болуы мүмкін.
Жыныстық жолмен берілетін аурулардың өзіндік ерекшелігі бар: олар тек қорғалмаған жыныстық қатынас арқылы жұғуы мүмкін, бірақ кейбір ерекшеліктер бар. Медицинада олар ЖЖБИ немесе ЖЖБИ деп қысқартылған. Венерология 20 ұқсас патологияны біледі, бірақ көбінесе тек 5 түрі диагноз қойылады:
Трихомониаз. Бұл жыныстық жолмен берілетін бактериялық инфекция; әйелдерде қоздырғыш енген кезде қынапқа, ерлерде уретраға әсер етеді. Көбінесе ауру айқын симптомдарсыз жүреді, алғашқы белгілер инфекциядан кейін 20 күннен кейін пайда болуы мүмкін.
Сифилис. Спирохеталардан туындаған, жыныстық қатынастың кез келген түрі арқылы беріледі. ЖЖБИ бұл түрінің алғашқы белгілері инфекциядан кейін 10-шы күні пайда болады, бірақ олар көбінесе басқа аурулардың белгілері ретінде қабылданады немесе мүлде байқалмайды. Егер жыныстық жолмен берілетін инфекция бірінші кезеңде емделмесе, ол дамиды және 2 және 3 ауырлық дәрежесіне жетеді. Үшіншісі ең ауыр деп саналады, өйткені ол ішінара сал ауруымен, жүрек қызметінің бұзылуымен және психикалық бұзылулармен бірге жүреді.
Гонорея. Инфекция гонококк патогенді бактериясының адам ағзасына енуіне байланысты пайда болады. Бұл жыныстық жолмен берілетін аурудың тән ерекшелігі оңай емдеу болып табылады, бірақ егер терапия болмаса, ауыр асқынуларды болдырмауға болмайды. Гонореяны ересектер ғана емес, қорғалмаған жыныстық қатынас арқылы да жұқтыруы мүмкін, сонымен қатар анасы ЖЖБИ бұл түрімен ауырса, туу каналынан өтетін жаңа туған нәрестелер де жұқтыруы мүмкін.
Хламидиоз. Ауыз, жыныс және анальды қорғалмаған байланыс арқылы берілетін жыныстық жолмен берілетін ауру. Әйелдерде бактериялар жатыр мойнының тіндеріне еніп, қабынуды тудырады. Еркектерде инфекция ерекше белгілермен және эпидидимиспен уретраның қабынуы ретінде көрінеді.
Жыныстық герпес. Тек жыныстық жолмен берілмейтін ауру - инфекция теріге аздаған зақымдану арқылы денеге енуі мүмкін. Аурудың қоздырғышы - 2 типті герпес вирусы. Аурудың ерекшелігі - алғашқы белгілер пайда болғаннан кейін, бірнеше күннен кейін адамның әл-ауқаты толығымен қалпына келеді. Бірақ мәселе мынада, вирус өмір бойы денеде қалады, мезгіл-мезгіл күшейеді.
Берілген мәтінді «Түртіп алу» әдісін пайдаланып, танысып шығу. INSERT - оқығанын түсінуге, өз ойына басшылық етуге, ойын білдіруге үйрететін ұтымды әдіс.
|
«V» - «Білемін» |
«-» «мен үшін түсініксіз» |
<
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Тезекбаева Карлыгаш ТолешовнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз 9 сынып ҚМЖ, 9.2.1.1 - адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау;
Тақырып бойынша 11 материал табылды
9 сынып ҚМЖ, 9.2.1.1 - адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау;Материал туралы қысқаша түсінік
9.2.1.1 - адамның жыныс жүйесінің құрылысын сипаттау;
Материалдың қысқаша нұсқасы 9 сынып №53 ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі (Сабақ тақырыбы)
Сабақтың барысы:
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША Құндылықтарды енгізу шарттары:
«Тақырып» §45.Адамның жыныс жүйесінің құрлысы мен қызметі. «Құндылық» Талап (Салауатты өмір салтын ұстану) «Түрі» Маңызды мәлімет «Атауы» Жыныс мүшелерінің аурулары
Жыныстық жолмен берілетін аурулар (ЖЖБИ) Жыныстық жолмен берілетін аурулар адамзатқа жыныстық қатынастың өзі сияқты бұрыннан белгілі. Олар алғаш рет Рим мен Грециядағы дәрігерлердің ежелгі еңбектерінде айтылған. ЖЖБИ белгілері көбінесе спецификалық болып табылады, бірақ көбінесе аурулар асимптоматикалық болып табылады, бұл диагнозды қиындатады. Емдеудің заманауи әдістері адам дәрігердің барлық рецепттерін бұлжытпай орындаған жағдайда толық қалпына келтіруге мүмкіндік береді. Бірақ жыныстық жолмен берілетін аурулар репродуктивті жүйенің функционалдылығына теріс әсер етеді, бұл абсолютті немесе қайталама болуы мүмкін. Жыныстық жолмен берілетін аурулардың өзіндік ерекшелігі бар: олар тек қорғалмаған жыныстық қатынас арқылы жұғуы мүмкін, бірақ кейбір ерекшеліктер бар. Медицинада олар ЖЖБИ немесе ЖЖБИ деп қысқартылған. Венерология 20 ұқсас патологияны біледі, бірақ көбінесе тек 5 түрі диагноз қойылады: Трихомониаз. Бұл жыныстық жолмен берілетін бактериялық инфекция; әйелдерде қоздырғыш енген кезде қынапқа, ерлерде уретраға әсер етеді. Көбінесе ауру айқын симптомдарсыз жүреді, алғашқы белгілер инфекциядан кейін 20 күннен кейін пайда болуы мүмкін. Сифилис. Спирохеталардан туындаған, жыныстық қатынастың кез келген түрі арқылы беріледі. ЖЖБИ бұл түрінің алғашқы белгілері инфекциядан кейін 10-шы күні пайда болады, бірақ олар көбінесе басқа аурулардың белгілері ретінде қабылданады немесе мүлде байқалмайды. Егер жыныстық жолмен берілетін инфекция бірінші кезеңде емделмесе, ол дамиды және 2 және 3 ауырлық дәрежесіне жетеді. Үшіншісі ең ауыр деп саналады, өйткені ол ішінара сал ауруымен, жүрек қызметінің бұзылуымен және психикалық бұзылулармен бірге жүреді. Гонорея. Инфекция гонококк патогенді бактериясының адам ағзасына енуіне байланысты пайда болады. Бұл жыныстық жолмен берілетін аурудың тән ерекшелігі оңай емдеу болып табылады, бірақ егер терапия болмаса, ауыр асқынуларды болдырмауға болмайды. Гонореяны ересектер ғана емес, қорғалмаған жыныстық қатынас арқылы да жұқтыруы мүмкін, сонымен қатар анасы ЖЖБИ бұл түрімен ауырса, туу каналынан өтетін жаңа туған нәрестелер де жұқтыруы мүмкін. Хламидиоз. Ауыз, жыныс және анальды қорғалмаған байланыс арқылы берілетін жыныстық жолмен берілетін ауру. Әйелдерде бактериялар жатыр мойнының тіндеріне еніп, қабынуды тудырады. Еркектерде инфекция ерекше белгілермен және эпидидимиспен уретраның қабынуы ретінде көрінеді. Жыныстық герпес. Тек жыныстық жолмен берілмейтін ауру - инфекция теріге аздаған зақымдану арқылы денеге енуі мүмкін. Аурудың қоздырғышы - 2 типті герпес вирусы. Аурудың ерекшелігі - алғашқы белгілер пайда болғаннан кейін, бірнеше күннен кейін адамның әл-ауқаты толығымен қалпына келеді. Бірақ мәселе мынада, вирус өмір бойы денеде қалады, мезгіл-мезгіл күшейеді. Берілген мәтінді «Түртіп алу» әдісін пайдаланып, танысып шығу. INSERT - оқығанын түсінуге, өз ойына басшылық етуге, ойын білдіруге үйрететін ұтымды әдіс.
|













