|
Бөлім: |
Тербелістер және толқындар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қауымбай Н.Н. |
|
|
Күні: |
27.02.2024 ж. |
|
|
Сынып: 9 Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Толқындық қозғалыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.5.12-толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолдану 9.2.5.13-көлденең және бойлық толқындарды салыстыру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолданады және көлденең және бойлық толқындарды салыстырады |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
|
|
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Толқындық қозғалыс
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: 3 мин 5 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. |
|
|
Оқулық 9 сынып Физика |
|
«Үстел үсті» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау Сұрақтар: 1.Еркін тербелістер дегеніміз не? 2.Еріксіз тербелістер дегеніміз не? 3.Математикалық маятник дегеніміз не? Формуласы 4.Серіппелі маятник дегеніміз не? Формуласы 5.«QazSmart» бесігінің тербелісі жайлы сұрау. |
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп бүгінгі сабақпен танысады. Оқушылар проблемалық сұрақтарға жауап береді |
ҚБ: «Жарайсың!» «Жақсы!» «Тамаша!» |
Оқулық 9 сынып Физика Қазақша оюланып жасалынған А3 кілемше, төртбұрышты асықтар
|
|
|
Сабақтың ортасы 12 мин 10 мин 8 мин |
Жаңа білім. Толқынды сипаттайтын шамалар: 1. Толқынның ұзындығы. 2. Толқынның жылдамдығы.
Топтық жұмыс. №1-тапсырма. Ы Жеке жұмыс. Тақтамен жұмыс.(Оқулықпен жұмыс) 29 жаттығу №1.Жиілігі 0,165 кГц тербеліс көзінен 330 м/с жылдамдықен таралатын толқын ұзындығын анықтаңдар. №2.Толқын көл бетінде 6 м/с жылдамдықпен таралады.Егер толқын ұзындығы 30 дм болса,су бетіндегі қалқыманың тербеліс периоды мен жиілігін анықтаңдар. |
Оқушылар анықтаманы жұмыс дәптерлеріне жазып алады. Оқушы қауіпсіздік ережелерін сақтайды. Топпен бірлесе отырып,жылдамдық датчигін қолданып,судың таралу жылдамдығын және сызғышпен ұзындығын өлшейді. |
Дескриптор: - Sparkvue программасында жылдамдық датчигін ашады -Толқынның таралу жылдамдығының мәнін анықтайды -Сызғышпен толқын ұзындығын өлшейді -Толқын көзінің тербеліс периодын анықтайды Жалпы балл-4 балл Дескриптор: -Жиілікті ХБЖ-не айналдырады; -Толқын ұзындығының формуласын қолданып,мәнін анықтайды Жалпы балл-1 Дескриптор: -Толқын ұзындығын ХБЖ-не айналдырады; -Тербеліс периоды мен жиіліктің формуласын қолданып,мәнін анықтайды Жалпы балл-2 |
Оқулық 9 сынып Физика Толқындық қозғалысқа арналған құрал Ыдыс,гірлер жиынтығы,сызғыш,жылдамдық датчигі,sparlvue программасы Уақыт тілшесі таратпа материалы Оқулық 9 сынып Физика |
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Қорытындылау мақсатында оқушыларға тапсырманы «Веен диаграммасы» әдісімен беремін (Бір-бірімен айқасқан екі шеңбердің екі жағына салыстыруға көлденең толқын және бойлық толқын сипаттамалары жазылады. Ал айқасқан жерге екеуіне ортақ сипаттар тізіледі. Салыстыруға арналған тапсырмаларды осы диаграммаға салып, оқушылар қызыға толтырады, яғни, салыстыру сияқты күрделі ойлау операциясын меңгереді)
|
|
Дескриптор -Бойлық толқын мен көлденең толқындардың айырмашылықтарын жазады. -Екі толқынның қандай ортада таралатынын ажыратады. -Толқындардың сұйықтардың қасиеттеріне қарай таралатынын атайды. Екі толқынды ерекшеліктерін салыстырады. Жалпы балл-3 |
Таратпа қағаздары |
|
Кері байланыс: «3Қ» Бағалау:«Уақыт тілшесі» арқылы әр тапсырма орындаған соң,дескрипторға сәйкес баға қойып отырады.
|
Сабаққа байланысты сұрақтар қойылады,қойылған сұрақтарға жауап береді Бүгінгі сабаққа байланысты Қызықты,құнды,қажет ақпараттарға байланысты кері байланыс береді. Үй жүмысын күнделікке тіркейді |
Уақыт тілшесіне аты-жөндерімен,дсикрипторға сәйкес қойған баллдарын белгілеп тапсырады Жалпы балл-10 |
Уақыт тілшесі таратпа материалы |
|
|
Үй тапсырмасы |
§ 29, 174 бет,Закирова Н.А., №3,1,2. |
|
|
|
1.4.Егер толқынның биіктігі 0.05м болса жылдамдығын және жиілігін табыңыз
Ресурс 3

Венн диаграммасына бойлық толқын мен көлденең толқынды сипаттап жазыңыз_______________
Екі толқын қандай ортада таралады__________________
Толқындардың қандай ұқсастықтары бар жазыңыз _________________________
Толқындардың айырмашылықтарын ажыратып жазыңыз ________________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9 сынып ҚМЖ ашық сабаққа Толқындық қозғалыс тақырыбында жасалған
9 сынып ҚМЖ ашық сабаққа Толқындық қозғалыс тақырыбында жасалған
|
Бөлім: |
Тербелістер және толқындар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қауымбай Н.Н. |
|
|
Күні: |
27.02.2024 ж. |
|
|
Сынып: 9 Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Толқындық қозғалыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.5.12-толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолдану 9.2.5.13-көлденең және бойлық толқындарды салыстыру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолданады және көлденең және бойлық толқындарды салыстырады |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
|
|
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Толқындық қозғалыс
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: 3 мин 5 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. |
|
|
Оқулық 9 сынып Физика |
|
«Үстел үсті» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау Сұрақтар: 1.Еркін тербелістер дегеніміз не? 2.Еріксіз тербелістер дегеніміз не? 3.Математикалық маятник дегеніміз не? Формуласы 4.Серіппелі маятник дегеніміз не? Формуласы 5.«QazSmart» бесігінің тербелісі жайлы сұрау. |
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп бүгінгі сабақпен танысады. Оқушылар проблемалық сұрақтарға жауап береді |
ҚБ: «Жарайсың!» «Жақсы!» «Тамаша!» |
Оқулық 9 сынып Физика Қазақша оюланып жасалынған А3 кілемше, төртбұрышты асықтар
|
|
|
Сабақтың ортасы 12 мин 10 мин 8 мин |
Жаңа білім. Толқынды сипаттайтын шамалар: 1. Толқынның ұзындығы. 2. Толқынның жылдамдығы.
Топтық жұмыс. №1-тапсырма. Ы Жеке жұмыс. Тақтамен жұмыс.(Оқулықпен жұмыс) 29 жаттығу №1.Жиілігі 0,165 кГц тербеліс көзінен 330 м/с жылдамдықен таралатын толқын ұзындығын анықтаңдар. №2.Толқын көл бетінде 6 м/с жылдамдықпен таралады.Егер толқын ұзындығы 30 дм болса,су бетіндегі қалқыманың тербеліс периоды мен жиілігін анықтаңдар. |
Оқушылар анықтаманы жұмыс дәптерлеріне жазып алады. Оқушы қауіпсіздік ережелерін сақтайды. Топпен бірлесе отырып,жылдамдық датчигін қолданып,судың таралу жылдамдығын және сызғышпен ұзындығын өлшейді. |
Дескриптор: - Sparkvue программасында жылдамдық датчигін ашады -Толқынның таралу жылдамдығының мәнін анықтайды -Сызғышпен толқын ұзындығын өлшейді -Толқын көзінің тербеліс периодын анықтайды Жалпы балл-4 балл Дескриптор: -Жиілікті ХБЖ-не айналдырады; -Толқын ұзындығының формуласын қолданып,мәнін анықтайды Жалпы балл-1 Дескриптор: -Толқын ұзындығын ХБЖ-не айналдырады; -Тербеліс периоды мен жиіліктің формуласын қолданып,мәнін анықтайды Жалпы балл-2 |
Оқулық 9 сынып Физика Толқындық қозғалысқа арналған құрал Ыдыс,гірлер жиынтығы,сызғыш,жылдамдық датчигі,sparlvue программасы Уақыт тілшесі таратпа материалы Оқулық 9 сынып Физика |
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Қорытындылау мақсатында оқушыларға тапсырманы «Веен диаграммасы» әдісімен беремін (Бір-бірімен айқасқан екі шеңбердің екі жағына салыстыруға көлденең толқын және бойлық толқын сипаттамалары жазылады. Ал айқасқан жерге екеуіне ортақ сипаттар тізіледі. Салыстыруға арналған тапсырмаларды осы диаграммаға салып, оқушылар қызыға толтырады, яғни, салыстыру сияқты күрделі ойлау операциясын меңгереді)
|
|
Дескриптор -Бойлық толқын мен көлденең толқындардың айырмашылықтарын жазады. -Екі толқынның қандай ортада таралатынын ажыратады. -Толқындардың сұйықтардың қасиеттеріне қарай таралатынын атайды. Екі толқынды ерекшеліктерін салыстырады. Жалпы балл-3 |
Таратпа қағаздары |
|
Кері байланыс: «3Қ» Бағалау:«Уақыт тілшесі» арқылы әр тапсырма орындаған соң,дескрипторға сәйкес баға қойып отырады.
|
Сабаққа байланысты сұрақтар қойылады,қойылған сұрақтарға жауап береді Бүгінгі сабаққа байланысты Қызықты,құнды,қажет ақпараттарға байланысты кері байланыс береді. Үй жүмысын күнделікке тіркейді |
Уақыт тілшесіне аты-жөндерімен,дсикрипторға сәйкес қойған баллдарын белгілеп тапсырады Жалпы балл-10 |
Уақыт тілшесі таратпа материалы |
|
|
Үй тапсырмасы |
§ 29, 174 бет,Закирова Н.А., №3,1,2. |
|
|
|
1.4.Егер толқынның биіктігі 0.05м болса жылдамдығын және жиілігін табыңыз
Ресурс 3

Венн диаграммасына бойлық толқын мен көлденең толқынды сипаттап жазыңыз_______________
Екі толқын қандай ортада таралады__________________
Толқындардың қандай ұқсастықтары бар жазыңыз _________________________
Толқындардың айырмашылықтарын ажыратып жазыңыз ________________________
шағым қалдыра аласыз

дыстың ішіндегі суға гір 200 г тасталғаннан кейінгі
пайда болған толқындық қозғалыстың таралу жылдамдығын және
ұзындығын анықтайды.













