|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Бөлімі: |
Динамика негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.Ж.Т. |
|
Күні: |
__/___/_____ж. |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бүкiләлемдiк тартылыс заңы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.6 Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдайды және оны есептер шығаруда қолданады. |
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы 15 мин |
|
Оқушылар орындарынан тұрып кабинет ішінде қозғалысқа түседі, әр оқушы - жеке атомдар. Мұғалімнің айтуы бойынша қанша атомның қосындысынан молекула құралатынын айтады, сол кезде сол санға сай бірігіп тұра қалу керек.
QUIZIZZ қосымшасы арқылы тест тапсырмасын орындайды
Оқушылар негізгі анықтамаларды дәптерлеріне жазып алады.
|
Дескриптор: -барлық сұраққа дұрыс жауап жазған жағдайда – 1 балл. |
Презентация
|
|
10 мин |
Тапсырма-1 Оқыту түрі: Топтық жұмыс https://flippity.net/rp.php?c бағдарламасы арқылы оқушыларды топтастырады 1-топ Егер екі дене арасындағы қашықтық екі есе ұлғайса, олардың арасындағы тартылыс күші қалай өзгереді? 2-топ Екі дене арасындағы тартылыс күші 100 Н. Егер олардың массалары екі есе артып, ал қашықтық өзгермей қалса, тартылыс күші қалай өзгереді? 3-топ Егер Жер мен Күн арасындағы қашықтық екі есе қысқарса, тартылыс күші қалай өзгереді? |
Топтар берілген тапсырманы Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдай отырып орындайды
|
Дескриптор: - бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдайды– 1 балл -берілген тапсырмадағы күштің өзгерісін анықтайды– 1 балл |
Презентация немесе Таратпа қағаздар |
|
5 мин |
Тапсырма-2 Оқыту түрі: Жұптық жұмыс
6.
|
Оқушылар жұптаса отырып есептерді шығарады
|
Дескриптор: -есептің берілгенін жазып, шамаларды ХБЖ көрсетеді-1балл. -қажет формуланы түрлендіреді-1балл. -есептеулер жүргізеді-1балл.
|
Презентация немесе Таратпа қағаздар |
|
Ортасы 5 мин |
Тапсырма-3 Оқыту түрі: Жеке жұмыс Сәйкестендіру тапсырмасын орындатады.
\
|
Оқушылар learningapps қосымшасында сәйкестендіру тапсырмасын орындайды.
|
Дескриптор: -3 сұрақтан аз немесе тең дұрыс жауап – 1 балл - 3 тен көп дұрыс жауап – 1 балл
|
Презентация немесе Таратпа қағаздар |
|
10 мин |
Тапсырма-4 Жеке жұмыс. Саралау тапсырмасы QUIZIZZ бағдарламасы арқылы тақырып бойынша тест тапсырмасын орындатады. |
Оқушылар QUIZIZZ бағдарламасы арқылы тест тапсырмасын орындайды.
|
Дескриптор: -quizizz қосымшасында 6 сұрақтан аз дұрыс жауап – 1 балл - 7 сұрақтан көп дұрыс жауап -1 балл Жалпы балл: 10 балл |
QUIZIZZ қосымшасы |
|
Рефлексия 5 мин |
Бағалау «Тұлпар» әдісі бойынша жүзеге асады. 1-қалташа «Құлын» (1-5 балл) 2-қалташа «Жабағы» (6-балл) 3-қалташа «Тай» (7 балл) 4-қалташа «Құнан» (8 балл) 5-қалташа «Дөнен» (9 балл) 6-қалташа «Бесті» (10 балл) Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы білдіреді. - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай жинаған баллдарын санап, сәйкес келетін жылқыға жабыстырады. Бұл әдісті пайдалану арқылы оқушылардан кері байланыс алып қана қоймай ҰЛТТЫҚ ҚҰНДЫЛЫҚТЫ ДӘРІПТЕЙ АЛАМЫЗ.
|
|
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
Тапсырмаға критерий бойынша құрастырылған дескрипторларды қолдану арқылы, ал критерий оқу мақсатына тікелей негізделген болуы қажет |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Сергіту ретінде «Атомдар мен молекулалар» жаттығуы жүргізілді Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9-сынып ҚМЖ "Бүкiләлемдiк тартылыс заңы"
9-сынып ҚМЖ "Бүкiләлемдiк тартылыс заңы"
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Бөлімі: |
Динамика негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.Ж.Т. |
|
Күні: |
__/___/_____ж. |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бүкiләлемдiк тартылыс заңы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.6 Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдайды және оны есептер шығаруда қолданады. |
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы 15 мин |
|
Оқушылар орындарынан тұрып кабинет ішінде қозғалысқа түседі, әр оқушы - жеке атомдар. Мұғалімнің айтуы бойынша қанша атомның қосындысынан молекула құралатынын айтады, сол кезде сол санға сай бірігіп тұра қалу керек.
QUIZIZZ қосымшасы арқылы тест тапсырмасын орындайды
Оқушылар негізгі анықтамаларды дәптерлеріне жазып алады.
|
Дескриптор: -барлық сұраққа дұрыс жауап жазған жағдайда – 1 балл. |
Презентация
|
|
10 мин |
Тапсырма-1 Оқыту түрі: Топтық жұмыс https://flippity.net/rp.php?c бағдарламасы арқылы оқушыларды топтастырады 1-топ Егер екі дене арасындағы қашықтық екі есе ұлғайса, олардың арасындағы тартылыс күші қалай өзгереді? 2-топ Екі дене арасындағы тартылыс күші 100 Н. Егер олардың массалары екі есе артып, ал қашықтық өзгермей қалса, тартылыс күші қалай өзгереді? 3-топ Егер Жер мен Күн арасындағы қашықтық екі есе қысқарса, тартылыс күші қалай өзгереді? |
Топтар берілген тапсырманы Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдай отырып орындайды
|
Дескриптор: - бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдайды– 1 балл -берілген тапсырмадағы күштің өзгерісін анықтайды– 1 балл |
Презентация немесе Таратпа қағаздар |
|
5 мин |
Тапсырма-2 Оқыту түрі: Жұптық жұмыс
6.
|
Оқушылар жұптаса отырып есептерді шығарады
|
Дескриптор: -есептің берілгенін жазып, шамаларды ХБЖ көрсетеді-1балл. -қажет формуланы түрлендіреді-1балл. -есептеулер жүргізеді-1балл.
|
Презентация немесе Таратпа қағаздар |
|
Ортасы 5 мин |
Тапсырма-3 Оқыту түрі: Жеке жұмыс Сәйкестендіру тапсырмасын орындатады.
\
|
Оқушылар learningapps қосымшасында сәйкестендіру тапсырмасын орындайды.
|
Дескриптор: -3 сұрақтан аз немесе тең дұрыс жауап – 1 балл - 3 тен көп дұрыс жауап – 1 балл
|
Презентация немесе Таратпа қағаздар |
|
10 мин |
Тапсырма-4 Жеке жұмыс. Саралау тапсырмасы QUIZIZZ бағдарламасы арқылы тақырып бойынша тест тапсырмасын орындатады. |
Оқушылар QUIZIZZ бағдарламасы арқылы тест тапсырмасын орындайды.
|
Дескриптор: -quizizz қосымшасында 6 сұрақтан аз дұрыс жауап – 1 балл - 7 сұрақтан көп дұрыс жауап -1 балл Жалпы балл: 10 балл |
QUIZIZZ қосымшасы |
|
Рефлексия 5 мин |
Бағалау «Тұлпар» әдісі бойынша жүзеге асады. 1-қалташа «Құлын» (1-5 балл) 2-қалташа «Жабағы» (6-балл) 3-қалташа «Тай» (7 балл) 4-қалташа «Құнан» (8 балл) 5-қалташа «Дөнен» (9 балл) 6-қалташа «Бесті» (10 балл) Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын төмендегі сұрақтарға жауап беру арқылы білдіреді. - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай жинаған баллдарын санап, сәйкес келетін жылқыға жабыстырады. Бұл әдісті пайдалану арқылы оқушылардан кері байланыс алып қана қоймай ҰЛТТЫҚ ҚҰНДЫЛЫҚТЫ ДӘРІПТЕЙ АЛАМЫЗ.
|
|
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды. |
Тапсырмаға критерий бойынша құрастырылған дескрипторларды қолдану арқылы, ал критерий оқу мақсатына тікелей негізделген болуы қажет |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Сергіту ретінде «Атомдар мен молекулалар» жаттығуы жүргізілді Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: |
||
шағым қалдыра аласыз



















