Материалдар / 9 сыныптарға арналған практикалық тапсырмалар
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

9 сыныптарға арналған практикалық тапсырмалар

Материал туралы қысқаша түсінік
Программа құрылымын қалай сипаттауға болады? — Паскаль тілінің алфавитіне нелер жатады? — Идентификатор деген не, оған не жатады? — Айнымалылар, тұрақтылар деген не және олар қалай белгіленеді? — Паскаль тіліндегі стандартты функциялар қандай қызмет атқарады? — Логикалық өрнек неден тұрады?
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Желтоқсан 2022
271
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары.

Күні: 06.12.2022.ж. Сынып: 9 Ж

Мектеп: №266 мектеп-лицей

Мұғалімнің аты-жөні: Ф.Ж.Махамбетова

Қатысқандар: ___ Қатыспағандар:_____

Сабақтың тақырыбы

Деректерді сұрыптау және сүзгілеу

Оқу

мақсаттары

9.2.2.3 Деректерді іздеуді,сұрыптауды және сүзгілеуді жүзеге асыру.

Сабақтың

мақсаты

Барлығы: MS Excel программасында деректерді сұрыптауды,сүзгілеуді іздеуді білу, түсіну.

Көпшілігі: Деректерді сұрыптау, сүзгілеуге қолдану

Кейбіреулері: Деректерді іздеуді,сұрыптауды және сүзгілеуді жүзеге асыру талдау

Бағалау критерийі

  • MS Excel программасында деректерді сұрыптауды,сүзгілеуді ;

  • Деректерді сұрыптау,сүзгілеуге қолданады;

  • Үлкен көлемді деректерді бірнеше шарттар арқылы сұрыптайды, сүзгілейді

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • Кесте-таблица сұрыптау-сортировк, іздеу-поиск, сүзгілеу-фильтрация.

  • Диалогқа/жазылымға қатысты тіркестер:

Мемо өрісі.......

Кесте .........

Сүзгі дегеніміз

Сұраныс-мәліметтерді....................................................... амалдары.

Құндылықтарға

баулу

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

Қарым-қатынас жасау қабілеті;

Жауапкершілік; өзгелердің мәдинетіне және көзқарастарына құрметпен қарау.

Пәнаралық

байланыс

География

Алдыңғы білім


Деректер базасы,кесте өріс,жазба ақпараттарды іздеу туралы білімі бар.




Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті

Саралау түрлері

Бағалау

Сабақтың басы

12 минут

I. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу.

Сыныпты түгелдеу.

Оқушыларды сабаққа ынталандыру мақсатында психологиялық ахуал туғызу үшін «Гүлмен тілек» әдісін қолданамыз.Оқушылар шеңбер бойымен тұрып гүлді алақандарына салып,бір-біріне тілек айтады, бір-бірінің көңіл күйін көтереді.

Оқушыларды таратпа қағаз және арқылы 2 топқа бөлеміз.

Мақсаты: бірлескен білім алу, өзара қарым-қатынас жасау

Топ «Өріс», «Кесте» болып бөлінеді.

Жана тақырып.


«Артығын алып таста»

Оқушыларға сөздер немесе суреттер жинағын (сабақ тақырыбымен

байланысты) көрсетіңіз. Олар қай сөз немесе сурет қалғандарына қатысты емес екенін анықтауы керек.

Сөздер: Деректер,Қалам, Ұялы телефон, Сұрыптау, Сүзгілеу.

Артық сөзді алып тастау арқылы сабақтын тақырыбын ашады.

Мақсаты: жаңа тақырып бойынша теориялық білімдеріне бағдар беру.

Топтық жұмыс.

Оқушылардың қажеттілігін қанағаттандыру үшін «Ойлан, жұптас, бөліс» тәсілі арқылы тапсырма береді. Уақыттың шектеулі екенін айтып өтеді.

1 топ «Өріс» Деректерді сұрыптау.

2 топ «Кесте» тобы – Деректерді сүзгілеу.


Оқушылар бір – біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.







Түрлі ресурстар қолдана отырып,

Постерлер жасайды.
























Тапсырма

Жаңа тақырып бойынша оқулықпен теориялық білім алуда кейбір оқушылар күрделі идеяларды түсіндіретін мәтіндермен жұмыс істей алады. Соған орай, постер жасағанда идеялар ілгертуге әр түрлі ресурстар ұсынады (оқулық)




















Топтық бағалау

«Бас бармақ» әдісі


Жасыл – өте жақсы

Сары – жаман емес

Қызыл - түсініксіз


















Сабақтың ортасы

20 минут


І.А денгейі.

(тәжірибелік тапсырма)

1. Атырау облысы бойынша аудандардың халық саны,жер аумағы жайлы деректер қоры берілген.Осы деректер қорындағы мәліметтерді белгілі бір шарттар бойынша сұрыптап,сүзгілеп қарастырыңдар.

Облыс

Ауданы

Халық саны

Жер көлемі


Атырау

Қызылқоға

31,6

24,9

Құрманғазы

57,9

20,9

Махамбет

32,0

9,6

Индер

31,9

10,9

Дескриптор

  • деректер базасын құрады;

  • деректерді сүзгілейді;

  • деректерді сұрыптайды

  • ЖӘНЕ,НЕМЕСЕ шарттарды пайдаланады


ІІ.(ЖЖ) «Ойлан,жұптас бөліс»

Компьютерде орындау


Дескриптор:

-кесте құрады;

-деректерді сүзгілейді;

-шарттар бойынша сүзгілейді;




ІІІ(ЖЖ). «Ойлан,жұптас бөліс»

Компьютерде орындау

«Азияда қортындысы» ДҚ құр.

Мынадай өрістерден тұрады:

Азиаданың қорытындысы бойынша Қазақстан жалпы командалық есепте 25 алтын, 19 күміс және 15 қола медаль иеленіп, бірінші орынға ие болды.

Екінші орынға - 11 алтын, 15 күміс, 12 қола медальдармен Жапония, ал үшінші орынға 15 алтын, 10 күміс, 10 қола медаль алған Оңтүстік Корея ие болды. Төртінші орынды 10алтын, 12 күміс, 10 қола алған Қытай иеленді.



Алтын

Күміс

Қола

Барлығы

1

Қазақстан

25

19

9


2

Қытай

10

11

8


3

Жапоия

11

10

21


4

Оңт.Корея

15

12

2


Дескриптор

- Деректер базасын құрады;

- Деректерді сұрыптайды;

- Деректерді сүзгілейді;




Оқушылар тапсырманы саралады, талдады.

Алдын ала таратылған дескрипторлар бойынша оқушы өзін-өзі бағалады.





















Тапсырманың Excel бағдарламасы арқылы орындады.

























Тапсырманың Excel бағдарламасы арқылы орындады.

Оқушы деректер базасын құрып, деректерді сұраптаудан және сүзгілеуден откізді.






Тапсырма қажеттілігіне қарай орындайды.

Диалог және қолдау көрсету тәсілі жүзеге асады.Тапсырманы орындау барысын.да «Жанама әдіс» арқылы көмек қажет еткен оқушыларға көмек көрсетемін.











Дереккөздер

Ойды нақты жинақтауға, пікірін ашық айтуға үйрету.

























Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!