Оқу жұмыс орынбасары:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы: |
|
|
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|
|
Күні : |
|
|
|
Сынып: 7 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
9 зертханалық жұмыс. «Иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау». |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.4.5 – тәжірибеде иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау; 7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Тәжірибеде иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтайды; Физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды; |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу. «Ыстыұ тілек» әдісі бойынша оқушылар жаңа сабақты жағымды атмосфералық ахуалмен бастайды. «Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Бірлік және ынтымақ ,Еңбекқорлық » құндылығы
Үй тапсырмасы « Cәйкестендіру » әдісі бойынша https://wordwall.net/resource/70992603
|
Сәлемдесу Бүгінгі күнге жақсы тілек Айтып топпен бірге ұйымшылдық танытады. Оқушылар топқа бөлінеді Үй тапсырмасына берілген тест тапсырмасын орындайды. |
Өзін өзі бағалау парағы арқылы бағалау Дескриптор: Күш моментіне берілген сәйкестендіру тапсырмасын дұрыс орындай алады; 2 балл ҚБ: осы тапсырманы керемет орындадың, Креативті жауап жарайсың, Өте жақсы көрсеткіш мен сені мақтан тұтамын, Ең үздік физик |
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақ
https://efizika.ru/html5/282/index.html
https://youtu.be/zUl9fShKFJ4?si=rfehVkIYglvjO_9F 9 зертханалық жұмыс. «Иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау». https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/templateimg.php?s=mech_paka&l=ru
Иіндіктің теп – теңдік шарттарын анықтау. Жұмыстың максаты: күш моменттері ережесінің дұрыстығын иінтіректі пайдаланып, эксперимент жүзінде тексеру. Құрал –жабдықтар: Штативке орнатылған иіндік, жүктер жиынтығы, масштабты сызғыш, динамометр. 1 –тапсырма. Екі күштің әрекетіндегі иіндіктің теп – теңдік шартын тексеру. Жұмыстың барысы:
Тәжірибе жасап, иіндіктің оң жағына оны тепе – теңдікке келтіретін бір жүкті айналу білігінен қандай L₂ арақашықтықта ілуге болады екенін анықтаңдар. Алынған мәліметті кестеге жазыңдар:
4. M₁ және M₂ күш моменттерін салыстыра отырып, алынған эксперимент нәтижелерін күш моменттер ережесінен қаншалықты ауытқитындығын анықтаңдар. Ауытқуды анықтау үшін күш моменттерінің айырмасы (M₁-M₂) олардың орташа мәніне (M₁ +M₂) / 2 бөлу керек:Ауытқу (M₁ - M₂) : (M₁ +M₂) / 2* 100 % =2,5 2 – тапсырма. Әр түрлі нүктелерге түсірілген күштердің әрекетіндегі иіндіктің тепе – теңдік шартын тексеру. Жұмыстың барысы:
Жұмысты орындау Моң= M₁ +M2 М1= F₁ L₁ М₂= F₂ L₂ М1=1Н*0,045м=0,045Нм М₂=2Н*0,155м=0,31Нм Моң= M₁ +M2 =0,355 Н,м Мсол= M₁ +M2 = 0,35Нм Моменттер ережесі орындалады. Моң= Мсол Қорытынды:Моменттер ережесінің дұрыстығын иінтіректі пайдалану арқылы тексеріп көз жеткіздік.
Жеке тапсырма Фотоесеп .Күшті табыңыз
№ 60 Н 4 см 12 см 1
№ 100Н 5 см 10 см 2
№3
1 т 2 м 8 м
|
Оқушылар стимулияциялық программа көмегімен зертханалық жұмысты орындайды
Оқушылар дәптерге зертханалық жұмысты жазады . Өлшеулер мен есептеулерді кесте бойынша есептеп шығады
Оқушылар фотоесепті дәптерге шешеді
|
Дескриптор: Vascak.cz стимульяциясы көмегімен зертханалық жұмысты жасай алады; Тәжірибеде иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтай алады; Физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін сақтай алады; 5 балл
ҚБ: осы тапсырманы керемет орындадың, Креативті жауап жарайсың, Өте жақсы көрсеткіш мен сені мақтан тұтамын, Ең үздік физик
Дескриптор : Есептің шартымен ,берілгенін жаза алады; Физикалық шамаларды ХБЖ ға келтіре алады; 3 балл |
Жұмыс парағы Тапсырмалар
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
8 минут
Рефексия
Бағалау
Үй тапсырмасы
|
«QuizTest» әдісі бойынша сұраққа жауап береді. https://wordwall.net/resource/31465004
|
|
Дескриптор: Күш моменті бойынша берілген тест сұрақтарына дұрыс жауап бере алады; 1 балл
|
Жұмыс парағы Тапсырмалар
|
||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия «Көңіл күй термометрі»
Үй тапсырмасы: |
Сабаққа кері байланыс қалдыраады. Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды. |
Өзін-өзі бағалау парағы
|
Кері байланыс стиккерлері
Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Физика « Білімдіге дүние жарық» |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқыту мақсаттары: 7.2.4.5 – тәжірибеде иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау; 7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау |
||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ
9 зертханалық жұмыс. «Иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау». https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/templateimg.php?s=mech_paka&l=ru
Иіндіктің теп – теңдік шарттарын анықтау. Жұмыстың максаты: күш моменттері ережесінің дұрыстығын иінтіректі пайдаланып, эксперимент жүзінде тексеру. 1 –тапсырма. Екі күштің әрекетіндегі иіндіктің теп – теңдік шартын тексеру. Жұмыстың барысы:
Тәжірибе жасап, иіндіктің оң жағына оны тепе – теңдікке келтіретін бір жүкті айналу білігінен қандай L₂ арақашықтықта ілуге болады екенін анықтаңдар. Алынған мәліметті кестеге жазыңдар:
4. M₁ және M₂ күш моменттерін салыстыра отырып, алынған эксперимент нәтижелерін күш моменттер ережесінен қаншалықты ауытқитындығын анықтаңдар. Ауытқуды анықтау үшін күш моменттерінің айырмасы (M₁-M₂) олардың орташа мәніне (M₁ +M₂) / 2 бөлу керек:Ауытқу. : ______________________________________________
2 – тапсырма. Әр түрлі нүктелерге түсірілген күштердің әрекетіндегі иіндіктің тепе – теңдік шартын тексеру. Жұмыстың барысы:
Жұмысты орындау
Қорытынды:_________________________________________________________________________________
Жеке тапсырма Фотоесеп .Күшті табыңыз
№ 60 Н 4 см 12 см 1
№ 100Н 5 см 10 см 2
№3
1 т 2 м 8 м
Сабақты бекіту «QuizTest» әдісі бойынша сұраққа жауап береді. https://wordwall.net/resource/31465004
|
||||||||||||||||||||||||
|
Рефексия Бағалау
Сабаққа кері байланыс :___________________ Менің алған балым:_____________________
|
||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9 зертханалық жұмыс. «Иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау».
9 зертханалық жұмыс. «Иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау».
Оқу жұмыс орынбасары:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы: |
|
|
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|
|
Күні : |
|
|
|
Сынып: 7 |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
9 зертханалық жұмыс. «Иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау». |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.4.5 – тәжірибеде иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау; 7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Тәжірибеде иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтайды; Физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды; |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Оқушыларды түгелдеу. «Ыстыұ тілек» әдісі бойынша оқушылар жаңа сабақты жағымды атмосфералық ахуалмен бастайды. «Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін» «Бірлік және ынтымақ ,Еңбекқорлық » құндылығы
Үй тапсырмасы « Cәйкестендіру » әдісі бойынша https://wordwall.net/resource/70992603
|
Сәлемдесу Бүгінгі күнге жақсы тілек Айтып топпен бірге ұйымшылдық танытады. Оқушылар топқа бөлінеді Үй тапсырмасына берілген тест тапсырмасын орындайды. |
Өзін өзі бағалау парағы арқылы бағалау Дескриптор: Күш моментіне берілген сәйкестендіру тапсырмасын дұрыс орындай алады; 2 балл ҚБ: осы тапсырманы керемет орындадың, Креативті жауап жарайсың, Өте жақсы көрсеткіш мен сені мақтан тұтамын, Ең үздік физик |
Презентация Жұмыс парағы Көрнекіліктер |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақ
https://efizika.ru/html5/282/index.html
https://youtu.be/zUl9fShKFJ4?si=rfehVkIYglvjO_9F 9 зертханалық жұмыс. «Иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау». https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/templateimg.php?s=mech_paka&l=ru
Иіндіктің теп – теңдік шарттарын анықтау. Жұмыстың максаты: күш моменттері ережесінің дұрыстығын иінтіректі пайдаланып, эксперимент жүзінде тексеру. Құрал –жабдықтар: Штативке орнатылған иіндік, жүктер жиынтығы, масштабты сызғыш, динамометр. 1 –тапсырма. Екі күштің әрекетіндегі иіндіктің теп – теңдік шартын тексеру. Жұмыстың барысы:
Тәжірибе жасап, иіндіктің оң жағына оны тепе – теңдікке келтіретін бір жүкті айналу білігінен қандай L₂ арақашықтықта ілуге болады екенін анықтаңдар. Алынған мәліметті кестеге жазыңдар:
4. M₁ және M₂ күш моменттерін салыстыра отырып, алынған эксперимент нәтижелерін күш моменттер ережесінен қаншалықты ауытқитындығын анықтаңдар. Ауытқуды анықтау үшін күш моменттерінің айырмасы (M₁-M₂) олардың орташа мәніне (M₁ +M₂) / 2 бөлу керек:Ауытқу (M₁ - M₂) : (M₁ +M₂) / 2* 100 % =2,5 2 – тапсырма. Әр түрлі нүктелерге түсірілген күштердің әрекетіндегі иіндіктің тепе – теңдік шартын тексеру. Жұмыстың барысы:
Жұмысты орындау Моң= M₁ +M2 М1= F₁ L₁ М₂= F₂ L₂ М1=1Н*0,045м=0,045Нм М₂=2Н*0,155м=0,31Нм Моң= M₁ +M2 =0,355 Н,м Мсол= M₁ +M2 = 0,35Нм Моменттер ережесі орындалады. Моң= Мсол Қорытынды:Моменттер ережесінің дұрыстығын иінтіректі пайдалану арқылы тексеріп көз жеткіздік.
Жеке тапсырма Фотоесеп .Күшті табыңыз
№ 60 Н 4 см 12 см 1
№ 100Н 5 см 10 см 2
№3
1 т 2 м 8 м
|
Оқушылар стимулияциялық программа көмегімен зертханалық жұмысты орындайды
Оқушылар дәптерге зертханалық жұмысты жазады . Өлшеулер мен есептеулерді кесте бойынша есептеп шығады
Оқушылар фотоесепті дәптерге шешеді
|
Дескриптор: Vascak.cz стимульяциясы көмегімен зертханалық жұмысты жасай алады; Тәжірибеде иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтай алады; Физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін сақтай алады; 5 балл
ҚБ: осы тапсырманы керемет орындадың, Креативті жауап жарайсың, Өте жақсы көрсеткіш мен сені мақтан тұтамын, Ең үздік физик
Дескриптор : Есептің шартымен ,берілгенін жаза алады; Физикалық шамаларды ХБЖ ға келтіре алады; 3 балл |
Жұмыс парағы Тапсырмалар
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
8 минут
Рефексия
Бағалау
Үй тапсырмасы
|
«QuizTest» әдісі бойынша сұраққа жауап береді. https://wordwall.net/resource/31465004
|
|
Дескриптор: Күш моменті бойынша берілген тест сұрақтарына дұрыс жауап бере алады; 1 балл
|
Жұмыс парағы Тапсырмалар
|
||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия «Көңіл күй термометрі»
Үй тапсырмасы: |
Сабаққа кері байланыс қалдыраады. Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды. |
Өзін-өзі бағалау парағы
|
Кері байланыс стиккерлері
Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Физика « Білімдіге дүние жарық» |
||||||||||||||||||||||||
|
Оқыту мақсаттары: 7.2.4.5 – тәжірибеде иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау; 7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау |
||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ
9 зертханалық жұмыс. «Иіндіктің тепе-теңдік шарттарын анықтау». https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/templateimg.php?s=mech_paka&l=ru
Иіндіктің теп – теңдік шарттарын анықтау. Жұмыстың максаты: күш моменттері ережесінің дұрыстығын иінтіректі пайдаланып, эксперимент жүзінде тексеру. 1 –тапсырма. Екі күштің әрекетіндегі иіндіктің теп – теңдік шартын тексеру. Жұмыстың барысы:
Тәжірибе жасап, иіндіктің оң жағына оны тепе – теңдікке келтіретін бір жүкті айналу білігінен қандай L₂ арақашықтықта ілуге болады екенін анықтаңдар. Алынған мәліметті кестеге жазыңдар:
4. M₁ және M₂ күш моменттерін салыстыра отырып, алынған эксперимент нәтижелерін күш моменттер ережесінен қаншалықты ауытқитындығын анықтаңдар. Ауытқуды анықтау үшін күш моменттерінің айырмасы (M₁-M₂) олардың орташа мәніне (M₁ +M₂) / 2 бөлу керек:Ауытқу. : ______________________________________________
2 – тапсырма. Әр түрлі нүктелерге түсірілген күштердің әрекетіндегі иіндіктің тепе – теңдік шартын тексеру. Жұмыстың барысы:
Жұмысты орындау
Қорытынды:_________________________________________________________________________________
Жеке тапсырма Фотоесеп .Күшті табыңыз
№ 60 Н 4 см 12 см 1
№ 100Н 5 см 10 см 2
№3
1 т 2 м 8 м
Сабақты бекіту «QuizTest» әдісі бойынша сұраққа жауап береді. https://wordwall.net/resource/31465004
|
||||||||||||||||||||||||
|
Рефексия Бағалау
Сабаққа кері байланыс :___________________ Менің алған балым:_____________________
|
||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





















