-
- сабақ.
|
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Практикалық программалау Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
§5.3. Алгоритмді программалау. Практикалық жұмыс. |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.1.1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау; 8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Алгоритмнің шарты мен блок-схемасын анықтау; Алгоритмнің программалау тілінде кодын анықтау; Алгоритмнің программасы мен трассировкасын орындау. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілінде программа коды, математикалық амалдар қолданылады. |
||||
|
Алдыңғы білім |
Алгоритмді әзірлеу |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері/ уақыт |
Мұғалімнің іс- әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурста р |
|
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі/3мин Сыныпта психологиялық ахуал орнату:
Топқа біріктіру/2мин |
Сәлемдесу, түгендеу «Су толы тәрелке» жаттығуы
«Атомдар мен молекулалар» |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі Тренингке қатысушылар көздерін жұмып, үндемей отырып шеңбер бойымен отырып су толы тәрелкені бір-біріне береді. Жаттығуды талқылау сұрақтары: Сіздің ойыңызша қолыңыздан не келмеді? Оны қалай түзетуге болады? Жаттығу орындау барысында қандай эмоцияларды басыңыздан өткердіңіз?
Оқушылар мұғалім атомдар дегенде екеуден бірігеді, молекулалар дегенде |
Қошемет көрсету. |
Оқытуды ң белсенді әдістері NIS. Астана, 2013 |
|
|
|
әдісі арқылы топтарға біріктіру |
екеуден, атомдар дегенде үшеуден, молекулалар дегенде төртеуден бірігеді. Оқушы санына қарай жалғастыруға болады. |
|
|
|
|
Қызығушылы қты ояту Өткен сабақты пысықтау /5мин |
«Шатастырылған логикалық тізбек» әдісі Мұғалім оқушыларға дұрыс және дұрыс емес сөздер жазылған ретті ұсынады. |
Оқушылар жекелей жұмыс жасайды, тапсырманы оқиды, шатастырылған тізбекті белгілейді. Өзінің тапқан сөздерін топтағы оқушылармен бөліседі, толықтырады, қатесін түзейді
|
Медальдар арқылы ҚБ |
||
|
|
|
Р≤√а шарты орындалатын цикдің коды for j in range(1, n//2+1) (берілген кодтан қатені табыңдар) 3. N саны берілген. Осы санның тақ немесе жұп екенін анықтау үшін тиімді алгоритм құру жолын ұсыныңдар. |
|
||
|
Миға шабуыл |
Миға шабуыл стратеиясы арқылы өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастыру |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
|
|
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс/5мин |
Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдау, слайд арқылы көрсету. |
Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады. Мұғаліммен бірге талдайды.
Мақсаты: аудиал және визуал оқушылардың білім алуына жағдай жасау. |
|
|
|
|
Саралау тапсырмалар ы Топтық жұмыс/5мин Жеке жұмыс/13мин |
«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі:
Алдымен мұғалімнің көмегімен, содан кейін өз бетінше орындайды. |
Оқулықта берілген 2-есептің программалық кодын талдаңдар. Программaға 1) n=495582 және 2) n=495582 мәндері енгізілгенде қандай нәтижелер алынады? Алынған нәтижелерді талдап, түсініктеме беріңдер Дескриптор
1) Төменде берілген программалардың блок-сызбаларын құрастыр.
2) Төменде берліген программа кодтары жұмыс жасаған-да экранда қандай нәтиже аламыз? Программа кодын компьютерге салып тексермей, жауабын тап. |
4 балл 6 балл |
Информа тика 8- сынып оқулығы
Компьют ер, информат ика, 8- сынып оқулығы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|||||||
|
3) Төменде берілген программа кодтарын жазуда қателер кеткен. Сол қателерді анықта.
Дескрипторлар: Есептің алгоритмдік блок-сызбасын анықтайды Жоба кодын талдайды; Программада жіберілген қателерді анықтайды. |
||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс Сабақты бекіту/5мин Кері байланыс: /2мин |
«Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы сабақты бекіту «Блоб ағашы» әдісі. |
Оқушылар параққа бүгінгі сабақта жасаған практикалық жұмыстары туралы сұрақтар жазады. Парақтан ұшақ жасап келесі топқа ұшырады. Келесі топ жауаптарын айтады. Мақсаты: Оқушылардың алған білімдерін функционалды қолдана алуын іске асыру
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін ағашқа өрмелеген маймылдарды бояу арқылы білдіреді |
Өзара бағалау |
А4 парағы |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 1 Алгоритмді программалау 8 сынып ҚМЖ
№ 1 Алгоритмді программалау 8 сынып ҚМЖ
-
- сабақ.
|
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Практикалық программалау Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
§5.3. Алгоритмді программалау. Практикалық жұмыс. |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.1.1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау; 8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Алгоритмнің шарты мен блок-схемасын анықтау; Алгоритмнің программалау тілінде кодын анықтау; Алгоритмнің программасы мен трассировкасын орындау. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілінде программа коды, математикалық амалдар қолданылады. |
||||
|
Алдыңғы білім |
Алгоритмді әзірлеу |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері/ уақыт |
Мұғалімнің іс- әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурста р |
|
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі/3мин Сыныпта психологиялық ахуал орнату:
Топқа біріктіру/2мин |
Сәлемдесу, түгендеу «Су толы тәрелке» жаттығуы
«Атомдар мен молекулалар» |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі Тренингке қатысушылар көздерін жұмып, үндемей отырып шеңбер бойымен отырып су толы тәрелкені бір-біріне береді. Жаттығуды талқылау сұрақтары: Сіздің ойыңызша қолыңыздан не келмеді? Оны қалай түзетуге болады? Жаттығу орындау барысында қандай эмоцияларды басыңыздан өткердіңіз?
Оқушылар мұғалім атомдар дегенде екеуден бірігеді, молекулалар дегенде |
Қошемет көрсету. |
Оқытуды ң белсенді әдістері NIS. Астана, 2013 |
|
|
|
әдісі арқылы топтарға біріктіру |
екеуден, атомдар дегенде үшеуден, молекулалар дегенде төртеуден бірігеді. Оқушы санына қарай жалғастыруға болады. |
|
|
|
|
Қызығушылы қты ояту Өткен сабақты пысықтау /5мин |
«Шатастырылған логикалық тізбек» әдісі Мұғалім оқушыларға дұрыс және дұрыс емес сөздер жазылған ретті ұсынады. |
Оқушылар жекелей жұмыс жасайды, тапсырманы оқиды, шатастырылған тізбекті белгілейді. Өзінің тапқан сөздерін топтағы оқушылармен бөліседі, толықтырады, қатесін түзейді
|
Медальдар арқылы ҚБ |
||
|
|
|
Р≤√а шарты орындалатын цикдің коды for j in range(1, n//2+1) (берілген кодтан қатені табыңдар) 3. N саны берілген. Осы санның тақ немесе жұп екенін анықтау үшін тиімді алгоритм құру жолын ұсыныңдар. |
|
||
|
Миға шабуыл |
Миға шабуыл стратеиясы арқылы өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастыру |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
|
|
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс/5мин |
Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдау, слайд арқылы көрсету. |
Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады. Мұғаліммен бірге талдайды.
Мақсаты: аудиал және визуал оқушылардың білім алуына жағдай жасау. |
|
|
|
|
Саралау тапсырмалар ы Топтық жұмыс/5мин Жеке жұмыс/13мин |
«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі:
Алдымен мұғалімнің көмегімен, содан кейін өз бетінше орындайды. |
Оқулықта берілген 2-есептің программалық кодын талдаңдар. Программaға 1) n=495582 және 2) n=495582 мәндері енгізілгенде қандай нәтижелер алынады? Алынған нәтижелерді талдап, түсініктеме беріңдер Дескриптор
1) Төменде берілген программалардың блок-сызбаларын құрастыр.
2) Төменде берліген программа кодтары жұмыс жасаған-да экранда қандай нәтиже аламыз? Программа кодын компьютерге салып тексермей, жауабын тап. |
4 балл 6 балл |
Информа тика 8- сынып оқулығы
Компьют ер, информат ика, 8- сынып оқулығы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|||||||
|
3) Төменде берілген программа кодтарын жазуда қателер кеткен. Сол қателерді анықта.
Дескрипторлар: Есептің алгоритмдік блок-сызбасын анықтайды Жоба кодын талдайды; Программада жіберілген қателерді анықтайды. |
||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс Сабақты бекіту/5мин Кері байланыс: /2мин |
«Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы сабақты бекіту «Блоб ағашы» әдісі. |
Оқушылар параққа бүгінгі сабақта жасаған практикалық жұмыстары туралы сұрақтар жазады. Парақтан ұшақ жасап келесі топқа ұшырады. Келесі топ жауаптарын айтады. Мақсаты: Оқушылардың алған білімдерін функционалды қолдана алуын іске асыру
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін ағашқа өрмелеген маймылдарды бояу арқылы білдіреді |
Өзара бағалау |
А4 парағы |
||||
шағым қалдыра аласыз

















