Білім беру ұйымының атауы |
«№12 бастауыш мектеп» КММ |
|
||||
|
Пәні: |
Музыка |
|
||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар. |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Аманова Г.Д |
|
||||
|
Күні: |
|
|
||||
|
Сынып |
3 сынып |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
№ 23 сабақ .Ұлы Дала сал -серлері. Ақан сері. |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.1 - көркем образдарды аша отырып,түрлі сипатты әндерді орындау. 3.1.2.2. – әнді негізгі дирижерлық қимылдар көмегімен орындау. 3.1.2.3 - музыкалық штрихтарды қолдана отырып,аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету. |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ұлы дала сал серілері туралы білетін боласың.Өмір баянымен танысасың. |
|
||||
|
Құндылықтар |
Сабақ құндылығы: Жасампаздық пен жаңашылдық айы. Апта дәйексөзі: Шығармашыл бала ойлы бала. |
|
||||
|
|
Сабақтың барысы |
|
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезең- |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
|
Сабақтың басы 2 минут |
|
Оқушылар бір біріне жақсы тілектер айтады. Оқу құралдарын түгелдейді. |
Жарайсыңдар!
|
Оқулық суреттер |
|
|
|
Сабақтың ортасы 2минут Білу. 2 минут 5минут
5мин 2минут 2минут 2минут 5минут 4минут 3минут |
Ұйымдастыру
кезеңі
«Кинометафора»
әдісі Жаңа тақырып.: Бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Ұлы дала сал серілері. Ақан сері.» тақырыбы. 1-тапсырма.Зерттеу. Ақан сері Қорамсаұлы (1843-1913)- әнші,ақын,композитор. Көкшетау өңірінде дүниеге келген .Әншінің «Маңмаңгер», «Қараторғай», «Балқадиша» Әндері бүкіл қазақ халқына танымал. «Балқадиша» әні әлемге әйгілі. Біржанды «сал» деп атаса,Ақанды «сері» деп атаған.Серінің бойында да сал сияқты бірнеше өнер түрі бар.Серілер – сырбаз,жақсы мен жаманды саралап,сезімін биязы жеткізетіннәзік жандар.Салсерілік дәстүрі жан-тәнімен жақсы көрген Ақан сері жүйрік ат,қыран бүркіт,құмай тазы баптаған. 2-тапсырма.Тыңдау және талдау. Маңмаңгер Маңмаңгер,кекіліңкелте,жалың майда, Байлаған сені сылап қалқатай-ды. Жүрісің желмаядай жануарым, Көрейін қызығыңды осындайда. Қайырмасы: Ахау,туған елім, Балаң едім. Өзіңе осынау әнді ала келдім. Ақан сері жылқы сұлулығын,туған ауылына деген сағынышын қандай әуен арқылы жеткізген(жігерлі,баяу,жылдам,көңілді,лирикалық)? 3-тапсырма.Талқылау.
Суретке қарап,Ақан серіні қалай сипаттар едің? 4-тапсырма.Әнді орындау. Ақан серінің «Маңмаңгер»әнін орында. Әннің сөздерін анықтап айт. Әуенін баяу екпінде көркемдеп орында. 5-тапсырма.Суырыпсалма. Әнді екі топқа бөлініп,канонтүрінде орында. Өлшем ерекшеліктеріне назар аудар. 6-Таныстыру және бағалау. «Маңмаңгер »әніне канон түрінде орындаған үзіндіні бағала. |
Үй тапсырмасын тексеру. Жаңа тақырыпты меңгереді. Сабаққа қатысып,сұрақтарға жауап береді. Топпен жұмыс; тапсырманы бірге орындайды Маңмаңгер өлеңін оқиды. Жаттап айтуға тырысады. Суретке қарап Ақансеріні сипаттайды. Әннің сөздерін анықтап айтады. |
Дескриптор. Жаңа тақырыпты меңгереді. Ақан сері туралы біледі. Ақан серінің әндерін біледі. Сұрақтарға жауап береді . Тапсырманы орындайды. Жарайсыңдар!
Дескрипторы: Маңмаңгер өлеңін мәнерлеп оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Суретке қарап Ақан серіні сипаттайды.
Дескриптор:
Оқушылар бүгінгі
сабақтың
|
Оқулық Сурет
|
|
|
|
Сабақтың соңы 2 минут 2мин |
IV.Сабақты қорытындылау
Үй тапсырма :
|
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 23 сабақ .Ұлы Дала сал -серлері. Ақан сері.
№ 23 сабақ .Ұлы Дала сал -серлері. Ақан сері.
Білім беру ұйымының атауы |
«№12 бастауыш мектеп» КММ |
|
||||
|
Пәні: |
Музыка |
|
||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар. |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Аманова Г.Д |
|
||||
|
Күні: |
|
|
||||
|
Сынып |
3 сынып |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
№ 23 сабақ .Ұлы Дала сал -серлері. Ақан сері. |
|
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.1 - көркем образдарды аша отырып,түрлі сипатты әндерді орындау. 3.1.2.2. – әнді негізгі дирижерлық қимылдар көмегімен орындау. 3.1.2.3 - музыкалық штрихтарды қолдана отырып,аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету. |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ұлы дала сал серілері туралы білетін боласың.Өмір баянымен танысасың. |
|
||||
|
Құндылықтар |
Сабақ құндылығы: Жасампаздық пен жаңашылдық айы. Апта дәйексөзі: Шығармашыл бала ойлы бала. |
|
||||
|
|
Сабақтың барысы |
|
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезең- |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
|
Сабақтың басы 2 минут |
|
Оқушылар бір біріне жақсы тілектер айтады. Оқу құралдарын түгелдейді. |
Жарайсыңдар!
|
Оқулық суреттер |
|
|
|
Сабақтың ортасы 2минут Білу. 2 минут 5минут
5мин 2минут 2минут 2минут 5минут 4минут 3минут |
Ұйымдастыру
кезеңі
«Кинометафора»
әдісі Жаңа тақырып.: Бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Ұлы дала сал серілері. Ақан сері.» тақырыбы. 1-тапсырма.Зерттеу. Ақан сері Қорамсаұлы (1843-1913)- әнші,ақын,композитор. Көкшетау өңірінде дүниеге келген .Әншінің «Маңмаңгер», «Қараторғай», «Балқадиша» Әндері бүкіл қазақ халқына танымал. «Балқадиша» әні әлемге әйгілі. Біржанды «сал» деп атаса,Ақанды «сері» деп атаған.Серінің бойында да сал сияқты бірнеше өнер түрі бар.Серілер – сырбаз,жақсы мен жаманды саралап,сезімін биязы жеткізетіннәзік жандар.Салсерілік дәстүрі жан-тәнімен жақсы көрген Ақан сері жүйрік ат,қыран бүркіт,құмай тазы баптаған. 2-тапсырма.Тыңдау және талдау. Маңмаңгер Маңмаңгер,кекіліңкелте,жалың майда, Байлаған сені сылап қалқатай-ды. Жүрісің желмаядай жануарым, Көрейін қызығыңды осындайда. Қайырмасы: Ахау,туған елім, Балаң едім. Өзіңе осынау әнді ала келдім. Ақан сері жылқы сұлулығын,туған ауылына деген сағынышын қандай әуен арқылы жеткізген(жігерлі,баяу,жылдам,көңілді,лирикалық)? 3-тапсырма.Талқылау.
Суретке қарап,Ақан серіні қалай сипаттар едің? 4-тапсырма.Әнді орындау. Ақан серінің «Маңмаңгер»әнін орында. Әннің сөздерін анықтап айт. Әуенін баяу екпінде көркемдеп орында. 5-тапсырма.Суырыпсалма. Әнді екі топқа бөлініп,канонтүрінде орында. Өлшем ерекшеліктеріне назар аудар. 6-Таныстыру және бағалау. «Маңмаңгер »әніне канон түрінде орындаған үзіндіні бағала. |
Үй тапсырмасын тексеру. Жаңа тақырыпты меңгереді. Сабаққа қатысып,сұрақтарға жауап береді. Топпен жұмыс; тапсырманы бірге орындайды Маңмаңгер өлеңін оқиды. Жаттап айтуға тырысады. Суретке қарап Ақансеріні сипаттайды. Әннің сөздерін анықтап айтады. |
Дескриптор. Жаңа тақырыпты меңгереді. Ақан сері туралы біледі. Ақан серінің әндерін біледі. Сұрақтарға жауап береді . Тапсырманы орындайды. Жарайсыңдар!
Дескрипторы: Маңмаңгер өлеңін мәнерлеп оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Суретке қарап Ақан серіні сипаттайды.
Дескриптор:
Оқушылар бүгінгі
сабақтың
|
Оқулық Сурет
|
|
|
|
Сабақтың соңы 2 минут 2мин |
IV.Сабақты қорытындылау
Үй тапсырма :
|
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
Кері байланыс береді. |
|
|
шағым қалдыра аласыз



















