|
Бөлім: Адам құқығы мен бостандығы |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Азаматтардың құқықтары мен бостандығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: әртүрлі стильдегі мәтіндердің ерекшелігін ажырата біледі, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін біледі; Көпшілігі: әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін ажыратады, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі. Кейбір оқушылар: әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі, түрлендіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу. Түстер арқылы сыныпты 3 топқа бөлу. Үй тапсырмасына шолу. (2 мин) Мұғалім топтың барылқ мүшесі қатысып отырғанын бақылайды, топтың барлық мүшесі жұмысты орындауда барынша белсенділік танытуына ықпал етеді. Тақтада «Білемін», «Білдім», «Білгім келеді» сөздері жазылған қиынды ілініп тұрады. Оқушылар ҚҰҚЫҚ ПЕН БОСТАНДЫҚ туралы білетіндерін бағанның алғашқы бөлігіне жазады.
Оқу мақсатын таныстыру. Оқушылар оқу мақсатын талқылайды. Талқылау үшін сұрақтар:
Оқушыларда оқу мақсаты туралы түсінік қалыптасқаннан кейін топқа бөлу әрекеті жүзеге асады. |
Оқушылар түстер арқылы сыныпты 3 топқа бөлінеді.
Оқушылар оқу мақсатын талқылайды. |
ҚБ
|
https://www.google.com/search?q=%D1%86%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0&sxsrf=ALeKk01MbCX8DovCKrJcLX_wv
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Тапсырма. Мәтіндерді түсініп оқыңыз. Тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстырыңыз. А мәтіні. Оқулықтағы оқылым мәтіні. Ә мәтіні. Еліне арналатын тілегі шын, Ей, ұлым – Отанымның түлегісің! Іргесін туған елдің тіреп тұрған Қадірін Ата Заңның білемісің?!
Бағынған өз заңына жұмыр ғалам, Сондықтан Күннен Жерім суынбаған. Қоғамның сан саласын реттейтін, Әрбір заң Ата Заңнан туындаған.
Бастайтын болашаққа бақ кемені, Осы жол халықтың да нақ сенері. «Халқыма адалмын!» деп Ата Заңға, Елбасы қолын қойып, Ант береді.
Нұр шашқан жас ұрпақтың ұғымына, Тікелей әсер еткен ғұмырына Айналды Ата Заңым мызғымайтын, Тәуелсіз мемлекеттің тұғырына!
Өркендеп өз қолына алған ісі, Биікке қазағымның самға, құсы! Халық боп қадір тұтып, қастерлеген, Ата Заң – азат елдің ар-намысы!
Мұғалімнің кері байланысы. «Оң және теріс» әдісі.
Оқушылардың жауаптарының оң және теріс жақтарына кері байланыс беріп, ұсыныс білдіреді.
ӘТН. 4-тапсырма. Оқылым мәтінін немесе «Артық болмас білгенің» айдарымен берілген қызықты мәліметтерді пайдаланып, бірнеше ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем құрастырып жазыңдар.
Дескриптор:
5-ТАПСЫРМА. Дүниежүзі елдерінің бәрінде адам құқықтары сақтала ма? «Иә» немесе «жоқ» деген екі пікірдің бірін жақтап, ойталқы өткізіңдер. Кері байланыс.
Не жақсы болды? Нені жақсарту керек? Қалай жақсартамыз?
Топтар тапсырманы орындап болған соң А3 парағына сабақта біліп шыққан мәліметтерін жазып, «Білдім» қиындысының астына апарып іледі.
|
Оқушылар ойтүрткі сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты болжайды.
Мәтіндерді түсініп оқып, тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстырады.
|
ҚБ
Топаралық бағалау. «Мен саған, сен маған» әдісі.
Екі топ бір стильде жұмыс жасағандықтан, бір-бірін бағалап шығады.
ҚБ
Топаралық бағалау. «Мен саған, сен маған» әдісі.
Екі топ бір стильде жұмыс жасағандықтан, бір-бірін бағалап шығады.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия «Білгім келеді» әдісі Топтар А3 парағына тақырып, мақсат, бағалау бойынша білгісі келетін ақпараттарын жазып, «Білгім келеді» қиындысының астына іледі. Мұғалім қалауы бойынша бір топтан ауызша ойларын тыңдауға болады.
Үйге тапсырма: 5-тапсырма |
Жазбаша әрі ауызша кері байланыс
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 2 Азаматтардың құқықтары мен бостандығы.docx9-сынып.қазақ тілі
№ 2 Азаматтардың құқықтары мен бостандығы.docx9-сынып.қазақ тілі
|
Бөлім: Адам құқығы мен бостандығы |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Азаматтардың құқықтары мен бостандығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: әртүрлі стильдегі мәтіндердің ерекшелігін ажырата біледі, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін біледі; Көпшілігі: әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін ажыратады, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі. Кейбір оқушылар: әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі, түрлендіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу. Түстер арқылы сыныпты 3 топқа бөлу. Үй тапсырмасына шолу. (2 мин) Мұғалім топтың барылқ мүшесі қатысып отырғанын бақылайды, топтың барлық мүшесі жұмысты орындауда барынша белсенділік танытуына ықпал етеді. Тақтада «Білемін», «Білдім», «Білгім келеді» сөздері жазылған қиынды ілініп тұрады. Оқушылар ҚҰҚЫҚ ПЕН БОСТАНДЫҚ туралы білетіндерін бағанның алғашқы бөлігіне жазады.
Оқу мақсатын таныстыру. Оқушылар оқу мақсатын талқылайды. Талқылау үшін сұрақтар:
Оқушыларда оқу мақсаты туралы түсінік қалыптасқаннан кейін топқа бөлу әрекеті жүзеге асады. |
Оқушылар түстер арқылы сыныпты 3 топқа бөлінеді.
Оқушылар оқу мақсатын талқылайды. |
ҚБ
|
https://www.google.com/search?q=%D1%86%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0&sxsrf=ALeKk01MbCX8DovCKrJcLX_wv
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Тапсырма. Мәтіндерді түсініп оқыңыз. Тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстырыңыз. А мәтіні. Оқулықтағы оқылым мәтіні. Ә мәтіні. Еліне арналатын тілегі шын, Ей, ұлым – Отанымның түлегісің! Іргесін туған елдің тіреп тұрған Қадірін Ата Заңның білемісің?!
Бағынған өз заңына жұмыр ғалам, Сондықтан Күннен Жерім суынбаған. Қоғамның сан саласын реттейтін, Әрбір заң Ата Заңнан туындаған.
Бастайтын болашаққа бақ кемені, Осы жол халықтың да нақ сенері. «Халқыма адалмын!» деп Ата Заңға, Елбасы қолын қойып, Ант береді.
Нұр шашқан жас ұрпақтың ұғымына, Тікелей әсер еткен ғұмырына Айналды Ата Заңым мызғымайтын, Тәуелсіз мемлекеттің тұғырына!
Өркендеп өз қолына алған ісі, Биікке қазағымның самға, құсы! Халық боп қадір тұтып, қастерлеген, Ата Заң – азат елдің ар-намысы!
Мұғалімнің кері байланысы. «Оң және теріс» әдісі.
Оқушылардың жауаптарының оң және теріс жақтарына кері байланыс беріп, ұсыныс білдіреді.
ӘТН. 4-тапсырма. Оқылым мәтінін немесе «Артық болмас білгенің» айдарымен берілген қызықты мәліметтерді пайдаланып, бірнеше ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем құрастырып жазыңдар.
Дескриптор:
5-ТАПСЫРМА. Дүниежүзі елдерінің бәрінде адам құқықтары сақтала ма? «Иә» немесе «жоқ» деген екі пікірдің бірін жақтап, ойталқы өткізіңдер. Кері байланыс.
Не жақсы болды? Нені жақсарту керек? Қалай жақсартамыз?
Топтар тапсырманы орындап болған соң А3 парағына сабақта біліп шыққан мәліметтерін жазып, «Білдім» қиындысының астына апарып іледі.
|
Оқушылар ойтүрткі сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты болжайды.
Мәтіндерді түсініп оқып, тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстырады.
|
ҚБ
Топаралық бағалау. «Мен саған, сен маған» әдісі.
Екі топ бір стильде жұмыс жасағандықтан, бір-бірін бағалап шығады.
ҚБ
Топаралық бағалау. «Мен саған, сен маған» әдісі.
Екі топ бір стильде жұмыс жасағандықтан, бір-бірін бағалап шығады.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия «Білгім келеді» әдісі Топтар А3 парағына тақырып, мақсат, бағалау бойынша білгісі келетін ақпараттарын жазып, «Білгім келеді» қиындысының астына іледі. Мұғалім қалауы бойынша бір топтан ауызша ойларын тыңдауға болады.
Үйге тапсырма: 5-тапсырма |
Жазбаша әрі ауызша кері байланыс
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















