|
Бөлім: Әлемді Өзгерткен өнер- табыстар. |
Мектеп: Пәні: қазақ тілі |
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандық өнертабыстар |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.1.1 - мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; 11.3.3.1 - қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе) |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тақырып бойынша берілген мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе) |
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау, бағалау. |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет |
|||||||||
|
Алдыңғы білім |
Дүниежүзіне әйгілі өнертабыстар |
|||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Тренинг. «Ұлағатты сөздер» әдісімен оқушылар даналық сөздердің мағынасын ашады. Бір сөз айтсаң жақсыға, аталы сөзге тоқтайды. Бір сөз айтсаң жаманға, өмірінде ұқпайды. Надандықтың белгісі – өзін-өзі мақтайды. Көкірегі соқырға өмірде таң атпайды. Шешеннің сөзі – дария, қап түбінде жатпайды. (Жанқұтты би)
Қызығушылықты ояту.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар ойтүрткі сұрақтарына жауап беріп, ой тұжырымдайды.Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ
|
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут |
1.Суретке қарап, тақырып бойынша болжам жасаңыз.
2. Мәтін бөліктерін тыңдап, әрі қарай қандай мәселе қозғалатынына өз болжамыңызды білдіріңіз. Сілтеме: https://www.inform.kz/kz/zhas-onertapkyshtar-kokys-zhinaytyn-robot-oylap-tapty_a2891010 1-бөлік: АСТАНА. ҚазАқпарат - Қазақстандық жас өнертапқыштар жаңа құлтемірді лего құрастырғыштарының тетіктерінен жасаған. Назарбаев зияткерлік мектебі оқушыларының еңбегі халықаралық бәйгеде үздік деп танылды, деп хабарлады 24.kz. Сұрақ: Қазақстандық жас өнертапқыштар қандай жаңалықтар ашуы мүмкін? 2-бөлік: Робот құрастыруда физика, математика, химия, биология пәндерінің берері мол. Тыңнан түрен салған таланттар үшін төзімділік қажет. Өйткені, бір роботты құрастыру барысында миллиондаған майда лего құрастырғыштармен жұмыс істеу қажет. Болашақта бар қызметті құлтемірлер атқарады. Жас өнертапқыш Санжар Асықбаев бұған сенімді. Сондықтан, робот техникасын дамытуды осы бастан қолға алу керек деп санайды. Өзі достарымен бірігіп, қала көшелерінде қоқыс жинайтын машинаны ойлап тапты. Жанармайды қажет етпейтін экологиялық таза құрылғы бір айдың ішінде құрастырылған. - Бұл Трэвиш» деп аталады. Оның басты мақсаты - қаладағы қоқыс мөлшерін азайту. Күн батареясын қолдану арқылы өзінің энергия қорларын қайтадан жаңарта алады, - дейді Назарбаев зияткерлік мектебінің 10-сынып оқушысы Санжар Асықбаев. Сұрақ: Жас өнертапқыштардың ашқан жаңалығы қаншалықты тиімді? Демек, жақын жылдары елордада қоқыс жинап жүрген робот көрсеңіз, таң қалмаңыз. Бұл - жас өнертапқыштарымыздың жетістігі. Робот құрастыруда әлем бойынша Жапонияға тең келетін ел жоқ. Дегенмен, отандық өнертапқыштар да ешкімге есе жібермек емес. Балалар саланы дамытуға мүмкіндік бар деп отыр. Ол үшін қажырлы еңбек ету керек. Санжар бастаған команда өзінің алғашқы жеңісіне қол жеткізді. Олардың жұмысы жақында ғана халықаралық байқауда үздік танылды. Шарада Ресей мен Сербияның жас өнертапқыштары да бақ сынаған болатын. 3. Өз болжамыңыз бен мәтін мазмұнын салыстырыңыз.
Дескриптор:
ҚБ.
Тапсырма. Мәтін мазмұнымен танысып, ой түйіндеңіз. «Өнер – ризық, несібе таусылмайтын...» деген тақырыпта дискусивті эссе жазыңыз.
ҚБ Үздік жұмыстар «Автор орындығында» оқылады.
|
Оқушылар суретке қарап, тақырып бойынша болжам жасайды.
Мәтін бөліктерін тыңдап, әрі қарай қандай мәселе қозғалатынына өз болжамын білдіреді.
Мәтін мазмұны бойынша болжам сұрақтарына жауап береді.
Өз болжамын мәтін мазмұнымен салыстырады.
Мәтін мазмұнымен танысып, ой түйіндеп, «Өнер – ризық, несібе таусылмайтын...» деген тақырыпта дискусивті эссе жазады.
|
ҚБ
ҚБ
|
11-сынып Қазақ тілі оқулығы
Оқулықпен жұмыс
А3 парағы,оқулық, маркер
https://www.inform.kz/kz/zhas-onertapkyshtar-kokys-zhinaytyn-robot-oylap-tapty_a2891010
«Шешендік өнер» хрестоматиясынан |
||||||
|
Сабақтың соңы
2 минут |
Кері байланыс. «3 қ» Қызық ... Қажет ... Қиын ... |
|
||||||||
|
Үй жұмысы |
7-тапсырма. |
|
||||||||
|
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||
|
|
|
|
||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? |
|
|||||||||
|
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2: Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2: Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 2 Қазақстандық өнертабыстар.docx ЖМБ, 11-сынып 3-тоқсан
№ 2 Қазақстандық өнертабыстар.docx ЖМБ, 11-сынып 3-тоқсан
|
Бөлім: Әлемді Өзгерткен өнер- табыстар. |
Мектеп: Пәні: қазақ тілі |
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандық өнертабыстар |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.1.1 - мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; 11.3.3.1 - қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе) |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тақырып бойынша берілген мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе) |
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау, бағалау. |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет |
|||||||||
|
Алдыңғы білім |
Дүниежүзіне әйгілі өнертабыстар |
|||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Тренинг. «Ұлағатты сөздер» әдісімен оқушылар даналық сөздердің мағынасын ашады. Бір сөз айтсаң жақсыға, аталы сөзге тоқтайды. Бір сөз айтсаң жаманға, өмірінде ұқпайды. Надандықтың белгісі – өзін-өзі мақтайды. Көкірегі соқырға өмірде таң атпайды. Шешеннің сөзі – дария, қап түбінде жатпайды. (Жанқұтты би)
Қызығушылықты ояту.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар ойтүрткі сұрақтарына жауап беріп, ой тұжырымдайды.Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ
|
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут |
1.Суретке қарап, тақырып бойынша болжам жасаңыз.
2. Мәтін бөліктерін тыңдап, әрі қарай қандай мәселе қозғалатынына өз болжамыңызды білдіріңіз. Сілтеме: https://www.inform.kz/kz/zhas-onertapkyshtar-kokys-zhinaytyn-robot-oylap-tapty_a2891010 1-бөлік: АСТАНА. ҚазАқпарат - Қазақстандық жас өнертапқыштар жаңа құлтемірді лего құрастырғыштарының тетіктерінен жасаған. Назарбаев зияткерлік мектебі оқушыларының еңбегі халықаралық бәйгеде үздік деп танылды, деп хабарлады 24.kz. Сұрақ: Қазақстандық жас өнертапқыштар қандай жаңалықтар ашуы мүмкін? 2-бөлік: Робот құрастыруда физика, математика, химия, биология пәндерінің берері мол. Тыңнан түрен салған таланттар үшін төзімділік қажет. Өйткені, бір роботты құрастыру барысында миллиондаған майда лего құрастырғыштармен жұмыс істеу қажет. Болашақта бар қызметті құлтемірлер атқарады. Жас өнертапқыш Санжар Асықбаев бұған сенімді. Сондықтан, робот техникасын дамытуды осы бастан қолға алу керек деп санайды. Өзі достарымен бірігіп, қала көшелерінде қоқыс жинайтын машинаны ойлап тапты. Жанармайды қажет етпейтін экологиялық таза құрылғы бір айдың ішінде құрастырылған. - Бұл Трэвиш» деп аталады. Оның басты мақсаты - қаладағы қоқыс мөлшерін азайту. Күн батареясын қолдану арқылы өзінің энергия қорларын қайтадан жаңарта алады, - дейді Назарбаев зияткерлік мектебінің 10-сынып оқушысы Санжар Асықбаев. Сұрақ: Жас өнертапқыштардың ашқан жаңалығы қаншалықты тиімді? Демек, жақын жылдары елордада қоқыс жинап жүрген робот көрсеңіз, таң қалмаңыз. Бұл - жас өнертапқыштарымыздың жетістігі. Робот құрастыруда әлем бойынша Жапонияға тең келетін ел жоқ. Дегенмен, отандық өнертапқыштар да ешкімге есе жібермек емес. Балалар саланы дамытуға мүмкіндік бар деп отыр. Ол үшін қажырлы еңбек ету керек. Санжар бастаған команда өзінің алғашқы жеңісіне қол жеткізді. Олардың жұмысы жақында ғана халықаралық байқауда үздік танылды. Шарада Ресей мен Сербияның жас өнертапқыштары да бақ сынаған болатын. 3. Өз болжамыңыз бен мәтін мазмұнын салыстырыңыз.
Дескриптор:
ҚБ.
Тапсырма. Мәтін мазмұнымен танысып, ой түйіндеңіз. «Өнер – ризық, несібе таусылмайтын...» деген тақырыпта дискусивті эссе жазыңыз.
ҚБ Үздік жұмыстар «Автор орындығында» оқылады.
|
Оқушылар суретке қарап, тақырып бойынша болжам жасайды.
Мәтін бөліктерін тыңдап, әрі қарай қандай мәселе қозғалатынына өз болжамын білдіреді.
Мәтін мазмұны бойынша болжам сұрақтарына жауап береді.
Өз болжамын мәтін мазмұнымен салыстырады.
Мәтін мазмұнымен танысып, ой түйіндеп, «Өнер – ризық, несібе таусылмайтын...» деген тақырыпта дискусивті эссе жазады.
|
ҚБ
ҚБ
|
11-сынып Қазақ тілі оқулығы
Оқулықпен жұмыс
А3 парағы,оқулық, маркер
https://www.inform.kz/kz/zhas-onertapkyshtar-kokys-zhinaytyn-robot-oylap-tapty_a2891010
«Шешендік өнер» хрестоматиясынан |
||||||
|
Сабақтың соңы
2 минут |
Кері байланыс. «3 қ» Қызық ... Қажет ... Қиын ... |
|
||||||||
|
Үй жұмысы |
7-тапсырма. |
|
||||||||
|
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||
|
|
|
|
||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? |
|
|||||||||
|
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2: Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1:
2: Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















