Бекітемін :
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
12 – Бөлім. Тұқымқуалаушылық мен өзгергіштік заңдылықтары. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
9 « » Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§ 33 Мендель ашқан белгілердің тұқым қуалау заңдылығы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.4.1 Генетиканың дамуы мен қалыптасуындағы Мендель зерттеулерінің рөлін бағалау |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
ОДД |
Білу және түсіну Қолдану Талдау Синтез Бағалау |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Сергіту сәті «Cөз тізбегі» кез келген сөздің соңғы буынынан жаңа сөз құрастырады. Сергіту сәті арқылы оқушылар жағымды көңіл күй қалыптастырады. Мақсаты: Оқушылардың көңіл-күйін игере білуге және басқаруға, қадағалауға, дұрыс бағалай білуге үйренеді.
|
Оқушылар кез – келген сөздің соңғы буынынан жаңа сөз құрастырып, ойынды жалғастырады.
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өткен білімді еске түсіру. Әмияннан ақша суыру арқылы сұрақтарға жауап беру. Сұрақтар:
|
Оқушылар ақшаларды таңдау арқылы мұғалім қойған сұрақтарға жауап беріп, өткен сабақты қайталайды. |
Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға ынталандыру стикерлері таратылады.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
«Мендель ашқан белгілердің тұқым қуалау заңдылығы» тақырыбында бейнеролик және презентация ұсынылады.
Тапсырма 1. Жұптық жұмыс. Карточкада берілген генетикалық шартты белгілердің атауын жазу, түсіндіріп беру.
Тапсырма 2. Ақиқат немесе жалған ойыны. Оқушыларға жаңа тақырып бойынша тұжырымдар, терминдер таратылады.
Тапсырма 3. «Сұрақтарға жауап бер» Quizizz платформасында оқушыларға сұрақтар қойылады.
|
Оқушылар бейнеролик және презентация арқылы жаңа тақырыппен танысады.
Тапсырма 1. Оқушылар жанындағы оқушымен жұптасып таратылған карточкадағы тапсырманы орындайды
Тапсырма 2. Оқушылар купондарды таңдау арқылы ол жерде берілген тұжырым немесе терминнің ақиқат немесе жалған екендігін анықтап, егер берілген тұжырым жалған болса, өзінің дұрыс нұсқасымен бөліседі.
Тапсырма 3. Платформада берілген сұрақтарға жауап береді.
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға қазақша ынталандыру стикерлері таратылады.
Тапсырма 1.
Дескриптор: Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «1,2 балдық» стикер таратылады.
Тапсырма 2.
Дескриптор: Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға ынталандыру стикерлері таратылады.
Дескриптор: Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға ынталандыру стикерлері таратылады.
|
Оқулық Алматы: «Атамұра» 2019. 146-147 бет Н.Г.Асанов А.Соловьева, Б.Ибраимова
Оқулық Алматы: «Атамұра» 2019. 203- 204 бет Н.Г. Асанов А.Соловьева, Б.Ибраимова
https://quizizz.com/admin/quiz/65b7a47c523a524992aac15d?source=quiz_share |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Үй тапсырмасы
Padlet платформасы арқылы кері байланыс.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Та Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бекітемін
:
Қысқамерзімді жоспар Бөлім: 12 – Бөлім.
Тұқымқуалаушылық мен өзгергіштік
заңдылықтары. Педагогтің
аты-жөні: Күні: Сыныбы: 9
« » Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: § 33 Мендель ашқан
белгілердің тұқым қуалау
заңдылығы. Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты 9.2.4.1 Генетиканың
дамуы мен қалыптасуындағы Мендель зерттеулерінің рөлін
бағалау Сабақтың
мақсаты: Генетиканың дамуы мен
қалыптасуындағы Г . Мендель зерттеулерінің рөлін
бағалау ОДД Білу және түсіну Қолдану Талдау Синтез Бағалау Сабақтың
барысы: Сабақ кезеңі/
Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы 10
мин. І.Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылармен
сәлемдесу, түгендеу.
Сергіту сәті «Cөз тізбегі» кез келген сөздің соңғы
буынынан жаңа сөз құрастырады. Сергіту сәті
арқылы оқушылар жағымды көңіл
күй қалыптастырады. Мақсаты: Оқушылардың көңіл-күйін
игере білуге және басқаруға, қадағалауға, дұрыс бағалай білуге
үйренеді.
Оқушылар кез – келген
сөздің соңғы буынынан жаңа сөз құрастырып, ойынды
жалғастырады.
Өткен білімді еске
түсіру.
Әмияннан ақша суыру арқылы сұрақтарға жауап
беру.
Сұрақтар:
Мейоз дегеніміз не ?
Мейоз қандай негізгі екі сатыдан тұрады
?
Гамета дегеніміз не ?
Зигота дегеніміз не ?
Мейоз арқылы бөлінген кезде хромосома мөлшері қалай
өзгереді ?
Коньюгация процесін сипаттаңыз
?
Оқушылар ақшаларды
таңдау арқылы мұғалім қойған сұрақтарға жауап беріп, өткен сабақты
қайталайды. Бағалау
критерийі Дескриптор Балл Оқушылар үй жұмысын
пысықтайды.
1.Оқушылар өткен
сабақты пысықтайды
2.Сұрақтарға жауап
береді.
1 1 Қалыптастырушы
бағалау: Талқылауға
белсенділікпен қатысқан оқушыға ынталандыру
стикерлері таратылады.
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
30 мин.
«Мендель ашқан белгілердің тұқым қуалау
заңдылығы» тақырыбында
бейнеролик және презентация
ұсынылады.
Тапсырма
1.
Жұптық
жұмыс. Карточкада берілген
генетикалық шартты белгілердің атауын жазу, түсіндіріп
беру.
Тапсырма 2.
Ақиқат немесе жалған ойыны.
Оқушыларға жаңа тақырып бойынша тұжырымдар, терминдер
таратылады.
Тапсырма
3.
«Сұрақтарға жауап
бер»
Quizizz платформасында оқушыларға сұрақтар
қойылады.
Оқушылар бейнеролик және презентация арқылы жаңа тақырыппен
танысады.
Тапсырма 1.
Оқушылар жанындағы оқушымен жұптасып таратылған
карточкадағы тапсырманы орындайды
Тапсырма 2.
Оқушылар купондарды
таңдау арқылы ол жерде берілген тұжырым немесе терминнің
ақиқат немесе жалған екендігін анықтап, егер берілген тұжырым
жалған болса, өзінің дұрыс нұсқасымен
бөліседі.
Тапсырма 3.
Платформада берілген сұрақтарға жауап
береді.
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға
қазақша
ынталандыру стикерлері таратылады.
Тапсырма 1. Бағалау
критерийі Дескриптор Балл Генетикалық шартты белгілерді
ажыратып, қолданылуын білу. Оқушылар генетикалық шартты
белгілерді толық сипаттай
біледі.
2
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға
белсенділікпен қатысқан оқушыға «1,2 балдық»
стикер таратылады.
Тапсырма 2. Бағалау
критерийі Дескриптор Балл Генетиканың дамуы мен
қалыптасуын түсіну. Оқушылар тірек сөздерді
қолдану арқылы тақырыпты
ашады.
3
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға
белсенділікпен қатысқан оқушыға ынталандыру
стикерлері таратылады.
Бағалау
критерийі Дескриптор Балл Сабақты қорытындылайтын
сұрақтарға жауап беру Оқушылар жаңа тақырыпты
қорытындылайды
3
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға
белсенділікпен қатысқан оқушыға ынталандыру
стикерлері таратылады.
Оқулық
Алматы: «Атамұра» 2019.
146-147 бет
Н.Г.Асанов А.Соловьева,
Б.Ибраимова
Оқулық
Алматы: «Атамұра» 2019. 203- 204
бет
Н.Г. Асанов
А.Соловьева, Б.Ибраимова
https://quizizz.com/admin/quiz/65b7a47c523a524992aac15d?source=quiz_share
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
5 мин.
Үй
тапсырмасы
§33 Г . Мендель ашқан белгілердің тұқым қуалау заңдылығы
тақырыбын мазмұндап
келу;
Білу және түсіну, талдау синтез
қолданылуы.
Padlet платформасы арқылы кері
байланыс.
Мақсаты: Оқушы алған білімін
саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Та | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




















