Тақырып бойынша 11 материал табылды

№ 3 Аумақтық жаһандану.docx ЖМБ.10-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс қағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 10.3.5.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім тақырыбы: Адамзат дамуының жаһандық мәселелері.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты -жөні:

Сынып: 10 ЖМБ

Сабаққа қатысушылар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Аумақтық жаһандану

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс қағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;

10.3.5.1 әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: тақырыпқа байланысты әртүрлі стильдегі мәтіннің ерекшелігін түсініп оқу;

Көпшілігі: әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыру, шығармашылық жұмыстар орындау;

Кейбір оқушылар: әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау, әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар ұсына білу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Жағымды психологиялық ахуал. «Мен саған сенемін!»

Әуен ойнап тұрады. Жұп құрып, бір- бірінің көздеріне қарап отырады. «Мен саған сенемін, өйткені сен жақсы адамсың!». Осылай бір-біріне сенім білдіреді.

ОҚЫЛЫМ АЛДЫ

Қызығушылықты ояту: «Жүзіп шығу» әдісі бойынша сұрақта ға жауап беріңдер.

1. Аумақтық жаһандану дегенді қалай түсінесіңдер?

2. Әскери-саяси одақтар жаһандануының қаншалықты маңыздылығы бар?

(оқушылар жауабы тыңдалады).

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Оқушыларды түгендеп, зейінін сабаққа аудару.

Оқушылар жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады.

Оқушылар тақырыпқа алып келу мақсатында сұрақтарға жауап береді.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.






Қалыптастырушы бағалау

ҚБ



Тақырыпқа қажетті сөздер тізбегі



Сабақтың ортасы











































ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мәтінді оқып, өткен сабақтағы оқылым мәтінімен құрылымын, тілдік ерекшелігін, қызметін салыстыра талдаңдар.

1-мәтін

Екі мәтіннің ұқсастықтары

2-мәтін


Тақырыбы

Қызметі

Тілдік ерекшелігі



Мәтіндердің тақырыбы



Мәтіндердің қызметі



Мәтіндердің құрылымы



Мәтіндердің тілдік ерекшеліктері


Дескриптор:

  • мәтіндердің ұқсастығын анықтайды;

  • мәтіндердің тақырыбы мен қызметіндегі айырмашылықты

  • көрсетеді;

  • құрылымы мен тілдік ерекшеліктерін салыстырады.

ҚБ

ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН.

3-тапсырма. Мәтіннен аналитикалық тәсіл арқылы жасалған күрделі сөздерді тауып, қалай жасалғанын талдаңдар.

Дескриптор:

  • Мәтіннен аналитикалық тәсіл арқылы жасалған күрделі сөздерді анықтайды;

  • қалай жасалғанын талдайды.

ҚБ

4-тапсырма. «Қазақстандық заманауи мәдениет» тақырыбы бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығарма жазыңдар.

Дескриптор:

  • тақырыбы бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығарма жазады;

  • шығарма құрылымын сақтайды;

  • сөз санын сақтайды.

ҚБ

«Автор орындығы». Үздік шығармалар «Автор орындығында» оқылады.

Оқушылар мәтінді оқып, өткен сабақтағы оқылым мәтінімен құрылымын, тілдік ерекшелігін, қызметін салыстыра талдайды.










Грамматикалық тақырыпты меңгереді.





Грамматикалық тақырыпты меңгереді.



Мәтіннен аналитикалық тәсіл арқылы жасалған күрделі сөздерді анықтайды.



«Қазақстандық заманауи мәдениет» тақырыбы бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығарма жазады.

Үздік шығармалар «Автор орындығында» оқылады.









Қалыптастырушы бағалау

ҚБ









Қалыптастырушы бағалау

ҚБ




Қалыптастырушы бағалау

ҚБ






(Д.Ысқақұлының «Жаһандану дегеніміз

не?» мақаласынан)



10-сынып қазақ тілі




















Сабақтың соңы









Үй тапсырмасы:

Кері байланыс. Кері байланыс:

Кері байланысты «Бағдаршам» тәсілі арқылы жүзеге

асыруға болады. Оқушылар сабақты жақсы түсіндім, оқу мақсатын орындай алдым десе, алдындағы жасыл түсті стикерді көтереді. Ал сабақ бойынша түсінбей қалған жерім бар, орташа түсіндім десе, сары түсті көтереді, ал түк түсінген жоқпын, маған көмек керек деген оқушы болса, қызыл түсті стикерді көтереді

5-тапсырма.






























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
04.01.2025
150
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12