Сабақтың
басы
10
мин.
|
І.Ұйымдастыру
кезеңі:
Оқушылармен
сәлемдесу, түгендеу.
Сергіту сәті «Жүректен жүрекке» оқушылар бір – біріне
тілектерін айтады.Сергіту сәті
арқылы оқушылар жағымды көңіл
күй қалыптастырады.
Мақсаты: Оқушылардың көңіл-күйін
игере білуге және қарым – қатынасты жақсартып, басқаруға,
қадағалауға, дұрыс бағалай білуге
үйренеді.
|
Оқушылар жүректі жалғау
арқылы бір – біріне тілектерін
айтады.
Барлық оқушы
қатысады.
|
|

|
Өткен білімді еске
түсіру.
«Додокаэдр әдісін» қолдану арқылы үй тапсырмасы бойынша
сұрақтар қойылады.
Сұрақтар:
1.Генеологиялық әдіс ?
2.Генеологиялық әдістің кемшілігі
?
3.Цитогенетикалық әдіс ?
4.Егіздік әдіс ?
5.Имунногенетикалық әдіс ?
6.Биологиялық әдіс ?
7.Популяциялық – статистикалық әдіс
?
8.Гибридологиялық әдіс адам генетикасына
қолданылама?
9.Генеологиялық шежіре ?
10.Цитогенетикалық зерттеуге үлес қосқан ғалымдар
?
11.Егіздер қандай екі түрге бөлінеді
?
12.Харди – Вайнберг
заңы ?
|
Оқушылар додокаэдр
добын бір – біріне лақтырады. Ұстаған адам өзіне түскен сұраққа
жауап береді.
|
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Балл
|
Оқушылар үй жұмысын
пысықтайды.
|
1.Оқушылар өткен
сабақты пысықтайды
2.Сұрақтарға жауап
береді.
|
2
2
|
Қалыптастырушы
бағалау: Талқылауға
белсенділікпен қатысқан оқушыға ынталандыру
стикерлері таратылады.

|

|
Сабақтың ортасы.Мағынаны
ашу.
30 - минут
|
«Адамның тұқым қуалайтын ауруларының алдын алу.
Генеалогиялық шежіре құрастыру.» тақырыбында
бейнеролик және презентация
ұсынылады.

Тапсырма
1.
Educaplay
платформасында сұрақтарға жауап
беру.
Сұрақтарға жауап беру
арқылы бақаны суға батырмай өткізу
керек.

Топтық жұмыс: «Жарық» әдісі арқылы топқа
бөлінеді.

Тапсырма 2.
Постер жасау.
1 – топ: Адамға әсер етуші
мутагендер.
2 – топ: Тұқым қуалайтын аурулардың алдын – алу
жолдары.
3 – топ: Генеологиялық шежіре ағашын
құру.
4 – топ: Мутациялық ауру
түрлері.
Тапсырма
3.
«Түртіп алу»
әдісі.
Сабақ барысында
айтылған мәліметті және терминдерді түртіп, жазып
алады.

|
Оқушылар бейнеролик және презентация арқылы жаңа тақырыппен
танысады.
Тапсырма 1.
Оқушылар мен дайынмын деген белгіні көтеру арқылы
сұрақтарға жауап береді.Сұрақ – жауап ойыны арқылы бақаны судан
өткізеді.

Оқушылар таратылған шамдарға жарық түсіру арқылы
өздерінің қай топ екенін анықтайтын
болады.
Тапсырма 2.
Әр топ берілген тақырыптары бойынша қосымша мәліметтерді
пайдаланып, постер қорғайды.
Тапсырма 3.
Оқушылар сабақта өткен маңызды терминдерді және
мәліметтерді дәптерге жазып алады.
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға
қазақша
ынталандыру стикерлері таратылады.

Тапсырма 1.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Балл
|
Тұқымқуалайтын ауруларды
тудырушы факторларды бідеді.
|
-
Оқушылар тұқымқуалайтын
ауруларды тудырушы факторларды
таниды.
|
2
|
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға
белсенділікпен қатысқан оқушыға «1,2 балдық»
стикер таратылады.

Топ атаулары:
1 – топ
2 – топ
3 – топ
4 – топ
Тапсырма 2.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Балл
|
1.Адамғаәсер етуші
мутагендерді біледі.
2.Тұқымқуалайтын аурулардың
алдын – алу жолдарын біледі.
3.Генеологиялық шежіре ағашын
құрады.
4.Мутациялық ару түрлерін
біледі.
|
1.Оқушылар адамға әсер етуші
мутагендерді біледі.
2.Тұқымқуалайтын аурулардың
алдын – алу жолдарын біледі.
3.Генеологиялық шежіре
құрады.
4.Мутациялық ауру түрлерін
талдайды.
|
4
4
4
4
|
Тапсырма 3.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Балл
|
Тұқымқуалайтын аурулардың
алдын алу және генеологиялық шежірені
үғынды.
|
Оқушылар жаңа тақырыпты
қорытындылайды.
|
2
|
Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға
белсенділікпен қатысқан оқушыға ынталандыру
стикерлері таратылады.
|
https://www.canva.com/design/DAF9LK5-yYo/YWlMqCk4SU6kOOuCedILXA/edit?utm_content=DAF9LK5-yYo&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton
https://www.educaplay.com/learning-resources/17895499-learning_resource.html
< |