|
Бөлім: Адам құқығы мен бостандығы. |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: 24 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әйел құқығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары: |
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
« Әйел құқығы » тақырыбына жазылған әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажыратады, түрлендіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім(2-құндылық) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, өзін-өзі тану сабақтарымен байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Адам құқығы туралы білімдерін дамытады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 - мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу. 1,2,3 деп санау арқылы топқа бөлу. Оқу мақсатын таныстыру. Оқушылар оқу мақсатын талқылайды. Талқылау үшін сұрақтар:
Оқушыларда оқу мақсаты туралы түсінік қалыптасқаннан кейін топқа бөлу әрекеті жүзеге асады. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. 1,2,3 сандары бойынша топқа бөлінеді. |
ҚБ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
30 мин
|
Оқушыларға төмендегі тірек сөздер тақтадан көрсетіледі: Берілген тірек сөздер арқылы оқушылар сабақ тақырыбына болжау жасайды. Әйел Теңсіздік Құқық ХІХ rасырдаrы қазақ әйелінің басында қандай бостандықтар болды? ХХ–ХХІ ғасырлардағы әйел құқығымен салыстырыңдар. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. ИНСЕРТ әдісі арқылы оқылым мәтінін оқып танысады. Мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналrан талқылау сұрақтарын құрастырыңдар.
2-мәтін. Тәуелсіздік алғаннан кейін қазақ қоғамы әйелдер мәселесін жаңа заман талабына орай жаңаша қырынан көтере бастады. Нәтижесінде саяси, қоғамдық және экономикалық жағдайлардың ерекшелігі ескеріле отырып, 1998 жылы Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан кеңес беру органы - Отбасы және әйелдер ісі жөніндегі ұлттық комиссия құрылғаны белгілі. Нарықтық экономикаға көшу көптеген адамды тығырыққа тіреді. Әйелдер жүгі ауырлады. Отбасын асырау, бала-шағаға қамқорлық, үй шаруасы - осының бәрі ерлерге қарағанда әйелдердің мойнындағы жауапты іс. 2004 жылы еңбекпен қамту қызметтерінде жұмысқа орналасу мәселелері бойынша келгендердің ішінен әрбір алтыншы әйелге ғана жұмыс берілген. Жоғары және орта арнайы білімі бар 45 жастағы және одан үлкен әйелдердің жұмысқа орналасу мүмкіндігі мүлде аз. Қазіргі кезде жалданып жұмыс істейтін адамдардың денін әйелдер құрайды. Алайда олардың еңбек ақысы ерлердің табысының 61%-на ғана татиды. Қазіргі таңда әйелдер денсаулық сақтау, білім беру және сауда сияқты белгілі бір салада шоғырланған. Қазақ әйелі туралы сөз қозғау әрі оңай, әрі қиын. Өйткені әйел - біздің анамыз, әйел - біздің әпке, қарындасымыз. Әйел бізге тоғыз ай, он күн толғатып, «тар құрсағын кеңейтіп, тас емшегін жібітіп» өмір сыйлады. Кешегі қазақ әйелі дәстүрлі мәдениеттің бесігінде тербеліп, қайнарынан қанып ішкен. Қоғамдағы өз орнын жазбай танып, әйелдіктен даналыққа, отбасы, ошақ қасы тірлігінен рулы елдің қамын жейтін ел анасы деңгейіне көтеріле білген.
Дескриптор:
3. Стиль белгілерін таба алады; 4. Мәтіннен дәлелдер келтіре алады; 5.Тұрлаулы мүшелерді анықтайды.
4-тапсырма. Сөйлемдерді толықтырып, себеп-салдар салалас құрмалас сөйлем құрастырыңдар. Жалғаулықты және жалғаулықсыз тyрлерінің ерекшеліктерін тyсіндіріңдер. Себеп мәнді және салдар мәнді сөйлемдерді ажыратыңдар.
Дескриптор:
Дескриптор:
Өзін-өзі бағалу. Оқушы бағалау критерийі бойынша өзін бағалайды. |
Оқушыларға төмендегі тірек сөздер тақтадан көрсетіледі: Берілген тірек сөздер арқылы оқушылар сабақ тақырыбына болжау жасайды. ИНСЕРТ әдісі арқылы оқылым мәтінін оқып танысады. ӘТН тапсырмасын орындайды. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ |
https://www.youtube.com/watch?v=hJYeCiSXFZY Тапсырма қағаздары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша сабақтың қызықты болған екі тұсы, алдағы уақытта «орындасақ» деген бір әрекет түріне ұсыныс білдіреді. Үйге тапсырма: 8-тапсырма |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша мағлұматтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен
байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. |
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. |
Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 4 Әйел құқығы.docx -9сынып.қазақ тілі
№ 4 Әйел құқығы.docx -9сынып.қазақ тілі
|
Бөлім: Адам құқығы мен бостандығы. |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: 24 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әйел құқығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары: |
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
« Әйел құқығы » тақырыбына жазылған әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажыратады, түрлендіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім(2-құндылық) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, өзін-өзі тану сабақтарымен байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Адам құқығы туралы білімдерін дамытады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 - мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу. 1,2,3 деп санау арқылы топқа бөлу. Оқу мақсатын таныстыру. Оқушылар оқу мақсатын талқылайды. Талқылау үшін сұрақтар:
Оқушыларда оқу мақсаты туралы түсінік қалыптасқаннан кейін топқа бөлу әрекеті жүзеге асады. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. 1,2,3 сандары бойынша топқа бөлінеді. |
ҚБ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
30 мин
|
Оқушыларға төмендегі тірек сөздер тақтадан көрсетіледі: Берілген тірек сөздер арқылы оқушылар сабақ тақырыбына болжау жасайды. Әйел Теңсіздік Құқық ХІХ rасырдаrы қазақ әйелінің басында қандай бостандықтар болды? ХХ–ХХІ ғасырлардағы әйел құқығымен салыстырыңдар. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. ИНСЕРТ әдісі арқылы оқылым мәтінін оқып танысады. Мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналrан талқылау сұрақтарын құрастырыңдар.
2-мәтін. Тәуелсіздік алғаннан кейін қазақ қоғамы әйелдер мәселесін жаңа заман талабына орай жаңаша қырынан көтере бастады. Нәтижесінде саяси, қоғамдық және экономикалық жағдайлардың ерекшелігі ескеріле отырып, 1998 жылы Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан кеңес беру органы - Отбасы және әйелдер ісі жөніндегі ұлттық комиссия құрылғаны белгілі. Нарықтық экономикаға көшу көптеген адамды тығырыққа тіреді. Әйелдер жүгі ауырлады. Отбасын асырау, бала-шағаға қамқорлық, үй шаруасы - осының бәрі ерлерге қарағанда әйелдердің мойнындағы жауапты іс. 2004 жылы еңбекпен қамту қызметтерінде жұмысқа орналасу мәселелері бойынша келгендердің ішінен әрбір алтыншы әйелге ғана жұмыс берілген. Жоғары және орта арнайы білімі бар 45 жастағы және одан үлкен әйелдердің жұмысқа орналасу мүмкіндігі мүлде аз. Қазіргі кезде жалданып жұмыс істейтін адамдардың денін әйелдер құрайды. Алайда олардың еңбек ақысы ерлердің табысының 61%-на ғана татиды. Қазіргі таңда әйелдер денсаулық сақтау, білім беру және сауда сияқты белгілі бір салада шоғырланған. Қазақ әйелі туралы сөз қозғау әрі оңай, әрі қиын. Өйткені әйел - біздің анамыз, әйел - біздің әпке, қарындасымыз. Әйел бізге тоғыз ай, он күн толғатып, «тар құрсағын кеңейтіп, тас емшегін жібітіп» өмір сыйлады. Кешегі қазақ әйелі дәстүрлі мәдениеттің бесігінде тербеліп, қайнарынан қанып ішкен. Қоғамдағы өз орнын жазбай танып, әйелдіктен даналыққа, отбасы, ошақ қасы тірлігінен рулы елдің қамын жейтін ел анасы деңгейіне көтеріле білген.
Дескриптор:
3. Стиль белгілерін таба алады; 4. Мәтіннен дәлелдер келтіре алады; 5.Тұрлаулы мүшелерді анықтайды.
4-тапсырма. Сөйлемдерді толықтырып, себеп-салдар салалас құрмалас сөйлем құрастырыңдар. Жалғаулықты және жалғаулықсыз тyрлерінің ерекшеліктерін тyсіндіріңдер. Себеп мәнді және салдар мәнді сөйлемдерді ажыратыңдар.
Дескриптор:
Дескриптор:
Өзін-өзі бағалу. Оқушы бағалау критерийі бойынша өзін бағалайды. |
Оқушыларға төмендегі тірек сөздер тақтадан көрсетіледі: Берілген тірек сөздер арқылы оқушылар сабақ тақырыбына болжау жасайды. ИНСЕРТ әдісі арқылы оқылым мәтінін оқып танысады. ӘТН тапсырмасын орындайды. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ |
https://www.youtube.com/watch?v=hJYeCiSXFZY Тапсырма қағаздары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша сабақтың қызықты болған екі тұсы, алдағы уақытта «орындасақ» деген бір әрекет түріне ұсыныс білдіреді. Үйге тапсырма: 8-тапсырма |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша мағлұматтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен
байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. |
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. |
Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















