|
Бөлім: Әлемді өзгерткен өнертабыстар |
МЕКТЕП: |
||
|
КҮНІ: |
Мұғалім: |
||
|
СЫНЫП: 11 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өнертабыстар тарихы |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.3.1 - таза ғылыми стильдегі рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау. |
||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: «Өнертабыстар тарихы» тақырыбындағы мәтіннің мазмұнын түсіну; Көпшілігі: мәтінге байланысты жазылған рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу; Кейбір оқушылар: таза ғылыми стильдегі рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау. |
||
|
Бағалау критерийі |
|
||
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Түсіну, қолдану, талдау |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият (3-құндылық) |
||
|
Алдыңғы білім |
Әлемді өзгерткен өнертабыстар туралы білімдерін тереңдетеді. |
||
|
Жоспар: |
|||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Жағымды психологиялық ахуал.
1. Өнертабыстар тарихы қай кезеңнен басталды деп ойлайсыңдар? 2. Өнертабыстар әлемінде болашақта қандай жаңалықтар болмақ? 3.Ғылыми жаңалықтардың адам өміріне қауіп төндіретін кезі бола ма? Адамзат өміріндегі ғылымның рөлін «SWOT-талдау» әдісімен көрсетіңдер.
(оқушылар жауабы тыңдалады). Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды.
Алғаш оқушылар рецензия туралы мағұлмат алады. Рецензия дегеніміз не? Рецензия - журналистика саласының ірі бөлігі, көркем өнер сынының жанры. Кез-келген туындыға(яғни кітап, фильм, қойылым, шығарма,т.б.)оқырман тарапынан өз пікірін жеткізуі түрінде жазылады. Рецензияны қалай дұрыс жазу керек? Тоқталайық. Шығармаға арналған рецензияның шарттары: 1. Шығарма туралы керекті ақпараттарды жиып алыңыз. 2. Шығарманы көріп отырып деталдарға мән беріңіз. 3. Шығарманың керектерін жазып алыңыз 4. Автордың жұмысын бағалаңыз. Шығармадағы әрбір сипаттаудың әсемдігі, нақтылығы Шығарма мазмұнының көңілге қонымдылығын немесе артықтығын тексеріңіз. Егер шығармадан қателікті байқасаңыз, жазып қойыңыз.
5. Шығарманы екі-үш қайтара оқыңыз. 6. Өз қиялыңыз бен ойыңызды бұғауламаңыз. Өзгенің пікірін пайдаланудан аулақ болыңыз, мүмкін сіздің әсеріңіз басқалардыкінен жоғары деңгейде шығар. 7. Оқырман үшін ғана емес, өзіңіз үшін жазыңыз. Ләззат ала отырып жазылған рецензияның көркем шығары сөзсіз. Ескере кететін нәрсе, рецензия ең алдымен ғылыми негізде, обьективті түрде, баршаға түсінікті тілде, шығарманы жазған авторға да, шығарманың оқырмандарына да пайда келтірерліктей түрде жазылуы керек. Рецензия және оны жазушы рецензент «тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйінін» айта білуі қажет.
Оқылым мәтінін оқып шығыңыз.
Тапсырма. Берілген мәтінге рецензия жазыңыз және жазылған рецензияның құрылымы мен рәсімделуін, жанрлық ерекшеліктерін талдаңыз. Рецензия үлгісі:
Дескриптор:
ҚБ
Әлемді дүр сілкіндірген бір өнертабыс туралы ойларыңды «Төрт сөйлем» әдісімен (пікір, себеп, мысал, қорытынды) түйіндеңдер.
Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар назары сабаққа аударылады. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз пікірлерін білдіреді. Оқушылар ойтүрткі сұрақтарын жауап береді. Және тақырыпты анықтау мақсатында SWOT талдау әдісімен «Адамзат өміріндегі ғылымның рөлін» талдап көрсетеді. Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Алғаш оқушылар рецензия туралы мағұлмат алады. Оқылым мәтінін оқып шығады. Берілген мәтінге рецензия жазыңыз және жазылған рецензияның құрылымы мен рәсімделуін, жанрлық ерекшеліктерін талдаңыз. Рецензия туралы мәлімет алады; жазылған рецензияның құрылымы мен рәсімделуін анықтайды; жанрлық ерекшеліктерін талдайды. Әлемді дүр сілкіндірген бір өнертабыс туралы ойларыңды «Төрт сөйлем» әдісімен (пікір, себеп, мысал, қорытынды) түйіндеңдер. |
|
11-сынып «Қазақ тілі» Оқулығы https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B8%D1%8F Ақпарат дереккөзі: https://massaget.kz/blogs/22251/ «Негеш» энциклопедиясынан |
|||||
|
Рефлексия 5 мин |
К Үй тапсырмасы 7-тапсырма |
|
|||||||
|
Қосымша мәлімет |
|||||||||
|
Саралау – көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз? |
Бағалау – оқушылардың не үйренгенін қалай анықтауды жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланысқа сілтеме Денсаулық және қауіпсіздік АКТ сілтемелері Құндылықтар сілтемесі
|
|||||||
|
Жұптар бірі-біріне қолдау көрсетеді. Нәтижені саралау. |
Оқуды қадағалау Сұрақ - жауап Топтық бағалау |
Георграфия пәнімен байланыс. Пән мұғалімімен ой бөлістім. Сыныпты топтарға бөлу. АҚТ дағдылары Топпен жұмыс істеу дағдылары. (бір-бірін тыңдау, құрметтеу.) |
|||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|||||||||
|
Қорытынды бағалау: Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім? |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 4 Өнертабыстар тарихы.docx ЖМБ. 11-сынып. 3-тоқсан
№ 4 Өнертабыстар тарихы.docx ЖМБ. 11-сынып. 3-тоқсан
|
Бөлім: Әлемді өзгерткен өнертабыстар |
МЕКТЕП: |
||
|
КҮНІ: |
Мұғалім: |
||
|
СЫНЫП: 11 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өнертабыстар тарихы |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.3.1 - таза ғылыми стильдегі рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау. |
||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: «Өнертабыстар тарихы» тақырыбындағы мәтіннің мазмұнын түсіну; Көпшілігі: мәтінге байланысты жазылған рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу; Кейбір оқушылар: таза ғылыми стильдегі рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау. |
||
|
Бағалау критерийі |
|
||
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Түсіну, қолдану, талдау |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият (3-құндылық) |
||
|
Алдыңғы білім |
Әлемді өзгерткен өнертабыстар туралы білімдерін тереңдетеді. |
||
|
Жоспар: |
|||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Жағымды психологиялық ахуал.
1. Өнертабыстар тарихы қай кезеңнен басталды деп ойлайсыңдар? 2. Өнертабыстар әлемінде болашақта қандай жаңалықтар болмақ? 3.Ғылыми жаңалықтардың адам өміріне қауіп төндіретін кезі бола ма? Адамзат өміріндегі ғылымның рөлін «SWOT-талдау» әдісімен көрсетіңдер.
(оқушылар жауабы тыңдалады). Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды.
Алғаш оқушылар рецензия туралы мағұлмат алады. Рецензия дегеніміз не? Рецензия - журналистика саласының ірі бөлігі, көркем өнер сынының жанры. Кез-келген туындыға(яғни кітап, фильм, қойылым, шығарма,т.б.)оқырман тарапынан өз пікірін жеткізуі түрінде жазылады. Рецензияны қалай дұрыс жазу керек? Тоқталайық. Шығармаға арналған рецензияның шарттары: 1. Шығарма туралы керекті ақпараттарды жиып алыңыз. 2. Шығарманы көріп отырып деталдарға мән беріңіз. 3. Шығарманың керектерін жазып алыңыз 4. Автордың жұмысын бағалаңыз. Шығармадағы әрбір сипаттаудың әсемдігі, нақтылығы Шығарма мазмұнының көңілге қонымдылығын немесе артықтығын тексеріңіз. Егер шығармадан қателікті байқасаңыз, жазып қойыңыз.
5. Шығарманы екі-үш қайтара оқыңыз. 6. Өз қиялыңыз бен ойыңызды бұғауламаңыз. Өзгенің пікірін пайдаланудан аулақ болыңыз, мүмкін сіздің әсеріңіз басқалардыкінен жоғары деңгейде шығар. 7. Оқырман үшін ғана емес, өзіңіз үшін жазыңыз. Ләззат ала отырып жазылған рецензияның көркем шығары сөзсіз. Ескере кететін нәрсе, рецензия ең алдымен ғылыми негізде, обьективті түрде, баршаға түсінікті тілде, шығарманы жазған авторға да, шығарманың оқырмандарына да пайда келтірерліктей түрде жазылуы керек. Рецензия және оны жазушы рецензент «тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйінін» айта білуі қажет.
Оқылым мәтінін оқып шығыңыз.
Тапсырма. Берілген мәтінге рецензия жазыңыз және жазылған рецензияның құрылымы мен рәсімделуін, жанрлық ерекшеліктерін талдаңыз. Рецензия үлгісі:
Дескриптор:
ҚБ
Әлемді дүр сілкіндірген бір өнертабыс туралы ойларыңды «Төрт сөйлем» әдісімен (пікір, себеп, мысал, қорытынды) түйіндеңдер.
Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар назары сабаққа аударылады. Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз пікірлерін білдіреді. Оқушылар ойтүрткі сұрақтарын жауап береді. Және тақырыпты анықтау мақсатында SWOT талдау әдісімен «Адамзат өміріндегі ғылымның рөлін» талдап көрсетеді. Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Алғаш оқушылар рецензия туралы мағұлмат алады. Оқылым мәтінін оқып шығады. Берілген мәтінге рецензия жазыңыз және жазылған рецензияның құрылымы мен рәсімделуін, жанрлық ерекшеліктерін талдаңыз. Рецензия туралы мәлімет алады; жазылған рецензияның құрылымы мен рәсімделуін анықтайды; жанрлық ерекшеліктерін талдайды. Әлемді дүр сілкіндірген бір өнертабыс туралы ойларыңды «Төрт сөйлем» әдісімен (пікір, себеп, мысал, қорытынды) түйіндеңдер. |
|
11-сынып «Қазақ тілі» Оқулығы https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B8%D1%8F Ақпарат дереккөзі: https://massaget.kz/blogs/22251/ «Негеш» энциклопедиясынан |
|||||
|
Рефлексия 5 мин |
К Үй тапсырмасы 7-тапсырма |
|
|||||||
|
Қосымша мәлімет |
|||||||||
|
Саралау – көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз? |
Бағалау – оқушылардың не үйренгенін қалай анықтауды жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланысқа сілтеме Денсаулық және қауіпсіздік АКТ сілтемелері Құндылықтар сілтемесі
|
|||||||
|
Жұптар бірі-біріне қолдау көрсетеді. Нәтижені саралау. |
Оқуды қадағалау Сұрақ - жауап Топтық бағалау |
Георграфия пәнімен байланыс. Пән мұғалімімен ой бөлістім. Сыныпты топтарға бөлу. АҚТ дағдылары Топпен жұмыс істеу дағдылары. (бір-бірін тыңдау, құрметтеу.) |
|||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|||||||||
|
Қорытынды бағалау: Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім? |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз





ері
байланыс: «Менің
баспалдағым»












