|
Бөлім: Адам құқығы
мен бостандығы. |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бала құқығы – басты құндылық
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.6.1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды анықтай алады; себеп салдар салалас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолын біледі; Көпшілігі: қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдайды, монолог жазады; себеп салдар салалас құрмалас сөйлемдердің жасалуын ажырата біледі; Кейбір оқушылар қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдап, орта көлемді монолог дайындайды; себеп салдар салалас құрмалас сөйлемдердің жасалуын ажырата біледі, түрлендіреді. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұ Қызығушылықты ояту
Ж Конвенция 0-ден 18 жасқа дейінгі барлық балаға қатысты халықаралық заң.
Біздің елімізде 1994 жылы 11 қарашада күшіне енді..
Ол 1989 жылы20 қарашада қабылданды.
«Бұрыштар» тәсілі. Тақтаға тірек сөз жазылады. Сол тірек сөзге байланысты үш дұрыс жауап сынып қабырғасының үш бұрышына ілінеді. Оқушылар берілген тірек сөзге байланысты жауаптың бірін таңдайды және себебін түсіндіреді. Топқа бөлу. Осылай, таңдаған жауабына қарай оқушыларды 3 топқа бөлу. Оқу мақсатын таныстыру. Оқушылар оқу мақсатын талқылайды. Талқылау үшін сұрақтар:
Оқушыларда оқу мақсаты туралы түсінік қалыптасқаннан кейін топқа бөлу әрекеті жүзеге асады. |
Осылай, таңдаған жауабына қарай оқушыларды 3 топқа бөлу. |
Қалыптастырушы бағалаулар ҚБ
|
суреттер |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Оқушыларға төмендегі сұрақтар қойылады.
ТЫҢДАЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. 4-тапсырма. Аудиожазбадан (09. mp3) «Ювеналды әділет – кәмелетке толмағандар құқықтарын қорғау кепілі» мәтінін тыңдап, қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдап, орта көлемді монолог дайындаңдар.
2. «Ювеналды әділет қажет пе?» деген тақырыпта монолог құрастырып айтыңыз. Монолог құрастыру барысында таңдап алған тиісті сөздер мен фразаларды қолданыңыз. 3. Анықталған түйінді ойларыңды «Еркін микрофон» әдісімен баяндаңдар. . Дескриптор:
ӘТН. Салалас құрмалас сөйлем
Дескриптор:
Бала құқығын қорғаумен айналысатын халықаралық және қазақстандық ұйымдардың атқарып жатқан жұмыстары туралы ізденіп, презентация дайындаңдар.
Дескриптор:
Өзін-өзі бағалау. Оқушы бағалау критерийі бойынша өзін бағалайды. |
Оқушылар ойтүрткі сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты болжайды.
Оқушылар тақырып бойынша себеп-салдар салалас құрмаластың жалrаулықты және жалғаулықсыз түрлеріне сөйлем құрастырады.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
(09. mp3)
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша сабақтың қызықты болған екі тұсы, алдағы уақытта «орындасақ» деген бір әрекет түріне ұсыныс білдіреді.
Үйге тапсырма: 7-тапсырма |
|
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 5 Бала құқығы – басты құндылық.docx 9-сынып. қазақ тілі
№ 5 Бала құқығы – басты құндылық.docx 9-сынып. қазақ тілі
|
Бөлім: Адам құқығы
мен бостандығы. |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Бала құқығы – басты құндылық
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.6.1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды анықтай алады; себеп салдар салалас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолын біледі; Көпшілігі: қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдайды, монолог жазады; себеп салдар салалас құрмалас сөйлемдердің жасалуын ажырата біледі; Кейбір оқушылар қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдап, орта көлемді монолог дайындайды; себеп салдар салалас құрмалас сөйлемдердің жасалуын ажырата біледі, түрлендіреді. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұ Қызығушылықты ояту
Ж Конвенция 0-ден 18 жасқа дейінгі барлық балаға қатысты халықаралық заң.
Біздің елімізде 1994 жылы 11 қарашада күшіне енді..
Ол 1989 жылы20 қарашада қабылданды.
«Бұрыштар» тәсілі. Тақтаға тірек сөз жазылады. Сол тірек сөзге байланысты үш дұрыс жауап сынып қабырғасының үш бұрышына ілінеді. Оқушылар берілген тірек сөзге байланысты жауаптың бірін таңдайды және себебін түсіндіреді. Топқа бөлу. Осылай, таңдаған жауабына қарай оқушыларды 3 топқа бөлу. Оқу мақсатын таныстыру. Оқушылар оқу мақсатын талқылайды. Талқылау үшін сұрақтар:
Оқушыларда оқу мақсаты туралы түсінік қалыптасқаннан кейін топқа бөлу әрекеті жүзеге асады. |
Осылай, таңдаған жауабына қарай оқушыларды 3 топқа бөлу. |
Қалыптастырушы бағалаулар ҚБ
|
суреттер |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Оқушыларға төмендегі сұрақтар қойылады.
ТЫҢДАЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. 4-тапсырма. Аудиожазбадан (09. mp3) «Ювеналды әділет – кәмелетке толмағандар құқықтарын қорғау кепілі» мәтінін тыңдап, қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдап, орта көлемді монолог дайындаңдар.
2. «Ювеналды әділет қажет пе?» деген тақырыпта монолог құрастырып айтыңыз. Монолог құрастыру барысында таңдап алған тиісті сөздер мен фразаларды қолданыңыз. 3. Анықталған түйінді ойларыңды «Еркін микрофон» әдісімен баяндаңдар. . Дескриптор:
ӘТН. Салалас құрмалас сөйлем
Дескриптор:
Бала құқығын қорғаумен айналысатын халықаралық және қазақстандық ұйымдардың атқарып жатқан жұмыстары туралы ізденіп, презентация дайындаңдар.
Дескриптор:
Өзін-өзі бағалау. Оқушы бағалау критерийі бойынша өзін бағалайды. |
Оқушылар ойтүрткі сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты болжайды.
Оқушылар тақырып бойынша себеп-салдар салалас құрмаластың жалrаулықты және жалғаулықсыз түрлеріне сөйлем құрастырады.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
(09. mp3)
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша сабақтың қызықты болған екі тұсы, алдағы уақытта «орындасақ» деген бір әрекет түріне ұсыныс білдіреді.
Үйге тапсырма: 7-тапсырма |
|
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















