Материалдар / № 5 Қазақстан Республикасының елордасы..docx 2-тоқсан.9-сынып

№ 5 Қазақстан Республикасының елордасы..docx 2-тоқсан.9-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
9.2.7.1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау 9.4.4.1 құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Қараша 2024
105
1 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ПӘН: ҚАЗАҚ ТІЛІ

2-бөлім: Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан. ЭКСПО -2017

МЕКТЕП: № 47

КҮНІ:

Мұғалім: Байырова Ж. Р.

СЫНЫП: 9

Қатысқандар :

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан Республикасының елордасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.7.1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау

9.4.4.1 құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: мәтін мазмұнын түсінеді, деректер арқылы дәлелдейді;

Көпшілігі авторына сілтеме жасайды;

Кейбір оқушылар: құрмалас сөйлемнің жасалу жолдарына қатысты мысалдар жазады.

Бағалау критерийі

  • ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасайды;

  • стильдік құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін біледі.

Жоспар:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин



5 мин

















Сабақтың ортасы





10 мин


















Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады.

«Мозайка әдісі» бойынша топқа бөлу

Қызығушылықты ояту.

ОҚЫЛЫМ АЛДЫ

Ойтүрткі сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты болжайды.

Болашаққа бастаған,

Шарықтайды асқақ ән.

Елордасы Отанның.

Мақтанышым - Астанам.

-Өлеңде не туралы айтылған?

-Кім Астанаға барды? Астана қаласының қандай көрікті жерлерінде болдыңдар? (Балалардың жауаптары тыңдалады).

Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды.

ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Топтық жұмыс.

1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқып, алынған деректерді дәлелдейді, оқылым ресурсына сілтеме жасайды.

-Қазақстан Республикасының елордасы - Астана қаласы. 1997 жылы қазанның 20 - сында Н.Ә.Назарбаев "Ақмола қаласын Қазақстан Республикасының астанасы деп жариялау" туралы жарлыққа қол қойды. Сөйтіп, енді Ақмола қаласы Қазақстан Республикасының жаңа астанасы болды. 1998 жылы Ақмола қаласын Астана қаласы деп өзгертті. Аз уақыттың ішінде Астана қаласы көрікті қалаға айналды. Қаланың ортасында ағып өтетін Есіл өзенінің екі жағындағы қалың өскен қамыстың орны қала халқы демалатын жағажайға айналды.

Астана қаласында Президент сарайы, Парламент ғимараты, қонақ үйлер, Жастар сарайы, көп қабатты жаңа үйлер мен ғимараттар бар. Парламент үйінің алдында Төле би, Қазбек би, Әйтеке бидің ескерткіштері орнатылған. Мұндағы салынып жатқан құрылыстар алыстан көз тартады. "Бәйтерек" ғимараты Астана тұрғындарын, жақын, алыс шетелдерден келген қонақтарды таңғалдырады. Астананың болашағы әлі алда. Ол Еуразиядағы ең әсем, сұлу, әйгілі қала болмақ.

Біздің Отанымызда барлық жағдайлар балалар үшін жасалады. Міне, мына суретте балалар қалашығы бейнеленген. Астанада балабақша, мектеп көп. Қыста Астанада ең әсем мұз қалашығы жасалады, онда балалар ойнайды, серуендейді. Үлкендер де серуендеп тамашалайды.

Дескриптор:

  • Мәтінді түсініп оқиды;

  • алынған деректерді дәлелдейді,

  • оқылым ресурсына сілтеме жасайды.

2-тапсырма. Оқылым мәтінінен құрмалас сөйлемдерді теріп жазып, жасалу жолдарындағы ерекшеліктерді кестеге түсіреді.

Құрмалас сөйлемдер

Құрмалас сөйлемге тән ерекшеліктер

Жай сөйлемнен айырмашылықтары





Дескриптор:

  • Оқылым мәтінінен құрмалас сөйлемдерді теріп жазады;

  • жасалу жолдарындағы ерекшеліктерді кестеге түсіреді.

ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. «Еркін микрофон» әдісі

Дескриптор:

  • «Еркін микрофон» әдісімен сұхбат құрастырады;

  • Сұхбаттағы маңызды сұрақтар мен жауаптарды кестеге жазады.

Оқушылар назарын сабаққа аударады.

«Мозайка әдісі» бойынша топқа бөлінеді.













Ойтүрткі сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты болжайды.






Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындайды.











Топтық жұмыс.

Мәтінді түсініп оқып, алынған деректерді дәлелдейді, оқылым ресурсына сілтеме жасайды.




































«Еркін микрофон» әдісімен сұхбат құрастырады.

Қалыптастырушы бағалаулар


ҚБ

























































ҚБ








ҚБ

ОӘК материалдары

Топқа бөліну қағаздары


Ойтүрткі сұрақтар жазылған кеспе қағаздар.











ОӘК материалдары

















Рефлексия

5 мин


Кері байланыс:

«Жетістік баспалдағы» әдісімен бағалайды.

Үй тапсырмасы

7-тапсырма











































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ