Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
|
5.3.6.1 мәтіндегі
орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және
редакциялау;
5.4.3.1. Тура және
ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним,
синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай
қолдану.
|
Сабақтың
басы
Сабақтың
ортасы
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды түгендеп, зейінін
сабаққа
Сынып оқушылары түгенделеді.
Сабақ мақсаты хабарланады.
Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру: «Білезік» әдісі арқылы
оқушыларға жағымды психологиялық ахуал тудырамыз.Оқушылар бірінің
қолына бірі «Әрқашан…., ешқашан…..» деген тілек айтып білезік
тағады.
Қызығушылықты
ояту. Тақтаға ілінген түрлі
ағаштардың суреттеріне назарларын аударып, қандай ой келгенін, не
түйгендерін ортаға салып
талқылау.
ЖАЗЫЛЫМ
АЛДЫ.
Міне
қызық!
Әлемдегі ерекше ағаштармен
танысыңдар.
Мәліметтерге байланысты
оқушылар өз пікірлерін
білдіреді.
Сабақ тақырыбы мен мақсатын
айқындайды.
ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мағынаны
тану.
Тапсырма. Көп нүктенің
орнына қосымшаларды орфографиялық заңдылықтарды сақтап жазып,
себебін түсіндіріңдер.
Дескриптор:
ҚБ
ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН.
ӘТН.
2-тапсырма. Берілген
сөздердің синонимдерін оқылым мәтінінен тауып жазып, сөйлемдер
құрау
Тәрізді, тұрғындар, салқын,
ұқсас, пісірді, халық, тағам, зерттеп, аздап,айынымай
қалады.
Дескриптор:
ҚБ
«Алматының қақ ортасында ғажайып ағаш өсуде»
бейнежазбасын (https://www. youtube.com/watch?v=32g6bmZL4R4)
тамашалап, ой бөлісіңдер.
1-топ.
Қолдаңыз. Бейнежазбадағы қала тұрғындарының пікіріне
қатысты осындай ағаштарды кие тұтып сыйыну
дұрыс.
2-топ. Қарсы
шығыңыз. Бейнежазбадағы қала тұрғындарының пікіріне
қатысты осындай ағаштарды кие тұтып сыйыну дұрыс
емес.
3-топ.
Зерттеңіз. Бұл ағаш қалай пайда
болды?
Дескрипторлар:
-
бейнежазбаға қатысты пікірлерін
айтады;
-
ойларын жүйелі
жеткізеді.
-
Тақырып бойынша ойларын
қорытындылайды.
ҚБ
|
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары
аударылады.
Жағымды ахуал
қалыптастыру.
Оқушылар тақтаға ілінген түрлі ағаштардың
суреттеріне назарларын аударып, қандай ой келгенін, не түйгендерін
ортаға салып
талқылайды.
Мәліметтерге байланысты оқушылар өз
пікірлерін білдіреді, сұрақтарға жауп
береді.
Сабақ тақырыбы мен мақсатын
айқындайды.
Көп нүктенің орнына қосымшаларды
орфографиялық заңдылықтарды сақтап жазып, себебін
түсіндіреді.
Берілген сөздердің синонимдерін оқылым
мәтінінен анықтайды;
Ойларын
дәлелдейді.
сөйлемдер
құрайды.
Бейнежазбаға қатысты пікірлерін
айтады;
ойларын жүйелі
жеткізеді.
Тақырып бойынша ойларын
қорытындылайды.
|
«Смайлик»
Өте
жақсы Жақсы Орташа
Қалыптастырушы
бағалау
- төмен жауап;
-жақсы жауап;
-керемет жауап!
Қалыптастырушы
бағалау
- төмен жауап;
-жақсы жауап;
-керемет жауап!
|
5-сынып «Қазақ тілі»
оқулығы
(«Генетикалық материалдар
ресурстары» аппаратты
желісінен)
https://www.youtube.com/watch?v=32g6bmZL4R4
|