ШЫМКЕНТ МЕДРЕСЕ КОЛЛЕДЖІ ЖЕКЕ МЕКЕМЕСІ
Оқу сабағының жоспары №3
|
Сабақтың тақырыбы: |
التيسير والتبشير (Жеңілдету және сүйіншілеу) |
||
|
Модуль /пән атауы |
Хадис түрлері мен оларды таңдау әдістерін сипаттау |
||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|||
|
1. Жалпы мәліметтер |
|
||
|
Курс: |
4 |
|
|
|
Топ: |
03-421 |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
|
Сабақтың түрі |
Теориялық |
||
|
2. Сабақтың мақсаттары, міндеттері: |
Мақсаттары: Студенттерге Пайғамбарымыз ﷺ-ның жеңілдету мен сүйіншілеу қағидасын түсіндіру; «يسّروا ولا تعسّروا، وبشّروا ولا تنفّروا» хадисінің мәнін ашу; Міндеттері: Хадистің мазмұнын түсіндіру және жаттау; Діннің жеңілдік пен мейірімге негізделгенін ұғындыру; |
||
|
3. Күтілетін нәтижелер |
Хадисті дұрыс оқып, оның мағынасын түсіндіреді; Ислам діні ауырлатпай, жеңілдетуге шақыратынын біледі; Өз өмірінде мейірім мен жұмсақтықты қолданудың жолдарын айтады; Қоғамда жағымды қарым-қатынас орнатуға тырысады. |
||
|
4. Қажетті ресурстар: |
Оқу материалы (кітап, суреттер, тақта, маркер); Видео/слайд |
||
|
5. Сабақтың барысы: |
|||
|
Кезең |
Іс-әрекеттер мен тапсырмалар |
Ресурстар |
|
Жоспарлау кезеңі 20 мин. Ұйымдастыру Білім алушылармен сәлемдесу, көңіл-күйін анықтау. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Қысқаша кіріспе: «Ислам – жеңілдік пен рақымдылық діні. Пайғамбар ﷺ әрдайым жеңілдетуді, сүйіншілеуді бұйырған».
Үй тапсырмасын тексеру Өткен сабақтағы من علامات الإيمان хадисін жатқа сұрау және қысқаша мағынасын талдау.
|
1. Білім алушылармен амандасу, топ студенттерін түгелдеу. 2. Білім алушылардың өзара ынтымақтастығын және бірлесе жұмыс жасауына ықпал жасау үшін күндеріне сәттілік, бірлік, татулық тілеу. 3. Студенттер хадисті мұғаліммен бірге дауыстап оқиды және қазақша мағынасын айтады:
«Жеңілдетіңдер, қиындатпаңдар; сүйіншілеңдер, жиіркендірмеңдер». |
Интерактивті тақта
Хадис мәтіні
Слайд
Хадиске түсіндірме
Тақта, маркер, проектор, презентация; |
|
Оқыту (ұйымдастыру, өткізу) 30 мин.
Жаңа материалды түсіндіру
Мұғалім хадистің риуаятшысы — Анас ибн Малик туралы қысқаша мәлімет береді: Ол Пайғамбар ﷺ-ға он жыл қызмет еткен сахаба, ілім мен тақуалықта озық болған. |
Мұғалімнің іс-әрекеті: Хадистің түсіндірмесі: Ислам шариғаты – адамның табиғатына сай жеңіл дін. Пайғамбар ﷺ адамдарды дінге жұмсақтықпен, сыпайылықпен шақыруды бұйырған. Жеңілдету تيسير – адамдарға ауырлық түсірмеу, дінді түсіндіргенде мейірімді болу. Қиындатпау تعسير – дінді ауыр міндетке айналдырмау, үркітпеу. Сүйіншілеу تبشير – адамдарға үміт, қуаныш, Алланың рақымын жеткізу. Жиіркендірмеу تنفير – діннен бездіретін дөрекі сөз бен қатыгездіктен сақ болу. Қорытынды мағына: Мұсылман үнемі жеңілдік пен қуаныш таратушы болуы тиіс. Жақсы мінез – Исламның көрінісі. Пайғамбар ﷺ: «Жеңілдетіңдер және сүйіншілеңдер» – деп, үмбетіне жүрекке тыныштық пен үміт ұялатуды үйреткен. Білім алушылардың іс-әрекеті: Өз ойларын айтады. Бір-бірінің пікірін тыңдап, толықтырады. |
Оқу материалы (кітап, суреттер, тақта, маркер);
Видео/слайд |
|
Жаңа материалды бекіту 20 мин. |
Жаңа материалды бекіту Студенттер екі топқа бөлінеді: • Бірінші топ «تيسير» (жеңілдету) ұғымын өмірлік мысалдармен түсіндіреді. • Екінші топ «تبشير» (сүйіншілеу) ұғымына мысалдар келтіреді (мысалы: жылы сөз айту, қуанышты бөлісу, үміт сыйлау). Соңында мұғалім хадистің негізгі тәлімін жинақтайды: Адамдармен қатынаста жұмсақ болу; Кешірімділік пен сабыр сақтау; Үрей емес, үміт тудыру. |
|
|
Бағалау кезеңі 10 мин. |
Белсенділік пен тәжірибелік жұмыстағы нәтижелерді ескере отырып баға беру. |
|
|
Рефлексия 5 мин. |
«Бүгін мен білдім…», «Маған әсер еткені…» сөйлемдерді аяқтау арқылы ауызша кері байланыс алу. |
|
|
Үй тапсырмасы 5 мин. |
Хадисті арабша және қазақша жаттау. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
التيسير والتبشير (Жеңілдету және сүйіншілеу)
التيسير والتبشير (Жеңілдету және сүйіншілеу)
ШЫМКЕНТ МЕДРЕСЕ КОЛЛЕДЖІ ЖЕКЕ МЕКЕМЕСІ
Оқу сабағының жоспары №3
|
Сабақтың тақырыбы: |
التيسير والتبشير (Жеңілдету және сүйіншілеу) |
||
|
Модуль /пән атауы |
Хадис түрлері мен оларды таңдау әдістерін сипаттау |
||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|||
|
1. Жалпы мәліметтер |
|
||
|
Курс: |
4 |
|
|
|
Топ: |
03-421 |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
|
Сабақтың түрі |
Теориялық |
||
|
2. Сабақтың мақсаттары, міндеттері: |
Мақсаттары: Студенттерге Пайғамбарымыз ﷺ-ның жеңілдету мен сүйіншілеу қағидасын түсіндіру; «يسّروا ولا تعسّروا، وبشّروا ولا تنفّروا» хадисінің мәнін ашу; Міндеттері: Хадистің мазмұнын түсіндіру және жаттау; Діннің жеңілдік пен мейірімге негізделгенін ұғындыру; |
||
|
3. Күтілетін нәтижелер |
Хадисті дұрыс оқып, оның мағынасын түсіндіреді; Ислам діні ауырлатпай, жеңілдетуге шақыратынын біледі; Өз өмірінде мейірім мен жұмсақтықты қолданудың жолдарын айтады; Қоғамда жағымды қарым-қатынас орнатуға тырысады. |
||
|
4. Қажетті ресурстар: |
Оқу материалы (кітап, суреттер, тақта, маркер); Видео/слайд |
||
|
5. Сабақтың барысы: |
|||
|
Кезең |
Іс-әрекеттер мен тапсырмалар |
Ресурстар |
|
Жоспарлау кезеңі 20 мин. Ұйымдастыру Білім алушылармен сәлемдесу, көңіл-күйін анықтау. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Қысқаша кіріспе: «Ислам – жеңілдік пен рақымдылық діні. Пайғамбар ﷺ әрдайым жеңілдетуді, сүйіншілеуді бұйырған».
Үй тапсырмасын тексеру Өткен сабақтағы من علامات الإيمان хадисін жатқа сұрау және қысқаша мағынасын талдау.
|
1. Білім алушылармен амандасу, топ студенттерін түгелдеу. 2. Білім алушылардың өзара ынтымақтастығын және бірлесе жұмыс жасауына ықпал жасау үшін күндеріне сәттілік, бірлік, татулық тілеу. 3. Студенттер хадисті мұғаліммен бірге дауыстап оқиды және қазақша мағынасын айтады:
«Жеңілдетіңдер, қиындатпаңдар; сүйіншілеңдер, жиіркендірмеңдер». |
Интерактивті тақта
Хадис мәтіні
Слайд
Хадиске түсіндірме
Тақта, маркер, проектор, презентация; |
|
Оқыту (ұйымдастыру, өткізу) 30 мин.
Жаңа материалды түсіндіру
Мұғалім хадистің риуаятшысы — Анас ибн Малик туралы қысқаша мәлімет береді: Ол Пайғамбар ﷺ-ға он жыл қызмет еткен сахаба, ілім мен тақуалықта озық болған. |
Мұғалімнің іс-әрекеті: Хадистің түсіндірмесі: Ислам шариғаты – адамның табиғатына сай жеңіл дін. Пайғамбар ﷺ адамдарды дінге жұмсақтықпен, сыпайылықпен шақыруды бұйырған. Жеңілдету تيسير – адамдарға ауырлық түсірмеу, дінді түсіндіргенде мейірімді болу. Қиындатпау تعسير – дінді ауыр міндетке айналдырмау, үркітпеу. Сүйіншілеу تبشير – адамдарға үміт, қуаныш, Алланың рақымын жеткізу. Жиіркендірмеу تنفير – діннен бездіретін дөрекі сөз бен қатыгездіктен сақ болу. Қорытынды мағына: Мұсылман үнемі жеңілдік пен қуаныш таратушы болуы тиіс. Жақсы мінез – Исламның көрінісі. Пайғамбар ﷺ: «Жеңілдетіңдер және сүйіншілеңдер» – деп, үмбетіне жүрекке тыныштық пен үміт ұялатуды үйреткен. Білім алушылардың іс-әрекеті: Өз ойларын айтады. Бір-бірінің пікірін тыңдап, толықтырады. |
Оқу материалы (кітап, суреттер, тақта, маркер);
Видео/слайд |
|
Жаңа материалды бекіту 20 мин. |
Жаңа материалды бекіту Студенттер екі топқа бөлінеді: • Бірінші топ «تيسير» (жеңілдету) ұғымын өмірлік мысалдармен түсіндіреді. • Екінші топ «تبشير» (сүйіншілеу) ұғымына мысалдар келтіреді (мысалы: жылы сөз айту, қуанышты бөлісу, үміт сыйлау). Соңында мұғалім хадистің негізгі тәлімін жинақтайды: Адамдармен қатынаста жұмсақ болу; Кешірімділік пен сабыр сақтау; Үрей емес, үміт тудыру. |
|
|
Бағалау кезеңі 10 мин. |
Белсенділік пен тәжірибелік жұмыстағы нәтижелерді ескере отырып баға беру. |
|
|
Рефлексия 5 мин. |
«Бүгін мен білдім…», «Маған әсер еткені…» сөйлемдерді аяқтау арқылы ауызша кері байланыс алу. |
|
|
Үй тапсырмасы 5 мин. |
Хадисті арабша және қазақша жаттау. |
|
шағым қалдыра аласыз













