|
Пәні: музыка |
Мектеп:Ж.Жабаев атындағы №234 мектебі |
||||||
|
Бөлімі |
Мәдени мұра |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Сулейменова Жадыра |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
4 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Домбыра-асыл мұра |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегі мен әуенді тыңдату, тусіндіру.Ұлттық құндылықтарды,музыкалық мұраларды бойына сіңіру. |
||||||
|
Сабақтың меңгереді: |
-Көркемдеуші құралдардың көмегімен әуенді ,куйді тыңдайды, түсінеді. -Домбыра үнін ажырата алады. -«Ақсақ құлан» куйі аңызымен танысады. -«Домбырасыз ән қайда» әнін орындайды. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
|
Амандасу. 1.Дауыс жаттығуы. Қайырлы таң,ұстазым Қайырлы таң достарым, Шеңберге тұрайық, Жылулық сыйлайық! 2. . Ойтолғау. Топтық жұмыс. Берілген сандарды пайдаланып сурет құрастыру. Адамзаттың ақыл ойымен және қолымен жасалған құндылықтардың барлығы мәдениет деп аталады. Мысалы: әдебиет, қолөнер, бейнелеу өнері, сәулет өнері, және музыка өнері.Осы өнердің барлық туындылары ата бабамыздан келе жатқан мәдени мұраға жатады. Біздің ата-бабаларымыздан келе жатқан мәдени мұраларымыздың бірі-домбыра аспабы.(Домбыра құрылысымен таныстыру.) Домбыра аспабымен ән,куй,жыр-терме,айтыс жанры орындалады. 3.«Миға шабуыл» әдісі. Тыңдалым Бейнетақта арқылы мултхикая тамашалау. «Ақсақ құлан» куйі туралы аңыз. 4.Музыкалық сауат. Дәптермен жұмыс. Көп нуктенің орнына керекті сөзді тауып қойып,дәптерге жазамыз. Қазақ халқында музыкалық аспаппен орындалатын музыкалық шығарма -куй деп аталады.Куйдің сөзі болмайды,домбыра,қобыз,сыбызғы аспабымен орындалады. 5.Жаңа ән. «Домбырасыз ән қайда» әні. Әні: И.Нүсіпбаев. Сөзі: Х.Талғаров 6.Сергіту сәті. Халық биі «Қара жорға» 7.Зерттеу конференциясы әдісі. «Жамбыл Ата ауылына» саяхат. 1.Сұхбат -Сәлеметсізбе Жамбыл ата! -Амансыңдарма қарақтарым! -Біз 234 мектебінен келіп тұрмыз.Сіз туралы білгіміз келеді! - Әрине балаларым,сендерге қуана-қуана жауап беремін. -Біз сіздің жыршы екеніңізді білеміз,қандай жырларыңыз бар? -Менің ән-жырларымның көбісі сендерге арналған: Атаның әлдиі Балаларға,Балама хат,Бесік жыры,Жастық жыры, Жаңа жыл,Жеңіс жырын сайраңдар,Жүз жасаған жүректен,Ленинградтық өренім,Шәкірт балаларға т.б Өтеген батыр Сұраншы батыр Көрұғлы Бақ, дәулет, ақыл деген дастандарым бар. -Сізді айтыскер ақын болған дейді.Кімдермен айтыстыңыз? - Айкүміспен, Құлманбет Шашубай, Досмағанбет деген аталарыңмен айтыстым. -Сіздің куйші болғаныңыз рас па? - Ия .Менің "Есiм-Саржан", "Нәрiкбайдың зары"; "Абылай шайқамасы", "Керзаман", "Ұлы Отанға"; "Ерке атан", "Сұрмерген", "Боз iнген"; "Қайырсыз", "Қайырлы", "Өттi-ау, дәурен" атты куйлерім болды. -Бугін бізге бір куй орындап бересіз бе? -Жарайды.Мен өз куйлерімнен болек Куйші аталарың Құрманғазының куйлерін,Дәулеткерей аталарыңның куйлерін өте суйіп тыңдап,суйіп орындайтынмын.Қазір сендерге ең суйікті куй Құрманғазының «Балбырауын» деген куйін орындап берейін. 2.Музыка тыңдау. .Құрманғазы куйі «Балбырауын» .Ж.Жабаев «Балаларға» -Балаларым,мен сендерге мына домбыраларымды тарту етемін. -Рахмет ата! Қане балалар домбыра тартып көрейік!(Ауыз дыбысы арқылы әнді орындау) 3.Қорытынды.Домбырашылар ансамблі. -Домбыраларыңды мына мен сияқты қастерлеп,жоғары іліп қойыңдар!Балалар біз бугін қандай аспаппен таныстық? Домбыра аспабымен қандай шығармалар орындалады екен? -Жамбыл ата сізге улкен рахмет!Біз енді қайтайық. Домбыраларыңды мына мен секілді жоғары іліп қойыңдар! Сау болыңыз! 8.Кері байланыс Балалар, Атамыздың ауласында бакшасы бар екен,гулдері бар екен. Бугінгі сабақ өте жақсы болды дегеніміз қызғалдақты,Онша тусінбедім,онша болмады дегендеріңіз көк гулді,ал мулде тусінбедім,мулде ұнамады дегендеріңіз сарғалдақты теріп әкелеміз! -Жарайсыңдар балалар! Сендер де сабаққа жақсы қатыстыңдар.Сондықтан мына гулдерді сендерге тарту етемін! 9.Уй тапсырмасы. Қолымыздағы карандашпен,екінші қолымыздағы домбыра суретін дәптерімізге салып келеміз! Бугінгі ашық сабағымыз осымен аяқталды,келесі сабаққа дейін аман-сау болыңыздар! |
Орындайды. Құрастыра алады. Тыңдай біледі. Түсіне алады. Орындайды. Орындай алады. Тыңдайды Тыңдайды. орындайды |
Бір -бірін бағалау Турлі тусті суреттер арқылы Смайлик Турлі тусті суреттер арқылы Турлі тусті суреттер арқылы Домбыра гулдер |
Аспаппен Суреттер арқылы Бейнетақта hhtp/mpp.aytis/youtube.com Арнайы карточка Баян аспабымен Бейнетақта Қазақы ауыл бұрышы Домбыра аспабы Домбыра аспабы көрнекілігі Карандаш |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
" Домбыра асыл мұра"
" Домбыра асыл мұра"
|
Пәні: музыка |
Мектеп:Ж.Жабаев атындағы №234 мектебі |
||||||
|
Бөлімі |
Мәдени мұра |
||||||
|
Педагогтің аты жөні: |
Сулейменова Жадыра |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сынып: |
4 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Домбыра-асыл мұра |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегі мен әуенді тыңдату, тусіндіру.Ұлттық құндылықтарды,музыкалық мұраларды бойына сіңіру. |
||||||
|
Сабақтың меңгереді: |
-Көркемдеуші құралдардың көмегімен әуенді ,куйді тыңдайды, түсінеді. -Домбыра үнін ажырата алады. -«Ақсақ құлан» куйі аңызымен танысады. -«Домбырасыз ән қайда» әнін орындайды. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
|
Амандасу. 1.Дауыс жаттығуы. Қайырлы таң,ұстазым Қайырлы таң достарым, Шеңберге тұрайық, Жылулық сыйлайық! 2. . Ойтолғау. Топтық жұмыс. Берілген сандарды пайдаланып сурет құрастыру. Адамзаттың ақыл ойымен және қолымен жасалған құндылықтардың барлығы мәдениет деп аталады. Мысалы: әдебиет, қолөнер, бейнелеу өнері, сәулет өнері, және музыка өнері.Осы өнердің барлық туындылары ата бабамыздан келе жатқан мәдени мұраға жатады. Біздің ата-бабаларымыздан келе жатқан мәдени мұраларымыздың бірі-домбыра аспабы.(Домбыра құрылысымен таныстыру.) Домбыра аспабымен ән,куй,жыр-терме,айтыс жанры орындалады. 3.«Миға шабуыл» әдісі. Тыңдалым Бейнетақта арқылы мултхикая тамашалау. «Ақсақ құлан» куйі туралы аңыз. 4.Музыкалық сауат. Дәптермен жұмыс. Көп нуктенің орнына керекті сөзді тауып қойып,дәптерге жазамыз. Қазақ халқында музыкалық аспаппен орындалатын музыкалық шығарма -куй деп аталады.Куйдің сөзі болмайды,домбыра,қобыз,сыбызғы аспабымен орындалады. 5.Жаңа ән. «Домбырасыз ән қайда» әні. Әні: И.Нүсіпбаев. Сөзі: Х.Талғаров 6.Сергіту сәті. Халық биі «Қара жорға» 7.Зерттеу конференциясы әдісі. «Жамбыл Ата ауылына» саяхат. 1.Сұхбат -Сәлеметсізбе Жамбыл ата! -Амансыңдарма қарақтарым! -Біз 234 мектебінен келіп тұрмыз.Сіз туралы білгіміз келеді! - Әрине балаларым,сендерге қуана-қуана жауап беремін. -Біз сіздің жыршы екеніңізді білеміз,қандай жырларыңыз бар? -Менің ән-жырларымның көбісі сендерге арналған: Атаның әлдиі Балаларға,Балама хат,Бесік жыры,Жастық жыры, Жаңа жыл,Жеңіс жырын сайраңдар,Жүз жасаған жүректен,Ленинградтық өренім,Шәкірт балаларға т.б Өтеген батыр Сұраншы батыр Көрұғлы Бақ, дәулет, ақыл деген дастандарым бар. -Сізді айтыскер ақын болған дейді.Кімдермен айтыстыңыз? - Айкүміспен, Құлманбет Шашубай, Досмағанбет деген аталарыңмен айтыстым. -Сіздің куйші болғаныңыз рас па? - Ия .Менің "Есiм-Саржан", "Нәрiкбайдың зары"; "Абылай шайқамасы", "Керзаман", "Ұлы Отанға"; "Ерке атан", "Сұрмерген", "Боз iнген"; "Қайырсыз", "Қайырлы", "Өттi-ау, дәурен" атты куйлерім болды. -Бугін бізге бір куй орындап бересіз бе? -Жарайды.Мен өз куйлерімнен болек Куйші аталарың Құрманғазының куйлерін,Дәулеткерей аталарыңның куйлерін өте суйіп тыңдап,суйіп орындайтынмын.Қазір сендерге ең суйікті куй Құрманғазының «Балбырауын» деген куйін орындап берейін. 2.Музыка тыңдау. .Құрманғазы куйі «Балбырауын» .Ж.Жабаев «Балаларға» -Балаларым,мен сендерге мына домбыраларымды тарту етемін. -Рахмет ата! Қане балалар домбыра тартып көрейік!(Ауыз дыбысы арқылы әнді орындау) 3.Қорытынды.Домбырашылар ансамблі. -Домбыраларыңды мына мен сияқты қастерлеп,жоғары іліп қойыңдар!Балалар біз бугін қандай аспаппен таныстық? Домбыра аспабымен қандай шығармалар орындалады екен? -Жамбыл ата сізге улкен рахмет!Біз енді қайтайық. Домбыраларыңды мына мен секілді жоғары іліп қойыңдар! Сау болыңыз! 8.Кері байланыс Балалар, Атамыздың ауласында бакшасы бар екен,гулдері бар екен. Бугінгі сабақ өте жақсы болды дегеніміз қызғалдақты,Онша тусінбедім,онша болмады дегендеріңіз көк гулді,ал мулде тусінбедім,мулде ұнамады дегендеріңіз сарғалдақты теріп әкелеміз! -Жарайсыңдар балалар! Сендер де сабаққа жақсы қатыстыңдар.Сондықтан мына гулдерді сендерге тарту етемін! 9.Уй тапсырмасы. Қолымыздағы карандашпен,екінші қолымыздағы домбыра суретін дәптерімізге салып келеміз! Бугінгі ашық сабағымыз осымен аяқталды,келесі сабаққа дейін аман-сау болыңыздар! |
Орындайды. Құрастыра алады. Тыңдай біледі. Түсіне алады. Орындайды. Орындай алады. Тыңдайды Тыңдайды. орындайды |
Бір -бірін бағалау Турлі тусті суреттер арқылы Смайлик Турлі тусті суреттер арқылы Турлі тусті суреттер арқылы Домбыра гулдер |
Аспаппен Суреттер арқылы Бейнетақта hhtp/mpp.aytis/youtube.com Арнайы карточка Баян аспабымен Бейнетақта Қазақы ауыл бұрышы Домбыра аспабы Домбыра аспабы көрнекілігі Карандаш |
|||
шағым қалдыра аласыз













