|
Тегі, аты, әкесінің аты: Курманбаева Алия Акынкожаевна Педагогикалық өтілімім: 20 жыл Пәні: математика Біліктілік: Педагог – зерттеуші |
||
|
Алгебра және анализ бастамалары пәні бойынша қысқа мерзімді сабақ жоспары |
||
|
Тексерілді: |
||
|
Бөлім: |
1-бөлім. 10.1А Функция, оның қасиеттері және графигі (14 сағат) |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Курманбаева Алия Акынкожаевна |
|
|
Сынып: 10 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Функцияның қасиеттері. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.1.3 - функция қасиеттерін анықтай алу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар функцияның қасиеттерін қарастырады. Есептерді шығару барысында функцияның қасиеттерін тани біледі.. |
|
|
Бағалау критерийлері |
Функцияның қасиеттерін біледі:
|
|
|
Тілдік мақсат |
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді меңгереді. Мысалы: функция, симметриялы, период, экстремум |
|
|
Құндылыққа баулу |
Қалыптастырушы бағалау сәтінде бір-бірінің жұмысын тексеруде оқушыларды шыншылдыққа тәрбиелеймін |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ноутбук, интернет ресурстары (сайттар, графиктер, есептер) ютуб. |
|
|
Алдыңғы білім |
Қарапайым функциялар және олардың графиктері |
|
|
Пән аралық байланыс |
Физика |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру 0,5 мин |
- сәлемдесу; - келмеген оқушыларды анықтау; -оқушылардың назарын сабаққа аудару; - жағымды психологиялық ахуал туғызу. |
- оқушылар сабаққа дайындалады; -бағалау парақшасын алады; |
Әр кезең бойынша бағалау парағын толырып отырады. |
Слайд 1 |
|
Үй тапсырмасын тексеру 2 мин |
Үйге 1.44; 1.48 есептер. Слайд арқылы тексеріледі.
Мақсаты: Қатемен жұмыс жасау. |
Нәтижесі: Слайд бойынша үй жұмысын тексереді, қатесі болса түзетеді. |
Өзін-өзі бағалайды. |
Слайд 2 Алгебра және анализ бастамалары Шыныбеков Ә.Н. 10 с |
|
Дағдыландырушы тапсырма 5 мин |
«Жылдам есепте» әдісі 5- есеп беріледі. Мақсаты: Өткен тақырып бойынша дағды қалыптастыру. Функцияның анықталу облысын тап:
№1.
№2.
№3. Функцияның мәндерін облысын тап:
№1. №2. |
Нәтижесі: Алған білімдерін қайта жаңғыртады. |
Формативті бағалау жүреді. Дескриптор:
|
Слайд 3 |
|
Олқылықпен жұмыс 6 мин |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту. Функцияның мәндерінің жиынын табу тәсілдері:1) Параметр енгізу арқылы ; 2) Берілген функцияның Е(у) мәндер облысын кері функцияның D(х) анықталу облысымен алмастыру; 3) Квадраттық функцияның қасиеттерін пайдалану; 4) Графиктік әдіс; 5) Сыртқы функцияның монотондылық қасиетін пайдалану; 6) Туынды көмегімен; 7) Бағалау әдісі; 8) Тікелей есептеу арқылы; 9) Ақиқат теңсіздіктер көмегімен (Коши теңсіздігі арқылы) |
№1.
№2. Нәтижесі: Сыни тұрғыдан ойланып, зерттеу жұмысын жасайды. |
Формативті бағалау жүргізіледі. Дескриптор:
|
Слайд 4 https://www.youtube.com/watch?v=eDLjCm-7nQk |
|
Зерттеу тапсырмасы Топтық жұмыс 22 мин |
3- есеп беріледі, соның бірін таңдау арқылы 3-топқа бөлінеді. №1. Хевисайда функциясы
№2. Бөлшек-сызықтық функция
№3. Түбір астындағы функция
Әр топқа график салу беріледі. Мақсаты: Бірлескен жұмысты ұйымдастыру
№1. f(t
) №2. №1.80. (3)
№3. |
Дарынды оқушыларға:
Сигнум функциясын, х санының бүтін және бөлшек бөлігін, Хевисайда функцияларын, бөлшек-сызықтық функцияны, түбір астындағы функцияны зерттеу (пән аралық байланысты ашу), графигін сызу берілген, әр топтағы оқушылар өз бетімен меңгерген тапсырманы басқа оқушыларға түсіндіреді. Нәтижесі: Оқушының танымдық дағдысы артады, негізгі ойды түйіндейді. |
Топтар бірін-бірі бағалайды. Дескриптор:
|
Слайд 5, Слайд 6, Слайд 7 Графики функций Р.Б. Райхмист 90 бет Видео https://www.youtube.com/watch?v=pRJwXZ0yP8Q |
|
Миға шабуыл 7 мин |
Мақсаты: Шығармашылық деңгейін арттыру. Графиктің салынуын талдау:
№1.
|
№ Нәтижесі: Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, қорытынды жасайды Шығармашылығы артады. |
Формативті бағалау жүргізіледі. Дескриптор: .
|
Слайд 8 График |
|
Топтық жұмыс Жалпылау 6 мин |
суреттер бойынша функцияның графигін сипаттайды. Мақсаты:Алған білімдерін есеп шығаруда қолдану және математикалық тілде сөйлеу дағдысын қалыптастыру. 1 топ: 2 топ:
|
3 топ:
Нәтижесі: Сыни тұрғыдан ойланып, өз пікірін білдіреді. |
Бірін-бірі бағалайды. Дескриптор:
|
Слайд 9 Графики функций Р.Б. Райхмист 30 бет |
|
Үйге тапсырма 0,5 мин |
№ 1.79-№ 1.80. Бағыт-бағдар береді |
Түсінбеген жерлерін сұрайды |
Үлгімен жұмыс жасайды |
Слайд 10 Оқулық |
|
Рефлексия 1 мин |
Сабақ соңында жүргізілетін рефлексия: 1. Сабақта не сәтті болды? 2.Тапсырмаларды орындау барысында қандай қиындық туындады? |
Рефлексия жасайды |
Оқушылар қорытынды ұпайлары бойынша өзін-өзі формативті бағалайды |
Слайд 11 |
Сабақтың құрылымы
Пәні: Алгебра және анализ бастамалары Сыныбы: 10 «А» Пән мұғалімі: Курманбаева Алия Акынкожаевна Сабақтың тақырыбы: Функция қасиеттері
|
Сабақ кезеңі |
Таным деңгейлерінің критерийлері |
Сабақ барысы |
Дескриптор Оқу жетістіктерінің деңгейлері (Тақырыпты меңгеру критерийі) |
Балл |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тегі, аты, әкесінің
аты:
Курманбаева Алия Акынкожаевна Педагогикалық
өтілімім: 20
жыл Пәні: математика
Біліктілік: Педагог –
зерттеуші Алгебра және анализ
бастамалары пәні бойынша қысқа мерзімді сабақ
жоспары Тексерілді: Бөлім: 1-бөлім.
10.1А Функция, оның қасиеттері
және графигі (14 сағат) Педагогтің аты-жөні Курманбаева Алия
Акынкожаевна Сынып: 10 «А» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Функцияның
қасиеттері. Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 10.2.1.3 -
функция қасиеттерін
анықтай алу;
Сабақтың мақсаты Оқушылар функцияның
қасиеттерін қарастырады. Есептерді шығару барысында функцияның
қасиеттерін тани біледі..
Бағалау
критерийлері Функцияның қасиеттерін
біледі: функцияның анықталу/мәндер
облысын атай алады; функцияның нөлдерін табады; функция үзіліссіздігін анықтайды; функцияның таңбатұрақтылық аралықтарын
табады; функцияның жұп/тақтылығын анықтай
алады; функцияның экстремумдарын таба
алады; функцияның қасиеттерін қолданып графигін
салады. Тілдік
мақсат
Осы тақырыпқа қатысты
терминдерді меңгереді. Мысалы: функция,
симметриялы, период, экстремум Құндылыққа
баулу Қалыптастырушы бағалау сәтінде
бір-бірінің жұмысын тексеруде оқушыларды шыншылдыққа
тәрбиелеймін АКТ қолдану
дағдылары
Ноутбук,
интернет ресурстары (сайттар,
графиктер, есептер) ютуб. Алдыңғы
білім Қарапайым функциялар және
олардың графиктері Пән аралық
байланыс Физика
Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Ұйымдастыру 0,5
мин
-
сәлемдесу;
-
келмеген оқушыларды анықтау;
-оқушылардың назарын сабаққа аудару; - жағымды психологиялық ахуал
туғызу.
-
оқушылар сабаққа дайындалады; -бағалау парақшасын
алады; Әр кезең бойынша бағалау
парағын толырып отырады. Слайд 1 Үй тапсырмасын
тексеру 2 мин
Үйге
1.44; 1.48 есептер.
Слайд
арқылы тексеріледі. «Өзіңді тексер»
әдісі Мақсаты:
Қатемен жұмыс
жасау. Нәтижесі: Слайд бойынша үй
жұмысын тексереді, қатесі болса түзетеді. Өзін-өзі
бағалайды. Слайд 2 Алгебра және анализ бастамалары
Шыныбеков Ә.Н. 10
с Дағдыландырушы
тапсырма 5
мин «Қайталау- оқу
айнасы»
«Жылдам
есепте» әдісі
5- есеп
беріледі.
Мақсаты:
Өткен тақырып бойынша дағды қалыптастыру.
Функцияның анықталу облысын тап:
№1.
№2.
№3.
Функцияның мәндерін облысын тап:
№1. №2.
Нәтижесі:
Алған білімдерін қайта жаңғыртады.
Формативті бағалау жүреді.
Дескриптор: Берілген функцияның анықталу
облысын дұрыс табады [1]; Берілген функцияның мәндерін облысын дұрыс табады
[1]; Слайд 3 Олқылықпен
жұмыс 6
мин «Мағынаны тану»
әдісі
Мақсаты:
Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды
дамыту.
Функцияның мәндерінің жиынын табу тәсілдері:1)
Параметр енгізу арқылы ; 2) Берілген функцияның Е(у) мәндер облысын кері функцияның
D(х) анықталу облысымен алмастыру; 3) Квадраттық функцияның
қасиеттерін пайдалану; 4) Графиктік әдіс; 5) Сыртқы функцияның
монотондылық қасиетін пайдалану; 6) Туынды көмегімен; 7) Бағалау
әдісі; 8) Тікелей есептеу арқылы; 9) Ақиқат теңсіздіктер көмегімен
(Коши теңсіздігі арқылы)
№1.
№2. Нәтижесі: Сыни тұрғыдан
ойланып, зерттеу жұмысын жасайды.
Формативті бағалау жүргізіледі.
Дескриптор: Функцияның мәндерінің облысын табады [1]; Слайд 4 https://www.youtube.com/watch?v=eDLjCm-7nQk Зерттеу тапсырмасы Топтық
жұмыс 22
мин
«Серіктесті оқыту» әдісі.
3- есеп
беріледі, соның бірін таңдау арқылы 3-топқа
бөлінеді.
№1. Хевисайда
функциясы
№2.
Бөлшек-сызықтық функция
№3. Түбір
астындағы функция
Әр топқа график салу
беріледі.
Мақсаты:
Бірлескен жұмысты ұйымдастыру
№1. f(t
)
№2.
№1.80. (3)
№3. Дарынды
оқушыларға:
Сигнум
функциясын,
х санының
бүтін және бөлшек бөлігін, Хевисайда функцияларын,
бөлшек-сызықтық функцияны,
түбір
астындағы функцияны зерттеу (пән аралық
байланысты ашу), графигін сызу берілген, әр топтағы оқушылар өз
бетімен меңгерген тапсырманы басқа оқушыларға
түсіндіреді.
Нәтижесі:
Оқушының танымдық дағдысы артады, негізгі ойды
түйіндейді.
Топтар
бірін-бірі бағалайды.
Дескриптор: Функцияның қасиетін қолданады
[1]; График салады
[1]; Слайд 5, Слайд 6, Слайд 7 Графики функций Р.Б. Райхмист 90 бет Видео https://www.youtube.com/watch?v=pRJwXZ0yP8Q Миға
шабуыл 7
мин « Ойлан, жұптас, пікірлес»
әдісі
Мақсаты:
Шығармашылық деңгейін арттыру.
Графиктің
салынуын талдау:
№1.
№
Нәтижесі:
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін
білдіріп, қорытынды жасайды Шығармашылығы
артады.
Формативті бағалау жүргізіледі.
Дескриптор: . Берілген фукцияның қосымша
нүктелерін табады [1]; Толыққанды ой тұжырымдайды [1]. Слайд 8 График Топтық
жұмыс Жалпылау 6
мин «Графикалық органайзер»
әдісі
суреттер
бойынша функцияның графигін сипаттайды.
Мақсаты:Алған білімдерін есеп шығаруда қолдану және
математикалық тілде сөйлеу дағдысын қалыптастыру.
1 топ: 2
топ:
3
топ:
Нәтижесі: Сыни тұрғыдан
ойланып, өз пікірін білдіреді.
Бірін-бірі бағалайды.
Дескриптор: Графикті қолданып функцияның
қасиеттерін атайды. Әр қасиетке [1] ұпай; Слайд 9 Графики функций Р.Б. Райхмист 30 бет Үйге
тапсырма 0,5
мин №
1.79-№
1.80. Бағыт-бағдар
береді Түсінбеген жерлерін
сұрайды Үлгімен жұмыс
жасайды Слайд 10 Оқулық Рефлексия 1 мин Сабақ соңында
жүргізілетін рефлексия: 1. Сабақта не сәтті
болды?
2.Тапсырмаларды орындау
барысында қандай қиындық туындады? Рефлексия
жасайды Оқушылар қорытынды ұпайлары
бойынша өзін-өзі формативті бағалайды Слайд
11 Сабақтың
құрылымы Пәні: Алгебра және анализ
бастамалары Сыныбы: 10 «А» Пән мұғалімі: Курманбаева Алия
Акынкожаевна Сабақтың тақырыбы: Функция
қасиеттері Сабақ
кезеңі Таным
деңгейлерінің критерийлері Сабақ
барысы Дескриптор Оқу жетістіктерінің
деңгейлері (Тақырыпты меңгеру
критерийі) Балл І | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

































