«Тексерілді»
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: А.Тулегенова
|
Бөлім |
Географиялық карталар |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Ж.Букенбаева |
|||||||||||||||||||
|
Күні |
21.11..2025 |
|||||||||||||||||||
|
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-план мен картаны ажыратады , кескін картаға түсіріп қолданады -шартты белгілерді қолдана отырып план сызады, картаны, табиғи нысандарды ажыратады. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Басы
10 мин |
1.Ұйымдастыру: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сыныпқа психологиялық ахуал туғызу. «Керемет бақ» Оқушылар бақта жүрміз деп бір сәтке елестетіп, өздеріне ұнаған гүлді салып қасындағы оқушыға жылы лебіздерін білдіру арқылы ұсынады. Сынып оқушыларын стикерлер арқылы 3-топқа топтастырамыз. Оқушыларға бағалау парағы таратылады. 2. Үй тапсырмасы: «Сурет арқылы болжау»стратегиясы. Суреттерді сипаттап мағынасын ашу. Әр топқа әр-түрлі суреттер, сызбалар үлестіріледі. Оқушылар мағыналарын ашып сипаттайды.
|
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Қол шапалақ |
Ұялы телефон Және интернет желілері Кітап |
||||||||||||||||
|
Ортасы 25 мин
|
«Ой қозғау» әдісі. Жаңа тақырыпты меңгеруге кіріспес бұрын оқушылардың ойын шоғырландыру үшін қолданылатын әдіс. 1.Картасызба не үшін қажет? 2.Картасызбалар қалай құрастырылады және дайындалады? 3.Қазіргі кезде картаның мүмкіндіктері қандай деп ойлайсыңдар. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылармен пікірлесе келе карта жайлы қысқаша мәліметтер: карта қалай? қашан? пайда болды , оның маңызы не? және пайдасы туралы мәліметтер айтып өтемін. Оқушыларды құлақтандыра келе жаңа сабақты «өздік жұмыс» әдісімен меңгертуді бастаймын. Тәуелсіздік және Отаншылдық Мемлекеттің дамуындағы ел бірлігінің маңызын бағалау және мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті сезін1 . «Постер қорғау».Әр топқа тапсырмалар беріледі. 1-топ: Қандай тәсілдермен жергілікті жерді бейнелеуге болады? Ғарыштық және аэрофотосуреттерді айрмашылығы қандай? 2-топ: План дегеніміз не? Оның картадан айырмашылығы, ұқсастығын анықта. 3-топ: Картадағы түстер, шартты белгілер нені білдіреді және оларды қалай қолданамыз? Топтар сұрақтарға жауап береді, постер арқылы қорғайды. Оқушылар бір-бірін мұқият тыңдап, дәптерлеріне қысқаша жазып отырады 2 .«Географиялық диктант». «Шартты белгілер сыры» деп аталады, одан сәтті өту үшін топографиялық әңгіменің белгіленген сөздерін шартты белгілермен көрсету. Біз әжем екеуміз (қаладан) __________ шығып, (тасжол) ___________ мен жүріп, (өзендегі ағаш көпір) _________ ден өттік. (Көл мен батпақты) __________ айналып, (аралас орман)____________ ішіндегі орманшының __________ (үйіне) бардық. Әжем сонда қалды. Біз Серік екеуіміз 1 шақырым (шалғындағы соқпақ жол) ___________ мен (жеміс бағына) __________ барып, алма жинадық. Жергілікті жерді планға түсіру бойынша жұмыс ретін баяндау үшін сөйлемдерді тиісті ретімен сәйкестеңдіріңіз: Сәйкестеңдіру:
Дескриптор
Шартты белгілерді қолданып, жергілікті жердің планын сызады |
Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Смайликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ: «Баспалдақ» әдісі ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау
Дескриптор План мен шартты белгілер ұғымдарын айтады2б Жергілікті жердің планын сызу үшін, кестеге план сызу алгоритмін дұрыс көрсетеді2б Шартты белгілерді қолданып, әңгіме құрастырады2б Шартты белгілерді қолданып, жергілікті жердің планын сызады2б |
Слайд Ашық сұрақ-жауаптар |
||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы |
Екі түрлі түсініктеме күнделігі. Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан вертикаль сызықпен бөлу сұралады. Мәтінді оқу барысында олар:
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Географиялық карталар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Географиялық карта.Географиялық деректер базасы
Географиялық карта.Географиялық деректер базасы
«Тексерілді»
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: А.Тулегенова
|
Бөлім |
Географиялық карталар |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Ж.Букенбаева |
|||||||||||||||||||
|
Күні |
21.11..2025 |
|||||||||||||||||||
|
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-план мен картаны ажыратады , кескін картаға түсіріп қолданады -шартты белгілерді қолдана отырып план сызады, картаны, табиғи нысандарды ажыратады. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Басы
10 мин |
1.Ұйымдастыру: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сыныпқа психологиялық ахуал туғызу. «Керемет бақ» Оқушылар бақта жүрміз деп бір сәтке елестетіп, өздеріне ұнаған гүлді салып қасындағы оқушыға жылы лебіздерін білдіру арқылы ұсынады. Сынып оқушыларын стикерлер арқылы 3-топқа топтастырамыз. Оқушыларға бағалау парағы таратылады. 2. Үй тапсырмасы: «Сурет арқылы болжау»стратегиясы. Суреттерді сипаттап мағынасын ашу. Әр топқа әр-түрлі суреттер, сызбалар үлестіріледі. Оқушылар мағыналарын ашып сипаттайды.
|
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Қол шапалақ |
Ұялы телефон Және интернет желілері Кітап |
||||||||||||||||
|
Ортасы 25 мин
|
«Ой қозғау» әдісі. Жаңа тақырыпты меңгеруге кіріспес бұрын оқушылардың ойын шоғырландыру үшін қолданылатын әдіс. 1.Картасызба не үшін қажет? 2.Картасызбалар қалай құрастырылады және дайындалады? 3.Қазіргі кезде картаның мүмкіндіктері қандай деп ойлайсыңдар. Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылармен пікірлесе келе карта жайлы қысқаша мәліметтер: карта қалай? қашан? пайда болды , оның маңызы не? және пайдасы туралы мәліметтер айтып өтемін. Оқушыларды құлақтандыра келе жаңа сабақты «өздік жұмыс» әдісімен меңгертуді бастаймын. Тәуелсіздік және Отаншылдық Мемлекеттің дамуындағы ел бірлігінің маңызын бағалау және мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті сезін1 . «Постер қорғау».Әр топқа тапсырмалар беріледі. 1-топ: Қандай тәсілдермен жергілікті жерді бейнелеуге болады? Ғарыштық және аэрофотосуреттерді айрмашылығы қандай? 2-топ: План дегеніміз не? Оның картадан айырмашылығы, ұқсастығын анықта. 3-топ: Картадағы түстер, шартты белгілер нені білдіреді және оларды қалай қолданамыз? Топтар сұрақтарға жауап береді, постер арқылы қорғайды. Оқушылар бір-бірін мұқият тыңдап, дәптерлеріне қысқаша жазып отырады 2 .«Географиялық диктант». «Шартты белгілер сыры» деп аталады, одан сәтті өту үшін топографиялық әңгіменің белгіленген сөздерін шартты белгілермен көрсету. Біз әжем екеуміз (қаладан) __________ шығып, (тасжол) ___________ мен жүріп, (өзендегі ағаш көпір) _________ ден өттік. (Көл мен батпақты) __________ айналып, (аралас орман)____________ ішіндегі орманшының __________ (үйіне) бардық. Әжем сонда қалды. Біз Серік екеуіміз 1 шақырым (шалғындағы соқпақ жол) ___________ мен (жеміс бағына) __________ барып, алма жинадық. Жергілікті жерді планға түсіру бойынша жұмыс ретін баяндау үшін сөйлемдерді тиісті ретімен сәйкестеңдіріңіз: Сәйкестеңдіру:
Дескриптор
Шартты белгілерді қолданып, жергілікті жердің планын сызады |
Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Смайликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ: «Баспалдақ» әдісі ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау
Дескриптор План мен шартты белгілер ұғымдарын айтады2б Жергілікті жердің планын сызу үшін, кестеге план сызу алгоритмін дұрыс көрсетеді2б Шартты белгілерді қолданып, әңгіме құрастырады2б Шартты белгілерді қолданып, жергілікті жердің планын сызады2б |
Слайд Ашық сұрақ-жауаптар |
||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы |
Екі түрлі түсініктеме күнделігі. Оқушылардан дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан вертикаль сызықпен бөлу сұралады. Мәтінді оқу барысында олар:
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Географиялық карталар |
шағым қалдыра аласыз














