БЕКІТЕМІН
Директордың ОӘЖ
жөніндегі орынбасары
____________Абирова М.А
«____» _____________ 2022 ж.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Оқытушының аты-жөні: |
Асжанова М.А |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сабақ тақырыбы: |
|
|||||
|
Пәні : Биология Сынып: 10 |
|
|
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары: |
|
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
|
|||||
|
Жетістік критерийлері: |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Студенттер орындай алады: ДНҚ, таксономия, криминалистика, медицина, ауыл шаруашылығы, гендерді клондау механанизмі, трансгенді ағзалар, полимераза, реакция, тізбек, нуклеотид, праймер, денатурация, ренатурация, температура, амплификация |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Коллелдж құндылығы:патриотизм және азаматтық жауапкершілік ашықтық және құрмет (өз денсаулығына, өміріне) |
|||||
|
Пәнаралық дамыту |
Тақырыптық ұғымдарды түсіндіру барысында
|
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
PowerPoint Ғаламтор көзі
http://xreferat.ru/10/957-1-genomnaya-daktiloskopiya.html
https://www.youtube.com/watch?v=VD5qEVTsjTc
|
|||||
|
Бастапқы білім |
|
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақта орындалуы тиіс іс – әрекеттер |
Оқыту ресурстары |
||||
|
Басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу Студенттердің назарын сабаққа аудару. (Т)Білу, түсіну дағдылары негізінде бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау үшіноқушыларға бірнеше сұрақтар қойылады:
Олардың пікірлері тыңдалып, ортақ түсінік қалыптасқан соң жаңа сабақ тақырыбы мен мақсаты жазылады.
(М) Жаңа сабақ тақырыбына қатысты оқушыларға презентация не ақпараттық фильм көмегімен қысқаша мәліметтер беріледі.
Жаңа сабақты игеру (Ұ)Студенттерден әкелікті және криминалистикадағы қылмыскердің тұлғасын анықтаудақандай материалдар қолданылатындығын талқылау және пікірлерімен алмасу сұралады. Осы тұста оқушылардың ДНҚ – ны бөліп алуға болатын обьектілер туралы да айтуларын қадағалап мән беру керек. *Қажет болса қосымша ресурстармен қамтамасыз етуге болады.
(Т)(Қ) Студенттердің түсінумен қатар зерттеушілік дағдыларын дамыту мақсатында ПЦР – дың түрлі салаларда қолданылуы туралы ақпаратпен танысып, постер не презентация құрастыру ұсынылады. Алдын ала ПЦР – ды қолданатын түрлі салалар бойынша ақпараттық беттер дайындап беруге де болады:
Оқушылардың жүйелі әрі нақты жұмыс нәтижесін көрсетуларі үшін алдын ала сыныппен бірге ортақ бағалау критерийлері құрылады және өзара бағалау жүргізіледі.
(Т, Қ) Сабақты бекітумақсатында студенттерге гендерді клондау механизмі және трансгенді ағзалардың алыну жолдарын түсіндіру үшін «3 минуттық ой» жасалып, ПЦР – ны қолдануды көрсететін блок – сызба сызып көрсетулері сұралады. Соңынан өзара бағалау жүргізіледі. *Гендерді клондаудың әрбір сатысын тереңдеп айту қажет емес, гендерді клондаудың тәсілін жалпы қарастырса болады.
Үйге тапсырма: (Ж)Генетикалық модификацияланған және трансгенді ағзалар |
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау – студенттерге қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – студенттердің материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Барлық студенттер :ПТР жүру барысы мен қолдану аясын түсінеді; Студенттердің көбі:ПТР сатыларының анықтамасын бере алады; Кейбір оқушылар:ПТР дің мүмкіндігін толықтай түсіндіреді және медицинадағы маңызын ашып көрсете алады. |
|
|
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||
6
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
• Полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицина мен криминалистикадағы маңызы
• Полимеразды тізбекті реакцияның таксономияда, медицина мен криминалистикадағы маңызы
БЕКІТЕМІН
Директордың ОӘЖ
жөніндегі орынбасары
____________Абирова М.А
«____» _____________ 2022 ж.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Оқытушының аты-жөні: |
Асжанова М.А |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сабақ тақырыбы: |
|
|||||
|
Пәні : Биология Сынып: 10 |
|
|
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары: |
|
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
|
|||||
|
Жетістік критерийлері: |
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Студенттер орындай алады: ДНҚ, таксономия, криминалистика, медицина, ауыл шаруашылығы, гендерді клондау механанизмі, трансгенді ағзалар, полимераза, реакция, тізбек, нуклеотид, праймер, денатурация, ренатурация, температура, амплификация |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Коллелдж құндылығы:патриотизм және азаматтық жауапкершілік ашықтық және құрмет (өз денсаулығына, өміріне) |
|||||
|
Пәнаралық дамыту |
Тақырыптық ұғымдарды түсіндіру барысында
|
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
PowerPoint Ғаламтор көзі
http://xreferat.ru/10/957-1-genomnaya-daktiloskopiya.html
https://www.youtube.com/watch?v=VD5qEVTsjTc
|
|||||
|
Бастапқы білім |
|
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақта орындалуы тиіс іс – әрекеттер |
Оқыту ресурстары |
||||
|
Басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу Студенттердің назарын сабаққа аудару. (Т)Білу, түсіну дағдылары негізінде бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау үшіноқушыларға бірнеше сұрақтар қойылады:
Олардың пікірлері тыңдалып, ортақ түсінік қалыптасқан соң жаңа сабақ тақырыбы мен мақсаты жазылады.
(М) Жаңа сабақ тақырыбына қатысты оқушыларға презентация не ақпараттық фильм көмегімен қысқаша мәліметтер беріледі.
Жаңа сабақты игеру (Ұ)Студенттерден әкелікті және криминалистикадағы қылмыскердің тұлғасын анықтаудақандай материалдар қолданылатындығын талқылау және пікірлерімен алмасу сұралады. Осы тұста оқушылардың ДНҚ – ны бөліп алуға болатын обьектілер туралы да айтуларын қадағалап мән беру керек. *Қажет болса қосымша ресурстармен қамтамасыз етуге болады.
(Т)(Қ) Студенттердің түсінумен қатар зерттеушілік дағдыларын дамыту мақсатында ПЦР – дың түрлі салаларда қолданылуы туралы ақпаратпен танысып, постер не презентация құрастыру ұсынылады. Алдын ала ПЦР – ды қолданатын түрлі салалар бойынша ақпараттық беттер дайындап беруге де болады:
Оқушылардың жүйелі әрі нақты жұмыс нәтижесін көрсетуларі үшін алдын ала сыныппен бірге ортақ бағалау критерийлері құрылады және өзара бағалау жүргізіледі.
(Т, Қ) Сабақты бекітумақсатында студенттерге гендерді клондау механизмі және трансгенді ағзалардың алыну жолдарын түсіндіру үшін «3 минуттық ой» жасалып, ПЦР – ны қолдануды көрсететін блок – сызба сызып көрсетулері сұралады. Соңынан өзара бағалау жүргізіледі. *Гендерді клондаудың әрбір сатысын тереңдеп айту қажет емес, гендерді клондаудың тәсілін жалпы қарастырса болады.
Үйге тапсырма: (Ж)Генетикалық модификацияланған және трансгенді ағзалар |
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау – студенттерге қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – студенттердің материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Барлық студенттер :ПТР жүру барысы мен қолдану аясын түсінеді; Студенттердің көбі:ПТР сатыларының анықтамасын бере алады; Кейбір оқушылар:ПТР дің мүмкіндігін толықтай түсіндіреді және медицинадағы маңызын ашып көрсете алады. |
|
|
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||
6
шағым қалдыра аласыз













