
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
7.1А Қазақ-Жоңғар соғыстары
Мектеп: Арыс қаласы .
М.Әуезов мектеп-гимназиясы
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Айдарова Раушан Рысбайқызы
Сынып:8 Қатысқан оқушылар саны: 23 Қатыспаған оқушылар саны:
Сабақ тақырыбы: Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
7.1.1.1- жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістерді және
миграциялық процестерді түсіндіру
Сабақ
мақсаттары
Барлық оқушылар: Жоңғар шапқыншылығының нәтижесінде орын алған
демографиялық өзгерістерді және миграциялық процестерді біледі.
Басым оқушылар: Қазақ хандығына Жоңғар мемлекетінің
шапқыншылықтарының көбеюі себептерін анықтайды, салдарын сипаттайды.
Кейбір оқушылар: XVIII ғасырда орын алған демографиялық өзгерістер мен
миграциялық процестердің салдарын қазіргі қазақ қоғамының демографиялық
жағдайымен байланыстырады.
Бағалау
критерийлері
XVIII ғасырдың І жартысындағы демографиялық өзгерістерді және
миграциялық процестерді сипаттау
Ойлау дағдылары Білу, түсіну, қолдану
Тілдік мақсат Тыңдалым дағдысы: Оқушылар « Бейнебаян » әдісі бойынша тыңдайды,
«Елшілік» әдісі барысында топ мүшелерінің және басқа оқушылардың
пікірін тыңдайды.
Айтылым дағдысы: Берілген тапсырмаларды «Елшілік» әдісі бойынша
жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістерге ұшырау
себептерін талдайды , миграциялық процестерді талқылайды.
Оқылым дағдысы: Оқулықтағы мәтінді оқиды
Жазылым дағдысы: Берілген тапсырмаларды «Fila» әдісі бойынша кесте
толтыру, термин сөздерді дәптерге жазады.
Пәнге қатысты термин сөздер: демография, миграция, жұт, қайың сауған.
Диалогқа арналған:
Қазақтардың Жайыққа қарай көшіп кету себебі_____________
Жайыққа қоныс аударуға қазақтардың қандай топтары__________
Жоңғар шапқыншылығының демографиялық жағдайы мен көші-қонға
әсері_______________________
Құндылықтарды
дарыту
«Мәңгілік Ел» идеясының «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен
келісім » құндылықтарына баулу.

Оқушылардың арасындағы ынтымақтастық дағдыларын қалыптастыру
Пәнаралық
байланыс
Әдебиет, География
Бастапқы білім
Жоңғар мемлекетінің XVIII ғасырдың бірінші жартысында құрылғандығын,
қонтайшыларын, қазақ жеріне жасаған шабуылдарын біледі. Орбұлақ
шайқасындағы Жәңгір ханның, қазақ әскерінің жасаған ерліктерімен
байланыстырады.
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
2 минут
5минут
Сабақтың ортасы
25 минут
Ұйымдастыру кезеңі:
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Оқушыларды топқа бөлу
Оқушыларға «Еділ», «Жайық», «Жетісу» деген сөздері бар
түрлі түсті стикерлер орындықтарға жабыстырылады .Топты
орындықтағы стикерді алған оқушылар ретіне қарай
топтастырамын.
1-топ : « Еділ», 2-топ: « Жайық », 3-топ: « Жетісу»
Үй тапсырмасы
«Ауадағы сұрақтар» әдісі бойынша тақырыпты ашу.
1.XVIII ғасырда қазақ жеріне көз тіккен қандай мемлекет?
2.Қазақ хандығы туралы бізге жеткен нақты жазба
деректердің бірін ата?
3.Жоңғарлар қазіргі таңда біздің елімізде бардеуге болама?
Жаңа сабақ
Уәж туындату
«Бейнебаян» әдісі арқылы оқушыларға Жоңғар
шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістерді
және миграциялық процестері туралы көрсетіледі.
Бейнебаян бойынша ұжымдық жұмыс. «Fila» кесте әдісі
арқылы Жоңғар шапқыншылығының демографиялық
жағдайымен көшіқон процестері туралы кестеге оқушылар
толтырады.
Нақты
мәлімет
Өз ойым Сұрақ
жауап
Жоспар
Мәтінмен жұмыс.
ТЖ
« Елшілік » әдісін қолдану
1. « Еділ » тобына. Ш.Құдайбердіұлының
Қазақстан
тарихы
оқулығы
8-сынып
Авторлары:
Т.Омарбеков
Т.Қартаева
М.Ноғайбаева
Алматы
«Мектеп»
2018жыл
http://www.yout
ube.com/watch?
v=6N8uwm80H
Y
кесте парағын
тарату

« Қалқаман-Мамыр » дастанынан келтірілген үзіндіден,
қазақ халқының демографиясына байланысты келтірілген
деректі оқып талдайды.
2. « Жайық » тобына . Жоңғар шапқыншылығы әсерінен
қазақ жүздерінің көші-қон бағыттарын, қазақ халқының
демографиялық өзгерістерге ұшырау себептерін жазу.
3. «Жетісу » тобына. Жоңғар шапқыншылығы
салдарынан орын алған миграциялық үрдісті, 1723ж жоңғар
шапқыншылығының «Ақтабан шұбырынды » оқиғасының
салдарын анықтау.
Оқушылар көлемді мәтінді әрқайсысы жеке-жеке топ ішінде
оқып шығып топпен талқылайды, сосын топтар құрамы
өзгертіліп, құрамында әр бастапқы топтан бір белсенді
оқушы бар жаңа (сарапшылар тобы) топтар
құрылды.Құрылған сарапшы топ берілген тапсырмаларды
біріге талқылап орындайды. Осыдан кейін олар өз
топтарына қайта оралып, өздерінің бұрынғы топтағы
достарына кезекпен өз жанұяларында түсінген
материалдарын тиянақты түрде жеткізіп, үйрету керек
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы
өздері талқылап , өз ой-пікірлерімен санаса білу
постер таныстыру.
Дескриптор:
1. Жоңғар шапқыншылығының нәтижесінде орын алған
демографиялық өзгерістерді және миграциялық
процестерді сипаттайды.
2. Ш.Құдайбердіұлының « Қалқаман-Мамыр »
дастанынан «Ақтабан шұбырынды» оқиғасын
баяндайды.
3. Жоңғар шапқыншылығы әсерінен қазақ жүздерінің
көші-қон бағыттарын анықтайды.
4. XVIII ғасырда орын алған демографиялық өзгерістер
мен миграциялық процестердің салдарын қазіргі
қазақ қоғамының демографиялық жағдайымен
байланыстырады.
Сабақтың соңы
5 минут
«Термин сөз» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі өткен
сабақтағы жаңа сөздерді ( демография, миграция, жұт, қайың
сауған ,Ш.Құдайбердіұлы, Ақтабан шұбырынды)
мұғаліммен бірге екі рет қайталап дәптерге жазады.
Алғашқы жазып болған 6 оқушы орындарынан тұрып
сөздерін оқып әрқайсысы бір сөзге тоқталып мағынасын
ашады.
Дескриптор:
Термин сөздердің мағынасын анықтайды.
Термин сөздер
жазылған
парақшалар

1 минут
Үйге тапсырма:
1минут
Кері байланыс
«Екі жұлдыз , бір тілек» әдісі. Стикерлерді толтыру
Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойын стикерге жазып,
тақтаға іледі (2 мин)
Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан алған
әсерлерін, ұсыныс, тілектерін жазады.
Үй тапсырмасы: «Жоңғар шапқыншылығының
демографиялық және көші-қонға әсері» тақырыбында
эссе жазу
Стикерлер
Саралау – оқушыларға
Қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қойуды
жоспарлап отырсыз?
Оқушыларға топ ішінде жұмыс
жасағанда белсенді қатысуын
қадағалаймын .
Қабілетті оқушыларға топтық ,жұптық
тапсырма беру арқылы жоңғар
шапқыншылығы кезіндегі
демографиялық өзгерістерді және
миграциялық процестердің болғанын
зерттеу, ақпараттарды талдату арқылы
дәлелдер келтіре отырып ,оқу мақсатына
игеруге ықпал етемін.
Бағалау - оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін
қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
. Оқушылардың материалды
меңгеру деңгейін тексергенде
топтық бағалауды, дескриптор, кері
байланыс, фигураларды
қолданамын.
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасы
Денсаулық сақтау
ережелері және
белсенді іс-әрекет
түрлері кезінде
қауіпсіздік
ережелері туралы
түсінік
қалыптастыру
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары / оқу
мақсаттары
дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы
ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар
болды, неліктен?
Оқу мақсаттары дұрыс жоспарланған. Оқу мақсаты
қолжетімді . Оқушылардың жас ерекшелігін ескере
отырып берілген тапсырмалар менің сабағыма жақсы
ықпалын тигізді.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: «Fila», «Елшілік» әдістері оқушылардың жеке және топта жұмыс жасай алуына оң әсерін тигізді.
Елші болған оқушылардың тақырыпқа қатысты ішкі уәжі қалыптасуына мүмкіндік берді.
2: Жұптық жұмыста ұсынылған негізгі сөздер мен ұғымдарды қолдануда оқушылардың мәтінмен
жұмыс жасауына ықпал етеді.
Сабақты жақсартуғане ықпал ете алады алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1: Оқушылардан кері байланыс алу және өзін-өзі бағалауынан оқушылардың материалды меңгеру
дағдысын қалыптастырдым.
2:топтық жұмыс арқылы ойларын тұжырымдауға әсерін тигізеді.
Сабақбарысындасыныптуралы немесежекелегеноқушылардың
жетістік\қиындықтарытуралынені білдім, келесісабақтарда неге көңіл болу қажет?
Жекелеген жұмыстарда дәптермен жұмыс жүргізуге көңіл бөлу.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
" Қазақ - Жоңғар соғыстары"

Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
7.1А Қазақ-Жоңғар соғыстары
Мектеп: Арыс қаласы .
М.Әуезов мектеп-гимназиясы
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Айдарова Раушан Рысбайқызы
Сынып:8 Қатысқан оқушылар саны: 23 Қатыспаған оқушылар саны:
Сабақ тақырыбы: Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
7.1.1.1- жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістерді және
миграциялық процестерді түсіндіру
Сабақ
мақсаттары
Барлық оқушылар: Жоңғар шапқыншылығының нәтижесінде орын алған
демографиялық өзгерістерді және миграциялық процестерді біледі.
Басым оқушылар: Қазақ хандығына Жоңғар мемлекетінің
шапқыншылықтарының көбеюі себептерін анықтайды, салдарын сипаттайды.
Кейбір оқушылар: XVIII ғасырда орын алған демографиялық өзгерістер мен
миграциялық процестердің салдарын қазіргі қазақ қоғамының демографиялық
жағдайымен байланыстырады.
Бағалау
критерийлері
XVIII ғасырдың І жартысындағы демографиялық өзгерістерді және
миграциялық процестерді сипаттау
Ойлау дағдылары Білу, түсіну, қолдану
Тілдік мақсат Тыңдалым дағдысы: Оқушылар « Бейнебаян » әдісі бойынша тыңдайды,
«Елшілік» әдісі барысында топ мүшелерінің және басқа оқушылардың
пікірін тыңдайды.
Айтылым дағдысы: Берілген тапсырмаларды «Елшілік» әдісі бойынша
жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістерге ұшырау
себептерін талдайды , миграциялық процестерді талқылайды.
Оқылым дағдысы: Оқулықтағы мәтінді оқиды
Жазылым дағдысы: Берілген тапсырмаларды «Fila» әдісі бойынша кесте
толтыру, термин сөздерді дәптерге жазады.
Пәнге қатысты термин сөздер: демография, миграция, жұт, қайың сауған.
Диалогқа арналған:
Қазақтардың Жайыққа қарай көшіп кету себебі_____________
Жайыққа қоныс аударуға қазақтардың қандай топтары__________
Жоңғар шапқыншылығының демографиялық жағдайы мен көші-қонға
әсері_______________________
Құндылықтарды
дарыту
«Мәңгілік Ел» идеясының «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен
келісім » құндылықтарына баулу.

Оқушылардың арасындағы ынтымақтастық дағдыларын қалыптастыру
Пәнаралық
байланыс
Әдебиет, География
Бастапқы білім
Жоңғар мемлекетінің XVIII ғасырдың бірінші жартысында құрылғандығын,
қонтайшыларын, қазақ жеріне жасаған шабуылдарын біледі. Орбұлақ
шайқасындағы Жәңгір ханның, қазақ әскерінің жасаған ерліктерімен
байланыстырады.
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
2 минут
5минут
Сабақтың ортасы
25 минут
Ұйымдастыру кезеңі:
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Оқушыларды топқа бөлу
Оқушыларға «Еділ», «Жайық», «Жетісу» деген сөздері бар
түрлі түсті стикерлер орындықтарға жабыстырылады .Топты
орындықтағы стикерді алған оқушылар ретіне қарай
топтастырамын.
1-топ : « Еділ», 2-топ: « Жайық », 3-топ: « Жетісу»
Үй тапсырмасы
«Ауадағы сұрақтар» әдісі бойынша тақырыпты ашу.
1.XVIII ғасырда қазақ жеріне көз тіккен қандай мемлекет?
2.Қазақ хандығы туралы бізге жеткен нақты жазба
деректердің бірін ата?
3.Жоңғарлар қазіргі таңда біздің елімізде бардеуге болама?
Жаңа сабақ
Уәж туындату
«Бейнебаян» әдісі арқылы оқушыларға Жоңғар
шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістерді
және миграциялық процестері туралы көрсетіледі.
Бейнебаян бойынша ұжымдық жұмыс. «Fila» кесте әдісі
арқылы Жоңғар шапқыншылығының демографиялық
жағдайымен көшіқон процестері туралы кестеге оқушылар
толтырады.
Нақты
мәлімет
Өз ойым Сұрақ
жауап
Жоспар
Мәтінмен жұмыс.
ТЖ
« Елшілік » әдісін қолдану
1. « Еділ » тобына. Ш.Құдайбердіұлының
Қазақстан
тарихы
оқулығы
8-сынып
Авторлары:
Т.Омарбеков
Т.Қартаева
М.Ноғайбаева
Алматы
«Мектеп»
2018жыл
http://www.yout
ube.com/watch?
v=6N8uwm80H
Y
кесте парағын
тарату

« Қалқаман-Мамыр » дастанынан келтірілген үзіндіден,
қазақ халқының демографиясына байланысты келтірілген
деректі оқып талдайды.
2. « Жайық » тобына . Жоңғар шапқыншылығы әсерінен
қазақ жүздерінің көші-қон бағыттарын, қазақ халқының
демографиялық өзгерістерге ұшырау себептерін жазу.
3. «Жетісу » тобына. Жоңғар шапқыншылығы
салдарынан орын алған миграциялық үрдісті, 1723ж жоңғар
шапқыншылығының «Ақтабан шұбырынды » оқиғасының
салдарын анықтау.
Оқушылар көлемді мәтінді әрқайсысы жеке-жеке топ ішінде
оқып шығып топпен талқылайды, сосын топтар құрамы
өзгертіліп, құрамында әр бастапқы топтан бір белсенді
оқушы бар жаңа (сарапшылар тобы) топтар
құрылды.Құрылған сарапшы топ берілген тапсырмаларды
біріге талқылап орындайды. Осыдан кейін олар өз
топтарына қайта оралып, өздерінің бұрынғы топтағы
достарына кезекпен өз жанұяларында түсінген
материалдарын тиянақты түрде жеткізіп, үйрету керек
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы
өздері талқылап , өз ой-пікірлерімен санаса білу
постер таныстыру.
Дескриптор:
1. Жоңғар шапқыншылығының нәтижесінде орын алған
демографиялық өзгерістерді және миграциялық
процестерді сипаттайды.
2. Ш.Құдайбердіұлының « Қалқаман-Мамыр »
дастанынан «Ақтабан шұбырынды» оқиғасын
баяндайды.
3. Жоңғар шапқыншылығы әсерінен қазақ жүздерінің
көші-қон бағыттарын анықтайды.
4. XVIII ғасырда орын алған демографиялық өзгерістер
мен миграциялық процестердің салдарын қазіргі
қазақ қоғамының демографиялық жағдайымен
байланыстырады.
Сабақтың соңы
5 минут
«Термин сөз» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі өткен
сабақтағы жаңа сөздерді ( демография, миграция, жұт, қайың
сауған ,Ш.Құдайбердіұлы, Ақтабан шұбырынды)
мұғаліммен бірге екі рет қайталап дәптерге жазады.
Алғашқы жазып болған 6 оқушы орындарынан тұрып
сөздерін оқып әрқайсысы бір сөзге тоқталып мағынасын
ашады.
Дескриптор:
Термин сөздердің мағынасын анықтайды.
Термин сөздер
жазылған
парақшалар

1 минут
Үйге тапсырма:
1минут
Кері байланыс
«Екі жұлдыз , бір тілек» әдісі. Стикерлерді толтыру
Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойын стикерге жазып,
тақтаға іледі (2 мин)
Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан алған
әсерлерін, ұсыныс, тілектерін жазады.
Үй тапсырмасы: «Жоңғар шапқыншылығының
демографиялық және көші-қонға әсері» тақырыбында
эссе жазу
Стикерлер
Саралау – оқушыларға
Қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қойуды
жоспарлап отырсыз?
Оқушыларға топ ішінде жұмыс
жасағанда белсенді қатысуын
қадағалаймын .
Қабілетті оқушыларға топтық ,жұптық
тапсырма беру арқылы жоңғар
шапқыншылығы кезіндегі
демографиялық өзгерістерді және
миграциялық процестердің болғанын
зерттеу, ақпараттарды талдату арқылы
дәлелдер келтіре отырып ,оқу мақсатына
игеруге ықпал етемін.
Бағалау - оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін
қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
. Оқушылардың материалды
меңгеру деңгейін тексергенде
топтық бағалауды, дескриптор, кері
байланыс, фигураларды
қолданамын.
Денсаулық және
қауіпсіздік
техникасы
Денсаулық сақтау
ережелері және
белсенді іс-әрекет
түрлері кезінде
қауіпсіздік
ережелері туралы
түсінік
қалыптастыру
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары / оқу
мақсаттары
дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы
ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар
болды, неліктен?
Оқу мақсаттары дұрыс жоспарланған. Оқу мақсаты
қолжетімді . Оқушылардың жас ерекшелігін ескере
отырып берілген тапсырмалар менің сабағыма жақсы
ықпалын тигізді.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: «Fila», «Елшілік» әдістері оқушылардың жеке және топта жұмыс жасай алуына оң әсерін тигізді.
Елші болған оқушылардың тақырыпқа қатысты ішкі уәжі қалыптасуына мүмкіндік берді.
2: Жұптық жұмыста ұсынылған негізгі сөздер мен ұғымдарды қолдануда оқушылардың мәтінмен
жұмыс жасауына ықпал етеді.
Сабақты жақсартуғане ықпал ете алады алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1: Оқушылардан кері байланыс алу және өзін-өзі бағалауынан оқушылардың материалды меңгеру
дағдысын қалыптастырдым.
2:топтық жұмыс арқылы ойларын тұжырымдауға әсерін тигізеді.
Сабақбарысындасыныптуралы немесежекелегеноқушылардың
жетістік\қиындықтарытуралынені білдім, келесісабақтарда неге көңіл болу қажет?
Жекелеген жұмыстарда дәптермен жұмыс жүргізуге көңіл бөлу.
шағым қалдыра аласыз


