|
Бөлім: |
Мәдәний мирас |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Низамудинова М.Ж |
|
Күні: |
27 .11.24ж |
|
Сыныбы: |
4г |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қош сөзләр |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.4.2.1 – көп мәналиқ сөзләрниң түрлирини аҗритишни билиш (бириккән сөзләр, қош сөзләр, қисқарған сөзләр) |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқуғучиларға қош сөзләрниң ясилиш усулини чүшәндүрүш. Қош сөзләрни җүмлидә тоғра пайдилинишни үгитиш. Урп-адәтләрниң бири болған-меһмандостлуққа ,иззәт-һөрмәткә тәрбийәләш. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі /Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин. |
Уюштуруш Психологиялиқ тәйярлиқ Балиларни дәрискә тәйярлаш «Хошаллиқ» |
Дәрискә тәйярлиқ қилиду. Балилар шеирни хор билән ейтиду |
|
Һәртүрлүк васитиләр |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин |
Оқуғучилар икки топқа бөлүнүп олтириду. Һәр топ «Чай дәмләш» усулини ейтип бериду. Өй тапшурмиси: Бириккән вә қисқартилған сөзләрни жүмлә ичидә кәлтүриду. Дурус жавап бәргән балилар чинидики гүлни бояйду. Йеңи мавзуға тәйярлаш. -Қени ,меһманлар,алдиңлардики мевә-чевиләргә еғиз тегиңлар.Бу мевиләрни кечә-күндүз ишләп ,меөнәт қилип өстүрдуқ. Алдидики мевиләрни елип униңда йезилған сөзләрниң давамини тапиду. |
Салфеткиларға йезилған сөзләргә еғизчә жүмлә түзиду. Артуқт сөзләрни елип ташлайду. «Әткәнчай»,»Сиңчай» топлириға бөлүниду. Қош сөзниң иккинчи қисимини тапиду. |
Дескриптор: 1.жүмлә түзиду 2.соалларға жавап бериду 3.дәлилләйду 3б |
Сүрәтләр Чәйнәкләр Карточка картондин ясалған көрнәкликләр |
|
Сабақтың ортасы 30мин. |
Йеңи мавзуни чүшәндүрүш. Қош сөзләрниң ясилиш йоллири билән тонушиду. Тапшурма Дәптәр билән иш Жигирмә йәттинчи оғлақ Синип иши Меһман кәлсә, өйгә берәкәт келиду../М/ Қош сөзләр Жүмлә түзиду қош сөзләргә |
Дәптәр билән иш. Мақални чирайлиқ язиду. Жүмлә түзүп язиду. |
Дескриптор: Өзгичиликлирини ейтиду-1б; Ойини ениқ ейтиду-1б; Сөзләргә чүшәнчә бериду-1б. |
|
|
|
Тапшурма Мәтин билән иш Үнлүк вә ипдилик оқуйду. Луғәт иш. Хошниға һөрмәт\ Топлар бир-биригә мәтин бойичә соал түзиду. ҚБ ребусларни йешиду ЕББҚ карточка билән ишләйду |
Дәптәр билән иш. Көнүкмә орунлайду. Мәтинни қисимларға бөлүп,новәт билән,үнлүк,айлинип оқуйду. Соаллар түзиду вә жавап бериду. |
Дескриптор: Мәтиндики тирәк сөзләрни ениқлайду,хатасиз вә чиралиқ язиду-2б. |
Дәрислик |
|
Сабақтың соңы |
Тапшурма Татлиқ-турумларға еғиз тегиш. Берилгән қош сөзләрни пайдилинип диалог түзүш. Диалог мәзмуни уруқ-туққан вә холум-хошнилар билән мунасивәтни көрситиду. Оюн «Полиглот» Самсиға еғиз тегиш.Қазақ вә уйғур тилидики қош сөзләрни селиштуриду.Уларниң охшашлиғи вә айримчилиғини ейтиду. Рефлексия
Д Өй тапшурмиси : көнүкмә орунлаш,қаидә ядлаш. |
Диалог түзиду. Қош сөзләрниң қазақ тилидики нусхусини тапиду. Дәристин алғинини ейтип бериду.Немә билдим?Немә үгәндим? Чинигә сизған баллирини санайду.Өзигә баһа қойиду. Тапшурмини күндиликкә язиду,баһасини қойиду. |
Дескриптор: Мәтин бойичә соалларға жавап бериду, Йәкүнләйду,өз пикрини ейтиду.2б |
Карточка ЕББҚ баланың тапсырмасы жазылған парақ |
.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
" Қош сөзләр" Уйғур тили дәриси-синип
" Қош сөзләр" Уйғур тили дәриси-синип
|
Бөлім: |
Мәдәний мирас |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Низамудинова М.Ж |
|
Күні: |
27 .11.24ж |
|
Сыныбы: |
4г |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қош сөзләр |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.4.2.1 – көп мәналиқ сөзләрниң түрлирини аҗритишни билиш (бириккән сөзләр, қош сөзләр, қисқарған сөзләр) |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқуғучиларға қош сөзләрниң ясилиш усулини чүшәндүрүш. Қош сөзләрни җүмлидә тоғра пайдилинишни үгитиш. Урп-адәтләрниң бири болған-меһмандостлуққа ,иззәт-һөрмәткә тәрбийәләш. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі /Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин. |
Уюштуруш Психологиялиқ тәйярлиқ Балиларни дәрискә тәйярлаш «Хошаллиқ» |
Дәрискә тәйярлиқ қилиду. Балилар шеирни хор билән ейтиду |
|
Һәртүрлүк васитиләр |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин |
Оқуғучилар икки топқа бөлүнүп олтириду. Һәр топ «Чай дәмләш» усулини ейтип бериду. Өй тапшурмиси: Бириккән вә қисқартилған сөзләрни жүмлә ичидә кәлтүриду. Дурус жавап бәргән балилар чинидики гүлни бояйду. Йеңи мавзуға тәйярлаш. -Қени ,меһманлар,алдиңлардики мевә-чевиләргә еғиз тегиңлар.Бу мевиләрни кечә-күндүз ишләп ,меөнәт қилип өстүрдуқ. Алдидики мевиләрни елип униңда йезилған сөзләрниң давамини тапиду. |
Салфеткиларға йезилған сөзләргә еғизчә жүмлә түзиду. Артуқт сөзләрни елип ташлайду. «Әткәнчай»,»Сиңчай» топлириға бөлүниду. Қош сөзниң иккинчи қисимини тапиду. |
Дескриптор: 1.жүмлә түзиду 2.соалларға жавап бериду 3.дәлилләйду 3б |
Сүрәтләр Чәйнәкләр Карточка картондин ясалған көрнәкликләр |
|
Сабақтың ортасы 30мин. |
Йеңи мавзуни чүшәндүрүш. Қош сөзләрниң ясилиш йоллири билән тонушиду. Тапшурма Дәптәр билән иш Жигирмә йәттинчи оғлақ Синип иши Меһман кәлсә, өйгә берәкәт келиду../М/ Қош сөзләр Жүмлә түзиду қош сөзләргә |
Дәптәр билән иш. Мақални чирайлиқ язиду. Жүмлә түзүп язиду. |
Дескриптор: Өзгичиликлирини ейтиду-1б; Ойини ениқ ейтиду-1б; Сөзләргә чүшәнчә бериду-1б. |
|
|
|
Тапшурма Мәтин билән иш Үнлүк вә ипдилик оқуйду. Луғәт иш. Хошниға һөрмәт\ Топлар бир-биригә мәтин бойичә соал түзиду. ҚБ ребусларни йешиду ЕББҚ карточка билән ишләйду |
Дәптәр билән иш. Көнүкмә орунлайду. Мәтинни қисимларға бөлүп,новәт билән,үнлүк,айлинип оқуйду. Соаллар түзиду вә жавап бериду. |
Дескриптор: Мәтиндики тирәк сөзләрни ениқлайду,хатасиз вә чиралиқ язиду-2б. |
Дәрислик |
|
Сабақтың соңы |
Тапшурма Татлиқ-турумларға еғиз тегиш. Берилгән қош сөзләрни пайдилинип диалог түзүш. Диалог мәзмуни уруқ-туққан вә холум-хошнилар билән мунасивәтни көрситиду. Оюн «Полиглот» Самсиға еғиз тегиш.Қазақ вә уйғур тилидики қош сөзләрни селиштуриду.Уларниң охшашлиғи вә айримчилиғини ейтиду. Рефлексия
Д Өй тапшурмиси : көнүкмә орунлаш,қаидә ядлаш. |
Диалог түзиду. Қош сөзләрниң қазақ тилидики нусхусини тапиду. Дәристин алғинини ейтип бериду.Немә билдим?Немә үгәндим? Чинигә сизған баллирини санайду.Өзигә баһа қойиду. Тапшурмини күндиликкә язиду,баһасини қойиду. |
Дескриптор: Мәтин бойичә соалларға жавап бериду, Йәкүнләйду,өз пикрини ейтиду.2б |
Карточка ЕББҚ баланың тапсырмасы жазылған парақ |
.
шағым қалдыра аласыз
әристин алған
тәсиратлирини қоржунларға
салиду.












