Ересектер тобындағы ашық оқу қызметі
Тақырыбы: « Құстар достар»
Мақсаты : Балалардың құстар туралы түсінігін кеңейту.Құстарды қорғауға,қамқоршы боуға,табиғатты сүюге тәрбиелеу.Баланың ой өрісін дамытып,сөздік қорын молайту. Интеграция:қоршаған орта,көркем әдебиет,құрастыру,жапсыру,бейнелеу. Көрнекіліктер: Слайд құстардың суреттері. Қажетті құралдар: Алдые-ала дайындалған құстың бейнесі, гуашь, желім, қиылған ұсақ қағаздар.
ОқуОісОәрекетініңОбарысы: Тәрбиеші балалармен ішке кіреді.
Тәрбиеші: Балалар біздің бүгінгі оқу іс әрекетімізге қонақтар келіпті. Кане қонақтармен амандасайық.
Балалар қонақтармен амандасады. Тәрбиеші: Балалар бугін біз құс туралы жылулық шеңберін құрамыз.Егер менің қолыма құс келіп қонса мен оны аялап мәпелер едім. Тәрбиеші құс мүсінін алақанына салып келесі балағаОұсынады. 1 бала: Егер менің қолыма құс келіп қонса мен оны аялап мәпелер едім. 2 бала: Егер менің қолыма құс келіп қонса мен оның аузына дән салар едім. 3 бала: Егер менің қолыма құс келіп қонса мен оны сипалар едім.
4 бала : Егер менЕгер менің қолыма құс келіп қонса қанаттарын тазалар едім. 5 бала: Егер менің қолыма құс келіп қонса мен оны қамқорыма алар едім.Тәрбиеші:Өте жақсы балалар.Сонымен бізқұстарды жақсы көреміз, оларға қамқор боламыз.Олар біздің достарымыз.Балалар орындарына отырады. Тәрбиеші: Балалар қазір жылдың қай мезгілі? Балалардың жауабы.
Тәрбиеші:
-Қыс екенін қайдан білдіңдер?
-Қар жауды,күн суытты.
-Құстар жылы жаққа ұшып кетеді.
Тәрбиеші : Дұрыс балалар.Қыста кейбір құстар жылы жаққа ұшып кетеді.Кейбір құстар қыстап қалып қояды.Олар біздің көмегімізді қажет етеді.Бүгінгі оқу іс әрекетімізде «Қанатты достар» деп аталады. Есік қағылады. Қарға келеді.
Қарға: Сәлеметсіңдерме балалар? Мен бүгін сіздердің құстар туралы айтып жатқандарыңызды естіп,сіздердің құстар туралы білімдеріңді тексерейін деп сіздерге қонаққа келдім.Менің себетімнің ішінде жұмыртқалар бар.Ол жұмыртқалар жәй жұмыртқалар емес ,ішінде сұрақтар бар. Жұмыртқаларды кезекпен келіп аласыңыздарда апаиларыңызға бересіздер.Апайларыңыз ішіндегі сұрақтарды оқиды.Балалар кезекпен келіп жұмыртқаларды алады.Тәрбиеші сұрақтарды оқиды.
-
Жыл құстары дегеніміз қандай құстар?Аттарын атаңдар.
-
Қыстап қалатын құстар дегеніміз қандай құстар? Аттарын аттарын атаңдар.
-
Құстардың адамдарға тигізетін пайдасы қандай?
-
Адамдар құстарға қандай көмек жасау керек?.
Қарға:Жарайсыңдар балалар! Сендер құстар туралы көп біледі екенсіңдер.Балалар қазір «Болады,болмайды» ойынын ойнаймыз. Ойынның шарты: Құстарды баптауға қатысты іс әрекеттер айтылады.Дұрыс,әрі тура мағынадағы сөздер айтылса балалар қол шапалақтайды.Бұрыс сөйлем айтылса аяқтарымен жерді топылдатады.
-
Құстарды таспен атуға болмайды.
-
Құстың ұясын бұзуға болмайды.
-
Құстарға қамқорлық жасауға болады.
-
Құстың жұмыртқасын жаруға болады.
-
Құстарға жем шашуға болады.
-
Құстардың қанаттарын жұлуға болады
Қарға:Жарайсыңдар балалар!Қарға кенеттен қанатын ауырсынып қолын ұстайды.
Тәрбиеші: Қарға сізге не болды? Қарға :Менің қанаттарым ауырып тұр.Енді мен достарыма қалай ұшып барамын? Тәрбиеші:Қарға сіз ренжімеңіз! Біздің балалар сізбен бірге ұшып кететін көп құстар жасайды. Балалар үш топқа бөлінеді. 1-топ. Бүрден аққу жасайды 2 топ. Алдыңғы сабақта қамырдан жасаған құстың мүсінін бояйды да, жасанды талдың үстіне отырғызады. 3 топ.Қағаз бетіне ермексаздан жағып жапсырылған құстың мүсінін қиылған қағазды шаншып тығу арқылы әшекйлейді.Жасалған жұмыстарды ұяға әкеліп қояды.Қарға балалардың жұмыстарын аралап қарап шығады. Қарға:Балалар рахмет сендерге.Енді мен жалғыз емеспін.Менің достарым көп болды.Менің сендерге әкелген сыйлығым бар. Қарға «Киндер сюрприз» жұмыртқасын балаларға таратады.Балалармен қоштасып шығып кетеді. Тәрбиеші:Балалар біздің бүгінгі «Құстар достар»аттыооқуоқызметіміз аяқталды. Барлығыңызда құстар туралы көп біледі екенсіңіздер.
Әрқашан құстарға тимей қамқор болып жүріңіздер!

Мектепалды даярлық тобының оқу қызметі
Тақырыбы: Қыс қызығы
Мақсаты: Балалардың қыс мезгілі туралы білімдерін тиянақтау,жыл мезгілдеріне байланысты өзгерістерді бақылап ажырата білуге,қысқы табиғат көрінісін, қысқы ойын түрлерін әңгімелеп айту арқылы , байланыстырып сөйлеуге үйрету.Қоршаған ортаға деген сүйіспеншілігін арттыру.
Әдіс-тәсілдері:Әңгімелесу,түсіндіру,сұрақ-жауап,көрсету, ғажайып сәт, ойын,сергіту сәті.
Көрнекілігі: Мазмұнды суреттер,ойынға қажетті заттар
Оқу қызметінің барысы:
Тәрбиеші: Балалар бүгін ауа-райы қандай?
Балалардың жауабы.
Тәрбиеші: Балалар күн суық болсада біздің жүрегіміз жылы.Жылуымызды жан жағымызға беріп жылулық шеңберін құрып,келген қонақтарымызбен амандасайық.
Мейірімділік жүрекпен
Ақ пейілді тілекпен
Келіп қалған қонақтармен
Амандасып алайық
Бір жадырап қалайық.
Тәрбиеші: Балалар мен сендерге жұмбақ жасырғым келіп тұр.
Жұмбақ:
Шанамен сырғып желетін
Коньки,шаңғы тебетін
Аққала жасап ойнайтын
Қай мезгіл деп ойлайсыз балалар?
Балалар: Қыс мезгілі
Тәрбиеші: Жарайсыңдар балалар.Қыс мезгілінің қандай белгілерін білесіңдер?
Балалар: Қар жауады, боран соғады.
Тәрбиеші: Жарайсыңдар балалар!Енді қыс айларын атайықшы.
Балалар: Желтоқсан,қаңтар,ақпан
1бала: Желтоқсан жылдың аяғы,қыстың басы.Ол суық ызғарлы.
2 бала:Қаңтар жылдың басы,қыстың ортасы.Ол ең қарлы ай.Бұл айда қатты суық үскірік аяз болады.
3
бала: Ақпан жел мен
боранның айы.Бұл айда ең ауыр, әрі суық дүлей
боранды.
Тәрбиеші:Балалар қыс туралы көп білгілерің келе ме?Кәне онда бәріміз бірге қысқы орманға саяхатқа шығайық.Ал онда біздер шаналармен барамыз.Балалар ән шырқайды.
Тәрбиеші:Міне балалар, қысқы орманғада келіп қалдық.Ысқырған боранның дыбысы естіледі.
Қар ханшайымы: Мен қар ханшайымымын. Боранды жел, үскірік аяз, күртік қар бұл менің мекенім.Менің әлемімді қар мен мұз басып жатады.Ха-ха-ха.Сендер балалар кімсіңдер?Мекеніме қандай шаруамен келдіңдер?
Тәрбиеші: Сәлеметсізбе Қар ханшайымы.Біздің балалар қыс туралы көбірек білгісі келеді.Қысты тамашалауға сіздің мекеніңізге келдік.
Қар ханшайымы:
1.Қыс айларын атаңдар.
2.Қыс мезгіліндегі мерекелерді атаңдар?
Балалардың жауабы.
Қар ханшайымы: Жарайсыңдар! Қыс туралы тақпақ білесіңдерме?
Балалар тақпақ айтады.
Қар ханшайымы:Жарайсыңдар балалар.Сендр менің сұрақтарыма дұрыс жауап бердіңдер.Менің ашуым қайтып,көңілім жіби бастады.Мен сендерге жол көрсетейін.Сендер мына орманның ішіндегі жолмен тіке жүре берсеңіздерқысқы қызықтарға тап боласыздар.Сау болыңдар балалар.
Тәрбиеші:Рахмет саған Қар ханшайымы.Біздер сізбен кездескенімізге қуаныштымыз.Балалар Қар ханшайымымен қоштасады.
Қар ханшайымы шығып кетеді.
Балалар шанаға мініп ары қарай жүреді.Алдынан Аққаланы кездестіреді.
Тәрбиеші: Ой балалар қараңдаршы.Мына аққала өте керемет екен.(Аққала қимылдайды)
Бұл тіріме?
Бала: Мүмкін бұл сиқырлы Аққала болар.
Тәрбиеші:Шыныменде бұл сиқырлы Аққала екен.Қараңдаршы қозғалады.
Аққала:Сәлеметсіздерме балалар.Мен көңілді Аққаламын.Біледі мені бар бала.Балалармен ойын ойнағанда жақсы көремін.Ал сендер ойын ойнағанды жақсы көресіңдерме?
Балалардың жауабы.
Аққала: Сендер қандай қысқы қызықты ойындарды білесіңдер?
Балалар: Қар лақтыру, шаңғы тебу, хоккей, шанада сырғанау,аққала жасау.
Аққала: Келіңдер шаңғы тебу ойынын ойнаймыз. (Балалар ойын ойнайды.)
Аққала:Сендер ағылшын тілін білесіңдерма?
Балалардың жауабы.
Балалар ағылшынша өлең айтады.
Аққала: Өте көңілді қызықты болды.Балалар сендер қыс туралы мақал мәтелдер білесіңдерме?
Балалар:
1.Қыстың көзі қырау
2.Қыстағы қар жерге ырыс
Жердегі ылғал елге ырыс.
3.Қыста талыңды бақ
Жазды шөбіңді шап.
Аққал :Жарайсыңдар!Ал енді мен сендерге жұмбақ жасрамын?
1.Өзенде мұз артады. /Аяз./
2.Қыста айна, көктемде су. /Мұз/
3.Ышқынады өзі жоқ,ысқырады сөзі жоқ /Боран/
4.Қыста ғана болады,ұстасаң қолың тонады. /Қар/
Балалардың жауабы.
Аққала : Жарайсыңдар балаларІ Өте білгір балалар екенсіңдер.Ал енді қоштасатын кз келді.Сендерді балабақшада тосын сый тапсырмам күтіп тұр.Сол тапсырманы сендер орындаңдар.Қош сау болыңдар.
Балалар және тәрбиеші топқа оралады.
Тәрбиеші:Балалар Аққаланың бізге берген тапсырмасы шығармашылық жұмыс екен.Оны орындау үшін біздің ата-аналарымыз көмектеседі.
Шығармашылық жұмысты балалар ата-аналармен орындайды.
Қорытынды.
Балалардың білімін тиянақтау.Мадақтау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
« Құстар достар»
« Құстар достар»
Ересектер тобындағы ашық оқу қызметі
Тақырыбы: « Құстар достар»
Мақсаты : Балалардың құстар туралы түсінігін кеңейту.Құстарды қорғауға,қамқоршы боуға,табиғатты сүюге тәрбиелеу.Баланың ой өрісін дамытып,сөздік қорын молайту. Интеграция:қоршаған орта,көркем әдебиет,құрастыру,жапсыру,бейнелеу. Көрнекіліктер: Слайд құстардың суреттері. Қажетті құралдар: Алдые-ала дайындалған құстың бейнесі, гуашь, желім, қиылған ұсақ қағаздар.
ОқуОісОәрекетініңОбарысы: Тәрбиеші балалармен ішке кіреді.
Тәрбиеші: Балалар біздің бүгінгі оқу іс әрекетімізге қонақтар келіпті. Кане қонақтармен амандасайық.
Балалар қонақтармен амандасады. Тәрбиеші: Балалар бугін біз құс туралы жылулық шеңберін құрамыз.Егер менің қолыма құс келіп қонса мен оны аялап мәпелер едім. Тәрбиеші құс мүсінін алақанына салып келесі балағаОұсынады. 1 бала: Егер менің қолыма құс келіп қонса мен оны аялап мәпелер едім. 2 бала: Егер менің қолыма құс келіп қонса мен оның аузына дән салар едім. 3 бала: Егер менің қолыма құс келіп қонса мен оны сипалар едім.
4 бала : Егер менЕгер менің қолыма құс келіп қонса қанаттарын тазалар едім. 5 бала: Егер менің қолыма құс келіп қонса мен оны қамқорыма алар едім.Тәрбиеші:Өте жақсы балалар.Сонымен бізқұстарды жақсы көреміз, оларға қамқор боламыз.Олар біздің достарымыз.Балалар орындарына отырады. Тәрбиеші: Балалар қазір жылдың қай мезгілі? Балалардың жауабы.
Тәрбиеші:
-Қыс екенін қайдан білдіңдер?
-Қар жауды,күн суытты.
-Құстар жылы жаққа ұшып кетеді.
Тәрбиеші : Дұрыс балалар.Қыста кейбір құстар жылы жаққа ұшып кетеді.Кейбір құстар қыстап қалып қояды.Олар біздің көмегімізді қажет етеді.Бүгінгі оқу іс әрекетімізде «Қанатты достар» деп аталады. Есік қағылады. Қарға келеді.
Қарға: Сәлеметсіңдерме балалар? Мен бүгін сіздердің құстар туралы айтып жатқандарыңызды естіп,сіздердің құстар туралы білімдеріңді тексерейін деп сіздерге қонаққа келдім.Менің себетімнің ішінде жұмыртқалар бар.Ол жұмыртқалар жәй жұмыртқалар емес ,ішінде сұрақтар бар. Жұмыртқаларды кезекпен келіп аласыңыздарда апаиларыңызға бересіздер.Апайларыңыз ішіндегі сұрақтарды оқиды.Балалар кезекпен келіп жұмыртқаларды алады.Тәрбиеші сұрақтарды оқиды.
-
Жыл құстары дегеніміз қандай құстар?Аттарын атаңдар.
-
Қыстап қалатын құстар дегеніміз қандай құстар? Аттарын аттарын атаңдар.
-
Құстардың адамдарға тигізетін пайдасы қандай?
-
Адамдар құстарға қандай көмек жасау керек?.
Қарға:Жарайсыңдар балалар! Сендер құстар туралы көп біледі екенсіңдер.Балалар қазір «Болады,болмайды» ойынын ойнаймыз. Ойынның шарты: Құстарды баптауға қатысты іс әрекеттер айтылады.Дұрыс,әрі тура мағынадағы сөздер айтылса балалар қол шапалақтайды.Бұрыс сөйлем айтылса аяқтарымен жерді топылдатады.
-
Құстарды таспен атуға болмайды.
-
Құстың ұясын бұзуға болмайды.
-
Құстарға қамқорлық жасауға болады.
-
Құстың жұмыртқасын жаруға болады.
-
Құстарға жем шашуға болады.
-
Құстардың қанаттарын жұлуға болады
Қарға:Жарайсыңдар балалар!Қарға кенеттен қанатын ауырсынып қолын ұстайды.
Тәрбиеші: Қарға сізге не болды? Қарға :Менің қанаттарым ауырып тұр.Енді мен достарыма қалай ұшып барамын? Тәрбиеші:Қарға сіз ренжімеңіз! Біздің балалар сізбен бірге ұшып кететін көп құстар жасайды. Балалар үш топқа бөлінеді. 1-топ. Бүрден аққу жасайды 2 топ. Алдыңғы сабақта қамырдан жасаған құстың мүсінін бояйды да, жасанды талдың үстіне отырғызады. 3 топ.Қағаз бетіне ермексаздан жағып жапсырылған құстың мүсінін қиылған қағазды шаншып тығу арқылы әшекйлейді.Жасалған жұмыстарды ұяға әкеліп қояды.Қарға балалардың жұмыстарын аралап қарап шығады. Қарға:Балалар рахмет сендерге.Енді мен жалғыз емеспін.Менің достарым көп болды.Менің сендерге әкелген сыйлығым бар. Қарға «Киндер сюрприз» жұмыртқасын балаларға таратады.Балалармен қоштасып шығып кетеді. Тәрбиеші:Балалар біздің бүгінгі «Құстар достар»аттыооқуоқызметіміз аяқталды. Барлығыңызда құстар туралы көп біледі екенсіңіздер.
Әрқашан құстарға тимей қамқор болып жүріңіздер!

Мектепалды даярлық тобының оқу қызметі
Тақырыбы: Қыс қызығы
Мақсаты: Балалардың қыс мезгілі туралы білімдерін тиянақтау,жыл мезгілдеріне байланысты өзгерістерді бақылап ажырата білуге,қысқы табиғат көрінісін, қысқы ойын түрлерін әңгімелеп айту арқылы , байланыстырып сөйлеуге үйрету.Қоршаған ортаға деген сүйіспеншілігін арттыру.
Әдіс-тәсілдері:Әңгімелесу,түсіндіру,сұрақ-жауап,көрсету, ғажайып сәт, ойын,сергіту сәті.
Көрнекілігі: Мазмұнды суреттер,ойынға қажетті заттар
Оқу қызметінің барысы:
Тәрбиеші: Балалар бүгін ауа-райы қандай?
Балалардың жауабы.
Тәрбиеші: Балалар күн суық болсада біздің жүрегіміз жылы.Жылуымызды жан жағымызға беріп жылулық шеңберін құрып,келген қонақтарымызбен амандасайық.
Мейірімділік жүрекпен
Ақ пейілді тілекпен
Келіп қалған қонақтармен
Амандасып алайық
Бір жадырап қалайық.
Тәрбиеші: Балалар мен сендерге жұмбақ жасырғым келіп тұр.
Жұмбақ:
Шанамен сырғып желетін
Коньки,шаңғы тебетін
Аққала жасап ойнайтын
Қай мезгіл деп ойлайсыз балалар?
Балалар: Қыс мезгілі
Тәрбиеші: Жарайсыңдар балалар.Қыс мезгілінің қандай белгілерін білесіңдер?
Балалар: Қар жауады, боран соғады.
Тәрбиеші: Жарайсыңдар балалар!Енді қыс айларын атайықшы.
Балалар: Желтоқсан,қаңтар,ақпан
1бала: Желтоқсан жылдың аяғы,қыстың басы.Ол суық ызғарлы.
2 бала:Қаңтар жылдың басы,қыстың ортасы.Ол ең қарлы ай.Бұл айда қатты суық үскірік аяз болады.
3
бала: Ақпан жел мен
боранның айы.Бұл айда ең ауыр, әрі суық дүлей
боранды.
Тәрбиеші:Балалар қыс туралы көп білгілерің келе ме?Кәне онда бәріміз бірге қысқы орманға саяхатқа шығайық.Ал онда біздер шаналармен барамыз.Балалар ән шырқайды.
Тәрбиеші:Міне балалар, қысқы орманғада келіп қалдық.Ысқырған боранның дыбысы естіледі.
Қар ханшайымы: Мен қар ханшайымымын. Боранды жел, үскірік аяз, күртік қар бұл менің мекенім.Менің әлемімді қар мен мұз басып жатады.Ха-ха-ха.Сендер балалар кімсіңдер?Мекеніме қандай шаруамен келдіңдер?
Тәрбиеші: Сәлеметсізбе Қар ханшайымы.Біздің балалар қыс туралы көбірек білгісі келеді.Қысты тамашалауға сіздің мекеніңізге келдік.
Қар ханшайымы:
1.Қыс айларын атаңдар.
2.Қыс мезгіліндегі мерекелерді атаңдар?
Балалардың жауабы.
Қар ханшайымы: Жарайсыңдар! Қыс туралы тақпақ білесіңдерме?
Балалар тақпақ айтады.
Қар ханшайымы:Жарайсыңдар балалар.Сендр менің сұрақтарыма дұрыс жауап бердіңдер.Менің ашуым қайтып,көңілім жіби бастады.Мен сендерге жол көрсетейін.Сендер мына орманның ішіндегі жолмен тіке жүре берсеңіздерқысқы қызықтарға тап боласыздар.Сау болыңдар балалар.
Тәрбиеші:Рахмет саған Қар ханшайымы.Біздер сізбен кездескенімізге қуаныштымыз.Балалар Қар ханшайымымен қоштасады.
Қар ханшайымы шығып кетеді.
Балалар шанаға мініп ары қарай жүреді.Алдынан Аққаланы кездестіреді.
Тәрбиеші: Ой балалар қараңдаршы.Мына аққала өте керемет екен.(Аққала қимылдайды)
Бұл тіріме?
Бала: Мүмкін бұл сиқырлы Аққала болар.
Тәрбиеші:Шыныменде бұл сиқырлы Аққала екен.Қараңдаршы қозғалады.
Аққала:Сәлеметсіздерме балалар.Мен көңілді Аққаламын.Біледі мені бар бала.Балалармен ойын ойнағанда жақсы көремін.Ал сендер ойын ойнағанды жақсы көресіңдерме?
Балалардың жауабы.
Аққала: Сендер қандай қысқы қызықты ойындарды білесіңдер?
Балалар: Қар лақтыру, шаңғы тебу, хоккей, шанада сырғанау,аққала жасау.
Аққала: Келіңдер шаңғы тебу ойынын ойнаймыз. (Балалар ойын ойнайды.)
Аққала:Сендер ағылшын тілін білесіңдерма?
Балалардың жауабы.
Балалар ағылшынша өлең айтады.
Аққала: Өте көңілді қызықты болды.Балалар сендер қыс туралы мақал мәтелдер білесіңдерме?
Балалар:
1.Қыстың көзі қырау
2.Қыстағы қар жерге ырыс
Жердегі ылғал елге ырыс.
3.Қыста талыңды бақ
Жазды шөбіңді шап.
Аққал :Жарайсыңдар!Ал енді мен сендерге жұмбақ жасрамын?
1.Өзенде мұз артады. /Аяз./
2.Қыста айна, көктемде су. /Мұз/
3.Ышқынады өзі жоқ,ысқырады сөзі жоқ /Боран/
4.Қыста ғана болады,ұстасаң қолың тонады. /Қар/
Балалардың жауабы.
Аққала : Жарайсыңдар балаларІ Өте білгір балалар екенсіңдер.Ал енді қоштасатын кз келді.Сендерді балабақшада тосын сый тапсырмам күтіп тұр.Сол тапсырманы сендер орындаңдар.Қош сау болыңдар.
Балалар және тәрбиеші топқа оралады.
Тәрбиеші:Балалар Аққаланың бізге берген тапсырмасы шығармашылық жұмыс екен.Оны орындау үшін біздің ата-аналарымыз көмектеседі.
Шығармашылық жұмысты балалар ата-аналармен орындайды.
Қорытынды.
Балалардың білімін тиянақтау.Мадақтау.
шағым қалдыра аласыз













