– Терімшілер-аңшылардан бастап жер иеленушілер мен мал өсірушілерге дейін

Тақырып бойынша 11 материал табылды

– Терімшілер-аңшылардан бастап жер иеленушілер мен мал өсірушілерге дейін

Материал туралы қысқаша түсінік
сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1А бөлімі – Терімшілер-аңшылардан бастап жер иеленушілер мен мал өсірушілерге дейін Мектеп: №2мамандандырылған үш тілде оқытатын мектеп интернаты.

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Утешова Эльмира Болатбекқызы.

Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар:



Сабақтың тақырыбы: Неліктен ежелгі адамдар Ласко үңгірінің қабырғаларына сурет салған

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

5.2.2.1– ежелгі адамдардың тұрмыс салтын сипаттау үшін «алғашқы қауымдық өнер» ұғымын пайдалану;

5.2.1.2 – тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу

Сабақтың мақсаты:

Алғашқы адамдардың өмірін сипаттау;

Алғашқы қауымдық өнердің ерекшеліктерін анықтау;

Алғашқы адамдардың наным-сенім түрлерінің пайда болу себептерін түсіндіру.

Барлық оқушылар: алғашқы адамдардың өмірін сипаттайды, өнердің ерекшеліктерін түсіндіреді, наным-сенім түрлерін атайды.

Көпшілігі:.Алғашқы адамдардың өміріне өнер мен наным-сенімдердің әсерін түсіндіреді.

Кейбір оқушылар: өнер мен наным-сенімнің адам өмірінің рухани байлығы ретінде дәлелдейді.

Бағалау критерийі



Алғашқы адамдардың өмірін сипаттайды;

Алғашқы қауымдық өнердің ерекшеліктерін анықтайды;

Алғашқы адамдардың наным-сенім түрлерінің пайда болу себептерін түсіндіреді.


Тілдік

мақсаттар


Оқушылар:

Алғашқы адамдардың өнерінің, наным-сенімдерінің ерекшеліктерін айта алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Алғашұы қауымдық өнер, петроглиф, пиктограмма, тотемизм, фетешизм, анимизм

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Ежелгі адамдар кандай кәсіппен айналысқан?

Ежелгі адамдардың өнеріне әсер еткен факторлар?

Наным-сенімнің пайда болуына... әсер етті

Адамның өмірін тарихи деректер арқылы ...................ғылымы зерттейді?




Құндылықтарға баулу


Тарихқа деген құрмет, ашықтық, өмір бойы білім алу сияқты, оқушылардың бойында шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті құндылықтарын дарыту.

Пәнаралық

байланыс

4-Дүниетану – адамның рухани байлықтары,

өнерге баулу – тастағы суреттер,

георгафия – петроглифтер табылған өңірлерді картадан көрсету

Алдыңғы білім


Ежелгі адамдардың қайдан және қалай пайда болғандығы туралы




Жоспар


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы




Ұйымдастыру кезеңі

Ұжымдық жұмыс – «Ой қозғау» әдісі.

Шарты: Сын тұрғысынан ойлауға дағдылану.

Түрткі және жетекші сұрақтар арқылы.

Ассоциация: Сурет – Наным-сенім- Рухани байлық

Күтілетін нәтиже:

Алғашқы адамдардың калай өмір сүргенімен танысады.

Алғашқы адамдар өнерінің ерекшеліктерін анықтайды.

Кері байланыс:

Сабақтың басы











Сабақтың ортасы























































Мұғалім мәліметі: Алғашқы қауым өнері алғашкы кауымдық құрылыс тұсындағы өнер. Б.з.б. 40 - 30 мыңжылдықтар шамасында алғаищы тас дәуіріндегі (палеолит) адамдарының қарым-қатынасы мен еңбек тәсілдері негізінде пайда болған. Палеолит өнері бізге Альтамира үңгірлерінің қабырғаларында бейнеленген Испан, Нио, Фонде-Гом, Ляско, т.б. жерлерде омір сүрген тайпалардың жартастарға салынған суреттері, қолтаңбалары арқылы жеткен. Палеолит өнерінде жанжануарлар бейнесі кең орын алды. Осы балаң реалистік өнерден алғашқы адамдардың табиғатқа деген құштарлығы мен бағыныштылығы, дүниетанымдарының тарлығы мен діни нанымдарының басымдылығы байқалады. Неолитэнеолит өнерінде жер өңдеуге байланысты едәуір терең ұғымдар пайда болды. Алғашқы қауым өнері кезінде өнердің барлық түрлерінің негізі қаланды. Діни нанымсенімге байланысты мінажат ететін орындар, бағаналы құрылыс үлгісінде сәулет және мүсін, қолөнер қалыптаса бастады.


2- тапсырма

Топтық жұмыс – «Фактілер жинау» әдісі

Шарты: берілген суреттер бойынша нақты мәлімет жинау.

1-топ

Алғашқы адамдар қандай кәсіппен айналысты?

2-топ

Адамдар тіршілігінде қандай қиындықтар кездесті?

3-топ

Ежелгі адамдар қандай жетістіктерге жетті?

Кері байланыс

Бағалау – екі жұлдыз, бір тілек


Сергіту сәті «Көңілді күн»


3– тапсырма.Жұптық жұмыс: «Көршіңе назар аудар»әдісі Сәйкестендіру кестесі

Шарты: Сәйкестендіру арқылы еңбек құралдарын не үшін пайдалану керектігін дұрыс жауабын табу.








Наным-сенім түрлері

Түсініктеме .

Тотемизм


Фетешизм


Анимизм


Қазіргі кезеңде осы наным-сенім түрлері өмірімізде орын ала ма?

Кері байланыс


4 – тапсырма.Жеке жұмыс – «Тарихи диктант» әдісі

Шарты: көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, мәтінді толықтыр.


Ежелгі адамдар ......... айналысқан. Анимизм ........................................................................пайда болды. Тас дәуірінде адамдардың................ негізгі кәсібі болды. Алғашқы адамдар .............. петроглифтерде бейнеледі.


Кері байланыс


Сабақтың ортасы
























































Сабақтың соңы




Рефлексия.



Сабақтың соңы





Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?


Пәнаралық байланыстар.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану







Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
14.01.2019
1448
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі