|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1А бөлімі – Терімшілер-аңшылардан бастап жер иеленушілер мен мал өсірушілерге дейін Мектеп: №2мамандандырылған үш тілде оқытатынмектеп интернаты. Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Э.Б.Утешова Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Неліктен ежелгі өркениеттер өзен алқаптарында дамыды |
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.4.1.3 – ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Табиғаттың адам еңбегіне ықпалын анықтау; Өркениеттердің пайда болу себептерін айқындау; Мессопатамия өркениетіндегі шаруашылықтың ерекшеліктерін сипаттау Барлық оқушылар: табиғаттың адам еңбегіне ықпалын және өркениет ұғымын түсіндіреді. Оқушылардың басым бөлігі: өркениеттердің пайда болу себептерін айқындайды. Кейбір оқушылар: өз ойларын мазмұндап, оларды негіздейді; тарихи айғақтарды талдау негізінде дәйекті қорытынды жасайды |
||||||||
|
Бағалау критерийі |
Табиғаттың адам еңбегіне ықпалын анықтайды; Өркениеттердің пайда болу себептерін айқындайды; Мессопатамия өркениетіндегі шаруашылықтың ерекшеліктерін сипаттайды |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: адамның өмірінің табиғаттың ықпалымен өзгеруінің себеп-салдарын дәлелдейді; Пәндік лексика және терминдер Өркениет, ирригация, Мессопатамия Диалогқа/ жазылымға қажетті сөз тіркестер
|
||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Табиғаттың адамдардың кәсіптерінің дамуына әсерін түсінуге баулу. Коллаборативті ортаны қалыптастыруда ынтымақтастық, ашықтық сияқты басты құндылықтарды оқушыларға дарыту |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География – мессопатамия өңірін картадан көрсету ; Әдебиет – тарихи деректермен танысады және зерттейді; Қазақ тілі – тапсырмалар орындау барысында тіл құзыреттіліктері(тілдік, сөйлеу,тыңдау,жазу) көрініс табады |
||||||||
|
Алдыңғы білім |
Неліктен адамдар егіншілік және мал шаруашылығымен айналыса бастады |
||||||||
|
Жоспар |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылар назарына суреттер беріліп, сұрақтарға жауап беру ұсынылады: «Миға шабуыл» Өркениет – өзен ассоциация құру
1.Сіздер қалай ойлайсындар, сабақта не туралы талдаймыз? Осы сұрақтарға жауап беру арқылы ОМ оқушылар анықтайды. Тапсырмалар орындағанннан кейін оқушылар «БББ» кестесін толтырады
Пәндік терминология: Өркениет, ирригация, Мессопатамия Күтілетін нәтиже: Өркениет, ирригация, Мессопатамия ұғымдарын түсінеді; өзгерістердің себептерін талдайды; картамен жұмыс істеу арқылы мессопатамия өңірін негіздейді |
Сабақтың басы 5 минут |
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім ақпараты: Түрткі : Армения тауларынан солтүстікте Парсы бұғазына дейінгі кең алқапты ежелгі гректер Месопатамия деп атаған, грек тілінен аударғанда Месопатамия – «Екі өзен аралығындағы жерлер» немесе Қосөзен – екі өзен Тигр мен Евфрат аралығын алып жатыр. Осы жерлерде алғашқы «Ұлы өзен өркениеттердің» негізі қаланды. І. Жеке жұмыс: мәтінмен жұмыс Оқулықтағы мәтінмен танысып төмендегі сұрақтарға жауап беру. 1.Бұл құжаттан нені анықтауға болады? 2.Неге өзен алқаптары өркениеттердің отаны деп айтуға болады ? Кері байланыс ІІ. Жұптық жұмыс кластер құру Өркениеттердің пайда болу себептері? Кері байланыс ІІІ . Топтық жұмыс; Топқа бөлу. 1 топ – экономика 2 топ – мәдениет 3 топ – әлеумет 4 топ – саяси Шаруашылықтың 1. әлеуметтік дамуына негізгі себептерін айқындау. 2.мәдени дамуына әсері? 3.қоғмның экономикалық дамуы 4.адамдар арасындағы қатынастардығ саяси дамуы? Кері байланыс |
Сабақтың ортасы |
|||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия: |
Сабақтың соңы |
|||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
|||||||
|
|
|
|
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||
|
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
– Терімшілер-аңшылардан бастап жер иеленушілер мен мал өсірушілерге дейін
– Терімшілер-аңшылардан бастап жер иеленушілер мен мал өсірушілерге дейін
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1А бөлімі – Терімшілер-аңшылардан бастап жер иеленушілер мен мал өсірушілерге дейін Мектеп: №2мамандандырылған үш тілде оқытатынмектеп интернаты. Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Э.Б.Утешова Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Неліктен ежелгі өркениеттер өзен алқаптарында дамыды |
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.4.1.3 – ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Табиғаттың адам еңбегіне ықпалын анықтау; Өркениеттердің пайда болу себептерін айқындау; Мессопатамия өркениетіндегі шаруашылықтың ерекшеліктерін сипаттау Барлық оқушылар: табиғаттың адам еңбегіне ықпалын және өркениет ұғымын түсіндіреді. Оқушылардың басым бөлігі: өркениеттердің пайда болу себептерін айқындайды. Кейбір оқушылар: өз ойларын мазмұндап, оларды негіздейді; тарихи айғақтарды талдау негізінде дәйекті қорытынды жасайды |
||||||||
|
Бағалау критерийі |
Табиғаттың адам еңбегіне ықпалын анықтайды; Өркениеттердің пайда болу себептерін айқындайды; Мессопатамия өркениетіндегі шаруашылықтың ерекшеліктерін сипаттайды |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: адамның өмірінің табиғаттың ықпалымен өзгеруінің себеп-салдарын дәлелдейді; Пәндік лексика және терминдер Өркениет, ирригация, Мессопатамия Диалогқа/ жазылымға қажетті сөз тіркестер
|
||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Табиғаттың адамдардың кәсіптерінің дамуына әсерін түсінуге баулу. Коллаборативті ортаны қалыптастыруда ынтымақтастық, ашықтық сияқты басты құндылықтарды оқушыларға дарыту |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География – мессопатамия өңірін картадан көрсету ; Әдебиет – тарихи деректермен танысады және зерттейді; Қазақ тілі – тапсырмалар орындау барысында тіл құзыреттіліктері(тілдік, сөйлеу,тыңдау,жазу) көрініс табады |
||||||||
|
Алдыңғы білім |
Неліктен адамдар егіншілік және мал шаруашылығымен айналыса бастады |
||||||||
|
Жоспар |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылар назарына суреттер беріліп, сұрақтарға жауап беру ұсынылады: «Миға шабуыл» Өркениет – өзен ассоциация құру
1.Сіздер қалай ойлайсындар, сабақта не туралы талдаймыз? Осы сұрақтарға жауап беру арқылы ОМ оқушылар анықтайды. Тапсырмалар орындағанннан кейін оқушылар «БББ» кестесін толтырады
Пәндік терминология: Өркениет, ирригация, Мессопатамия Күтілетін нәтиже: Өркениет, ирригация, Мессопатамия ұғымдарын түсінеді; өзгерістердің себептерін талдайды; картамен жұмыс істеу арқылы мессопатамия өңірін негіздейді |
Сабақтың басы 5 минут |
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мұғалім ақпараты: Түрткі : Армения тауларынан солтүстікте Парсы бұғазына дейінгі кең алқапты ежелгі гректер Месопатамия деп атаған, грек тілінен аударғанда Месопатамия – «Екі өзен аралығындағы жерлер» немесе Қосөзен – екі өзен Тигр мен Евфрат аралығын алып жатыр. Осы жерлерде алғашқы «Ұлы өзен өркениеттердің» негізі қаланды. І. Жеке жұмыс: мәтінмен жұмыс Оқулықтағы мәтінмен танысып төмендегі сұрақтарға жауап беру. 1.Бұл құжаттан нені анықтауға болады? 2.Неге өзен алқаптары өркениеттердің отаны деп айтуға болады ? Кері байланыс ІІ. Жұптық жұмыс кластер құру Өркениеттердің пайда болу себептері? Кері байланыс ІІІ . Топтық жұмыс; Топқа бөлу. 1 топ – экономика 2 топ – мәдениет 3 топ – әлеумет 4 топ – саяси Шаруашылықтың 1. әлеуметтік дамуына негізгі себептерін айқындау. 2.мәдени дамуына әсері? 3.қоғмның экономикалық дамуы 4.адамдар арасындағы қатынастардығ саяси дамуы? Кері байланыс |
Сабақтың ортасы |
|||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия: |
Сабақтың соңы |
|||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
|||||||
|
|
|
|
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||
|
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз













