|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:1А Рим империясының құрылуы Күні : 15.06.2018 жыл Сынып : 6 |
Мектеп : Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: ТүрікқағанатыИстемиге 568жылы Византия неліктенелшіжіберді? |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізген оқу мақсаттары |
6.3.2.4 Византияның дипломатиялық саясатын оның көршілес елдермен қарым – қатынасының мысалында қарастырып,сипаттау |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: Византияның дипломатиялық саясаты және көршілес елдермен қарым-қатынасын сипаттайды. Оқушылардың басым бөлігі: Византияның көршілес елдермен қарым-қатынасы және дипломатиялық саясатын көрсетеді. Кейбір оқушылар: Византияның дипломатиялық саясатын, оның көршілес елдермен қарым – қатынасының ерекшеліктерін анықтайды |
|||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу, түсіну,қолдану |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Мәтінді оқиды. Кестемен жұмыс жасайды Негізгі сөздер мен сөз тіркестері: Византия империясы,василевс,патриарх, «Азаматтық құқықтар жинағы» Тақырыптың арнайы лексикасы мен терминалогиясы: Шығыс Рим империясы, Киев Русі, сыртқы саясат, дипломатия, елшілік, себептері Жазылым мен диалогқа қажетті сөйлем құрылымдары: Шығыс Рим империясы Батыс Рим империясынан ұзақ өмір сүрді, себебі ... Х себептер/факторлар ұзақ мерзімді/қысқа мерзімді болып табылады .... Х себептер/факторлар Ү себептер/факторларға әсер етті, мысалы, Х факторлар/себептер ең негізгі болып табылады, себебі ... Х факторлар/себептер алғышарттар туындатса, Ү факторлар/себептер катализаторлар болып табылады Талқылауға арналған сұрақтар: 1) Рим империясы ресми түрде Батыс және Шығыс болып бөлініп,қай бөлігі Византия империясы деп аталды? 2) Византия шіркеуінің ең жоғарғы басшы патриархы кім болды? 3) I Юстиниан билігі кезінде қандай заңдар жинағы шықты? |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы- 5 сынып 48-49 тақырып |
|||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Византия империясы туралы біледі |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 2-минут 5-минут |
Ұйымдастыру кезеңі.«Жүректен жүрекке» әдісі арқылы шеңбер болып тұрады және бір-бірлеріне жылы тілектерін айтады. «Санамақ» әдісі арқылы шағын топтарға бірігеді. 1-лер бір топ, 2-лер бір топ 3-тер бір топ болып бірігеді.
Өткенді қайталау«Сұрақты қағып ал» әдісі
Қ:Ауызша кері байланыс. |
-Сурет. ІV ғасырдың соңы – VІІ ғасырдың басындағы Шығыс Рим империясының картасы |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 3 минут 7 минут 5 минут 8 минут 5 минут |
Мұғалімнің түсіндірмесі: Жаңа сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру БТ: 1 тапсырма – РАФТ әдісі
Дескриптор: ---Византияның қандай елдермен саяси қақтығыста болғандығын атайды. ---Византияның билеушілерін атын біледі ---Византияның елшілік жіберудегі мақсатын біледі
Таныстырылым Қ: «Күлегештер»әдісімен бағалау Саралау түрі:Диалог және қолдау көрсету
БТ. 2-тапсырма. 1 топ. «Ойлан – жұптас-бөліс»әдісі Тапсырма: Не үшін ІІ Юстиниан Земархты Иштеми қағанға жіберді?
Дескриптор: ---Византия мен Түрік қағанатының қарым – қатынасын анықтайды; Сасанидтік Иранға қарсы келіссөз жүргізілгенін біледі;
2 топ. «Айырмашылығы неде?» әдісі Тапсырма: Қаған мен император сарайының ұқсас жақтары мен айырмашылығын суреттерге қарай отырып ажырату, сипаттау
Дескриптор: -Қаған мен император сарайының ұқсас жақтары мен айырмашылығын салыстырады, сипаттайды -Екі өркениеттің айырмашылығын көрсетеді Бағалау: «Мадақтау сэндвичі» әдісі Саралау түрі:дереккөздермен жұмыс
3 топ.2- тапсырма. «Ақпаратты сүзу» әдісі Мәтіндегі тірек сөздерді анықтап, ең маңызды сөздерді « тұғырыққа» орналастыру қажет. Маңызы азырақ сөздер құбырда сүзіліп қалуы тиіс. Дескриптор: ---Мәтіндегі тірек сөздерді анықтайды; Маңыздылығына қарай сөздерді тұғырыққа орналастырады.
Ж.1-тапсырма «20 сұрақ ия -жоқ»әдісі Әр оқушы мәтіннен 20сұрақтан дайындап, сағат тілімен ауысады және жауабын А4 қағазына түсіреді және осы сұрақтарды келесі сабақтың басында талдайды,
Тарихи дерекпен өз біліміне сүйеніп, төмендегі сұраққа жауап беріңіз. Ольга грек жеріндегі Царьградқа келді. Ол кезде патша Левтың ұлы Константин еді. Княгиня Ольганың сұлулығын көрген патша оны осы қалада бірге патшалық құруға шақырады. Ольга: «Мен өзге дін өкілімін, егер мені христиан дініне еңгізіп, шоқындырғың келсе өзің шоқындыр»,-дейді. Константин патша оны шоқындырған соң, оны әйелдікке алмақ болады. Сол кезде Княгиня Ольга былай дейді: «Сен мені қалайша әйелдікке алмақсын, мені шоқындырған кезде қызым деп айтқан болатынсын. Ал, христиандарда бұған рұқсат жоқ екенін өзіңіз де жақсы білесіз»,-деп қулықпен жауап береді. Патша: «Қулығыңды асырдың Ольга»,- деп риза болып алтын мен күмістен, сыйлықтар беріп Киевке шығарып салады. Жылнамалар жинағы (О.В. Творогова аудармасы) 1. Княгиня Ольганың Византияға барудағы мақсаты қандай болды 2. Княгиня Ольганың христиан дінінің қабылдауының себебі неде? 1_______________________________________________________________________________ 2.______________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________
Дескриптор :- 1.Сұрақтарды нақты қоя білу; 2. Мәтіннен сұрақ құрастыра білу;
Таныстырылым
Қ: «Екі жұлдыз, бір тілек »әдісімен бағалау Саралау түрі:қарқын
|
2-Сурет. VI ғасырдың ортасындағы Византия. ДТ_4к_2YМ_Орт.мер.жос._каз.doc
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы: 4 минут
1 минут |
Оқушы рефлексиясы
Үйге тапсырма:Оқулықтағы мәтін бойынша жылнамалық кесте жасау. |
|
||||||||||||
|
Қосымша ақпарат: |
||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Барлық оқушылар: Византияның дипломатиялық саясаты және көршілес елдермен қарым-қатынасын сипаттайды Оқушылардың басым бөлігі: Византияның көршілес елдермен қарым-қатынасы және дипломатиялық саясатын көрсетеді Кейбір оқушылар: Византияның дипломатиялық саясатын, оның көршілес елдермен қарым – қатынасының ерекшеліктерін анықтайды -саралауда диалог және қолдау көрсету, қарқын,дереккөздермен жұмыс
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырасыз?
Бақылау, қадағалау, дер кезінде түзету, қолдау, Өзара бағалау Өзін өзі бағалау, «жұлдызшалар», «күлегештер», «ауызша кері байланыс» әдістерімен бағаланады «Бағдаршам» әдісі
Қызыл түс-түсінген жоқпын
Сары түс- енді түсініп келемін
Жасыл түс-түсіндім
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.
Указканы дұрыспайдалану; жұмыс барысында оқушылардың денсаулық және техника қауіпсіздігін сақтау ережелерімен таныстыру ; |
||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен ? |
|
|||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1:
2:
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
: ТүрікқағанатыИстемиге 568жылы Византия неліктенелшіжіберді?
: ТүрікқағанатыИстемиге 568жылы Византия неліктенелшіжіберді?
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:1А Рим империясының құрылуы Күні : 15.06.2018 жыл Сынып : 6 |
Мектеп : Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: ТүрікқағанатыИстемиге 568жылы Византия неліктенелшіжіберді? |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізген оқу мақсаттары |
6.3.2.4 Византияның дипломатиялық саясатын оның көршілес елдермен қарым – қатынасының мысалында қарастырып,сипаттау |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар: Византияның дипломатиялық саясаты және көршілес елдермен қарым-қатынасын сипаттайды. Оқушылардың басым бөлігі: Византияның көршілес елдермен қарым-қатынасы және дипломатиялық саясатын көрсетеді. Кейбір оқушылар: Византияның дипломатиялық саясатын, оның көршілес елдермен қарым – қатынасының ерекшеліктерін анықтайды |
|||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу, түсіну,қолдану |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Мәтінді оқиды. Кестемен жұмыс жасайды Негізгі сөздер мен сөз тіркестері: Византия империясы,василевс,патриарх, «Азаматтық құқықтар жинағы» Тақырыптың арнайы лексикасы мен терминалогиясы: Шығыс Рим империясы, Киев Русі, сыртқы саясат, дипломатия, елшілік, себептері Жазылым мен диалогқа қажетті сөйлем құрылымдары: Шығыс Рим империясы Батыс Рим империясынан ұзақ өмір сүрді, себебі ... Х себептер/факторлар ұзақ мерзімді/қысқа мерзімді болып табылады .... Х себептер/факторлар Ү себептер/факторларға әсер етті, мысалы, Х факторлар/себептер ең негізгі болып табылады, себебі ... Х факторлар/себептер алғышарттар туындатса, Ү факторлар/себептер катализаторлар болып табылады Талқылауға арналған сұрақтар: 1) Рим империясы ресми түрде Батыс және Шығыс болып бөлініп,қай бөлігі Византия империясы деп аталды? 2) Византия шіркеуінің ең жоғарғы басшы патриархы кім болды? 3) I Юстиниан билігі кезінде қандай заңдар жинағы шықты? |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы- 5 сынып 48-49 тақырып |
|||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Византия империясы туралы біледі |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 2-минут 5-минут |
Ұйымдастыру кезеңі.«Жүректен жүрекке» әдісі арқылы шеңбер болып тұрады және бір-бірлеріне жылы тілектерін айтады. «Санамақ» әдісі арқылы шағын топтарға бірігеді. 1-лер бір топ, 2-лер бір топ 3-тер бір топ болып бірігеді.
Өткенді қайталау«Сұрақты қағып ал» әдісі
Қ:Ауызша кері байланыс. |
-Сурет. ІV ғасырдың соңы – VІІ ғасырдың басындағы Шығыс Рим империясының картасы |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 3 минут 7 минут 5 минут 8 минут 5 минут |
Мұғалімнің түсіндірмесі: Жаңа сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру БТ: 1 тапсырма – РАФТ әдісі
Дескриптор: ---Византияның қандай елдермен саяси қақтығыста болғандығын атайды. ---Византияның билеушілерін атын біледі ---Византияның елшілік жіберудегі мақсатын біледі
Таныстырылым Қ: «Күлегештер»әдісімен бағалау Саралау түрі:Диалог және қолдау көрсету
БТ. 2-тапсырма. 1 топ. «Ойлан – жұптас-бөліс»әдісі Тапсырма: Не үшін ІІ Юстиниан Земархты Иштеми қағанға жіберді?
Дескриптор: ---Византия мен Түрік қағанатының қарым – қатынасын анықтайды; Сасанидтік Иранға қарсы келіссөз жүргізілгенін біледі;
2 топ. «Айырмашылығы неде?» әдісі Тапсырма: Қаған мен император сарайының ұқсас жақтары мен айырмашылығын суреттерге қарай отырып ажырату, сипаттау
Дескриптор: -Қаған мен император сарайының ұқсас жақтары мен айырмашылығын салыстырады, сипаттайды -Екі өркениеттің айырмашылығын көрсетеді Бағалау: «Мадақтау сэндвичі» әдісі Саралау түрі:дереккөздермен жұмыс
3 топ.2- тапсырма. «Ақпаратты сүзу» әдісі Мәтіндегі тірек сөздерді анықтап, ең маңызды сөздерді « тұғырыққа» орналастыру қажет. Маңызы азырақ сөздер құбырда сүзіліп қалуы тиіс. Дескриптор: ---Мәтіндегі тірек сөздерді анықтайды; Маңыздылығына қарай сөздерді тұғырыққа орналастырады.
Ж.1-тапсырма «20 сұрақ ия -жоқ»әдісі Әр оқушы мәтіннен 20сұрақтан дайындап, сағат тілімен ауысады және жауабын А4 қағазына түсіреді және осы сұрақтарды келесі сабақтың басында талдайды,
Тарихи дерекпен өз біліміне сүйеніп, төмендегі сұраққа жауап беріңіз. Ольга грек жеріндегі Царьградқа келді. Ол кезде патша Левтың ұлы Константин еді. Княгиня Ольганың сұлулығын көрген патша оны осы қалада бірге патшалық құруға шақырады. Ольга: «Мен өзге дін өкілімін, егер мені христиан дініне еңгізіп, шоқындырғың келсе өзің шоқындыр»,-дейді. Константин патша оны шоқындырған соң, оны әйелдікке алмақ болады. Сол кезде Княгиня Ольга былай дейді: «Сен мені қалайша әйелдікке алмақсын, мені шоқындырған кезде қызым деп айтқан болатынсын. Ал, христиандарда бұған рұқсат жоқ екенін өзіңіз де жақсы білесіз»,-деп қулықпен жауап береді. Патша: «Қулығыңды асырдың Ольга»,- деп риза болып алтын мен күмістен, сыйлықтар беріп Киевке шығарып салады. Жылнамалар жинағы (О.В. Творогова аудармасы) 1. Княгиня Ольганың Византияға барудағы мақсаты қандай болды 2. Княгиня Ольганың христиан дінінің қабылдауының себебі неде? 1_______________________________________________________________________________ 2.______________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________
Дескриптор :- 1.Сұрақтарды нақты қоя білу; 2. Мәтіннен сұрақ құрастыра білу;
Таныстырылым
Қ: «Екі жұлдыз, бір тілек »әдісімен бағалау Саралау түрі:қарқын
|
2-Сурет. VI ғасырдың ортасындағы Византия. ДТ_4к_2YМ_Орт.мер.жос._каз.doc
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы: 4 минут
1 минут |
Оқушы рефлексиясы
Үйге тапсырма:Оқулықтағы мәтін бойынша жылнамалық кесте жасау. |
|
||||||||||||
|
Қосымша ақпарат: |
||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Барлық оқушылар: Византияның дипломатиялық саясаты және көршілес елдермен қарым-қатынасын сипаттайды Оқушылардың басым бөлігі: Византияның көршілес елдермен қарым-қатынасы және дипломатиялық саясатын көрсетеді Кейбір оқушылар: Византияның дипломатиялық саясатын, оның көршілес елдермен қарым – қатынасының ерекшеліктерін анықтайды -саралауда диалог және қолдау көрсету, қарқын,дереккөздермен жұмыс
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырасыз?
Бақылау, қадағалау, дер кезінде түзету, қолдау, Өзара бағалау Өзін өзі бағалау, «жұлдызшалар», «күлегештер», «ауызша кері байланыс» әдістерімен бағаланады «Бағдаршам» әдісі
Қызыл түс-түсінген жоқпын
Сары түс- енді түсініп келемін
Жасыл түс-түсіндім
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.
Указканы дұрыспайдалану; жұмыс барысында оқушылардың денсаулық және техника қауіпсіздігін сақтау ережелерімен таныстыру ; |
||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен ? |
|
|||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1:
2:
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













