Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: ІІ тарау.3.2.т. |
Мектеп: №141 ЖББМ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 22.02 . 2022 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Исмагулова А К |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7. пәні: Геометрия |
Қатысқандар саны:… Қатыспағандар саны: ........ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
3.2.т. Үшбұрыштар теңсіздігі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.20 үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты білу және есептер шығаруда қолдану; 7.1.3.1 үшбұрыш теңсіздігін білу және қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты біледі; Көбісі: үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты біледі және есептер шығаруда қолданады; Кейбірі: үшбұрыш теңсіздігін біледі және қолданады, дәлелдейді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Таңдау әдісі арқылы 4 топқа бөлу Бағалау парақтарын және құралдарды беру. 1.«Сұхбаттасатын жұп» бойынша үй тапсырмалары тексеріледі. 1
Үшбұрыш деген
не? Үй жұмысын тексеру. Үйге берілген тапсырмаларды тақтаға орындау. Әр топтан 1 оқушы . № есеп. |
Түрлі түсті қағаздар Бағалау парақтары.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Қолдану |
2. Дәптермен жұмыс. № 1. Дәптерге 1 түзуде жатпайтын А,В,С нүктелерін салып, белгілеу, сызғышпен оларды кесінділермен қосу. Қабырғаларды өлшеп шамасын жазу. Орындалған тапсырма бойынша бір оқушыдан шығады,сұрақтар № 2. Ең үлкен қабырғасының ұзындығы қандай?. Қалған екі қабырғаның қосындысы және айырмасы қандай. ? Ең үлкен қабырғаны осы шамалармен салыстыр. Не айтуға болады?
3.Осындай қабырғалары бар үшбұрыштар бола ма ?
«Иә» және «Жоқ». 10 сұрақ.
4. Ауызша сұрақтар № 3. АВ қабырғасы үшін қандай теңсіздіктер орындалады ? АС қабырғасы үшін қандай теңсіздіктер орындалады ? ВС қабырғасы үшін қандай теңсіздіктер орындалады ? № 4. Үшбұрыштың 1 қабырғасы басқа 2 қабырғаның қосындысына тең немесе үлкен болуы мүмкін бе ? |
Дәптер
Интерактивті тақта
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
5. Кітаппен жұмыс №17.1-17.2
6.Сергіту сәті. 1 Үшбұрыш дегеніміз - бір түзуде жататын 2 нүктені кесінділермен қосқанда шығатын фигура. \жок\ 2. Қабырғалары бойынша үшбұрыштар 5 түрге бөлінеді \жоқ\ 3. Бұрыштары бойынша үшбұрыштар 3 түрге бөлінеді: сүйір бұрышты, доғал бұрышты, тікбұрышты. \ия\ 4. Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысы 1800 болады.\ ия\
5. Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы ең қысқа қабырғасы болады. \жоқ\ 6.Үшбұрыштың ең үлкен қабырғасы ең кіші бұрышына қарсы жатады. \Жоқ\ 7. Теңбүйірлі үшбұрыштың 2 қабырғасы да 2 бұрышы да тең болады \ия\ 8. Теңсіздік дегеніміз – 2 өрнектердің өзара кем немесе көп екенін анықтау \ия\ 9. Катет дегеніміз кез – келген қабырға \ жоқ\ 10. Гипотенуза 900 бұрышқа қарсы жатқан қабырға. \ия\
|
Постер
Интерактивті тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
7«Табақ тарту» әдісі Нұсқау:Әр топ қарсылас тобына А4 парағына суреттермен берілген есептер жібереді. Дәптерге суретті салу және жауабын жазу Үшбұрыштардың белгісіз бұрыштарын табыңыз
8.Дәптерге есептерді шығарыңыз №5. Тең бүйірлі үшбұрыштың екі қабырғасы 6 см және 2 см. Үшінші қабырғасын табыңыз. № 6. Үшбұрыштың бір қабырғасы 1,5 см, ал екіншісі 0,7 см. Үшінші қабырғасының мәні бүтін сан болса, оның ұзындығы қандай ?
9. Топтық жұмыс. Үшбұрыштар теңсіздігі І , ІІ топқа. Қосынды
үшін а Суретін салуды,
белгілеуді айтып отырады. Қосымша кесінді, нүктелерге түсінік
беріп, шыққан фигуралар бойынша қажетті ережелерді пайдаланады,
теңсіздікті қорытады. а ІІІ, ІҮ топқа. Айырма
үшін в Теореманың тұжырымын және одан шығатын салдарды айтып а
қорытады 10. Қалыптастырушы бағалау Есеп
12.РАФТ» әдісін пайдаланып, оқушыларға « Үшбұрыштар елінде.» « Үшбұрыштар өмірде» тақырыбына шығармашылық есептер құрастыру 11. Бағалау парағын толтыру. Рефлексия 12. Үй жұмысы. 17.4 т. қайталау |
Интерактивті тақта. Дәптер
bilim.land есептері
А4 парақтары
суреттер
Интерактивті тақта. Дәптер
Интерактивті тақта. Дәптер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талдау
Сабақтың соңы Синтез
бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қалыптастырушы бағалау.
Есеп
1. а=4 см; в= 4 см; с=8см.
-
a=5 см; в=7 см; с=9 см.
-
а=2 см; в=3 см; с=5 см.
-
Екі қабырғасының ұзындығы: 1) 2 см және 5 см, болатын тең бүйірлі үшбұрыштың үшінші қабырғасын табыңдар. 1) 5 см, 2) 21 см, 3) 6 дм.
|
Дескриптор |
|
-Үшбұрыш теңсіздігі бойынша -қабырғаларының ұзындығын қасиет бойынша тексереді - қабырғаларының ұзындығын салыстырады - теңбүйірлі үшбұрыш қасиетін біледі. |
1.«Сұхбаттасатын жұп» бойынша үй тапсырмалары тексеріледі.
1
Үшбұрыш деген
не?
2- Тік бұрышты үшбұрыштың үлкен
қабырғасы
3- Үшбұрыш
түрлері
4 – Үшбұрыштың ішкі бұрыштар
қосындысы
5 – Үшбұрыштың сыртқы бұрыш неге
тең
6. Үшбұрыш
теңсіздігі
«Иә» және «Жоқ». 10 сұрақ.
|
№ |
үшбұрыштың берілген қабырғалары |
дұрыс жауап |
|
1 |
1, 1, 1 |
|
|
2 |
2, 1, 0 |
|
|
3 |
2, 2, 1 |
|
|
4 |
3, 1, 2 |
|
|
5 |
3, 2, 1 |
|
|
6 |
3, 2, 2 |
|
|
7 |
3, 3, 2 |
|
|
8 |
1, 8, 10 |
|
|
9 |
10, 10, 1 |
|
|
10 |
1, 10, 11 |
|
Үшбұрыштардың белгісіз бұрыштарын табыңыз
|
№ 1 |
№ 2 |
№ 3 |
|
|
7 4
9 |
|
|
жауабы: |
жауабы:
|
жауабы:
|
|
№4 |
№5 |
№6 |
|
|
|
8
12 |
|
жауабы: |
жауабы: |
жауабы: |
|
|
|
|
|
|
14 11
19 |
15 15
15 |
|
|
|
|
|
|
6,4 5,6
12 |
9
14 |
|
Дескриптор |
|
-Үшбұрышты бұрытық өлшемдері бойынша белгісіз бұрыштың градустық өлшемін табады. |
Дәптерге есептерді шығарыңыз
№5. Тең бүйірлі үшбұрыштың екі қабырғасы 6 см және 2 см.
Үшінші қабырғасын табыңыз.
№ 6. Үшбұрыштың бір қабырғасы 1,5 см, ал екіншісі 0,7 см.
Үшінші қабырғасының мәні бүтін сан болса, оның ұзындығы қандай ?
|
Дескриптор |
|
-Үшбұрышты салады. -қабырғаларының ұзындығын өлшейді - қабырғаларының ұзындығын салыстырады |
9. Топтық жұмыс. Үшбұрыштар теңсіздігі
І , ІІ топқа. Қосынды
үшін а
в + с
Суретін салуды,
белгілеуді айтып отырады. Қосымша кесінді, нүктелерге түсінік
беріп, шыққан фигуралар бойынша қажетті ережелерді пайдаланады,
теңсіздікті қорытады. а
в + с
ІІІ, ІҮ топқа. Айырма
үшін в
а- с
Теореманың тұжырымын және одан шығатын салдарды айтып
а
в + с теңсіздігін түрлендіру арқылы
в
а- с
теңсіздігін
қорытады
Қалыптастырушы бағалау.
Есеп
1. а=4 см; в= 4 см; с=8см.
-
a=5 см; в=7 см; с=9 см.
-
а=2 см; в=3 см; с=5 см.
-
Екі қабырғасының ұзындығы: 1) 2 см және 5 см, болатын тең бүйірлі үшбұрыштың үшінші қабырғасын табыңдар. 1) 5 см, 2) 21 см, 3) 6 дм.
|
Дескриптор |
|
-Үшбұрыш теңсіздігі бойынша -қабырғаларының ұзындығын қасиет бойынша тексереді - қабырғаларының ұзындығын салыстырады - теңбүйірлі үшбұрыш қасиетін біледі. |
Қалыптастырушы бағалау.
Есеп
1. а=4 см; в= 4 см; с=8см.
-
a=5 см; в=7 см; с=9 см.
-
а=2 см; в=3 см; с=5 см.
-
Екі қабырғасының ұзындығы: 1) 2 см және 5 см, болатын тең бүйірлі үшбұрыштың үшінші қабырғасын табыңдар. 1) 5 см, 2) 21 см, 3) 6 дм.
|
Дескриптор |
|
-Үшбұрыш теңсіздігі бойынша -қабырғаларының ұзындығын қасиет бойынша тексереді - қабырғаларының ұзындығын салыстырады - теңбүйірлі үшбұрыш қасиетін біледі. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
. Үшбұрыштар теңсіздігі Төңкерілген сабақ
. Үшбұрыштар теңсіздігі Төңкерілген сабақ
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: ІІ тарау.3.2.т. |
Мектеп: №141 ЖББМ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 22.02 . 2022 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Исмагулова А К |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7. пәні: Геометрия |
Қатысқандар саны:… Қатыспағандар саны: ........ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
3.2.т. Үшбұрыштар теңсіздігі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.20 үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты білу және есептер шығаруда қолдану; 7.1.3.1 үшбұрыш теңсіздігін білу және қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты біледі; Көбісі: үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғалары арасындағы қатысты біледі және есептер шығаруда қолданады; Кейбірі: үшбұрыш теңсіздігін біледі және қолданады, дәлелдейді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Таңдау әдісі арқылы 4 топқа бөлу Бағалау парақтарын және құралдарды беру. 1.«Сұхбаттасатын жұп» бойынша үй тапсырмалары тексеріледі. 1
Үшбұрыш деген
не? Үй жұмысын тексеру. Үйге берілген тапсырмаларды тақтаға орындау. Әр топтан 1 оқушы . № есеп. |
Түрлі түсті қағаздар Бағалау парақтары.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Қолдану |
2. Дәптермен жұмыс. № 1. Дәптерге 1 түзуде жатпайтын А,В,С нүктелерін салып, белгілеу, сызғышпен оларды кесінділермен қосу. Қабырғаларды өлшеп шамасын жазу. Орындалған тапсырма бойынша бір оқушыдан шығады,сұрақтар № 2. Ең үлкен қабырғасының ұзындығы қандай?. Қалған екі қабырғаның қосындысы және айырмасы қандай. ? Ең үлкен қабырғаны осы шамалармен салыстыр. Не айтуға болады?
3.Осындай қабырғалары бар үшбұрыштар бола ма ?
«Иә» және «Жоқ». 10 сұрақ.
4. Ауызша сұрақтар № 3. АВ қабырғасы үшін қандай теңсіздіктер орындалады ? АС қабырғасы үшін қандай теңсіздіктер орындалады ? ВС қабырғасы үшін қандай теңсіздіктер орындалады ? № 4. Үшбұрыштың 1 қабырғасы басқа 2 қабырғаның қосындысына тең немесе үлкен болуы мүмкін бе ? |
Дәптер
Интерактивті тақта
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
5. Кітаппен жұмыс №17.1-17.2
6.Сергіту сәті. 1 Үшбұрыш дегеніміз - бір түзуде жататын 2 нүктені кесінділермен қосқанда шығатын фигура. \жок\ 2. Қабырғалары бойынша үшбұрыштар 5 түрге бөлінеді \жоқ\ 3. Бұрыштары бойынша үшбұрыштар 3 түрге бөлінеді: сүйір бұрышты, доғал бұрышты, тікбұрышты. \ия\ 4. Үшбұрыштың бұрыштарының қосындысы 1800 болады.\ ия\
5. Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы ең қысқа қабырғасы болады. \жоқ\ 6.Үшбұрыштың ең үлкен қабырғасы ең кіші бұрышына қарсы жатады. \Жоқ\ 7. Теңбүйірлі үшбұрыштың 2 қабырғасы да 2 бұрышы да тең болады \ия\ 8. Теңсіздік дегеніміз – 2 өрнектердің өзара кем немесе көп екенін анықтау \ия\ 9. Катет дегеніміз кез – келген қабырға \ жоқ\ 10. Гипотенуза 900 бұрышқа қарсы жатқан қабырға. \ия\
|
Постер
Интерактивті тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
7«Табақ тарту» әдісі Нұсқау:Әр топ қарсылас тобына А4 парағына суреттермен берілген есептер жібереді. Дәптерге суретті салу және жауабын жазу Үшбұрыштардың белгісіз бұрыштарын табыңыз
8.Дәптерге есептерді шығарыңыз №5. Тең бүйірлі үшбұрыштың екі қабырғасы 6 см және 2 см. Үшінші қабырғасын табыңыз. № 6. Үшбұрыштың бір қабырғасы 1,5 см, ал екіншісі 0,7 см. Үшінші қабырғасының мәні бүтін сан болса, оның ұзындығы қандай ?
9. Топтық жұмыс. Үшбұрыштар теңсіздігі І , ІІ топқа. Қосынды
үшін а Суретін салуды,
белгілеуді айтып отырады. Қосымша кесінді, нүктелерге түсінік
беріп, шыққан фигуралар бойынша қажетті ережелерді пайдаланады,
теңсіздікті қорытады. а ІІІ, ІҮ топқа. Айырма
үшін в Теореманың тұжырымын және одан шығатын салдарды айтып а
қорытады 10. Қалыптастырушы бағалау Есеп
12.РАФТ» әдісін пайдаланып, оқушыларға « Үшбұрыштар елінде.» « Үшбұрыштар өмірде» тақырыбына шығармашылық есептер құрастыру 11. Бағалау парағын толтыру. Рефлексия 12. Үй жұмысы. 17.4 т. қайталау |
Интерактивті тақта. Дәптер
bilim.land есептері
А4 парақтары
суреттер
Интерактивті тақта. Дәптер
Интерактивті тақта. Дәптер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талдау
Сабақтың соңы Синтез
бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қалыптастырушы бағалау.
Есеп
1. а=4 см; в= 4 см; с=8см.
-
a=5 см; в=7 см; с=9 см.
-
а=2 см; в=3 см; с=5 см.
-
Екі қабырғасының ұзындығы: 1) 2 см және 5 см, болатын тең бүйірлі үшбұрыштың үшінші қабырғасын табыңдар. 1) 5 см, 2) 21 см, 3) 6 дм.
|
Дескриптор |
|
-Үшбұрыш теңсіздігі бойынша -қабырғаларының ұзындығын қасиет бойынша тексереді - қабырғаларының ұзындығын салыстырады - теңбүйірлі үшбұрыш қасиетін біледі. |
1.«Сұхбаттасатын жұп» бойынша үй тапсырмалары тексеріледі.
1
Үшбұрыш деген
не?
2- Тік бұрышты үшбұрыштың үлкен
қабырғасы
3- Үшбұрыш
түрлері
4 – Үшбұрыштың ішкі бұрыштар
қосындысы
5 – Үшбұрыштың сыртқы бұрыш неге
тең
6. Үшбұрыш
теңсіздігі
«Иә» және «Жоқ». 10 сұрақ.
|
№ |
үшбұрыштың берілген қабырғалары |
дұрыс жауап |
|
1 |
1, 1, 1 |
|
|
2 |
2, 1, 0 |
|
|
3 |
2, 2, 1 |
|
|
4 |
3, 1, 2 |
|
|
5 |
3, 2, 1 |
|
|
6 |
3, 2, 2 |
|
|
7 |
3, 3, 2 |
|
|
8 |
1, 8, 10 |
|
|
9 |
10, 10, 1 |
|
|
10 |
1, 10, 11 |
|
Үшбұрыштардың белгісіз бұрыштарын табыңыз
|
№ 1 |
№ 2 |
№ 3 |
|
|
7 4
9 |
|
|
жауабы: |
жауабы:
|
жауабы:
|
|
№4 |
№5 |
№6 |
|
|
|
8
12 |
|
жауабы: |
жауабы: |
жауабы: |
|
|
|
|
|
|
14 11
19 |
15 15
15 |
|
|
|
|
|
|
6,4 5,6
12 |
9
14 |
|
Дескриптор |
|
-Үшбұрышты бұрытық өлшемдері бойынша белгісіз бұрыштың градустық өлшемін табады. |
Дәптерге есептерді шығарыңыз
№5. Тең бүйірлі үшбұрыштың екі қабырғасы 6 см және 2 см.
Үшінші қабырғасын табыңыз.
№ 6. Үшбұрыштың бір қабырғасы 1,5 см, ал екіншісі 0,7 см.
Үшінші қабырғасының мәні бүтін сан болса, оның ұзындығы қандай ?
|
Дескриптор |
|
-Үшбұрышты салады. -қабырғаларының ұзындығын өлшейді - қабырғаларының ұзындығын салыстырады |
9. Топтық жұмыс. Үшбұрыштар теңсіздігі
І , ІІ топқа. Қосынды
үшін а
в + с
Суретін салуды,
белгілеуді айтып отырады. Қосымша кесінді, нүктелерге түсінік
беріп, шыққан фигуралар бойынша қажетті ережелерді пайдаланады,
теңсіздікті қорытады. а
в + с
ІІІ, ІҮ топқа. Айырма
үшін в
а- с
Теореманың тұжырымын және одан шығатын салдарды айтып
а
в + с теңсіздігін түрлендіру арқылы
в
а- с
теңсіздігін
қорытады
Қалыптастырушы бағалау.
Есеп
1. а=4 см; в= 4 см; с=8см.
-
a=5 см; в=7 см; с=9 см.
-
а=2 см; в=3 см; с=5 см.
-
Екі қабырғасының ұзындығы: 1) 2 см және 5 см, болатын тең бүйірлі үшбұрыштың үшінші қабырғасын табыңдар. 1) 5 см, 2) 21 см, 3) 6 дм.
|
Дескриптор |
|
-Үшбұрыш теңсіздігі бойынша -қабырғаларының ұзындығын қасиет бойынша тексереді - қабырғаларының ұзындығын салыстырады - теңбүйірлі үшбұрыш қасиетін біледі. |
Қалыптастырушы бағалау.
Есеп
1. а=4 см; в= 4 см; с=8см.
-
a=5 см; в=7 см; с=9 см.
-
а=2 см; в=3 см; с=5 см.
-
Екі қабырғасының ұзындығы: 1) 2 см және 5 см, болатын тең бүйірлі үшбұрыштың үшінші қабырғасын табыңдар. 1) 5 см, 2) 21 см, 3) 6 дм.
|
Дескриптор |
|
-Үшбұрыш теңсіздігі бойынша -қабырғаларының ұзындығын қасиет бойынша тексереді - қабырғаларының ұзындығын салыстырады - теңбүйірлі үшбұрыш қасиетін біледі. |
шағым қалдыра аласыз
























