Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Абай Құнанбаев. " Ғылым таппай мақтанба."
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қарағанды облысы білім басқармасының
Теміртау қаласы білім бөлімінің
«№20 мектеп- лицей» КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Бөлім: |
Әлемдегі ірі кітапханалар. Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай, мақтанба». |
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Касымова Айдана |
|
Күні: |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай, мақтанба» өлеңі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.4.1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну; 5.2.5.1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу; |
|
Сабақтың мақсаттары: |
Оқушылардың барлығы: фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсінеді, берілген сұрақты дұрыс түсінеді, лайықты жауап береді, шағын диалогке мұғалімнің қолдауымен қатысады. Оқушылардың көпшілігі: фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіне отырып талдайды, берілген сұрақтарды дұрыс түсінеді, мәліметтерді жинақтай отырып лайықты жауап береді, шағын диалогке қатысады. Оқушылардың кейбірі: фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсінеді және шынайы өмірмен байланыстырып өз көзқарасын білдіреді, берілген сұрақтарды дұрыс түсінеді, шағын диалогке қосымша дереккөздерді пайдала отырып қатысады. |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Ойлау дағдылары деңгейі: Құндылықтар: |
Білу, түсіну, қолдану. Адам бойындағы жақсы қасиеттермен танысып, жаман қасиеттерден жирену |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
1 минут
Психологиялық ахуал орнату
2 минут
Үй тапсырмасын тексеру
3 минут
Тыңдалым алдындағы жұмыс:
5 минут
«Ой қозғау»әдісі
Тыңдалым жұмысы:
8 минут
Тыңдалымнан кейінгі жұмысы:
7 минут
Сабақтың ортасы
10 минут
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
Тұлғаралық байланыс орнату: «Жүректен жүрекке» әдісі
Барлығы тақтаның алдында тұрады. Бір- біріне жылы лебіздерін білдіреді
Оқушыларға екі-түстегі карточкалар тарату арқылы топқа бөліп отырғызу.
Таратылған карточкалардың артында бағалау парағы бар екені ескертіледі, әркім өзін бағалап отырады.
Алдыңғы сабақты қысқаша қайталау: \
Тамаша балалар, ондай болса өткен сабаққа шолу жасап, үй тапсырмасын тексерейік.
2 топқа алдарына постер беріледі
Жақсы балалар, біз өткен сабақта Абай Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығымен таныстық. Енді сендерді топқа бөлгендегі карточкаларымызға қарайықшы, қандай сөздерді оқып тұрсыңдар?
Жақсы ондай болса
1-топ Бес асыл іс:
-2 топ Бес дұшпан
бүгін ақынның қандай өлеңімен жақынырақ танысамыз
«Ғылым таппай мақтанба »
өлеңімен танысамыз.
Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатымен таныстырады.
Енді осы өлеңнің ішінде кездесетін жаңа сөздерді дәптерімізге жазып аламыз,
Жаңа сөздерді дұрыс айтуға дағдыландырады:
- Мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды.
Кері байланыс: «Мұғалім қолдауы» әдісі арқылы мұғалім әр оқушының дәптеріне шолу жасап, түсінбеген жерлерін ауызша түсіндіреді.
.
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Өлең жолдарын
толықтыру.
Кері байланыс мұғалімнің толықтыруы арқылы жүргізіледі.
«Сәйкестендір» әдісі.
Берілген ақпараттарды дұрыс жауабымен сәйкестендіру.
Кере байланыс өзара пікір алмасу арқылы жүргізіледі.
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Кезекші оқушы сыныпта жоқ оқушыларды атайды.
Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Жұптар бір-біріне қарап жақсы тілектер айтады, солай жалғаса береді: сәттілік тілеймін, денсаулық, жақсылық, тамаша көңіл күй, бақыт, шаттық, әсерлі көңіл күй т.б.
2- топқа бөлініп отырады.
Ақ түсті карточкалар 1-топ Бес асыл іс:
Талап, еңбек, терең ой, қанағат, рақым
Қара түсті карточкалар -2 топ
Бес дұшпан: өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек, бекер, мал шашпақ
-
топ постерга Абай кім? деген сұраққа жауап береді.
Ақын, жазушы, ұлы ақын, ойшыл
-
Топ Абай Құнанбаевтың шығармалары деген сұраққа жауап беріп постерді толтырады.
«Қыс», «Жаз», «Күз», «Ғылым таппай мақтанба»
Екі топтан 1 оқушы орындарынан тұрып постерді қорғайды.
-
Топ оқып шығады.
-
топ оқып шығады.
Ақынның оқулықта берілген «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің аудионұсқасын мұқият тыңдайды.
Екі рет рет тыңдайды.
Таныс емес жаңа сөздерді меңгереді. Сөздік дәптерге жазады.
Талап-стремление
Еңбек-труд
Терең ой-губокие мысли
Қанағат-удовлетворение
Рақым- помилование
Өсек-сплетни
Өтірік-ложь
Мақтаншақ- хвастун
Еріншек-лентяй
Бекер мал шашпақ- бесцельно тратить
Сөздікпен жұмыс:
Оқушылардың алдына өлең таратылып, өлеңнің ішінен жаңа сөздерді тауып , астын сызғызып, өлеңді бір оқып шығу.
1-тапсырма. Өлең жолдарын
толықтырыңыздар.
Тірек сөздердің көмегімен өлең жолдарын толықтырады. Орындарынан тұрып оқиды
Тірек сөздер: мақтанба, орын, күлуге, бес, болам, қайғы, мақтаншақ, еріншек, еңбек, ойлап қой.
.
1.Ғылым таппай ................,
............. таппай баптанба,
Құмарланып, шаттанба
Ойнап босқа .................
......... нәрседен қашық бол
.............. нәрсеге асық бол
Адам ........ десеңіз.
Тілеуің, өмірің алдыңда
2.Оған ........... жесеңіз
Өсек, өтірік, ..............
..............., бекер мал шашпақ
Бес дұшпаның білсеңіз.
Талап, ............, терең ой,
Қанағат, рақым, ............
Бес асыл іс, көнсеңіз.
2-тапсырма. Берілг