Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
Абайды оқы,
таңырқа!
Күні:
Сынып: 6
|
Мектеп: №38
мектеп-гимназия
Мұғалімнің
аты-жөні: А.А.Оспанова
Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
А.Құнанбаевтың
«Ғылым таппай мақтанба» өлеңіндегі әлеуметтік-қоғамдық
мәселе
|
Осы сабақта
қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
6.1.2.1.Әдеби шығармада
көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы
түсіндіру.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық оқушылар орындай
алады:
Өлеңді мәнерлеп оқи
отырып мазмұнын түсінеді, меңгереді.
|
Оқушылардың көпшілігі
орындай алады:
Көркем шығармадағы
әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтайды.
|
Кейбір оқушылар орындай
алады:
Өлеңдегі
әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсінеді, өзіндік
ой-пікірін тұжырымдайды.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар: Оқушылар сөздік қорларын
кеңейтеді. Өз ойын жүйелі де еркін жеткізе отырып, өзгенің пікірін
тыңдай біледі.
Тақырыпқа қатысты сөздік
қор мен сөз тіркестері:
Қашық бол, асық бол, өмірің
алдында, қайғы жесеңіз, бес дұшпан - өсек, өтірік, мақтаншақ,
еріншек, бекер мал шашпақ, бес асыл іс – талап, еңбек, терең ой,
қанағат, рақым.
Сыныптағы диалог/жазылым
үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Астарында қандай ой бар?
Негізгі идеясы қандай? Қай сөйлемдер ... дәлелдеме бола
алады?
Пәнге қатысты сөздік пен
терминдер: ғибрәтлі - үлгілі, нәфрәтлі –
жеркенішті, мизан – таразы, кәпір - мұсылман емес, діннен шыққан,
ғұламаһи - ғалым, ғұлама, дүлдүл – кемеңгер.
төңірегінде
қалыптасқан бұқаралық
сананың өзекті
күйі.
|
Бағалау
критерийлері
|
1. Өлеңнің идеясын
анықтайды.
2.Көтерілген
әлеуметтік-қоғамдық мәселені өлеңнің идеясы арқылы
түсінеді.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
Білу,
түсіну
|
Құндылықтарға
баулу
|
Зайырлы қоғам және
жоғары руханият
|
Пәнаралық
байланыс
|
Қазақстан тарихы, қазақ
тілі
|
АКТ
|
PowerPoint арқылы интербелсенді тақтадан ой шақыруға қатысты
суреттерді көрсету
|
Тақырып
бойынша
алдыңғы білім
|
А.Құнанбаевтың өмірі
мен шығармашылығы туралы біледі.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
мин.
Үй тапсырасын
бекіту
Ойшақыру.
|
Психологиялық дайындық.
Амандасу
Сәлем саған, көк
аспан,
Сәлем саған, алтын
күн.
Сәлем саған,
ұстазым,
Сәлем саған, жан
досым
«Қадам жаса» әдісі
арқылы
Тірек сөздер арқылы жаңа
сабақтың тақырыбын табамыз.
Терең ой,
қанағат, рақым, талап, еңбек
|
Абай
|
Сабақтың
ортасы
30
мин.
|
Интерактивті тақтадан «Ғылым таппай мақтанба»
өлеңін тындайды.
Сөздікпен
жұмыс
ғибратлі
– үлгілі – өнегелі, тәрбиелі,
тәртіпті, ғибратты, нәфрәтлі
– жеркенішті – жаман,
нашар. Идеясы: жамандықтан қашу, жақсылыққа
ұмтылу.
1-тапсырма. Әр қатар топ
құрап ,
Өлеңнің мазмұны
бойынша «Үш
қадам» кестесін
толтырыңдар.
2-тапсырма
Дескриптор:
- өлең жолдарында берілген бес асыл іс пен бес дұшпанды
ажыратады.
3-тапсырма
Дескриптор:
жақсы қасиеттерді тауып, шеңбердің ішіне жазады ;
-жаман қасиеттерді тауып, шеңбердің сыртына
жазады.
Сергіту
сәті
«Желсіз түнде жарық ай»
әні
4-тапсырма
Дескриптор:
Қорытынды
Дескриптор:
Өзіне әсер еткен шумақты
анықтайды;
Неліктен әсер еткені туралы
ойын жазады;
Үзіндіні жатқа
айтады.
|
жұптық
жұмыс
“Ішіне-сыртына” әдісі.
Абай талдаған ҚАСИЕТТЕРДІ ТОЛЫҚТЫРЫП, жақсы қАсиеттерді ішіне,
жаман қасиеттерді сыртына жаз.
«Медаль» әдісі арқылы
бағалау.
|
Сабақтың соңы 5
мин
|
Кері
байланыс:
«3-2-1»
стратегиясы
|
|
Үйге
тапсырма
|
өлеңді
жаттау
|
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен
көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға
қарағанда
қабілетті оқушыларға
қандай
тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау –
Сіз
оқушылардың
материалды
игеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық
және
қауіпсіздік
техникасын
сақтау
|
Қалыптастырушы
бағалау:
«Үш
шапалақ» әдісі арқылы топтар бір-бірін
шапалақтың қанша рет соққанына қарай
бағалайды.
|
|
Сыныпта жүріп-тұру барысында
денсаулық және қауіпсіздік ережелерімен таныстырылды, сол ережелер
сақталады.
|
Сабақ
бойынша
рефлексия
Сабақ
мақсаттары
немесе
оқу
мақсаттары
шынайы,
қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар
оқу
мақсатына
қол
жеткізді ме?
Егер
оқушылар
оқу
мақсатына
жетпеген
болса, неліктен
деп
ойлайсыз?
Сабақта
саралау
дұрыс
жүргізілді
ме?
Сабақ
кезеңдерінде
уақытты
тиімді
пайдаландыңыз
ба?
Сабақ
жоспарынан
ауытқулар болды
ма
және
неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.
Сол бағандағы өзіңіз маңызды
деп санайтын сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2..
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне
не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары
туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не
нәрсеге
назар аудару
қажет?
.
|