Абай Құнанбаев-ұлы ақын 4 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Абай Құнанбаев-ұлы ақын 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
4 орыс сыныбына арналған, төңкерілген әдіс бойынша ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы



Сабақ: 47

Мектеп:№4 Балжан Бөлтірікова атындағы мектеп-лицей

Күні: 29.11.2019 жыл

Мұғалім: Журерова Мадина Жекеновна

Сынып: 4 «Г»

Қатысқан оқушылар саны:____

Қатыспағандар:_____


Сабақтың тақырыбы

Абай Құнанбаев-ұлы ақын

Оқу мақсаттары

Т.4.1.3.1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/мазмұнын анықтау/кесте толтыру;

Бағалау критерийлері

  • Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.

  • Мәтіннің мазмұнын анықтайды.

  • Мәтін мазмұны бойынша кесте толтырады.

Тілдік міндеттер

  • Құжат, баспа, қолжазба, мақтаныш, ұлы,ақын, жазушы

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу

Алдыңғы оқу

Абай ата туралы не білеміз?

Жоспарланған уақыт

Сабақ барысы

Сабақтың басы



































Сабақтың ортасы

Ой қозғау.Сөзжұмбақ арқылы сабақтың тақырыбына шығу.

Жеке жұмыс

1.Жылдың ең ыстық мезгілі(жаз)

2.Тақтаға ол затпен жазамыз(бор)

3.Ең жақын, мейірімді жан(ана)

4.Ол түнде аспанда шығады, жарық береді(ай)

5.Ата-анамның күнде баратын жері(жұмыс)

6.Мойынға тағатын әшекей бұйым(алқа)

7.Күзден кейінгі жыл мезгілі(қыс)

8.Қыста не жауады(қар)

9.Балалар қардан жасайды(аққала)

10.365 күн(жыл)

11.Оған қарағанда өзіңді көресің(айна)

Сөзжұмбақтың негізгі сөзі:Абай-ұлы ақын.

Формативті бағалау:

-Өте жақсы

-Жақсы

-Орташа

Демек, балалар, біздің сабағымыз қандай тақырыпта болмақ?

-Олай болса, сабағымыздың оқу мақсаттарымен танысып алайық.

Оқу мақсаты мен бағалау критерийін айту, кері байланысқа шолу жасау

4.1.3.1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/мазмұнын анықтау/кесте толтыру;

Кіріспе сөз. «Төңкерілген оқыту» әдісі бойынша, яғни жаңа сабақты үйге беріп, өз бетімен үйде қарастырып,танысады,сыныпта тақырыпты пысықтап, білімдерін жинақтайды.

Жұппен жұмыс

1-тапсырма. «Желпуіш» әдісі бойынша дайындалған сұрақтарға жауап берулерің керек.

-Абай Құнанбайұлы кім?

-Ол қай жылы, қай жерде дүниеге келді?

-Абай атамыз не туралы көп жазды?

-Абай атамыздың қандай өлеңдерін білесің?

-Абай атамыздың қанша қара сөзі бар?

-Абай атаның өлең, әндерін біз қайдан және кімдерден естиміз?

-Абай атаның өмірін кім зерттеді?

-Мұхтар Әуезов қандай кітап шығарды?

-Абай атамыз қандай адам болған?

Дескрипторлар:

-мәтін мазмұны бойынша құрастырылған сұрақтарға жауап береді;

Мадақтау. (Күлегештер-смайлик)

2-тапсырма.

Бейнежазба

-Бейнежазбадан кімді көрдік?

-Олай болса, бейнежазба бойынша топтық жұмыс постер жасап, қорғаймыз.

Топтық жұмыс.

1-топ: «Абайдың-балалық шағы»

2-топ: «Хикаят картасы»

3-топ: «Абайдың жыл мезгілдеріне жазылған өлеңдері»

Дескрипторлар:

-Абайдың балалық шағын постерге түсіреді;

-«Хикаят картасын» дұрыс қолданады;

- Абайдың өлеңдерін біледі;

Мұғалім ауызша комментарий береді. «Жақсы! Тамаша! Керемет!»





































Сабақты бекіту:

3-тапсырма. Жұппен жұмыс

Ақпараттар

Шын

Жалған

Абай ұлы ақын

+


Абай атаның қолжазбалары бізге жеткен жоқ


+

Абай ата қазақ халқының мақтанышы емес


+

Абай ата адамгершілік, достық, білім, табиғат туралы көп жазды

+


Абайдың әкесі- Құнанбай

+


Абай атаның Қыс өлеңі жоқ


+

Абай ата бізге мол мұра қалдырды

+


Абай атаның анасы Зере


+

Дескрипторлар:

-Берілген ақпараттың шын, жалғанын анықтайды;

Формативті бағалау.«Жұлдызшалар»

«Семантикалық карта» арқылы

Сабақтың соңы

Кері байланыс: «Білім ағашы» әдісі.Оқушыларға алма пішіні беріледі.Сабақ соңында оны алма ағашына ілу арқылы кері байланыс жасап, сабақтағы жетістіктері мен кемшіліктерін жазады.

Үйге тапсырма: «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін жаттап келу.

Рефлексия



Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қол жетімді болды ма?

Сабақ мақсаттары қол жетімді, түсінікті болды.



Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқушылар Абай Құнанбаев- ұлы ақын екенін, оның өмірбаянын, балалық шағы туралы, өлеңдерін білді.

Оқыту ортасы қандай болды?

Оқыту ортасы жақсы, балалар сабақта белсенділік танытты, қысылу, ұялу болған жоқ.

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?

Уақыт ұтымды пайдаланылды, жоспарланған тапсырмалар толық орындалды, уақыт жетіспеушілігі болған жоқ.

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Жоспарыма «Төңкерілген оқыту» әдісін енгіздім себебі бұл әдісті жаңадан үйрендім, әдіс өте тиімді, оқушыларға да ұнады.















4 Балжан Бөлтірікова атындағы мектеп-лицей қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

М.Ж.Журерованың ашық сабағына өзіндік талдауы



Сыныбы:4 «Г»

Оқушы саны:17

29.11.2019 жылы 4 «Г» сыныбымен «Абай Құнанбаев-ұлы ақын» тақырыбында ашық сабақ өткіздім.Сабақтың мақсаты: 4.1.3.1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/мазмұнын анықтау/кесте толтыру;

Жаңа сабақ «Төңкерілген оқыту» әдісі бойынша, яғни жаңа сабақты үйге беріп, өз бетімен үйде қарастырып, танысады, сыныпта тақырыпты пысықтап, білімдерін жинақтады. Сабақтың тақырыбы «Сөзжұмбақ» шешу арқылы анықталып, оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтары бірден артты.Оқулықтағы мәтіннің мазмұнын ашу мақсатында «Желпуіш» әдісі бойынша сұрақ қойылып, сұраққа оқушылар барынша жауап беріп, жеке жұмыс жасалды.Топпен жұмыс барысында оқушылар «Бейнежазба» көріп,сол бейнежазба бойынша сынып үш топқа бөлініп, әр топқа түрлі тапсырмалар бердім.

1-топ: «Абайдың-балалық шағы»

2-топ: «Хикаят картасы»

3-топ: «Абайдың жыл мезгілдеріне жазылған өлеңдері»

Дескрипторлар:

-Абайдың балалық шағын постерге түсіреді;

-«Хикаят картасын» дұрыс қолданады;

- Абайдың өлеңдерін біледі;

Берілген дескрипторлар бойынша әр топ өз жұмыстарын қорғады.1-топ Абайдың балалық шағы туралы айтты, 2-топ «Хикаят картасын» құрды, бірақ орын тәртібінің ретінен шатасты,3-топ жыл мезгілдеріне жазылған өлеңдерін жазып,жатқа да айтып берді.Жұппен жұмыс жасауда әр оқушыға жеке кесте беріліп, ақпараттың шын, жалғанын анықтады, бұл жұмыста оқушылар белсенділік танытты.Сабақты бекіту мақсатында алынған «Семантикалық карта» оқушылардың алған білімдерін көрсете білді.Сабақ соңында оқушылармен кері байланыс жасалды.Сабақ өз мақсатына жетті, уақыт тиімді пайдаланылды.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.02.2020
8279
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі