|
Бөлім: Абайды оқы, таңырқа |
Мектеп: №6 ЖББМ |
||||||
|
Күні: 28.11.2023 |
|||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
А.Құнанбайұлының "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңіндегі әлеуметтік қоғамдық мәселе, өлеңінің көркемдік тілі.
|
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.1. әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. 6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өлең үзінділері арқылы "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңінің идеясын талдау; Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру; Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру, шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
"Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңі |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. І. Қызығушылығын ояту. Абай ақынның айтпақ ойынан не түюге болады? Өлеңі бар өнерлі, інім, сізге Жалынамын, мұндай сөз айтпа бізге. Өзге түгіл өзіңе пайдасы жоқ, Есіл өнер қор болып кетер түзге. Абай https://www.youtube.com/watch?v=iKEFW_xDGgw Оқушылар «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңін тыңдайды. Тапсырма. «Ассоциация тізбегі». Оқушылар «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңінен өздеріне ұнаған сөздер мен тіркестерді жазады. Оларды таңдаған себептерін айтады және не мағына беретінін талқылайды. «Ассоциация тізбегіне» жазады. Дескриптор:
ҚБ Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. ІІ. Мағынаны тану. 1-тапсырма. Топтық талқылау. I – топ: Өлеңнің жоспарын құрыңдар. Құрылған жоспар бойынша әңгімелеңдер. II – топ: Өлең үзінділері арқылы сол қоғамдағы мәселелерді салыстыра талдаңдар. III – топ: Абай өлеңіндегі жағымды, жағымсыз қасиеттерді салыстырыңдар, одан арылу жолдары туралы өз ойларыңды жазыңдар. Дескриптор:
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» 2-тапсырма. «Талдап білу» әдісі. Оқушылар өлең жолдарын кезекпен бірінен соң бірі дауыстап оқиды және бір-бірінің оқылымдарына қысқаша сипаттама береді.
Дескриптор:
ҚБ Бекіту. «Ақын өлеңі маған қандай ой салды?» тақырыбына постер құрыңдар. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, бүгінгі тақырыппен байланысын анықтайды. Өлеңді тыңдайды. Абай ақынның айтпақ ойын түсіндіреді. «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңінен өздеріне ұнаған сөздер мен тіркестерді жазады. Оларды таңдаған себептерін айтады және не мағына беретінін талқылайды. «Ассоциация тізбегіне» жазады. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Топтық тапсырма. Өлеңнің жоспарын құрады. Өлең үзінділері арқылы сол қоғамдағы мәселелерді салыстыра талдайды; Абай өлеңіндегі жағымды, жағымсыз қасиеттерді салыстырады; одан арылу жолдары туралы өз ойларын жазады. Оқушылар өлеңнің толық мазмұнымен танысады. Өлеңнің ерекшелігін түсіндіреді; Өлеңдегі көтерілген мәселенің ұлттық мүддеге байланысын анықтайды; Ойын дәлелдейді. Оқушылар өлең жолдарын кезекпен бірінен соң бірі дауыстап оқиды және бір-бірінің оқылымдарына қысқаша сипаттама береді. «Ақын өлеңі маған қандай ой салды?» тақырыбына постер құрып, бүгінгі тақырыпты қорытындылайды. |
Қалыптастырушы бағалау ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы https://www.youtube.com/watch?v=iKEFW_xDGgw "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңі А. Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңі |
|||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс.
|
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Абай Құнанбайұлы "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңі
Абай Құнанбайұлы "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңі
|
Бөлім: Абайды оқы, таңырқа |
Мектеп: №6 ЖББМ |
||||||
|
Күні: 28.11.2023 |
|||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
А.Құнанбайұлының "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңіндегі әлеуметтік қоғамдық мәселе, өлеңінің көркемдік тілі.
|
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.1. әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. 6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өлең үзінділері арқылы "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңінің идеясын талдау; Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру; Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру, шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
"Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңі |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. І. Қызығушылығын ояту. Абай ақынның айтпақ ойынан не түюге болады? Өлеңі бар өнерлі, інім, сізге Жалынамын, мұндай сөз айтпа бізге. Өзге түгіл өзіңе пайдасы жоқ, Есіл өнер қор болып кетер түзге. Абай https://www.youtube.com/watch?v=iKEFW_xDGgw Оқушылар «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңін тыңдайды. Тапсырма. «Ассоциация тізбегі». Оқушылар «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңінен өздеріне ұнаған сөздер мен тіркестерді жазады. Оларды таңдаған себептерін айтады және не мағына беретінін талқылайды. «Ассоциация тізбегіне» жазады. Дескриптор:
ҚБ Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. ІІ. Мағынаны тану. 1-тапсырма. Топтық талқылау. I – топ: Өлеңнің жоспарын құрыңдар. Құрылған жоспар бойынша әңгімелеңдер. II – топ: Өлең үзінділері арқылы сол қоғамдағы мәселелерді салыстыра талдаңдар. III – топ: Абай өлеңіндегі жағымды, жағымсыз қасиеттерді салыстырыңдар, одан арылу жолдары туралы өз ойларыңды жазыңдар. Дескриптор:
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» 2-тапсырма. «Талдап білу» әдісі. Оқушылар өлең жолдарын кезекпен бірінен соң бірі дауыстап оқиды және бір-бірінің оқылымдарына қысқаша сипаттама береді.
Дескриптор:
ҚБ Бекіту. «Ақын өлеңі маған қандай ой салды?» тақырыбына постер құрыңдар. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, бүгінгі тақырыппен байланысын анықтайды. Өлеңді тыңдайды. Абай ақынның айтпақ ойын түсіндіреді. «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңінен өздеріне ұнаған сөздер мен тіркестерді жазады. Оларды таңдаған себептерін айтады және не мағына беретінін талқылайды. «Ассоциация тізбегіне» жазады. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Топтық тапсырма. Өлеңнің жоспарын құрады. Өлең үзінділері арқылы сол қоғамдағы мәселелерді салыстыра талдайды; Абай өлеңіндегі жағымды, жағымсыз қасиеттерді салыстырады; одан арылу жолдары туралы өз ойларын жазады. Оқушылар өлеңнің толық мазмұнымен танысады. Өлеңнің ерекшелігін түсіндіреді; Өлеңдегі көтерілген мәселенің ұлттық мүддеге байланысын анықтайды; Ойын дәлелдейді. Оқушылар өлең жолдарын кезекпен бірінен соң бірі дауыстап оқиды және бір-бірінің оқылымдарына қысқаша сипаттама береді. «Ақын өлеңі маған қандай ой салды?» тақырыбына постер құрып, бүгінгі тақырыпты қорытындылайды. |
Қалыптастырушы бағалау ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы https://www.youtube.com/watch?v=iKEFW_xDGgw "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңі А. Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңі |
|||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс.
|
|
|||||
шағым қалдыра аласыз















