Абай Құнанбайұлының қара сөздері. «Бірінші сөз»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Абай Құнанбайұлының қара сөздері. «Бірінші сөз»

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар 472 бұйрыққа негізделіп жасалынған
Материалдың қысқаша нұсқасы

«Бекітемін» Г.Караманова


ёҚысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлының қара сөздері. «Бірінші сөз»


Бөлім:

2 – бөлім. Абайды оқы, таңырқа

Педагогтің аты-жөні:

О.Кульдеева

Күні:

7.12.2022

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Абай Құнанбайұлының қара сөздері. «Бірінші сөз»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу,

6.2.1.1. шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау;

Сабақтың мақсаты:

Білім алушылар шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасай алады.

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

15 минут

.

Ұйымдастыру кезеңі:

(Ұ) Психологиялық ахуал орнату «Көңілді амандасу» Оқушылармен «Алақан», «Жүрек», «Жұдырық» арқылы амандасу




Амандасу арқылы оқушыларымыз сол сәттегі көңіл-күйі танылып, алдағы сабаққа қалыпты жай қалыптастырылады.




Үй тапсырмасын сұрау

«Бір минуттық шолу» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында оқушыларға сұрақтар беріледі.

1.Абайдың шын аты кім?

2.Абайдың ақындық жолына алғаш есік ашқан кімдер?

3.Лирика деген сөзді қалай түсінесіңдер? 4.Табиғат лирикасы деген не? · 5.Абайдың табиғат лирикасына қандай өлеңдерін жатқызамыз?



6.Абайдың қанша қарасөздері бар?



Тыңдалым.

Балалар, қазақ даласына білімнің шырағын жағып,өскелең ұрпақтың өнерлі, тәрбиелі,білімді болуына бар күш – жігерін аямай еңбек еткен, қазақтың бас ақыны-Абай Құнабаевтың «Бірінші қарасөзін»

бейнеүзіктен тамашалайды.

Оқылым.

Оқулықтағы Абай Құнанбаевтың «Бірінші қарасөзін» оқу


Сұрақтарға тұщымды, нақты жауап береді






Ибраһим


әжесі – Зере, анасы – Ұлжан·


Лирика - адамның көңіл - күйін, қуаныш - реніш сезімін білдіретін поэзия. Табиғат лирикасы – қоршаған орта, табиғат жайындағы поэзия

«Қыс», «Күз», «Жаз», «Жазғытұры»·

45 қара сөзі бар





Оқушылар бейнеүзікті тамашалайды.

Бейнематериалды мұқият тыңдап, сабақ тақырыбын анықтай алады






Абайдың бірінші қара сөзін оқиды. Сыныптастарымен талқылайды. Пікір алмасады. Ой бөліседі

Мадақ сөздер

ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру



















Дескриптор: Жалпы -3 балл.

-Бейнеүзікті тыңдайды

-Мәтінді оқып шығады.

-сыныптастыры

мен пікір алмасады

. Бейнеүзік

Ы.Алтынсарин шығармашылығына қатысты бейне материалдар












Слайдтар, сурет, парақшалар










АКТ











Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

23 мин.

Қарасөз туралы теориялық түсінік беру.

Қарасөз (проза) – көркем әдебиеттің үлкен бір саласы. Өлең сөзден бір айырмашылығы – онда сөз ырғағы еркін, өлеңдегідей қандай да бір белгілі өлшемдер болмайды. Қарасөздер саясат, публицистика, философия тұрғысында жазыла береді. Қара сөзбен жазылған көркем шығармада өмір құбылыстарын, әр түрлі уақиғаларды баяндау тәсілі айрықша болады.





Қарасөз туралы түсінеді

Пікір алмасады.

Ой бөліседі.

.




АКТ

Оқулық

Жұмыс дәптерлері


Жазылым. Топтық жұмыс

«Бұлттағы тапсырмалар»

1-тапсырма.

«Бірінші сөзде» Абай не туралы айтады? Төменде көрсетілген ұғымдарға түсінік беріңдер.

1-топ Ел бағу

2- топ Мал бағу

3- топ Ғылым бағу

Әр топ берілген тапсырмаларды орындайды.


Дескриптор: Жалпы -3 балл

-мәтінді толық түсінеді

- берілген ұғымдарға түсінік береді.

-Өз ойын еркін айтады.


Оқулық

Жұмыс дәптерлері


2-тапсырма. «Кім тапқыр?»

Жұптық тапсырма.

Қарасөзді мұқият оқи отырып, ел, жер, ғылым туралы мақал-мәтел жазыңдар.

Қарасөзді мұқият оқи отырып, ел, жер, ғылым туралы мақал-мәтел жазады.

Дескриптор:

Жалпы - 4 балл

-мақал-мәтел жазады.

Оқулық

Жұмыс дәптерлері

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.



















Ұйге тапсырма

3-тапсырма. Жеке жұмыс

«Төрт сөйлем» әдісі

«Жастар қандай болу керек?» тақырыбында ой қорытады


Пікір.Оқыған мәтін бойынша өз пікірінді бір сөйлеммен жаз.

Дәлел.Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде.

Мысал.Пікірінді өмірмен байланыстырып,

мысал келтір.

Қорытынды.

Тақырып бойынша қорытынды жаз.

Абай Құнанбаев «Бірінші қарасөз»

Абайдың жастар жайлы пікірін ескере отырып, «Жастар қандай болу керек?» тақырыбында өз ойларын жазады.

Мұғалім оқушыларды

1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың жеке жұмысын бағалайды.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
13.02.2023
486
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі