Абайдың қарасөздері

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Абайдың қарасөздері

Материал туралы қысқаша түсінік
3-сынып мұалімдеріне керек
Материалдың қысқаша нұсқасы

Оқу ісінің меңгерушісі:................................
«Қарабұлақ орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» КММ
Қысқа мерзімді жоспар


Бөлім: «Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен»

Тақырыбы:

Абайдың қарасөздері

Мерзімі: 13.10.2020ж.

Пән: әдебиеттік оқу

Мұғалімнің ТАӘ: Оспанова Алтын Алеевна

Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:


Оқу мақсаттары

3.2.3.1- шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді анықтау;

3.2.4.1- өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау;

Оқу мақсаттары/

Күтілетін нәтиже

Барлығы шығарманың тақырыбын анықтайды;

Көпшілігі шығарманың тақырыбын анықтайды және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді анықтайды;

Кейбіреуі өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтайды;

Тілдік мақсаттар (тыңдалым, оқылым, жазылым, айтылым):

Диалог



Алдыңғы оқу

Ш. Құдайбердіұлы. «Адамдық – борышың»

Жоспар

Жоспарланған уақыт

(минут

пен)

Жоспарланған іс-әрекеттер

Бағалау

Саралау

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті


ресурстар

Кіріспе

Сабақ

тың басы


3 мин

І.Ұйымдастыру кезеңіҚызығушылықты ояту. Сыныпты қалыпқа келтіру. Ойсергек:

Бір, екі, үш

Сынып іші тып-тыныш. Жалқаулықты тастаймыз, Сабақты біз бастаймыз.

«Даналық ағашы» әдісі арқылы үй жұмысын сұрау.

Оқушыларды сыныпқа кіргізіп, оқушыларды сабаққа дайындау.




















































ҚБ: 1-10 балдық жүйе

Диалог




Оқулық


Абай Құнанбаевтың портреті












Кесте


Тақта

Бор

Сабақ

тың ортасы


15 мин





















2 мин




15 мин

Ойқозғау. Сабақтың тақырыбын айту. Бағалау критерийімен таныстыру.

1-тапсырма. Берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы тіркестер тауып жаз. Әр бағанға ат қойыңыз –

Мағынаны ажырату. Тақырыпты болжау.

Мақсатқа сәйкес оқушыларға бағалау критерийін шығарту.

Түсіну.

«Галереяны шарлау» әдісі.

Оқылым. 2-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы. Мәтіндегі түсініксіз сөздерді галереядан іздейді (надандық, еріншектік, залымдық).

Абайдың отыз сегізінші қарасөзінен

Хисабына – б ұ л ж е р д е: қатарына, есебіне деген мағынада.

Автор туралы мәліметті тереңдету.

Жеке жұмыс. 3-тапсырма. Абай ата атаған жат қылықтарды санамалап айт. Оларға қандай ортақ ат берер едің? Оларды көрсете аласың ба (ым-ишара арқылы көрсету)?

Қолдану.

Сергіту сәті. «Қыдырып қайтайық». Би билету.

.

4-тапсырма. Абай атаның сөзі неліктен осы бөлімде берілген деп ойлайсың? Түсіндіріп көріңдер.

Жеке жұмыс.

5-тапсырма. Абай ата сөзін кесте түрінде қысқаша дәптеріңе түсір.


Сөздегі әріптерді жинақтай отырып, сөз шығарады.

Жалпы сынып қатысады.

Білу (оқушы әдістер мен жұмыстың орындалу ретін біледі).



Абай Құнанбаев жайлы әңгімелеу.








Сергіту жаттығуын жасайды




Оқушылар кестені надандық, еріншектік, залымдық қатарына түсінікті Абайдың қарасөзінен тауып жазады







Ойтолғау.

ҚБ ретінде: дәптердегі 1-тапсырма. Абайдың отыз сегізінші қарасөзін мұқият оқып, ұжым алдында сөйлеуге дайындау

1

Сөйлейтін

тақырыбың қандай?

Абайдың отыз сегізінші қара

сөзі

2

Мәтінді мұқият

оқып шықтың ба?

Иә


Тақырыбы, идеясы

қандай?


3

Қанша уақыт

сөйлейсің?

2-3 минут

4

Не туралы сөйлейсің? Қысқартып ретімен жазып шық

  1. қор қылатын 3нәрсе;

  2. надандық;

  3. білімсіздік;

  4. еріншектік;

  5. талапсыздық;

  6. залымдық

5

Сөйлеу барысында абзацтар бойынша риторикалық сұрақтарды

қолдансаң болады*

Надандық деп нені айтамыз?

6

Тақырыпқа қатысты өмірден мысалдар, мақал-мәтелдер, дәйексөздер жаттап алдың ба? Қандай?

Мысалы:

  1. «Білімдіге дүниежарық, білімсіздің күнікәріп»;

  2. Еріншектің ертеңібітпес;

  3. Талап қылмаймұратқа жетпес;

  4. Залымның дәулетіәулетіне дарымас.

7

Көпшілік алдына шыққанда өз мәдениетіңді қалай көрсетесің?

Тізбектеп жазып шық.

Сыпайы амандасу, жылы қабақ таныту, қобалжымау, әдепті болу, қойылған сұрақтарға және сөз соңында рақмет айту

8

Айна алдында қимыл-қозғалы- сыңды тексеріп көрдің бе? Не

байқадың?

Иә. Басымды көтеріп, денемді тік ұстап, тыңдаушыларға қарап сөйлеуді естен шығармау

9

Дауысыңдытелефон диктофонына жазып, қайта тыңдап көрдіңбе?

Не байқадың?

Иә. Ырғақты дұрыс қойып, дауысымды сәл қаттырақ шығару. Әр сөзді анық айтуға тырысу. Әр сөйлем аяқталғанда немесе бір ойдан екінші ойға

көшерде сәл кідіріс жасау керек

10

Қалай амандаса-

тыныңды ойластыр.


*риторикалық сұрақтар – жауабы анық сұрақтар





ҚБ: 1-10 балдық жүйе




Дереккөз,

Диалог

Реф

лек

сия


5 мин

Үй тапсырмасы. 6-тапсырма. Абай Кері байланыс. Ауызша.

Рефлексия.

Абай ата атаған жат қылықтарды санамалап айт. Оларға қандай ортақ атау берер едің?

Кері байланыс

«Алма ағашы»әдісі

Жасыл түсті алма – бүгін бәрін жақсы орындадым депойлаймын, менің көңіл күйімкөтеріңкі.

Сары түсті алма – мен тапсырма- ны орындай алмадым, көңіл күйім жоқ.Құнанбаевтың

ҚБ: 1-10 балдық жүйе

Қорытынды

«Алма ағашы»әдісі

Жасыл түсті алма – бүгін бәрін жақсы орындадым депойлаймын, менің көңіл күйімкөтеріңкі.

Сары түсті алма – мен тапсырма- ны



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.11.2020
581
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі