|
Бөлімі: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абсолют қатты дененің инерция моменті |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.2.5 - материалдық дененің инерция моментін есептеу үшін Штейнер теоремасын қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар массаның инерттілік мөлшері екендігін түсіндіру, Ньютонның үш заңын дұрыс тұжырымдай алуыға үйрету, Ньютонның екінші және үшінші заңдарын қолдана отырп, есептерді дұрыс шығару дағдыларын қалыптастыру. |
|
Бағалау критерийлері |
Әртүрлі денелердің өзара әрекеттесуі бойынша тәжірибелердің нәтижелерін түсіндіре алады; Дене жылдамдығының өзгеруі мен оның массасы арасындағы байланысты түсіндіре алады; Дененің қандай шарттарда тыныш қалыпта болатынын, қандай шарттарда бірқалыпты қозғалатынын біледі; Денелердің өзара әрекеттесуі (тікелей және қашықтықта) туралы білед |
|
Құндылықтарға баулу |
1.Тұжырымдамалар мен қорытындыларды экспериментальды дәлелдеуді қарастыратын зерттеу дағдыларын қалыптастыру және логикалық ойлауды дамыту; 2. Топта жұмыс істей білуге, сондай-ақ рольдік ойындарды жүргізе білуге көмектесетін дағдыларды дамыту. Сынды құрметпен және байсалды қабылдай отырып, басқалардың жұмысын сынай білу қабілеті; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Ой қозғау Сұрақтары : 1.Неліктен қайықтың ескегін ессек қайық козгала бастайды? 2.Неге итерілген шана соңында тоқтайды? 3.Неге жарыс көлігі жай көліктерге қарағанда жоғары жылдамдыққа тез жетеді? |
Қажетті мәліметтерді дәптерге жазып отырады
Сұрақтарға жауап береді. Сыныптастарының жауабын тыңдап, ұсыныстар айтады.
|
Оқушылардың жауаптырына байланысты қалыптастырушы бағалау |
Презентация |
|
Сабақтың ортасы 15 мин
|
Миға шабуыл Бейне материал қарастыру: http://www.youtube.com/watch?v=iwP4heWDhvw&safe=active Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындау. Бірінші топ: бірінші заң екінші заң Екінші : үшінші заң
|
Әр топқа топ басшысы сайланады.берілген уақыт ішінде әртоп әр заңды талқылап,түйгендерін алдыға шығып қорғайды. әр заңға кітаптан тыс екі мысал келтіруі керек.(үш топ үш тілде сөйлесе болады) |
Дескриптор -Ньютонның бірінші заңын талдайды |
Ньютон заңдары бойынша видео: http://www.youtube.com/watch?v=iwP4heWDhvw&safe=active Презентация |
|
20 мин |
Есептер 1. 1.Егер қозғалтқыштың тарту күші 90 кН болса, онда жылдамдық алу кезінде массасы 60 т реактивті ұшақ қандай үдеумен қозғалады? 2.60 Н күш денеге 0,8 м/с2 үдеу береді. Осы денеге 2 м/с2 үдеуді қандай күш бере алады? 3.Массасы 5 кг денеге бір түзудің бойымен 12 Н және 8 Н болатын екі күш әсер етеді. Келесі жағдайлар үшін осы дененің үдеуін анықтаңдар: а) олардың арасындағы бұрыш 00 – ті құрайды; б) олардың арасындағы бұрыш 1800. 4.Массасы 15 кг снаряд атылу кезінде 600 м/с жылдамдық алады. Егер қарудың стволының ұзындығы 1,8 м болса, онда күкіртті газдардың снарядты қысатын орташа күшін табыңдар? Стволдағы снарядтың қозғалысын бірқалыпты үдемелі деп санаңдар. 5.Автомобильдің жүргізушісі машинаны жанармай құю станциясынан 200 м қашықтықта болғанда тежей бастайды және оған қарай 20 м/с жылдамдықпен қозғалады. Массасы 1000 кг автомобиль стансаға келіп тоқтауы үшін қозғалысқа әсер ететін кедергі күш қандай болуы керек? |
Дескриптор -денеге әсер ететін күшті табады -дененің үдеуін табады |
Таратпа материалдар |
|
|
Сабақтың соңы. 6 мин |
Сабаққа керібайланыс береді . Сабақ соңында оқушылар стикерлер арқылы рефлексия жүргізеді - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет
|
Оқушылар стикерлер бойынша сабаққа рефлекисия жазады |
Бірнеше оқушы өз ойымен бөлісіп, оқу мақсатына қалай қол жеткізгені туралы пікір бөліседі.
|
Стикер, слайд Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалайды
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Абсолют қатты дененің инерция моменті
Абсолют қатты дененің инерция моменті
|
Бөлімі: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абсолют қатты дененің инерция моменті |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.2.5 - материалдық дененің инерция моментін есептеу үшін Штейнер теоремасын қолдану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар массаның инерттілік мөлшері екендігін түсіндіру, Ньютонның үш заңын дұрыс тұжырымдай алуыға үйрету, Ньютонның екінші және үшінші заңдарын қолдана отырп, есептерді дұрыс шығару дағдыларын қалыптастыру. |
|
Бағалау критерийлері |
Әртүрлі денелердің өзара әрекеттесуі бойынша тәжірибелердің нәтижелерін түсіндіре алады; Дене жылдамдығының өзгеруі мен оның массасы арасындағы байланысты түсіндіре алады; Дененің қандай шарттарда тыныш қалыпта болатынын, қандай шарттарда бірқалыпты қозғалатынын біледі; Денелердің өзара әрекеттесуі (тікелей және қашықтықта) туралы білед |
|
Құндылықтарға баулу |
1.Тұжырымдамалар мен қорытындыларды экспериментальды дәлелдеуді қарастыратын зерттеу дағдыларын қалыптастыру және логикалық ойлауды дамыту; 2. Топта жұмыс істей білуге, сондай-ақ рольдік ойындарды жүргізе білуге көмектесетін дағдыларды дамыту. Сынды құрметпен және байсалды қабылдай отырып, басқалардың жұмысын сынай білу қабілеті; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Ой қозғау Сұрақтары : 1.Неліктен қайықтың ескегін ессек қайық козгала бастайды? 2.Неге итерілген шана соңында тоқтайды? 3.Неге жарыс көлігі жай көліктерге қарағанда жоғары жылдамдыққа тез жетеді? |
Қажетті мәліметтерді дәптерге жазып отырады
Сұрақтарға жауап береді. Сыныптастарының жауабын тыңдап, ұсыныстар айтады.
|
Оқушылардың жауаптырына байланысты қалыптастырушы бағалау |
Презентация |
|
Сабақтың ортасы 15 мин
|
Миға шабуыл Бейне материал қарастыру: http://www.youtube.com/watch?v=iwP4heWDhvw&safe=active Сабақ тақырыбы мен мақсатын айқындау. Бірінші топ: бірінші заң екінші заң Екінші : үшінші заң
|
Әр топқа топ басшысы сайланады.берілген уақыт ішінде әртоп әр заңды талқылап,түйгендерін алдыға шығып қорғайды. әр заңға кітаптан тыс екі мысал келтіруі керек.(үш топ үш тілде сөйлесе болады) |
Дескриптор -Ньютонның бірінші заңын талдайды |
Ньютон заңдары бойынша видео: http://www.youtube.com/watch?v=iwP4heWDhvw&safe=active Презентация |
|
20 мин |
Есептер 1. 1.Егер қозғалтқыштың тарту күші 90 кН болса, онда жылдамдық алу кезінде массасы 60 т реактивті ұшақ қандай үдеумен қозғалады? 2.60 Н күш денеге 0,8 м/с2 үдеу береді. Осы денеге 2 м/с2 үдеуді қандай күш бере алады? 3.Массасы 5 кг денеге бір түзудің бойымен 12 Н және 8 Н болатын екі күш әсер етеді. Келесі жағдайлар үшін осы дененің үдеуін анықтаңдар: а) олардың арасындағы бұрыш 00 – ті құрайды; б) олардың арасындағы бұрыш 1800. 4.Массасы 15 кг снаряд атылу кезінде 600 м/с жылдамдық алады. Егер қарудың стволының ұзындығы 1,8 м болса, онда күкіртті газдардың снарядты қысатын орташа күшін табыңдар? Стволдағы снарядтың қозғалысын бірқалыпты үдемелі деп санаңдар. 5.Автомобильдің жүргізушісі машинаны жанармай құю станциясынан 200 м қашықтықта болғанда тежей бастайды және оған қарай 20 м/с жылдамдықпен қозғалады. Массасы 1000 кг автомобиль стансаға келіп тоқтауы үшін қозғалысқа әсер ететін кедергі күш қандай болуы керек? |
Дескриптор -денеге әсер ететін күшті табады -дененің үдеуін табады |
Таратпа материалдар |
|
|
Сабақтың соңы. 6 мин |
Сабаққа керібайланыс береді . Сабақ соңында оқушылар стикерлер арқылы рефлексия жүргізеді - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет
|
Оқушылар стикерлер бойынша сабаққа рефлекисия жазады |
Бірнеше оқушы өз ойымен бөлісіп, оқу мақсатына қалай қол жеткізгені туралы пікір бөліседі.
|
Стикер, слайд Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалайды
|
шағым қалдыра аласыз













