Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі

Материал туралы қысқаша түсінік
Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі туралы ашық сабақ, қосымша материалдарымен бірге
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

7.3.3 Статистика және деректерді талдау

Педагогтің Т.А.Ә.


Пәні

Алгебра

Күні:


Сынып: 7

Сабаққа қатысқандар саны: 20 (ЕБҚ 1)

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы

Абсолютті жиілік және салыстырмалы жиілік. Жиілік кестесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.3.3.2 нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерін есептеу;


Сабақтың мақсаты/Бағалау критерийі

нұсқалықтың абсолютті және салыстырмалы жиіліктерді есептейді.


Ойлау дағдыларының деңгейі

қолдану

 Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут





2 минут


Сабақтың ортасы

10 минут















5 минут









15 минут




















5 минут












5 минут


Ұйымдастыру кезеңі

(сәлемдесу, оқушыларды түгеңдеу)

Оқушыларды «Бірдей сандар» әдісі арқылы топқа бөлінеді.




Үй тапсырмасын тексеру (29.3 есеп)


(ЖЖ). «Кувёртка» әдісі

Тапсырма: Мектептегі 8-сынып оқушыларының жанұялары неше адамнан тұрады? Тексеру нәтижесін қорытындылай келе келесі таңдама алынды: 2,2,3,3,3,3,4,3,3,3,5,2,3,2,3,4,2,3,4,2,3,4,5,4,

3,3,2,4,5,2,5,2,2,2,3,3,3,3,3,5, мұндағы әр сан оқушылардың жанұясындағы адамдар санына сәйкес келеді.

Ж а с





А ж





С ж





ЕБҚ тапсырмасы

Адам санын анықтайды, абсолютті жиілігін табады.



(Ж). «Кім алғыр» әдісі

Тапсырма: Ер адамдардың аяқ киімін шығаруды жоспарлау үшін бір айда сатылған аяқ киімдерді салыстырмалы жиілік арқылы (пайызбен) есептеді.

44-ші өлшемнің салыстырмалы жиілікті тап

Аяқ киім өлшемі

38

39

40

41

42

43

44

45

Салыст ж ( %)

4

9

19

11

30

6

?

7

ЕБҚ тапсырмасы

Берілген өлшемнің салыстырмалы жиілігін табады.



(ТЖ) .«Бірлескен жоба» әдісі (ФС)

Тапсырма: Алматы қаласының тамыз айындағы ауа температурасын өлшеу барысынды мынадай нәтижеге қол жеткізді. 32, 29, 31, 32,28,29, 30, 31, 32, 29, 28, 29, 31, 30, 27,27,28, 29, 28, 30, 29, 28, 27, 26, 27, 25, 24, 25, 24, 23, 24 градус.

а) Варианталар санын анықта?

ә) Берілген мәліметтер бойынша кесте құрып, абсолютті және салыстырмалы жиілігін табыңыз.

б) Бақылау көрсеткіштері вариациялық қатар бола алады ма?

в) Егер бақылау қыс айында жүргізілсе қандай өзгеріс байқауға болады?

г) Бақылау жұмысының нәтижесін басқаша қалай көрсетуге болады?.


ЕБҚ тапсырмасы

Варианталар саны мен температура өзгерісін анықтайды, жиіліктерді есептейді


Сабақты қорытындылау: «Тиімді сұрақ, ұтымды жауап» әдісі арқылы

а) вариациялық қатар дегеніміз не?
б)Абсолютті жиілікті қалай анықтайды ?
в) Салыстырмалы жиілік деген не?
г) 30 доптан 6 доптың салыстырмалы жиілігі қаншаға тең?
д) Салыстырмалы жиілік қосындысы қаншаға тең болады?
е) 3/5 салыстырмалы жиілігі нешеге тең?

ж) Кестенің бірінші жолында не тұрады?


Рефлексия .«Табыс сатысы» әдісі

Мен.... жасай аламын.

Мен ... түсінемін.

Мен ... білемін

Үйге тапсырма: (29.7 есеп)


Мұғаліммен амандасады.

Оқушылар1-ден 5- ке дейін санап, бірдей сандар арқылы топқа бөлінеді.

Экранда берілген мәлімет арқылы өз жауабын тексереді.


Абсолютті жиілігін анықтайды, салыстырмалы жиілігін табады, кестені толтырады

«Кувёртка» әдісі

А-4 парақ екіге бүктелініп, жұпта кезек –кезек идеялар жазылып, ой бөліседі ЕБҚ Адам санын анықтайды, мұғалімнің қолдауымен абсолютті жиілігін табады.






Салыстырмалы жиіліктер санын қосып, 100-ден азайтады нәтижесін кестеге жазады.

ЕБҚ Салыстырмалы жиіліктерді қосады, оны жүзден азайтады, кестеге жазады.



Оқушылар топтасып варианталар санын анықтайды, кестені толтырады, абсолютті және салыстырмалы жиілігін табады. Бақылаудың тиімді жолын қарастырып өз ойынларын айтады


ЕБҚ

тобымен бірлесе отырып, варианта санын анықтап, абсолютті және салыстырмалы жиілікті табады.

Бақылау нәтижесі бойынша түсінікті жолды қарастыруға талпынады .


Сұрақтарға жылдам, бірінші болып жауап беруге тырысады.
















Оқушылар стикерге сабақтан алған әсерін, білімін, пікір тілектерін, ұсыныстарын жазады.


.

ҚБ барлық балаларға бағалау парағы таратылады. Әрбір тапсырманы өздері ұпай бойынша бағалайды.



Дескриптор:

- сауалнамаға қатысқан адамдар санын анықтайды;

- абсолютті және салыстырмалы жиілігін анықтайды;

- жауабын жазады.

ЕБҚ:

-сауалнамаға қатысқан адам санын анықтайды;

-мұғалімнің қолдауымен абсолютті жиілігін табады;


Қб «Өзіңді бағала» әдісі

Дескриптор:

-бос орындағы санның салыстырмалы жиілігін табады;

- табылған санды кестеге жазады;

ЕБҚ:

-мұғалімнің қолдауымен салыстырмалы жиілікті тауып, кестеге жазады.


Қб «Айналмалы бестік» әдісі арқылы

Дескриптор:

-варианталар санын анықтайды;

- жиіліктерді есептейді;

-Кесте құрып жиіліктерін есептеп жазады;

- температура өзгерісін анықтайды;

- бақылау нәтижесін берудің тиімді жолын көрсетеді;

ЕБҚ:

-варианталар санын анықтайды;

- мұғалімнің көмектесуімен жиіліктерді есептейді, кестеге жазады;

-температура өзгерісін анықтайды;







Бағалау: 10 баллдық бағалау жүйесі


7 сынып Алгебра

Әбілқасымова А.Е

«Мектеп» баспасы






қосымша 1















қосымша 2











қосымша 3





















7 сынып Алгебра

Әбілқасымова А.Е

«Мектеп» баспасы





















қосымша 1

Тапсырма: Мектептегі 8-сынып оқушыларының жанұялары неше адамнан тұрады? Тексеру нәтижесін қорытындылай келе келесі таңдама алынды: 2,2,3,3,3,3,4,3,3,3,5,2,3,2,3,4,2,3,4,2,3,4,5,4,

3,3,2,4,5,2,5,2,2,2,3,3,3,3,3,5, мұндағы әр сан оқушылардың жанұясындағы адамдар санына сәйкес келеді.

Ж а с





А ж





қосымша 2

Тапсырма: Ер адамдардың аяқ киімін шығаруды жоспарлау үшін бір айда сатылған аяқ киімдерді салыстырмалы жиілік арқылы (пайызбен) есептеді.

44-ші өлшемнің салыстырмалы жиілікті тап

Аяқ киім өлшемі

38

39

40

41

42

43

44

45

Салыст ж ( %)

4

9

19

11

30

6

?

7



қосымша 3

Тапсырма: Алматы қаласының тамыз айындағы ауа температурасын өлшеу барысынды мынадай нәтижеге қол жеткізді. 32, 29, 31, 32,28,29, 30, 31, 32, 29, 28, 29, 31, 30, 27,27,28, 29, 28, 30, 29, 28, 27, 26, 27, 25, 24, 25, 24, 23, 24 градус.

а) Варианталар санын анықта?

ә) Берілген мәліметтер бойынша кесте құрып, абсолютті және салыстырмалы жиілігін табыңыз.

б) Бақылау көрсеткіштері вариациялық қатар бола алады ма?

в) Егер бақылау қыс айында жүргізілсе қандай өзгеріс байқауға болады?

г) Бақылау жұмысының нәтижесін басқаша қалай көрсетуге болады?.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.06.2025
158
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі