Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
І тарау.Туған жерім-аялы алтын бесігім |
|
Педагогтің аты- жөні |
|
|
Күні |
|
|
Сыныбы |
6 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Әбу насыр Әл-Фараби «Қашықтасың туған жер» өлеңі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.2.2.1 - әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты |
Туған жерге деген сүйіспеншілік айтылған жолдарды таба отырып, негізгі идеясын ұсынады. Өлеңді құрылысына қарай талдай отырып, өмір сүрудің мәнін түсінеді. Әл-Фарабидің туған жерге деген сүйіспеншілігн сезінеді |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығын баулу.Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы,функционалдық сауаттылығы,қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға еңбек етуге,Қазақстандағы патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады |
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ислам дәуірі, трактат, санскрит, мәдени- ет, ренессанс. Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: «Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас», «Туған жер – алтын бесік», «Атамекен анаң екен, Қысылғанда панаң екен», «Бақыр қазан қайнаса, бәріміздің бағымыз, Туған жердің әр тасы – біздің алтын тағымыз» |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс- әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасу,түгендеу 2. Ынытмақтастық атмосферасын қалыптастыру 3.Сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. І. Үй тапсырмасы. Алдыңғы оқуды қорытындылау үшін«Үш дерек, үш сауал» әдісін ұсынамын Әбу Насыр Әл-Фараби туралы тың 3 дерек және ұлы тұлғаның өмірі мен шығармашылығы туралы 3 сауал қоюға дайындаламыз. -Ұлы ойшыл 70 ке жуық тіл білген -Ұлы ойшыл 70 ке жуық тіл білген -Ұлы ойшыл 70 ке жуық тіл білген -Ғалым қанша жасында ғылым іздеуге аттанады? Қай қалаға -Фараби мұрасын зерттеушілерден кімдерді білесің? -Фараби мұрасын зерттеушілерден кімдерді білесің? |
Оқулық Дәптер А4 Парақ Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Ойтүрткі Қазақ жері
Пай! Пай! Пай! Киелі
неткен жер! Мұқағали Мақтатаев Бүгінгі сабағымыздың эпиргафы М.Мақатаевтың «Қазақ жері» өлеңінің үзіндісі ендеше балалар ойланып көрейікші бүгін біз қандай тақырыпта сабақ өтуіміз мүмкін. -Ия біз бүгін Аристотельден кейінгі екінші ұстаз, ғұлама ойшыл,ғұлама ғалым, философ Әбу Насыр Әл-Фараби атамыздың «Қашықтасың туған жер» өлеңін өтетін боламыз.
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану |
Олай болса жаңа сабақ бастамас бұрын 1-тапсырма яғни, тыңдалым тапсырмасын назарларыңа ұсынамын. Өлеңінің аудионұсқасын тыңдап, тест сұрақтарына жауап беріңдер Тест сұрақтары 1.Өлеңнің негізгі тақырыбы қандай деп ойлайсың? А.Достық Ә.Адамгершілік Б.Сағыныш 2.Мақалды жалғастыр. «Туған жердей - » А.жер болмас Ә.жер қайда Б.табылмас 3. «Жанарым талды менің» тіркесінің мағынасы қандай деп ойлайсыңдар? А.көзім көрмей қалды Ә.қараудан шаршадым Б.көз ауруына шалдықтым
Дұрыс нұсқалары: 1- Б 2- А 3- Ә 2-тапсырма «Бір минут» әдісі Оқулығымыздың 46- бетіндегі «Қашықтасың туған жер» өлеңін өзіміз оқып, танысамыз. Танысып болған соң, зымыран сұрақтарға жауап беріп көрелік. 1.«Қашықтасың» деген сөзді қалай түсінесің? 2.«Қалың елім»- деген сөзді оқығанда бірінші ойыңа қандай мағына келеді? 3.Ақын ақымақ адамдарды неге теңеген? 4. «Әкімдікке күлісі жүгіреді» тармағының мағынасын қалай түсінесің?
Жауаптарымызды тексерейік:
3-тапсырма «Сиқырлы сандық» әдісі Балалар бүгінгі өлеңнің ішінде мағынасы түсініксіздеу, бір оқығанда түсіне бермейтін сиұырлы сөздер бар екен.Олай болса сиқырлы сөздермен танысып көрейік.
4-тапсырма Қашықтасың туған жер өлеңіне «СКТ» әдісі сатылай кешенді талдау жасаймыз
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Әл-Фараби «Қашықтасың туған жер» өлеңін жаттау Кері байланыс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық сақтау технологиялары.Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. |
|||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз 1. 2.
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ берутуралы да ойлаңыз 1.
2. |
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әбу Насыр Әл-Фараби «Қашықтасың туған жер»6-сынып
Әбу Насыр Әл-Фараби «Қашықтасың туған жер»6-сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
І тарау.Туған жерім-аялы алтын бесігім |
|
Педагогтің аты- жөні |
|
|
Күні |
|
|
Сыныбы |
6 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Әбу насыр Әл-Фараби «Қашықтасың туған жер» өлеңі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.2.2.1 - әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру; |
|
Сабақтың мақсаты |
Туған жерге деген сүйіспеншілік айтылған жолдарды таба отырып, негізгі идеясын ұсынады. Өлеңді құрылысына қарай талдай отырып, өмір сүрудің мәнін түсінеді. Әл-Фарабидің туған жерге деген сүйіспеншілігн сезінеді |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығын баулу.Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы,функционалдық сауаттылығы,қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға еңбек етуге,Қазақстандағы патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады |
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ислам дәуірі, трактат, санскрит, мәдени- ет, ренессанс. Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: «Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас», «Туған жер – алтын бесік», «Атамекен анаң екен, Қысылғанда панаң екен», «Бақыр қазан қайнаса, бәріміздің бағымыз, Туған жердің әр тасы – біздің алтын тағымыз» |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс- әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасу,түгендеу 2. Ынытмақтастық атмосферасын қалыптастыру 3.Сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. І. Үй тапсырмасы. Алдыңғы оқуды қорытындылау үшін«Үш дерек, үш сауал» әдісін ұсынамын Әбу Насыр Әл-Фараби туралы тың 3 дерек және ұлы тұлғаның өмірі мен шығармашылығы туралы 3 сауал қоюға дайындаламыз. -Ұлы ойшыл 70 ке жуық тіл білген -Ұлы ойшыл 70 ке жуық тіл білген -Ұлы ойшыл 70 ке жуық тіл білген -Ғалым қанша жасында ғылым іздеуге аттанады? Қай қалаға -Фараби мұрасын зерттеушілерден кімдерді білесің? -Фараби мұрасын зерттеушілерден кімдерді білесің? |
Оқулық Дәптер А4 Парақ Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Ойтүрткі Қазақ жері
Пай! Пай! Пай! Киелі
неткен жер! Мұқағали Мақтатаев Бүгінгі сабағымыздың эпиргафы М.Мақатаевтың «Қазақ жері» өлеңінің үзіндісі ендеше балалар ойланып көрейікші бүгін біз қандай тақырыпта сабақ өтуіміз мүмкін. -Ия біз бүгін Аристотельден кейінгі екінші ұстаз, ғұлама ойшыл,ғұлама ғалым, философ Әбу Насыр Әл-Фараби атамыздың «Қашықтасың туған жер» өлеңін өтетін боламыз.
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану |
Олай болса жаңа сабақ бастамас бұрын 1-тапсырма яғни, тыңдалым тапсырмасын назарларыңа ұсынамын. Өлеңінің аудионұсқасын тыңдап, тест сұрақтарына жауап беріңдер Тест сұрақтары 1.Өлеңнің негізгі тақырыбы қандай деп ойлайсың? А.Достық Ә.Адамгершілік Б.Сағыныш 2.Мақалды жалғастыр. «Туған жердей - » А.жер болмас Ә.жер қайда Б.табылмас 3. «Жанарым талды менің» тіркесінің мағынасы қандай деп ойлайсыңдар? А.көзім көрмей қалды Ә.қараудан шаршадым Б.көз ауруына шалдықтым
Дұрыс нұсқалары: 1- Б 2- А 3- Ә 2-тапсырма «Бір минут» әдісі Оқулығымыздың 46- бетіндегі «Қашықтасың туған жер» өлеңін өзіміз оқып, танысамыз. Танысып болған соң, зымыран сұрақтарға жауап беріп көрелік. 1.«Қашықтасың» деген сөзді қалай түсінесің? 2.«Қалың елім»- деген сөзді оқығанда бірінші ойыңа қандай мағына келеді? 3.Ақын ақымақ адамдарды неге теңеген? 4. «Әкімдікке күлісі жүгіреді» тармағының мағынасын қалай түсінесің?
Жауаптарымызды тексерейік:
3-тапсырма «Сиқырлы сандық» әдісі Балалар бүгінгі өлеңнің ішінде мағынасы түсініксіздеу, бір оқығанда түсіне бермейтін сиұырлы сөздер бар екен.Олай болса сиқырлы сөздермен танысып көрейік.
4-тапсырма Қашықтасың туған жер өлеңіне «СКТ» әдісі сатылай кешенді талдау жасаймыз
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Әл-Фараби «Қашықтасың туған жер» өлеңін жаттау Кері байланыс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық сақтау технологиялары.Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. |
|||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз 1. 2.
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ берутуралы да ойлаңыз 1.
2. |
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













