|
Білім беру ұйымының атауы |
Қазыбек бекетіндегі орта мектеп КММ |
||||||||
|
Пәні: қазақ тілі |
Қазақ тілі |
||||||||
|
Бөлім: |
Тарихи тұлғалар. |
||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абдрахманова С.А. |
||||||||
|
Күні: 03.12. |
|
||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Абылай хан |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.2.1 – жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, өмірбаян құрастырып жазу. |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, Абылай ханның өмірбаянын жазады. |
||||||||
|
Құндылықтар |
ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ: Қазақстан мүддесіне қызмеи етуге ұмтылу. |
||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 10 минут Өткен білімді еске түсіру |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Кезекшіні тыңдау.Түгендеу. сабаққа дайындық. Жағымды психологиялық ахуал. «Мен сізді жақсы көремін,себебі....» тренинг Оқушылар бір –біріне мәтінді жалғастыру арқылы тілектер айтады. Үй тапсырмасын тексеру:Берілген мәтіннен көнерген сөздерді тауып, түрлеріне қарай ажыратыңдар.
І.ОҚЫЛЫМ АЛДЫ.Қызығушылықты ояту
https://www.youtube.com/watch?v=cCj6xE_wgcE Сабақтың мақсатымен танысу. |
Оқушылар бір –біріне мәтінді жалғастыру арқылы тілектер айтады. Үй тапсырмасын тексереді. Оқушылар күй тыңдау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. |
Жарайсыңдар! |
6-сынып қазақ тілі оқулығы. |
|
||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут. 5 минут 2 минут 15 минут 3 минут |
ІІ. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ 1-тапсырма. «Тізбектей оқу» әдісі. Мәтінді оқимыз.
Сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Құрманғазы өмір сүрген кезең қандай кез еді? 2. Құрманғазы күйлерінің атауларынан нені аңғардыңдар? ІІІ.ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. 2-тапсырма. Берілген көнерген сөздерді екі топқа бөліп, кестеге жазыңдар.
ӨМІРБАЯН – адам өмірінің негізгі кезеңдерін рет-ретпен баяндауы. Бұл құжатты жұмысқа тұрғанда, оқуға түскенде кадр бөлімі сұратады. Өмірбаянның үш түрі болады: 1. Адамның өз өмірі мен қызметі туралы баяндау.2.Мемуарлар жазушылардың, өнер, қоғам қайраткерлерінің өз өмірін қоғам өмірімен байланыстыра баяндауы. 3.Қоғамға белгілі қайраткерлердің өмірі мен шығармашылығы өз тарапынан емес, басқа біреудің тарапынан баяндалады. 3-тапсырма. Екі топқа бөлініңдер. Төмендегі Абайдың өмірбаянын үлгі ретінде алып, Абылай хан мен Құрманғазының өмірбаянын жазыңдар. АБАЙ (ИБРАҺИМ) ҚҰНАНБАЙҰЛЫ 4-тапсырма. Өздерің жазған өмірбаяннан көнерген сөздерді анықтаңдар. Дескриптор:
|
Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді; Оқушылар берілген көнерген сөздерді екі топқа бөліп, кестеге жазады. Архаизмдерді анықтайды; Тарихи сөздерді анықтайды; Ойларын дәлелдейді. Абылай хан мен Құрманғазының өмірбаянын жазады; Өздері жазған өмірбаяннан көнерген сөздерді анықтайды; ойларын дәлелдейді. |
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; -қажетті ақпаратты табады; 2 балл Дескриптор: -архаизмдерді анықтайды; -тарихи сөздерді анықтайды; -ойларын дәлелдейді. 3 балл Дескриптор: -Абылай хан мен Құрманғазының өмірбаянын жазады; -Өздері жазған өмірбаяннан көнерген сөздерді анықтайды; -ойларын дәлелдейді. 5балл |
6-сынып қазақ тілі оқулығы. |
|
||||
|
Сабақтың соңы
5 минут
Үй тапсырмасы: |
Кері байланыс. «Білім қоржыны» әдісі арқылы жүргізіледі
5-тапсырма.79-бет. |
|
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Абылай хан
Абылай хан
|
Білім беру ұйымының атауы |
Қазыбек бекетіндегі орта мектеп КММ |
||||||||
|
Пәні: қазақ тілі |
Қазақ тілі |
||||||||
|
Бөлім: |
Тарихи тұлғалар. |
||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абдрахманова С.А. |
||||||||
|
Күні: 03.12. |
|
||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Абылай хан |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.2.1 – жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, өмірбаян құрастырып жазу. |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, Абылай ханның өмірбаянын жазады. |
||||||||
|
Құндылықтар |
ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ: Қазақстан мүддесіне қызмеи етуге ұмтылу. |
||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 10 минут Өткен білімді еске түсіру |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Кезекшіні тыңдау.Түгендеу. сабаққа дайындық. Жағымды психологиялық ахуал. «Мен сізді жақсы көремін,себебі....» тренинг Оқушылар бір –біріне мәтінді жалғастыру арқылы тілектер айтады. Үй тапсырмасын тексеру:Берілген мәтіннен көнерген сөздерді тауып, түрлеріне қарай ажыратыңдар.
І.ОҚЫЛЫМ АЛДЫ.Қызығушылықты ояту
https://www.youtube.com/watch?v=cCj6xE_wgcE Сабақтың мақсатымен танысу. |
Оқушылар бір –біріне мәтінді жалғастыру арқылы тілектер айтады. Үй тапсырмасын тексереді. Оқушылар күй тыңдау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. |
Жарайсыңдар! |
6-сынып қазақ тілі оқулығы. |
|
||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут. 5 минут 2 минут 15 минут 3 минут |
ІІ. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ 1-тапсырма. «Тізбектей оқу» әдісі. Мәтінді оқимыз.
Сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Құрманғазы өмір сүрген кезең қандай кез еді? 2. Құрманғазы күйлерінің атауларынан нені аңғардыңдар? ІІІ.ОҚЫЛЫМНАН КЕЙІН. 2-тапсырма. Берілген көнерген сөздерді екі топқа бөліп, кестеге жазыңдар.
ӨМІРБАЯН – адам өмірінің негізгі кезеңдерін рет-ретпен баяндауы. Бұл құжатты жұмысқа тұрғанда, оқуға түскенде кадр бөлімі сұратады. Өмірбаянның үш түрі болады: 1. Адамның өз өмірі мен қызметі туралы баяндау.2.Мемуарлар жазушылардың, өнер, қоғам қайраткерлерінің өз өмірін қоғам өмірімен байланыстыра баяндауы. 3.Қоғамға белгілі қайраткерлердің өмірі мен шығармашылығы өз тарапынан емес, басқа біреудің тарапынан баяндалады. 3-тапсырма. Екі топқа бөлініңдер. Төмендегі Абайдың өмірбаянын үлгі ретінде алып, Абылай хан мен Құрманғазының өмірбаянын жазыңдар. АБАЙ (ИБРАҺИМ) ҚҰНАНБАЙҰЛЫ 4-тапсырма. Өздерің жазған өмірбаяннан көнерген сөздерді анықтаңдар. Дескриптор:
|
Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді; Оқушылар берілген көнерген сөздерді екі топқа бөліп, кестеге жазады. Архаизмдерді анықтайды; Тарихи сөздерді анықтайды; Ойларын дәлелдейді. Абылай хан мен Құрманғазының өмірбаянын жазады; Өздері жазған өмірбаяннан көнерген сөздерді анықтайды; ойларын дәлелдейді. |
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; -қажетті ақпаратты табады; 2 балл Дескриптор: -архаизмдерді анықтайды; -тарихи сөздерді анықтайды; -ойларын дәлелдейді. 3 балл Дескриптор: -Абылай хан мен Құрманғазының өмірбаянын жазады; -Өздері жазған өмірбаяннан көнерген сөздерді анықтайды; -ойларын дәлелдейді. 5балл |
6-сынып қазақ тілі оқулығы. |
|
||||
|
Сабақтың соңы
5 минут
Үй тапсырмасы: |
Кері байланыс. «Білім қоржыны» әдісі арқылы жүргізіледі
5-тапсырма.79-бет. |
|
|
||||||
шағым қалдыра аласыз
















