|
Білім беру ұйымының атауы |
Подстепный жалпы орта білім беретін
мектебі |
||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
|
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Адал азамат-Адал-еңбек-Адал табыс» |
||||
|
Құндылық |
Оқушылардың еңбексүйгіштікке, шаруақорлыққа, іскерлікке үнемді болуға тәрбиелеу. |
||||
|
Мақсаты: |
Оқушылардың еңбек түрлері туралы білімдерін кеңейту, ұғымдар қалыптастыру. Еңбектің адам өміріндегі мәні туралы түсінік беру .Сөйлеу дағдыларын жетілдіру, ой өрісін дамыту. |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Оқушылармен амандасады, тәрбие сағатының мақсатымен таныстырады: |
Оқушылар мұғаліммен амандасады |
Компьютер
|
||
|
Сабақ басы
|
Әрбір қатысушы өз көршісіне келесі сөздерді айтады: «Мен сені көргеніме қуаныштымын, себебі ...». Бұл сөйлемді адамның сыртқы келбетіне байланысты сөзбен емес, мінез ерекшеліне байланысты сөзбен аяқтау керек. Топқа бөліну: Оқушыларды әртүрлі түсті қағазда жазылған сөздер арқылы топқа бөлінеді.Сол сөздерді құрастырып мақал құрайды. «Еңбек түбі – зейнет», «Жақсы жұмыс – жанға тыныс», «Еңбексіз өмір – сөнген көмір», «Еленген еңбек өнімді». Әр топ өздерінің құраған мақалды топта талқылап, мағынасын ашып береді.
1.
«Еңбек түбі – зейнет». Еңбек
әрбір адамды зейнетке жеткізеді. Еңбек етсең еш нәрседен кем
болмайсың. Еңбек етсең барлық нәрсеге қол жеткізесің. Балалар
сендердің еңбектерің сабақты жақсы оқып, әке – шешелеріңді қуанту.
Жалқау, еріншек балалар үнемі 2, 3 бағаларын алып жатады. Өйткені
олар еңбектеніп оқымайды. Бейне –ролик көрсету: «Қызықты мамандық түрлері» Ой –қозғау сұрақтары: -Бейне –роликте қандай мамандық түрлері болды? -Сендер үшін ең қызықты мамандық түрі қандай екен? |
Оқушылар топқа бөлінеді
Оқушыларға тапсырмалар беріледі
Видеороликтер көрсетіледі |
Компьютер
|
||
|
|
Мақалдың алғашқы жолын жазылған, әрі қарай
жалғастырады. 3. Істегенің еліңе жақсы,…(үйренгенің өзіңе жақсы).
4. Отынды шапқанға жақтыр,…(малды тапқанға
бақтыр). Суреттерге қарап, еңбектің түрін анықтау. Ой қозғау сұрақтары: Еңбек адамға не үшін қажет деп ойлайсыңдар? Еңбекқор деп қандай адамды атаймыз? Өздерің еңбектің қандай түрлерімен айналысқанды ұнатасыңдар? Адамға өмір сүру үшін ең алдымен не қажет деп ойлайсыңдар? |
|
Әр түрлі суреттер |
||
|
|
Қорытындылау: -Бүгінгі сынып сағатынан не білдік? сынып сағатынан қандай тәрбие алдық? Еңбек етпеген ішіп – жемейді.
Еңбек
етпесең елге өкпелеме, |
|
|
||
ТАҚЫРЫБЫ: «ДЕНСАУЛЫҚТЫ САҚТАЙТЫН ӘДЕТТЕР»
Сабақтың мақсаты: Салауатты өмір салтының пайдасы туралы және денсаулықты күтуді үйрету.
Сабақтың міндеті:
Дұрыс тамақтану принциптерін дамыту;
Қандай тағамдық қоспалардың зиянды екенін анықтау;
Балаларды топпен жұмыс істеуге үйрету.
Құрал-жабдықтар: презентация, парақтар, қаламдар, проектор, компьютер.
Сабақ барысы.
Кіріспе (2 минуты)
Негізгі бөлім (6 минут)
Зерттеу жұмысын өткізу.
Сынып топтарға бөлінеді. Зерттеу жұмыстары жүргізіледі. Әр топта денсаулыққа зиян келтіретін өнімдер жайлы зерттеу жұмысын жүргізген оқушылар өздерінің зерттеу жұмыстарымен бөліседі.
-
топ: Бір қорап сүтті зерттедік. Құрамында тағамдық қоспалар жоқ және жарамдылық мерзімі өткен жоқ. Бұл пайдалы өнім.
-
топ: Шаян еті. Біз одан зиянды E120, E160c бояғыштарын, E621, E631 хош иістендіргіштерін таптық. Олар теріге зиянды және ішектің бұзылуын тудырады. Бұл қауіпті өнім.
-
топ: «Кириешки» крекер. Дәмді күшейткіштер E627, E631 анықталды Олар ішектің бұзылуын тудырады. Қауіпті өнім, бірақ көптеген оқушылар оларды жиі пайдаланады. Бұл туралы ойлануға тұрарлық.
-
топ: Газдалған сусын «Эстрагон». Бұл ең қауіпті өнім. Оның құрамында қатерлі ісік тудыратын антиоксидант E330, тәттілендіргіштер E954 - қатерлі ісік, E952 - тыйым салынған, E102 бояуы - қауіпті. Бұл өнімді жеуге БОЛМАЙДЫ!
Денсаулықтың мықты болуына дұрыс тамақтану аса маңызды!!!
Қорытынды (2 минут).
Сабақты қорытындылау.
Денсаулыққа не зиян екенін есте сақтау керек және денсаулықты сақтау ережелерін қайталау керек.
Пайдалы сілтемелер:
https://youtu.be/sXN8vhXzEz8?si=Vc_teoFhifClwsCc
https://www.youtube.com/watch?v=jWklhxwlxmA
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Адал азамат-Адал-еңбек-Адал табыс»
|
Білім беру ұйымының атауы |
Подстепный жалпы орта білім беретін
мектебі |
||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
|
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Адал азамат-Адал-еңбек-Адал табыс» |
||||
|
Құндылық |
Оқушылардың еңбексүйгіштікке, шаруақорлыққа, іскерлікке үнемді болуға тәрбиелеу. |
||||
|
Мақсаты: |
Оқушылардың еңбек түрлері туралы білімдерін кеңейту, ұғымдар қалыптастыру. Еңбектің адам өміріндегі мәні туралы түсінік беру .Сөйлеу дағдыларын жетілдіру, ой өрісін дамыту. |
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Оқушылармен амандасады, тәрбие сағатының мақсатымен таныстырады: |
Оқушылар мұғаліммен амандасады |
Компьютер
|
||
|
Сабақ басы
|
Әрбір қатысушы өз көршісіне келесі сөздерді айтады: «Мен сені көргеніме қуаныштымын, себебі ...». Бұл сөйлемді адамның сыртқы келбетіне байланысты сөзбен емес, мінез ерекшеліне байланысты сөзбен аяқтау керек. Топқа бөліну: Оқушыларды әртүрлі түсті қағазда жазылған сөздер арқылы топқа бөлінеді.Сол сөздерді құрастырып мақал құрайды. «Еңбек түбі – зейнет», «Жақсы жұмыс – жанға тыныс», «Еңбексіз өмір – сөнген көмір», «Еленген еңбек өнімді». Әр топ өздерінің құраған мақалды топта талқылап, мағынасын ашып береді.
1.
«Еңбек түбі – зейнет». Еңбек
әрбір адамды зейнетке жеткізеді. Еңбек етсең еш нәрседен кем
болмайсың. Еңбек етсең барлық нәрсеге қол жеткізесің. Балалар
сендердің еңбектерің сабақты жақсы оқып, әке – шешелеріңді қуанту.
Жалқау, еріншек балалар үнемі 2, 3 бағаларын алып жатады. Өйткені
олар еңбектеніп оқымайды. Бейне –ролик көрсету: «Қызықты мамандық түрлері» Ой –қозғау сұрақтары: -Бейне –роликте қандай мамандық түрлері болды? -Сендер үшін ең қызықты мамандық түрі қандай екен? |
Оқушылар топқа бөлінеді
Оқушыларға тапсырмалар беріледі
Видеороликтер көрсетіледі |
Компьютер
|
||
|
|
Мақалдың алғашқы жолын жазылған, әрі қарай
жалғастырады. 3. Істегенің еліңе жақсы,…(үйренгенің өзіңе жақсы).
4. Отынды шапқанға жақтыр,…(малды тапқанға
бақтыр). Суреттерге қарап, еңбектің түрін анықтау. Ой қозғау сұрақтары: Еңбек адамға не үшін қажет деп ойлайсыңдар? Еңбекқор деп қандай адамды атаймыз? Өздерің еңбектің қандай түрлерімен айналысқанды ұнатасыңдар? Адамға өмір сүру үшін ең алдымен не қажет деп ойлайсыңдар? |
|
Әр түрлі суреттер |
||
|
|
Қорытындылау: -Бүгінгі сынып сағатынан не білдік? сынып сағатынан қандай тәрбие алдық? Еңбек етпеген ішіп – жемейді.
Еңбек
етпесең елге өкпелеме, |
|
|
||
ТАҚЫРЫБЫ: «ДЕНСАУЛЫҚТЫ САҚТАЙТЫН ӘДЕТТЕР»
Сабақтың мақсаты: Салауатты өмір салтының пайдасы туралы және денсаулықты күтуді үйрету.
Сабақтың міндеті:
Дұрыс тамақтану принциптерін дамыту;
Қандай тағамдық қоспалардың зиянды екенін анықтау;
Балаларды топпен жұмыс істеуге үйрету.
Құрал-жабдықтар: презентация, парақтар, қаламдар, проектор, компьютер.
Сабақ барысы.
Кіріспе (2 минуты)
Негізгі бөлім (6 минут)
Зерттеу жұмысын өткізу.
Сынып топтарға бөлінеді. Зерттеу жұмыстары жүргізіледі. Әр топта денсаулыққа зиян келтіретін өнімдер жайлы зерттеу жұмысын жүргізген оқушылар өздерінің зерттеу жұмыстарымен бөліседі.
-
топ: Бір қорап сүтті зерттедік. Құрамында тағамдық қоспалар жоқ және жарамдылық мерзімі өткен жоқ. Бұл пайдалы өнім.
-
топ: Шаян еті. Біз одан зиянды E120, E160c бояғыштарын, E621, E631 хош иістендіргіштерін таптық. Олар теріге зиянды және ішектің бұзылуын тудырады. Бұл қауіпті өнім.
-
топ: «Кириешки» крекер. Дәмді күшейткіштер E627, E631 анықталды Олар ішектің бұзылуын тудырады. Қауіпті өнім, бірақ көптеген оқушылар оларды жиі пайдаланады. Бұл туралы ойлануға тұрарлық.
-
топ: Газдалған сусын «Эстрагон». Бұл ең қауіпті өнім. Оның құрамында қатерлі ісік тудыратын антиоксидант E330, тәттілендіргіштер E954 - қатерлі ісік, E952 - тыйым салынған, E102 бояуы - қауіпті. Бұл өнімді жеуге БОЛМАЙДЫ!
Денсаулықтың мықты болуына дұрыс тамақтану аса маңызды!!!
Қорытынды (2 минут).
Сабақты қорытындылау.
Денсаулыққа не зиян екенін есте сақтау керек және денсаулықты сақтау ережелерін қайталау керек.
Пайдалы сілтемелер:
https://youtu.be/sXN8vhXzEz8?si=Vc_teoFhifClwsCc
https://www.youtube.com/watch?v=jWklhxwlxmA
шағым қалдыра аласыз


