Фариза Оңғарсынова атындағы №41 мектеп-гимназия
«Адалдық адамдық белгісі»

Сынып: 10 «А»
Өткізген: Джанзакова А.Д
Ақтөбе 2025-2026 оқу жылы
|
Апта дәйек сөзі |
«Әділет – мемлекеттің негізгі күші» (Әл-Фараби) |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Джанзакова Айгерим Джасжановна |
|
|
Күні: |
17.11.2025 |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Адалдық адамдық белгісі» |
|
|
Мақсаты |
Оқушылардың бойына рухани адамгершілік қасиеттерді ұялату үшін мейірбан, ақылды, шыншыл, қайырымды т. б адамдық асыл қасиеттерді игеруге ықпал ету. Бірін - бірі сыйлап, мейіріммен қарауға тәрбиелеу. |
|
|
Құндылық |
Академиялық адалдық қағидатын қолдану,ар-ұят, адалдықты жоғары бағалау |
|
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
«ҚАЗАҚСТАНДАҒЫ СЕНІМ ТЕЛЕФОНДАРЫ МЕН ЖЕДЕЛ ҚЫЗМЕТТЕРДІҢ НӨМІРЛЕРІ» |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Мұғалімнің кіріспе
сөзі: Адам
баласының бойында жақсы да, жаман да қасиеттер болады екен. Бізге
ақылдылықты, адалдықты, қарапайым - кішіпейілділікті,
инабаттылықты, шыншылдықты үлкендер үйретеді. Ол - біздің ата -
анамыз, ақсүтін бере отырып, ана тілімен үйретеді. Біз оны түсініп,
ата - баба салт, әдеттерін үйренеміз. Адам болатын адамгершілігі
бар бала - барлық жақсы қасиеттерді үйреніп, жаман мінез
әдеттерден, ұнамсыз қылықтардан аулақ болуға тырысуы керек. Адамның
адамгершілік, адалдық, саналылық дәрежесі – оның тәртібі мен іс -
әрекетін анықтайтыны әлдеқашан дәлелденген. |
Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын айтады |
|
Презентация Компьютер |
|
Сабақтың ортасы 25 мин Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
«Пікірлесейік» 1.Адалдықтың адами қарым-қатынастағы маңызы қандай? 2.Өзіңе –өзің адал болу деген не? Өзін-өзі алдау деген не? 3.Адал болуға ұмтылу неге керек?
«Үш
елек» Талдау сұрақтары:
-
Coкpaттың бoйындaғы қaндaй жaқcы қacиeттi өз бoйыңa aлap eдiң? Сабақтың
мақсаты: оқушылардың қауіп төнген
жағдайда жедел қызмет пен сенім телефондарына дұрыс хабарласу
дағдыларын дамыту. Міндеті:
оқушыларға қауіпті жағдайда өрт сөндіру
бөліміне, полицияға, жедел жәрдемге, авариялық газ қызметіне,
бірыңғай құтқару қызметіне және «111» байланыс орталығына дұрыс
хабарласуды үйрету. өрт құтқару қызметіне қоңырау шалу үшін телефон
нөмірін ғана емес, тағы нені білу керек? Жедел қызметке қоңырау
шалған кезде диспетчерге не айту керек: Өз атыңызды және жасыңызды
ата: диспетчерге атыңды, жасыңды айтып хабарла. Бұл оларға кіммен
сөйлесіп тұрғанын жақсы түсінуге көмектеседі. Қай жердесін -
хабарла: орналасқан жеріңді мүмкіндігінше дәл сипатта. Егер оны
білсең, мекенжайды көрсет немесе айналаңда не көріп тұрғаныңды
айтып бер. Не болғанын айт: жағдайды және неге қоңырау соққаныңды
қысқаша және анық түсіндіруге тырыс. Мысалы, апат болды, біреу
ауырып қалды немесе көмек қажет. Диспетчердің сұрақтарына жауап
бер: мұқият болып, диспетчер қоятын барлық сұрақтарға жауап
бер. Бұл оларға қажетті көмекті тезірек жіберуге
көмектеседі. |
талқылау: құқықтық мәселелерден қалай аулақ болуға болады (заңдарды білу, ата-аналармен қарым-қатынас жасау, ережелер мен нұсқауларды сақтау, заңсыз әрекеттерден аулақ болу, келісімдер мен рұқсаттар алу, көмек сұрау)?
|
суреттер
|
Интербелсенді тақта/
компьютер |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Қорытынды: Дүниедегі жақсылық атаулы-адал қарым-қатынастан басталады. Қараңғы түнде адасқан адам Темірқазыққа қарап, жол тапса, өмірде бәрімізге жол нұсқар шамшырақ – Темірқазығымыз: адалдық, әділдік, шыншылдық болсын |
Сұрақтарға жауап береді Рефлексия жасайды. |
|
презентация |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Адалдық адамдық белгісі»
«Адалдық адамдық белгісі»
Фариза Оңғарсынова атындағы №41 мектеп-гимназия
«Адалдық адамдық белгісі»

Сынып: 10 «А»
Өткізген: Джанзакова А.Д
Ақтөбе 2025-2026 оқу жылы
|
Апта дәйек сөзі |
«Әділет – мемлекеттің негізгі күші» (Әл-Фараби) |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Джанзакова Айгерим Джасжановна |
|
|
Күні: |
17.11.2025 |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Адалдық адамдық белгісі» |
|
|
Мақсаты |
Оқушылардың бойына рухани адамгершілік қасиеттерді ұялату үшін мейірбан, ақылды, шыншыл, қайырымды т. б адамдық асыл қасиеттерді игеруге ықпал ету. Бірін - бірі сыйлап, мейіріммен қарауға тәрбиелеу. |
|
|
Құндылық |
Академиялық адалдық қағидатын қолдану,ар-ұят, адалдықты жоғары бағалау |
|
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
«ҚАЗАҚСТАНДАҒЫ СЕНІМ ТЕЛЕФОНДАРЫ МЕН ЖЕДЕЛ ҚЫЗМЕТТЕРДІҢ НӨМІРЛЕРІ» |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Мұғалімнің кіріспе
сөзі: Адам
баласының бойында жақсы да, жаман да қасиеттер болады екен. Бізге
ақылдылықты, адалдықты, қарапайым - кішіпейілділікті,
инабаттылықты, шыншылдықты үлкендер үйретеді. Ол - біздің ата -
анамыз, ақсүтін бере отырып, ана тілімен үйретеді. Біз оны түсініп,
ата - баба салт, әдеттерін үйренеміз. Адам болатын адамгершілігі
бар бала - барлық жақсы қасиеттерді үйреніп, жаман мінез
әдеттерден, ұнамсыз қылықтардан аулақ болуға тырысуы керек. Адамның
адамгершілік, адалдық, саналылық дәрежесі – оның тәртібі мен іс -
әрекетін анықтайтыны әлдеқашан дәлелденген. |
Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын айтады |
|
Презентация Компьютер |
|
Сабақтың ортасы 25 мин Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
«Пікірлесейік» 1.Адалдықтың адами қарым-қатынастағы маңызы қандай? 2.Өзіңе –өзің адал болу деген не? Өзін-өзі алдау деген не? 3.Адал болуға ұмтылу неге керек?
«Үш
елек» Талдау сұрақтары:
-
Coкpaттың бoйындaғы қaндaй жaқcы қacиeттi өз бoйыңa aлap eдiң? Сабақтың
мақсаты: оқушылардың қауіп төнген
жағдайда жедел қызмет пен сенім телефондарына дұрыс хабарласу
дағдыларын дамыту. Міндеті:
оқушыларға қауіпті жағдайда өрт сөндіру
бөліміне, полицияға, жедел жәрдемге, авариялық газ қызметіне,
бірыңғай құтқару қызметіне және «111» байланыс орталығына дұрыс
хабарласуды үйрету. өрт құтқару қызметіне қоңырау шалу үшін телефон
нөмірін ғана емес, тағы нені білу керек? Жедел қызметке қоңырау
шалған кезде диспетчерге не айту керек: Өз атыңызды және жасыңызды
ата: диспетчерге атыңды, жасыңды айтып хабарла. Бұл оларға кіммен
сөйлесіп тұрғанын жақсы түсінуге көмектеседі. Қай жердесін -
хабарла: орналасқан жеріңді мүмкіндігінше дәл сипатта. Егер оны
білсең, мекенжайды көрсет немесе айналаңда не көріп тұрғаныңды
айтып бер. Не болғанын айт: жағдайды және неге қоңырау соққаныңды
қысқаша және анық түсіндіруге тырыс. Мысалы, апат болды, біреу
ауырып қалды немесе көмек қажет. Диспетчердің сұрақтарына жауап
бер: мұқият болып, диспетчер қоятын барлық сұрақтарға жауап
бер. Бұл оларға қажетті көмекті тезірек жіберуге
көмектеседі. |
талқылау: құқықтық мәселелерден қалай аулақ болуға болады (заңдарды білу, ата-аналармен қарым-қатынас жасау, ережелер мен нұсқауларды сақтау, заңсыз әрекеттерден аулақ болу, келісімдер мен рұқсаттар алу, көмек сұрау)?
|
суреттер
|
Интербелсенді тақта/
компьютер |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Қорытынды: Дүниедегі жақсылық атаулы-адал қарым-қатынастан басталады. Қараңғы түнде адасқан адам Темірқазыққа қарап, жол тапса, өмірде бәрімізге жол нұсқар шамшырақ – Темірқазығымыз: адалдық, әділдік, шыншылдық болсын |
Сұрақтарға жауап береді Рефлексия жасайды. |
|
презентация |
шағым қалдыра аласыз














