Адам -эко жүйесінің бір бөлігі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Адам -эко жүйесінің бір бөлігі

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімге сабақ жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Күні:

Сынып:

Мектеп: 119

Мұғалімнің аты –жөні: Г Баймуратова

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:


Адам-экожүйесінің бір бөлігі

оқу мақсаттары

7.3.2.1-адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынастарды сипаттау.

7.3.2.2 – экожүйеге жағымсыз әсер ететін адам тіршілігінің салаларына мысалдар келтіру.

Сабақтың мақсаты

.Барлық оқушылар: Адам мен экожүйе арасындағы байланысты сипаттап, адамзатқа бағыттап мысалмен түсіндіреді.

Оқушылардың басым бөлігі: Экожүйе жасаудағы адамның рөлі және өзара әсерлерін түсіндіре алады..

Кейбір оқушылар. Экожүйеге әсер ететін факторларды анықтап,жүйелеп ерекшеліктерін талдап бере алады.

Бағалау критерийі

Адамның экожүйеге тигізетін әсері туралы түсіндіреді.

Адамның әсерінен болған экологиялық апаттарды жүйелейді.


Тілдік мақсаттар

Термин сөздер

Экожүйе-экосистема-ecosystem

Адам-человек-human:

Антропология-антропология-anthropoiogy

Сөзтіркесі.

Талғаусыз қоректенетіндер

Жасанды экожүйесі

Құндылықтарға баулу

Қоршаған ортаға,табиғатқа сүйіспеншілігін оятып, денсаулық ,достық және айналадағыларға көмек көрсету дағдыларын дамытады.

Пәнаралық байланыс

Тарих-алғашқы адамдардың топ-топ болып жануарлар сияқты өмір сүруі

Физика –абиотикалық факторлар туралы

Алдыңғы білім


5.6.1.4 Табиғи және жасанды экожүйелерді салыстыру

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2минут



8 минут




Ұйымдастыру кезеңі

1.Сәлемдесу.

2.Жағымды ахуал туғызу

Үй тапсырмасын тексеру.

«Сұрақтар жауыны»әдісі арқылы

1.Адам табиғатқа қалай әсер етеді?

2.Адамның іс-әрекеті қоршаған ортаға зиян болуы мүмкінбе?

3.Экологиялық сукцессия пайда болу себептерін атаңдар.

4. «Экожүйе», «биосфера», «экология», «агроценоз» деген терминдердің мәнін түсіндіріңдер.

5.Экожүйелердің алмасуы? .

6.Сукцессия дегеніміз не?

7.Экожүйеде жануар маңыздыма,әлде өсімдікпе?

Бағалау. «Жетон» арқылы оқушыларды бағалаймын















Сабақтың ортасы










20 минут















2 минут

























Сабақтың соңы
















8 минут















2 минут

Жаңа сабақ

ІІІ топқа бөлу. 1,2,3-сандарына санау арқылы бөлу.

«Кинометафора» әдісі арқылы

Қызығушылықты ояту.(Бейнематериал көрсету

  • Оқушылар, бейне таспадан нені түсіндіңіздер?

  • Адам мен табиғаттың ерте замандағы өзара әсері?

  • Адамзат дамыған сайын адамның табиғатқа әсері қалай өзгергенін сипаттаңдар?


Мәтінмен жұмыс. «Пікір алмасу» әдісі арқылы



Топтарға тапсырма беру


1-топ: Экожүйе

Қала және ауыл экожүйелеріне заманауи адамзаттың зиянды шаруашылық іс-әрекеті қандай қауіп тудыратынын анықтаңдар.

2-топ: Материк

Өсімдіктер мен жануарлардың көптеген түрлерінің адамның іс-әрекетінен жойылғанын дәлелдеңдер.

3-топ: Агроценоз

Сендер тұратын өңірге тән экологиялық проблемаларды атаңдар.


Топ аралық бағалау:

Қ.Б «Бағдаршам» әдісі арқылы бағаланады


Сергіту сәті: «Өсімдіктер егу» дене қимылын жасау

Жеке жұмыс.


1.тапсырма

. 1 2 3

Суретке мұқият қараңыз

1, 2, 3 сандарымен белгіленген экожүйе түрін анықтаңыз. Әр түрлі экожүйедегі тірі

ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына қандай факторлар әсер етуі мүмкін екенін

болжаңыз. Жауабын кестеге жазыңыз




Бейнефильм


https://bilimland.kz/kk/courses/geografiya-kk/erekshe-qorhalatyn-aumaqtar/lesson/adam-ehkologiyasy















Үлестірме парақшалар

Экожүйе түрі

Биотикалық фактор



Абиотикалық фактор






2.тапсырма.


Өзіңіз тұратын өлкенің мысалында жергілікті экожүйе ерекшелігін сипаттаңыз

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Дескриптор:

-- экожүйеге әсер ететін абиотикалық факторларды анықтайды;

- экожүйеге әсер ететін биотикалық факторларды анықтайды;

- жергілікті жер экожүйесінің ерекшелігін анықтай алады;



Бағалау. «Өзін-өзі бағалау»


Кері байланыс: «Желпуіш» (Веер) әдісі.

Ойды жинақтап бүктелген қағазға ойларын жазады.



Үйге тапсырма:


«Борт күнделігі» арқылы кестені толтыру


Белгілі ақпарат

Жаңа ақпарат




Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау - Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



«Сұрақтар жауыны»

«Пікір алмасу»


«Борт күнделігі»


«Желпуіш» әдісі

«Бағдаршам» топтар бірін-бірі бағалайды

Сергіту сәті

Сабақ бойынша рефлекция




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді ( оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


















































Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма дайындау үлгісі

Пән____Биология_____________ ___7_-сынып



Бөлім

Тақырып




Адам-экожүйесінің бір бөлігі




Оқу мақсаты


7.3.2.1-адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынастарды сипаттау.

7.3.2.2 – экожүйеге жағымсыз әсер ететін адам тіршілігінің салаларына мысалдар келтіру



Ойлау дағдыларының деңгейлері



Қолдану,талдау


Бағалау критерийлері


Экожүйеге адамның тигізетін әсері туралы сипаттайды

Экологиялық апаттарды жүйелеп,нақты мысалдармен көрсете алады.





Тапсырма

1.тапсырма

. 1 2 3


Суретке мұқият қараңыз


1,2, 3 сандарымен белгіленген экожүйе түрін анықтаңыз. Әр түрлі экожүйедегі тірі

ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына қандай факторлар әсер етуі мүмкін екенін

болжаңыз. Жауабын кестеге жазыңыз




Экожүйе

Абиотикалық фактор

Биотикалық фактор







2.тапсырма. Өзіңіз тұратын өлкенің мысалында жергілікті экожүйе ерекшелігін сипаттаңыз


Бағалау критерийi

Дескриптор


экожүйеге әсер ететін абиотикалық факторларды біледі

экожүйеге әсер ететін биотикалық факторларды түсінеді

- жергілікті жер экожүйесінің ерекшелігін сипаттайды




- экожүйеге әсер ететін абиотикалық факторларды анықтайды;

- экожүйеге әсер ететін биотикалық факторларды анықтайды;

- жергілікті жер экожүйесінің ерекшелігін анықтай алады;















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.11.2018
525
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі