Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.4.А Адам ағзасындағы химиялық элементтер . Күні: Қатысқандар: Сынып: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Тағам құрамындағы қоректік заттар |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.5.1.1. Тағам өнімдері химиялық заттардың жиынтығы деп түсіну |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: тағам өнімдері химиялық элементтерден құралатынын біледі Көпшілігі: тағам өнімдері химиялық қосылыстардың жиынтығы екенін түсінеді Кейбірі: тағам құрамындағы қоректік заттарға бай болуына байланысты жіктейді |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Биология |
|
Алдыңғы білім |
6.3.В Тірі табиғаттағы үдерістер |
Сабақ барысы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адам ағзасындағы химиялық элементтер
Адам ағзасындағы химиялық элементтер
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.4.А Адам ағзасындағы химиялық элементтер . Күні: Қатысқандар: Сынып: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Тағам құрамындағы қоректік заттар |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.5.1.1. Тағам өнімдері химиялық заттардың жиынтығы деп түсіну |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: тағам өнімдері химиялық элементтерден құралатынын біледі Көпшілігі: тағам өнімдері химиялық қосылыстардың жиынтығы екенін түсінеді Кейбірі: тағам құрамындағы қоректік заттарға бай болуына байланысты жіктейді |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Биология |
|
Алдыңғы білім |
6.3.В Тірі табиғаттағы үдерістер |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
Интерактивті тақтадағы суреттер (қоректі заттарға бай тағам түрлері) арқылы сабақ тақырыбын анықтау – «Миға шабуыл» стратегиясы
Психологиялық ахуал орнату мақсатында «Капитан» әдісі бойынша оқушылардың зейінін жинақтап, топтарға біріктіру БББ кестесі (Білемін, Білгім келеді, Білдім)
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Тағамның құрамындағы қоректік заттар туралы видеоматериал көрсету арқылы оқушылардың білімін кеңейту Оқулықпен жұмыс 1 топ – Қоректік заттардың атқаратын қызметі 2 топ – Қоректік заттардың кездесетін жері 3 топ – Қоректік заттардың жетіспеген жағдайдағы сыртқы көрінісі Берілген тапсырмаларды қағаз бетінде көрсету. Постер құрастырып, қорғау. 4 топ – Тағам құрамындағы қоректік заттарға байланысты кроссворд құрастыру 5 топ – Рөлдік ойын. Тағам құрамындағы қоректік заттардың атқаратын қызметіне байланысты ертегі шығару Әр топтың орындаған жұмыстарына «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы оқушылар бір біріне кері байланыс жүргізеді Жұмыстар смайликтер арқылы бағаланады Деңгейлік тапсырма: А деңгейі: Қоректік заттар мен тағам өнімдерін ажырату: сүт, нәруыз, майлар, алма, ет, су, көмірсулар, минералды тұздар В дейгейі: «Сәйкестендіру» әдісі:
С деңгейі: дұрыс тамақтанудың пирамидасын құрастыру
Топ басшысы тексеріп, «Менің ойымша» әдісімен әр оқушының жұмысын дескрипторлар бойынша талдау арқылы бағалайды Сергіту сәті «Мен көмекшімін» әдісі. Жаттығу орындау Апам үшін күнде мен (әндете) Отынға ағаш жарамын (ағаш жарғандай) Су қуямын гүлге де (гүлге су қуйғандай) Дүкенге де барамын (қолдарына сөмке ұстап жүру) Сыпырамын үй ішін (сыпырғандай) Жуам ыдыс-табақты (ыдыс жуғандай) Жылай қалса бөпемді (бөпені ұстағандай) Жұбатамын ойнатып (қолдасын шапалақтайды) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 13 мин |
1. Суреттегі тағамдық өнімдер және олардың химиялық құрамы туралы әңгіме құрастырыңыз. 2. Адам ағзасына қажет тағамдық өнімдерді қоректік заттарға бай болуына байланысты жіктеңіз: грек жаңғағы, шекілдеуік майы, сиыр еті, жұмыртқа, картоп, айран, нан, күріш, қияр, апельсин, зәйтүн майы, алма, сары май Дескрипторлар:
Қалыптастырушы бағалау: оқушылар жұмыстарын топта сағат тілі бағытымен ауысып, тексереді. Бір біріне баға береді «Менің сөзім» әдісі Ұйымдастыру: ұжыммен жұмыс. Мақсаты: оқушылардың сабақта алған білім, білігін бағалау Сипаттамасы: сыныптан бір оқушы тұрып, сабақтан бүгінгі үйренгендерін қорытындылап айтады. Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады БББ кестесі (Білемін, Білгім келеді, Білдім) толықтырып аяқтау |
Қалыптастырушы бағалауға арналған Тапсырма жинағы Химия 7-сынып БББ кестесі (Білемін, Білгім келеді, Білдім) |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: «Бейнежазба» әдісі, оқулықпен жұмыста постер қорғау, кроссворд құрастыру әдісі арқылы тағам өнімдері химиялық заттардан құралатынын білді Оқушылардың көпшілігі: Постер қорғау, кроссворд құрастыру әдісі, қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындау арқылы тағам өнімдері химиялық қосылыстардың жиынтығы екенін түсінді Кейбір оқушылар: көрсетілген әдістер мен берілген тапсырмалар арқылы оқушылар тағам құрамындағы қоректік заттарға бай болуына байланысты жіктеу кестесін түсіндіреді |
-«Мадақтау» әдісі арқылы сабақ тақырыбы ашылуын бағалау; -Смайликтер арқылы бағалау; -«Менің ойымша» әдісі бойынша деңгейлік тапсырмаларын бағалау; -Бір бірін сағат тілі бағытымен бағалап, жұлдыздар тарату |
Биология пәнімен байланысты. «Капитан» әдісі арқылы оқушылардың зейіні жинақталды «Мен көмекшімін» әдісі арқылы сергіту сәті өткізілді. Оқушылар шынықты «Мәңгілік ел» идеясының Зайырлы қоғам және жоғары руханият қағидатына байланысты денсаулықты сақтау жүйесі табысты дамытылады |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














