Алматы қаржы-құқықтық және технологиялық колледжі
Алматинский финансово-правовой и технологический
колледж
«Келісілді»
Директордың ОӘЖ бойынша
орынбасары
Шернияз Р.А.________
"____"
____________20___г.
|
«Бекітемін»
Директордың оқу ісі жөніндегі
орынбасары
Бергембекова Ш.Ж._________
"____"
____________20___г.
|
«Биология» пәні бойынша ашық
сабақ
Тақырыбы
«Адам денесіндегі қан және басқа сұйықтықтарды жасанды
тазарту. Диализдің әсер ету
принципі»
«Жалпы пәндер» циклдік комиссиясының отырысында қаралып
талқыланды
№ ____Хаттама «___»
____________2021ж.
Циклдік комиссияның төрайымы: _________Сембаева
Г.М
Алматы қаласы
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
«Алматы қаржы-құқықтық және
технологиялық колледжі»
Оқу сабағының
жоспары
«Адам денесіндегі қан және
басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту.
Диализдің әсер ету
принципі»
(сабақ
тақырыбы)
Модуль
/пән атауы Биология
Дайындаған
педагог: Қажи Алма
Аманбекқызы
" 03 "
желтоқсан 2021жыл
1.
Жалпы мәліметтер
Курс, топ (тар)
1
курс
Сабақ түрі
Жаңа
білімді хабарлау
2. Сабақтың
мақсаты
-Қан құрамы мен қызметін
сипаттау.
-Қан түйіршіктерінің құрылысы мен құрамын анықтау.
-Диализдің анықтамасын білу.
3. Оқу-жаттығу процесінде
білім алушылар меңгеретін күтілетін нәтижелер және (немесе) кәсіби
дағдылар тізбесі:
-Қан құрамы мен қызметін
біледі;
-Қан түйіршіктерін құрылысын біледі;
-Диализдің анықтамасын түсінеді;
4.
Сабақты жабдықтау:
3.1 Оқу-әдістемелік
құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер
https://www.okulyk.kz/biologija/501/
Очкур Е.,
Курмангалиева Ж., Нуртаева М.
Биология 1бөлім
Презентация.
Бейнежазба
3.2 Техникалық
құрал-жабдықтар, материалдар
компьютер, ұялы телефон
5. Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу түрлері
|
|
Сабақтың басы
5мин
Ұйымдастыру кезеңі
|
|
|
Сабақтың
ортасы
Өткен сабақты
қайталау
|
Сұрақ
– жауап әдісі арқылы өткен сабақты
қайталаймыз.
-Организмдегі су алмасуды реттеу жүйесіне не қатысады?
-Су алмасуды реттеу жүйесінің орталық буыны қайда орналасқан?
-Су алмасуды реттейтін гормонды атаңыздар, ол қайда синтезделеді
және қайда сақталады?
-Гормонның антидиуретикалық әсері қалай
байқалады?
|
|
Сабақтың
ортасы
Сергіту
сәті
|
Жаңа
сабақ.
Мәтінмен жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс»
әдісімен оқушылар оқулықтағы мәтін
бойынша жасанды тазартудың бір түрін өз беттерінше оқып
дәптерлеріне жазып алады. Алдыменен жұмыс жеке орындалады, сосын
жұптасып, білгендерін бөліседі.
1-тапсырма. Жұптық жұмыс
Атауы
|
Анықтамасы
|
Лейкоцит
|
|
Тромбоцит
|
|
Эритроцит
|
|
қан
|
|
диализ
|
|
2-тапсырма . Жұптық және топтық
жұмыс.
Ойлан-жұптас-бөліс. Қосымша материал
беріледі
Тақырыпқа қатысты бейнефильмді қөру арқылы, қан құрамы:
түйіршіктері мен плазмасының маңызын анықтап, жазады.
1 топ: Эритроциттер
2 топ: Лейкоциттер
3 топ: Тромбоциттер
4-топ: Қан плазмасы
Топ оқушылары бір-біріне және басқа топ оқушыларына
түсіндіреді.
3-тапсырма Жеке
жұмыс.
Есеп: Өз қаныңың мөлшерін
анықта. Салмағы 43-60-62кг адамдардың ағзасында неше литр қан
болатынын анықтау. ( Қанның мөлшеріне дене салмағының 7 % сай
келеді және қанның меншікті салмағы 1,06 г/см куб тең деп есептеу
қажет)
Мысалы: 62————100% Х————7% Х = 62х7/100 = 4, 34 х 1,06
=4,600л
Проблемалық
сұрақ
1) Эритроциттерде неге ядро, митохондрия, Гольджи жиынтығы,
рибосома жоқ?
Жауабы: Бұл құбылыс эритроциттің қызметімен тікелей байланысты.
Эритроцитте осы органоидтар алатын орынды гемоглобинге босатады, ал
митохондрияның болмауы, митохондрия қызметімен байланысты (тыныс
алу)
2) Егер сүтқоректі жануарда бір уақытта барлық эритроциттері
жарылып кетсе не болады?
Жауабы: Ағза гемолитикалық күйзеліске ұшырап, ақыры өлімге душар
болады.
Себебі: 1.Гемоглобин оттегін тасымалдай алмайды. 2.Эритроциттер
тұтастығы бұзылған соң гемоглобин плазмаға өтіп, пішін
өзгереді
Бекіту
сұрақтары
-
Диализге анықтама
беріңіз.
-
Қан дегеніміз
не?
-
Қанның қызметі
қандай?
-
Адам денесінде неше литр
қан болады?
-
Диализдің қандай
әдістері бар?
|
|
Сабақтың
соңы
|
Бағалау
-Белсенділік танытқан оқушыларды
бағалау
Үй
тапсырмасы:
-§55-56 оқу және тақырып бойынша тест
сұрақтарын құрастыру.
Рефлексия.Кері
байланыс:
|
|