Мектеп: М.Шаханов атындағы жалпы орта білім беретін мектебі
Беру ұйымының атауы:
«Эко клуб» үйірмесі
Пәні:
Педагогтың аты-жөні:
Мәуленова Ақнұр Бақытқызы
Күні:
17.11.2023ж
Сынып:6,7
Қатысушылар саны:
Сабақ тақыры:
Адам экологиясы
Қатыспағандар саны:
Адам экологиясы туралы түсінік қалыптастыру Сабақ мақсаттары
Оқу бағдарламасына сәйекес оқыту мақсаты:
1. Адам экологиясымен танысу
Сабақ мақсаттары:
2. Алған білімдерінің қажеттілігін анықтау
3. Күнделікті өмірмен байланыстыру
Сабақтың барысы:
Сабақтың
кезеңі/уақыты
Педагогтың әрекеті
Оқушының әрекеті
Ұйымдастыру
өзін-өзі
тексеру
Сәлемдеседі.
Жаңа білім
Бағалау
Ресурстар
Бір-біріне сәттіліктер
тілейді
Амандасу, сабаққа қатыстарын тексеру. Смайлик
бойынша өзінің көңіл күйін бейнелеу(стикер
арқылы)
Адам экологиясы
Жаңа сабақпен
танысады
Қалыптастыр
ушы бағалау
;бірін бірі
бағалау
1. Адам экологиясы туралы түсінік қалыптастыру
2. Адам экологиясының мақсаты мен міндеттерін
білу
3. Адам экологиясының маңыздылығын түсіну
Алғаш «адам экологиясы» термині 1921 жылы
Америка ғалымдары Р.Е. Парк пен Э.В. Берджес
еңбектерінде қолданылған. Олар бұл терминді
әлеуметтік жұмыстарында қолданған. Адам
экологиясы – адам мен оны қоршаған
көпкомпонетті, қарқынды дамып отыратын,
қоршаған ортамен қарым - қатынасының
заңдылықтарын зерттейтін ғылым. ХХІ ғасырдың
І-ші жартысында берілген қысқа да нұсқа
анықтамалары әлі күнге дейін сақталған.
Сонымен, адам экологиясы адамның адаммен,
өзін қоршаған ортамен қарым-қатынасының
заңдылықтарын, өмір сүру жағдайлары мен адам
организміне әсерін зерттейтін ғылым.
Биосфераны, оның уақытша және кеңістіктегі
құрамдас бөліктерін, биосфераға антропогендік
факторлардың әсерін зерттеу адамнан, адам
популяциясынан, адамзаттан бөлек болмайды.
Адам экологиясының мақсаты – адамның қоршаған
ортасы мен адамның организімінде биологиялық және
сонымен қатар әлеуметтік жан ретінде өтіп
жатқанүдерістерді оңтайландыруға мүмкіндік туғызу
үшін қоғамды тиісті ақпаратпен қамтамасыз ету. Адам
экология практикалық мәселе - құру адам қоршаған
орта. Адам экологиясының мақсаты - қоғамды,
тіршілік ортасы мен процестердің
оптимизациялануына септігін тигізетін тиісті
мәліметпен қамсыздандыру. Адам экологиясының
практикалық міндеті - адам үшін елдің барлық
территориясында экологиялық таза, қауіпсіз және
әлеуметтік жағынан ыңғайлы тіршілік ортасын
қалыптастыру. Суреттің жан-жағына алған
мәліметтерін жазу
Адамдардың жыл сайын күшейіп келе жатқан іс
әрекеттерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін, пайда-
Оқыған
материалды
түсіне және
сұрақтарға
жауап бере
алады
- Адам экологиясы туралы
жалпы түсінік
қалыптастырады
- Адам экологиясының
мақсаты мен міндеттірін
ажырата алу керек
- Адам экологиясынын
оқудың маңызын білу қажет
Дайын
бұйымдар
суреттер
зиянын, табиғат байлықтарын ұқыпты пайдаланып,
қалпына келтіріп отырған жолдары мен әдістерін де
адам экологиясы зерттейді. Оның негізгі тақырыбы –
адамдар мен табиғаттың арақатынасы, олардың іс
әрекетінің қоршаған ортаға пайдасы мен зияны. Адам
экологиясын оқытудың мақсаты – адамдық қоғамда
өтетін үрдістер мен адамның өмірлік ортасын
оңтайландыруды жүзеге асыруға көмектесетін
ақпаратпен қоғамды қамтамасыз ету. Адам
экологиясын оқытудың міндеттері :
1. Адамның әлеуметтік жағымды және қауіпсіз,
экологиялық таза ортасын жасау
2. Халыққа табиғи, әлеуметтік және тұрмыстық
факторлардың мәдениеттің, дәстүрдің, діннің әсерінің
заңдылықтарын оқып үйрену.
3. Экологиялық-әлеуметтік-демографиялық
үрдістердің салдарын, бағытын анықтап, олардың
түзілу себептерін айқындау.
Бекіту
Тапсырмасы Адам экологиясы адамның табиғи мәнін,
оның тіршілік ортасының, денсаулығының
экологиялық факторларын қарастырып, әлеуметтікэкономикалық келесі мәселелерді пайдалы шешу,
адамдардың өмір сүруін жақсарту, табиғат пен
қоғамның ара қатынастарын ұтымды ұйымдастыру
жолдары мен әдістерін зерттейді. Адам экологиясы
экологияның үлкен бір бөлігі болып есептеледі.
Адамдардың табиғатпен арақатынастары көп қырлы
және көп сырлы болады. Оларды түсініп білу үшін
терең білім мен зерттеу әдістерін жете меңгеру қажет.
Адам экологиясы құрлымы жағынан биологиялық,
әлеуметтік, антропогендік, қолданбалы
компоненттерден тұрады.
1 Адам экологиясы терминін енгізген ғалымдарды
атайды
2 Алған мәліметтерін суреттің жан-жағына жазады 3
Адам экологиясына және биосфераға анықтама береді.
Оқушылар
берілген
тапсырманы
орындап
бірін-бірі
бағалау.
3.Адам экологиясы жалпы түсініктеме береді
«Менің сөзім» әдісі бойынша сабақты
қорытындылайды Бір оқушы бүгінгі өткен тақырып
бойынша не түсінгенін айтады, өз сөзін
қорытындылай келе , келесі оқушының атын айтады.
Сөйтіп сабақты бірнеше оқушы қорытындылайды.
«Менің сөзім» әдісі
арқылы кері байланыс
берді
Құрал
жабдықтар
Тексерілді:
ДТЖО