|
Сабақ: 32 |
|
Мектеп:№ 25 қазақ қыздаргимназиясы |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ә. Темірқызы |
||||||||||||||||||||
|
Сынып:10 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Тақырып: |
Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қызметі |
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.1.3.1-эмбрион және ересек ағзаның гемоглобин және миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары (әдістемелік құралдар, ТОЖ) |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||
|
Гемоглобиннің құрлысы мен қызметі біледі. Миоглобулиннің құрлысын мен қызметің біледі. |
|||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||
|
Гемоглобин үшін оттектің диссациялану қисық сызығы қалай орналасқанның ажыратады. |
|||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||
|
Теңіз сүтқоректілердің су астыңда ұзақ уақыт қалу мүмкіндігін түсінеді. |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері (әдістемелік құралдар, ҚБ, ЖБ)
|
|
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат (ОМЖ, ОЖ) |
Оқушылар орындай алады: Гемоглобиннің құрлысы мен қызметі біледі. Миоглобулиннің құрлысын мен қызметің біледі. Гемоглобин үшін оттектің диссациялану қисық сызығы қалай орналасқанның ажыратады. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
|
|||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Гем - .............простетикалық де атайды . ..................тотықсыздаған немесе редукциялық гем. /Т – конформация, R – конформация/ ........апомиоглобин бөлігі.
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Химия
|
||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім: |
10.4.2.3- әр түрлі жағдайлардың(температура,рН,субстрат пен ингибитор концентрациясы. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрі |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы уақыттың 30%
|
Ұйымдастыру. Сәлемдесу.
Тақырыпқа кіріспе . Топтық жұмыс Топқа бөлу. оқушылар геометриялық фигура арқылы топқа бөлінеді. Бағалау критерий : гемоглобинің мөлшерін, қысымын, концентрациясын білді. Тапсырма: биологиялық диктант ......................................................диссоциация деп аталады. Гемоглобинмен қосылыс түзуге қабілетті оттегінің мөлшері оның концентрациясымен немесе ....................................... анықталады. Ауадағы оттегінің мөлшері ................................ парциалды қысым да жоғарылайды. Дескриптор: Гемоглобиннің мөлшерін жазса - 1 ұпай Қысымын жазса – 1 ұпай
|
10 сынып Биология, Алматы «Мектеп», Е.А.Очкур М.А.Нуртаева |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы уақыттың 50%
|
Бағалау критерий: гемоглобинің мен миоглобинің қасиетің білді олардың ерекшелектерін анықтайды, салыстырады.
«Атаулар кестесі» әдісі, топпен жұмыс Тапсырма Кестеге гемоглобин мен миоглобин ерекшеліктерін толтырып салыстырыады. Оқушылар парақшада берілген кестені топпен толтырады.
Дескриптор:
Бағалау критерий: Гемоглобинің және миоглобинің химиялық құрамын біледі, байланысын талдайды.
«Джигсо» әдісі: Берілген тапсырманы топ ішінде талқылайды 2-тапсырма Гемоглобиннің және миоглобиннің химиялық құрлымын мен атқаратын қызметі арасындағы байланысты талдаңдар. Дескриптор: Гемоглобинің химиялық құрамын көрсете – алды 1 ұпай Миоглобиннің химиялық құрамын көрсете алды – 1 ұпай Арасындағы байланысты талдай алды – 1 ұпай
|
10 сынып Биология, Алматы «Мектеп», Е.А.Очкур М.А.Нуртаева |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы уақыттың 20% |
Бағалау критерий: омыртқалы, омыртқасыз жануарлардың және адамның өмірдегі маңызын айтады. «Белсенді оқу» әдісі: жеке - дара жұмыс. Тапсырма : омыртқасыздардың және омыртқалы жануарлардың және адамның өміріндегі маңызы қандай? Дескриптор: Омыртқасыз жануардың өмірдегі маңызың атай алса – 1 ұпай Адам өмірдегі маңызың атай алса – 1 ұпай
|
10 сынып Биология, Алматы «Мектеп», Е.А.Очкур М.А.Нуртаева |
|||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері |
|
|
|
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Сол жақ бағанда берілген ең өзекті сұрақтарға жауаптар, сабақ қорытындысы |
|
|
|
|
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысбы болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қызметі
|
Сабақ: 32 |
|
Мектеп:№ 25 қазақ қыздаргимназиясы |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ә. Темірқызы |
||||||||||||||||||||
|
Сынып:10 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Тақырып: |
Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қызметі |
||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.1.3.1-эмбрион және ересек ағзаның гемоглобин және миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығын түсіндіру. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары (әдістемелік құралдар, ТОЖ) |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||
|
Гемоглобиннің құрлысы мен қызметі біледі. Миоглобулиннің құрлысын мен қызметің біледі. |
|||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||
|
Гемоглобин үшін оттектің диссациялану қисық сызығы қалай орналасқанның ажыратады. |
|||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||
|
Теңіз сүтқоректілердің су астыңда ұзақ уақыт қалу мүмкіндігін түсінеді. |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері (әдістемелік құралдар, ҚБ, ЖБ)
|
|
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат (ОМЖ, ОЖ) |
Оқушылар орындай алады: Гемоглобиннің құрлысы мен қызметі біледі. Миоглобулиннің құрлысын мен қызметің біледі. Гемоглобин үшін оттектің диссациялану қисық сызығы қалай орналасқанның ажыратады. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
|
|||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Гем - .............простетикалық де атайды . ..................тотықсыздаған немесе редукциялық гем. /Т – конформация, R – конформация/ ........апомиоглобин бөлігі.
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Химия
|
||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім: |
10.4.2.3- әр түрлі жағдайлардың(температура,рН,субстрат пен ингибитор концентрациясы. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрі |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы уақыттың 30%
|
Ұйымдастыру. Сәлемдесу.
Тақырыпқа кіріспе . Топтық жұмыс Топқа бөлу. оқушылар геометриялық фигура арқылы топқа бөлінеді. Бағалау критерий : гемоглобинің мөлшерін, қысымын, концентрациясын білді. Тапсырма: биологиялық диктант ......................................................диссоциация деп аталады. Гемоглобинмен қосылыс түзуге қабілетті оттегінің мөлшері оның концентрациясымен немесе ....................................... анықталады. Ауадағы оттегінің мөлшері ................................ парциалды қысым да жоғарылайды. Дескриптор: Гемоглобиннің мөлшерін жазса - 1 ұпай Қысымын жазса – 1 ұпай
|
10 сынып Биология, Алматы «Мектеп», Е.А.Очкур М.А.Нуртаева |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы уақыттың 50%
|
Бағалау критерий: гемоглобинің мен миоглобинің қасиетің білді олардың ерекшелектерін анықтайды, салыстырады.
«Атаулар кестесі» әдісі, топпен жұмыс Тапсырма Кестеге гемоглобин мен миоглобин ерекшеліктерін толтырып салыстырыады. Оқушылар парақшада берілген кестені топпен толтырады.
Дескриптор:
Бағалау критерий: Гемоглобинің және миоглобинің химиялық құрамын біледі, байланысын талдайды.
«Джигсо» әдісі: Берілген тапсырманы топ ішінде талқылайды 2-тапсырма Гемоглобиннің және миоглобиннің химиялық құрлымын мен атқаратын қызметі арасындағы байланысты талдаңдар. Дескриптор: Гемоглобинің химиялық құрамын көрсете – алды 1 ұпай Миоглобиннің химиялық құрамын көрсете алды – 1 ұпай Арасындағы байланысты талдай алды – 1 ұпай
|
10 сынып Биология, Алматы «Мектеп», Е.А.Очкур М.А.Нуртаева |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы уақыттың 20% |
Бағалау критерий: омыртқалы, омыртқасыз жануарлардың және адамның өмірдегі маңызын айтады. «Белсенді оқу» әдісі: жеке - дара жұмыс. Тапсырма : омыртқасыздардың және омыртқалы жануарлардың және адамның өміріндегі маңызы қандай? Дескриптор: Омыртқасыз жануардың өмірдегі маңызың атай алса – 1 ұпай Адам өмірдегі маңызың атай алса – 1 ұпай
|
10 сынып Биология, Алматы «Мектеп», Е.А.Очкур М.А.Нуртаева |
|||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері |
|
|
|
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Сол жақ бағанда берілген ең өзекті сұрақтарға жауаптар, сабақ қорытындысы |
|
|
|
|
|
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысбы болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||
шағым қалдыра аласыз


