|
Білім беру ұйымының атауы |
«Барқытбел орта мектеп-бақшасы»КММ |
|||||
|
Пәні: |
биология |
|||||
|
Бөлім: |
7-бөлім: Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мусаканова Ардак Сегизбаевна |
|||||
|
Күні: |
04.03.2025ж |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: 10 |
Қатыспағандар саны:3 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адам генетикасы. Адамның тұқымқуалау белгілерін зерттеу әдістері. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.4.9 адам генетикасын зерттеудің негізгі әдістерін сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Адам генетикасының генетика генетика саласымен байланыстылығын айта отырып, оның зерттеу әдістерімен оқушыларды таныстыру |
|||||
|
Құндылық |
Жасампаздық пен жаңашылдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 2-3 мин Өткен білімді еске түсіру 5 мин Сабақтың ортасы 25-30 мин Сабақтың соңы Кері байланыс Рефлексия Бағалау 7-10мин |
І. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.«Шапалақ» әдісі арқылы жағымды көңіл-күй қалыптастырамыз. -Егер белсенді боламын десең-1рет шапалақтаныз -Егер сабақтын соңына дейін ойларыңызды еркін білдіремін десеңіз -2 рет шапалақтаныз -Сабақта жауапкершілік танытамын десеңіз -3 рет шапалақтаныз II.Үй тапсырмасын тексеру. «VORDWALL.NET» әдісі. Алдыңғы өткен сабақты еске түсіріп, пысықтау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады. https://wordwall.net/ru/resource/38806063 1-тапсырма: Ой қозғау
2-тапсырма. Оқулықпен жұмыс. (топтық жұмыс) - Генеологиялық әдіс
-Егіздік әдіс
-цитогенетикалық әдіс
3-тапсырма. Жұптық жұмыс.«Сәйкестендір» әдісі
4-тапсырма. «Синквеин» әдісі (жеке жұмыс) Бес шұмақ өлең жолдарын құрастыру 1 сөз-зат есім 2 сөз-сын есім 3 сөз-етістік 4 сөзден құралған сөйлем 1 синоним 5-тапсырма «Бес саусақ» әдісі арқылы білім алушылар бүгінгі өткен жаңа сабақ бойынша кері байланыс жасайды.
Бағалау Үйге тапсырма: Шежіре құру |
Оқушылар сәлемдесіп, зейінін сабаққа аударады. «Шапалақ» әдісі арқылы сабаққа деген дайындығын, көңіл-күйлерін білдіреді
Оқушылар өткен сабақты еске түсіру мақсатында «VORDWALL.NET» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын жеткізеді. Жеке жұмыс Сұрақтар: 1.Қан ұйымайтын ауру қалай аталады? 2.Қан беретін адам қалай аталады? 3.Универсалды донор деп қандай қан топтарын айтады? 4.Адам қанының төрт тобын ашқан және осы еңбегі үшін Нобель сыйлығыналған ғалым кім? 5.Өзіңнін қан тобыңды неге білу керек? 6.Адамда болатын қан топтарының саны? 7.Донордан қан алатын адам? 8.Агглютинация деген не? Оқушылар еркін ойларын айтады, тақырыпты анықтайды, Оқушылар топтық жұмыс орындайды, берілген тақырыптарды сипаттайды, жаңа терминдерге анықтама береді (генеология, цитогенетика, генофонд, генотип, фенотип) 1топ-генеалогиялық әдіс 2топ –егіздік әдіс 3топ- цитогенетикалық әдіс
Оқушылар жеке жұмыс орындайды.Әр топ оқушыларына үш түрлі жеке жұмысқа арналған тапсырма беріледі. 1-топ: Еліктеу сөздерді сәйкестендіріп жазады. 2-топ: Көп нүктенің орнына тиісті еліктеу сөзді қойып жазады.
Оқушылар бүгінгі сабаққа «Бес саусақ» әдісі арқылы кері байланыс береді.
|
Мұғалімнің ауызша марапаттауы ҚБ «Кубок»
Әр дұрыс жауап 1б
Мұғалімнің ауызша марапаттауы
ҚБ «Кубок»
ҚБ «Кубок»
Мұғалімнің ауызша марапаттауы Мұғалімнің ауызша марапаттауы
|
интерактивті тақта таратпа белгілер Интерактивті тақта, А4, 9сынып биология оқулығы, интернет желісінен алынған қосымша тапатпа ақпарат
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Адам генетикасы. Адамның тұқымқуалау белгілерін зерттеу әдістері.
Адам генетикасы. Адамның тұқымқуалау белгілерін зерттеу әдістері.
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Барқытбел орта мектеп-бақшасы»КММ |
|||||
|
Пәні: |
биология |
|||||
|
Бөлім: |
7-бөлім: Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мусаканова Ардак Сегизбаевна |
|||||
|
Күні: |
04.03.2025ж |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: 10 |
Қатыспағандар саны:3 |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адам генетикасы. Адамның тұқымқуалау белгілерін зерттеу әдістері. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.4.9 адам генетикасын зерттеудің негізгі әдістерін сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Адам генетикасының генетика генетика саласымен байланыстылығын айта отырып, оның зерттеу әдістерімен оқушыларды таныстыру |
|||||
|
Құндылық |
Жасампаздық пен жаңашылдық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 2-3 мин Өткен білімді еске түсіру 5 мин Сабақтың ортасы 25-30 мин Сабақтың соңы Кері байланыс Рефлексия Бағалау 7-10мин |
І. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.«Шапалақ» әдісі арқылы жағымды көңіл-күй қалыптастырамыз. -Егер белсенді боламын десең-1рет шапалақтаныз -Егер сабақтын соңына дейін ойларыңызды еркін білдіремін десеңіз -2 рет шапалақтаныз -Сабақта жауапкершілік танытамын десеңіз -3 рет шапалақтаныз II.Үй тапсырмасын тексеру. «VORDWALL.NET» әдісі. Алдыңғы өткен сабақты еске түсіріп, пысықтау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады. https://wordwall.net/ru/resource/38806063 1-тапсырма: Ой қозғау
2-тапсырма. Оқулықпен жұмыс. (топтық жұмыс) - Генеологиялық әдіс
-Егіздік әдіс
-цитогенетикалық әдіс
3-тапсырма. Жұптық жұмыс.«Сәйкестендір» әдісі
4-тапсырма. «Синквеин» әдісі (жеке жұмыс) Бес шұмақ өлең жолдарын құрастыру 1 сөз-зат есім 2 сөз-сын есім 3 сөз-етістік 4 сөзден құралған сөйлем 1 синоним 5-тапсырма «Бес саусақ» әдісі арқылы білім алушылар бүгінгі өткен жаңа сабақ бойынша кері байланыс жасайды.
Бағалау Үйге тапсырма: Шежіре құру |
Оқушылар сәлемдесіп, зейінін сабаққа аударады. «Шапалақ» әдісі арқылы сабаққа деген дайындығын, көңіл-күйлерін білдіреді
Оқушылар өткен сабақты еске түсіру мақсатында «VORDWALL.NET» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын жеткізеді. Жеке жұмыс Сұрақтар: 1.Қан ұйымайтын ауру қалай аталады? 2.Қан беретін адам қалай аталады? 3.Универсалды донор деп қандай қан топтарын айтады? 4.Адам қанының төрт тобын ашқан және осы еңбегі үшін Нобель сыйлығыналған ғалым кім? 5.Өзіңнін қан тобыңды неге білу керек? 6.Адамда болатын қан топтарының саны? 7.Донордан қан алатын адам? 8.Агглютинация деген не? Оқушылар еркін ойларын айтады, тақырыпты анықтайды, Оқушылар топтық жұмыс орындайды, берілген тақырыптарды сипаттайды, жаңа терминдерге анықтама береді (генеология, цитогенетика, генофонд, генотип, фенотип) 1топ-генеалогиялық әдіс 2топ –егіздік әдіс 3топ- цитогенетикалық әдіс
Оқушылар жеке жұмыс орындайды.Әр топ оқушыларына үш түрлі жеке жұмысқа арналған тапсырма беріледі. 1-топ: Еліктеу сөздерді сәйкестендіріп жазады. 2-топ: Көп нүктенің орнына тиісті еліктеу сөзді қойып жазады.
Оқушылар бүгінгі сабаққа «Бес саусақ» әдісі арқылы кері байланыс береді.
|
Мұғалімнің ауызша марапаттауы ҚБ «Кубок»
Әр дұрыс жауап 1б
Мұғалімнің ауызша марапаттауы
ҚБ «Кубок»
ҚБ «Кубок»
Мұғалімнің ауызша марапаттауы Мұғалімнің ауызша марапаттауы
|
интерактивті тақта таратпа белгілер Интерактивті тақта, А4, 9сынып биология оқулығы, интернет желісінен алынған қосымша тапатпа ақпарат
|
||
шағым қалдыра аласыз























